Skocz do zawartości

Historia edycji

Słony leszcz

Słony leszcz

To ja może napiszę, dlaczego w planie jest zbiornik 20x80x80 na RODI. Po pierwsze uważam, że taka przerywana praca (co chwila odrobina wody produkowana i przerwa) nie służy ani membranie, ani żywicy. Wolę raz na jakiś czas solidnie wypłukać prefiltry, membranę i naprodukować odpowiedni zapas wody. Tu dochodzimy do kolejnego powodu - odpowiedni zapas wody to wg mnie woda na dolewkę na minimum 3 tygodnie (tyle zdarza mi się urlopować, a nie wyobrażam sobie zostawić akwarium podłączone pod wodociąg na taki okres) i "od ręki" dostępna woda na podmianę (nie mam czasu czekać ileś godzin, choćby 2, aż się nakapie 50L). Dalej - wspomniane bezpieczeństwo - samą dolewkę chcę podpiąć pod jakiś mniejszy baniak z zapasem na kilka dni, do którego miał bym możliwość dopompować wodę "zdalnie" (np sonoff sterujący pompą i powrotny przelew nadmiaru wody), więc przy awarii dolewki do zbiornika trafi tylko zawartość małego zbiorniczka, co się zmieści spokojnie w sumpie. Duży zbiornik to rezerwuar wody po prostu. W takim razie, dlaczego pod akwarium? A bo mam 50m2 mieszkanie i już mi żona zapowiedziała, że nie zgadza się, żebym je "całe zmienił w akwarium";-) W miarę możliwości "rzeczy akwariowe" chciał bym mieć w jednym miejscu.

Ale... strasznie szkoda mi tego miejsca i już latam z metrówką i negocjuję, gdzie by jednak wstawić beczkę 200L na rodi. To jest moja pierwsza wątpliwość co do projektu, że może jednak zbiornik rodi nie pod spodem. Druga sprawa to jednak wątpliwości odnośnie komory p odmiany, która w tym wydaniu byłaby bardzo wygodna, ale zabiera dużo miejsca. Gdybym solankę wymieszał w beczce obok akwa, to do komory dolewki spokojnie mógł bym wstawić też odpieniacz. Podmiana by wyglądała wtedy tak: 1 - przygotowanie solanki, 2 - ustawienie bypasu omijającego pierwszą komorę (roler i odpieniacz), 3 - spuszczenie wody z komory, 4 - wlanie świeżej solanki, 5 - ustawienie normalnego obiegu. Też do przeżycia, a prostszy sump i miejsce po komorze odpieniacza można wykorzystać na większą część "biologiczną" lub ceramikę tam doładować. Ogólnie wydaje mi się trochę nakombinowany ten sump...

@dadario o, i o to mnie chodzi:-) Wymiary pompy sobie mogę przeczytać, ale jak nie montowałem nigdy i nie miałem sumpa, to sam nie wymyślę ile będzie optymalnie. 20cm? Więcej?

@chwialek oczywiście planuję podstawkę. Poziom wody przede wszystkim wynika z pojemności komory podmiankowej (te 50L ok się musi zmieścić), a dalej to już spadki żeby nie były za duże i nie chlupało za mocno. No i wolę dać podstawkę niż ma się okazać, że za płytko jednak. Wyjmowanie odpieniacza... w sumie nie analizowałem... spróbuję to sobie rozrysować. Na pewno przed zamawianiem bym to zrobił...;-) Dostęp będzie od frontu i z lewej, od biedy (po przestawieniu) kanapy też od prawej. Dolewkę planuję "typu WC", ze zbiornikiem jakimś baniakiem 20-30L, do którego będę mógł dolewać wody ze zbiornika większego. Zdecydowanie nie puszczę "ururką" 100L wody do sumpa:-)

Dziękuję wszystkim za uwagi.

Słony leszcz

Słony leszcz

To ja może napiszę, dlaczego w planie jest zbiornik 20x80x80 na RODI. Po pierwsze uważam, że taka przerywana praca (co chwila odrobina wody produkowana i przerwa) nie służy ani membranie, ani żywicy. Wolę raz na jakiś czas solidnie wypłukać prefiltry, membranę i naprodukować odpowiedni zapas wody. Tu dochodzimy do kolejnego powodu - odpowiedni zapas wody to wg mnie woda na dolewkę na minimum 3 tygodnie (tyle zdarza mi się urlopować, a nie wyobrażam sobie zostawić akwarium podłączone pod wodociąg na taki okres) i "od ręki" dostępna woda na podmianę (nie mam czasu czekać ileś godzin, choćby 2, aż się nakapie 50L). Dalej - wspomniane bezpieczeństwo - samą dolewkę chcę podpiąć pod jakiś mniejszy baniak z zapasem na kilka dni, do którego miał bym możliwość dopompować wodę "zdalnie" (np sonoff sterujący pompą i powrotny przelew nadmiaru wody), więc przy awarii dolewki do zbiornika trafi tylko zawartość małego zbiorniczka, co się zmieści spokojnie w sumpie. Duży zbiornik to rezerwuar wody po prostu. W takim razie, dlaczego pod akwarium? A bo mam 50m2 mieszkanie i już mi żona zapowiedziała, że nie zgadza się, żebym je "całe zmienił w akwarium";-) W miarę możliwości "rzeczy akwariowe" chciał bym mieć w jednym miejscu.

Ale... strasznie szkoda mi tego miejsca i już latam z metrówką i negocjuję, gdzie by jednak wstawić beczkę 200L na rodi. To jest moja pierwsza wątpliwość co do projektu, że może jednak zbiornik rodi nie pod spodem. Druga sprawa to jednak wątpliwości odnośnie komory dolewki, która w tym wydaniu byłaby bardzo wygodna, ale zabiera dużo miejsca. Gdybym solankę wymieszał w beczce obok akwa, to do komory dolewki spokojnie mógł bym wstawić też odpieniacz. Podmiana by wyglądała wtedy tak: 1 - przygotowanie solanki, 2 - ustawienie bypasu omijającego pierwszą komorę (roler i odpieniacz), 3 - spuszczenie wody z komory, 4 - wlanie świeżej solanki, 5 - ustawienie normalnego obiegu. Też do przeżycia, a prostszy sump i miejsce po komorze odpieniacza można wykorzystać na większą część "biologiczną" lub ceramikę tam doładować. Ogólnie wydaje mi się trochę nakombinowany ten sump...

@dadario o, i o to mnie chodzi:-) Wymiary pompy sobie mogę przeczytać, ale jak nie montowałem nigdy i nie miałem sumpa, to sam nie wymyślę ile będzie optymalnie. 20cm? Więcej?

@chwialek oczywiście planuję podstawkę. Poziom wody przede wszystkim wynika z pojemności komory podmiankowej (te 50L ok się musi zmieścić), a dalej to już spadki żeby nie były za duże i nie chlupało za mocno. No i wolę dać podstawkę niż ma się okazać, że za płytko jednak. Wyjmowanie odpieniacza... w sumie nie analizowałem... spróbuję to sobie rozrysować. Na pewno przed zamawianiem bym to zrobił...;-) Dostęp będzie od frontu i z lewej, od biedy (po przestawieniu) kanapy też od prawej. Dolewkę planuję "typu WC", ze zbiornikiem jakimś baniakiem 20-30L, do którego będę mógł dolewać wody ze zbiornika większego. Zdecydowanie nie puszczę "ururką" 100L wody do sumpa:-)

Dziękuję wszystkim za uwagi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.