Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz dzięki Tomku :thumbup:

Uruchomiłem dzisiaj na "sucho" lampę i daje nie miłosiernie... :thumbsup: Jest MOC... :robo:


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, pytanie do Ciebie.

Mam już lwią część lampy tzn. radiatory, piękną obudowę, diody RB, w tym tygodniu pewenie przyjedzie zasilacz.

Problem z dostępnością diód xp-g http://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xpgc70r30d0/30083/28341 masz może jakąś "metę" gdzie można zdobyć taką barwę potrzebuję 6szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien co do barwy. Ta w moim linku miała temp (7650-8500K) a ta w Twoim (7100-7600). Nie wiem czy to znaczna różnica. Może komuś zostały jakieś nadwyżki diód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy dobrze zrozumiałem studiując cały ten wątek od kilku dni.

Chce sobie złożyć lampę LED na diodach XP-E RB i XP-G CoolWhite.

Planuje 8 modułów po 6 led RB i 4 moduły po 6 led CW.

Drivery dla RB mają być wysterowane na 900mA a dla CW 1300mA.

I teraz dobór zasilacza jak dobrze liczę to nie ogarnę tego wszystkiego jednym zasilaczem.

Więc zakładam, że każdy z kolorów zasilę osobnym zasilaczem bo :

Z wzoru wynika dla RB 8x900+50% (na zasilacz impulsowy i jego charakterystykę) = w zaokrągleniu 11A

A dla CW 4x1300+20%(wiatraki i sterownik)+50% (na zasilacz impulsowy i jego charakterystykę) = w zaokrągleniu 10A

Więc potrzebuje dwóch zasilaczy 11~12A lub jednego około 22A?

Czy dobrze rozumuję? Jak nie to proszę o wyprowadzenie z błędu .

Czy w takim razie 2 takie zasilacze będą dobre?

http://allegro.pl/s-350-24-zasilacz-impulsowy-350w-24v-14-5a-fvat-i4048506768.html


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawosci jak wyglada kultura pracy tego zasilacza? nie jest glosny? u mnie w lampie mam dwa mniejsze ale mimo tego ze schowalem je w komodzie to i tak slychac jak szumia :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień wentylatory na cichsze.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawosci jak wyglada kultura pracy tego zasilacza? nie jest glosny? u mnie w lampie mam dwa mniejsze ale mimo tego ze schowalem je w komodzie to i tak slychac jak szumia :/

W tym zasilaczu nie ma wentylatorów więc nie jest głośny...Jedynie troszkę buczy jak lampę ustawiłem na 100% mocy.

Pozdrawiam.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi powie czy ta dioda biała jest dobra.

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1rb2530-xpgc70r30d0/30084/28341

tej której nie ma ma wyższą barwę

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xpgc70r30d0/30083/28341

mimo że kolor oznaczyli tak samo 0D0

czy 1D0 może też być - bo jest w pasku po 6 x CREE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam w swojej lampie diody royal blue xt-e oraz xp-e jasność R4-130 lm /350 mA , barwa 0D. Diody białe wysterowane na 350 mA. Chciałbym dodać światło niebieskie (460 - 465nm) oraz zmniejszyć ilość białego światła poprzez zmniejszenie prądu o połowę czyli na ok. 175 mA.

Czy przy tak małym prądzie przepływającym przez diodę xp-e nie zmieni się jakość światła?

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy trzeba jeden driver 800mA do kazdej nitki po 6 diód RB, czy moze mozna dać driver 1600mA na 2 paski po 6 diod lub 2400ma na 3 paski po 6 diod?

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 6 led w szeregu związane jest z zasilaczem 24V.

Można zrobić takiego pająka jak piszesz,ale to łączenie równolegle po 3 led, z kolei te 3 łączy się szeregowo z następną 3ką.. Brr,po co sobie życie utrudniać

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego utrudniac? jesli są nitki po 6 diod to kazda bedzie miała pobierała po 24V , chodzi o to zeby kazda nitka dostała te 700 czy 800mA. czyli zeby uzyc jednego drivera zamiast 3 czyli raczej uprościć życie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w łączeniu równoległym jest tak,ze jak padnie jedna dioda,reszta dostaje większy prąd.

Drivery kosztują niecałe 20zł. Takie do 1400mA

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przy 10 driverach zostaje w kieszeni na kilka szczepek :).

Zdaje sobie sprawę że po reszcie popłynie wiekszy prąd, ale jeszcze rzadko się zdaza taka upalona dioda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w łączeniu równoległym jest tak,ze jak padnie jedna dioda,reszta dostaje większy prąd.

Drivery kosztują niecałe 20zł. Takie do 1400mA

pozdrawiam

To może przykładowo zastosować jeden driver 2800mA na cztery stringi. Wtedy nawet jak padnie jedna dioda, to przez resztę popłynie prąd niewiele większy.... chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne ograniczenia. Znaczy posiadam dwa meanwelle 24v I 2.5 a więc 4 nitki nie pociagnie. Chialbym na jednym puści. Rb a na drugim CW I sterować pwm. więc wyszło by 3 nitki niebieskie I 2 białe chyba że skorzystam z wiekszej ilości Diodek mniejszej mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób szereg z równoległych i tyle. Ale jak piszę,to niebezpieczna sprawa.

W refugium tak mam - zasilacz na 680mA,równolegle dwie i jest 340. Ale to diody za 2zł i mogą ciągnąć 700mA

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody za 2 zł. Może to jest dobry pomysł. :)

Padł mi balast w hqi + 2x39w. I chodzi mi po głowie wpakowanie led zamiast hqi (150W). Mam lampę na 20 diodach cree która idealnie wchodzi w miejsce hqi, ale to chyba będzie za mało mocy więc chce dołożyć więcej Diodek po bokach. Mam jeszcze 6 Cree rb I 9cree cw . Oraz worek chińskich niebieskich I kilka białych się też znajdzie tak że nie wiem czy kubic wiecej Cree czy na chińskich boki obskoczu. chciałbym to spiac razem z arduino w wolnej chwili I cieszyc się dalej akwarium

edycja:

w sumie na led sie wiele nie znam , ale może wystarczy jak dołoże 12 cree, bedzie 36 diodek cree , połowa CREE XP-E D3-16 450-455nm royal blue i połowa CREE XP-G R5-0A 8000-10000K white miedzy dwiema swietlowkami 39W? zbiornik 100cm długi 50 wysoki i 40 szeroki, same montipory stylofory i seriatopory, jakies acry i lps na piasku

post-12073-1396194635,25_thumb.jpg

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry fachowcy ale jest dokładnie odwrotnieniż piszecie - przypadek równoległego połączenia stringów do jednego drivera. W 99% cree padają na zwarcie, więc jeśli w jednej nitce padnie jedna dioda to właśnie przez tą nitkę z 5 cioma sprawnymi diodami zaczyna płynąć większy prąd niz w pozostałych w pełni sprawnych.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tomku jaka to bedzie wygladało. dioda dostaje zwarcia wiec gasnie wszystkie inne sobie świecą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu,a czy ja napisałem co innego?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie napisałeś że reszta dostaje większy prąd. Ale reszta w danej nitce a nie w całym układzie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.