Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

Super, dzięki. Więc u mnie po małych modyfikacjach związanych z ograniczeniem miejsca w szafce sump 70x40x40 wygląda tak:

post-26221-0-32695300-1451497617_thumb.jpg


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zaprojektować sump i parę takich tam zbiorniczków.W jakich programach robicie te rysunki? Chodzi mi też o to, żeby zachować skale i wymiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Czytam tak temat i zastanawiam sie czy moze ktoś ma projekt sumpa 3 komorowego (na dolewkę raczej miejsca juz nie będzie) o wymiarach podstawy 45x25. Odpieniacza jeszcze nie wybrałem wiec wysokość do dyskusji (główny zbiornik 96l, obsada zoa i kilka małych rybek).

Pozdrawiam


b7d46e6f92fc68c84a5dc1d515910e5eu1129a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak to się mówi po latach :smiling:, zaczynam kolejny projekt i oczywiście od sumpa, chciałem zobaczyć jakie są nowe trendy a znalazłem swój projekt, podziękowania dla Administratora, chyba z niego skorzystam, jeśli wolno :).

Pozdrawiam


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, nie masz już praw do tego projektu :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie chcę zaczynać nowego tematu więc pozwolę sobie przyłączyć się do dyskusji.

Na dniach będę zamawiał akwarium 150x60x50 u faceta w zal. filmiku, który prezentuje projekt sumpa . . .

Miałem już od niego akwa słodkowodne i wszystko było ok ale nie jestem pewien czy zna się na akwariach morskich.

Czy ten sump co on prezentuje nadawałby się do powyższego akwa ??

Edytowane przez Engell1 (wyświetl historię edycji)

Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum nazywa sie LLS i ludzie sobie chwalą

Mobilnie O:-)


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę inne pytanie.. Czy w sumie z odpieniaczem podwieszanym, który będzie w 1 największej komorze mogę zrobić sobie refugium? Później jest siporax i powrót.

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki !

Na forum nazywa sie LLS i ludzie sobie chwalą

Mobilnie O:-)


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was, zerknijcie na tego prostego sumpa i powiedzcie co jest w nim źle zrobione :( może ktoś mi poprawi humor.

Sump został wykonany pod zbiornik 210l z 3 przelotami o średnicy otworu 2x3cm i 1x4cm w lewym tylnym rogu baniaka w ukośnym kominie. Jest to moja pierwsza solniczka i niewykluczone, że gdzieś mogłem popełnić jakiś błąd w planowaniu sumpa jak i samego zbiornika. Proszę żebyście zerknęli na fotki i wyrazili swoją "zacną" opinię na temat budowy i wymiarów. Jako odpieniacz planuje wsadzic Delteca SC1351.

W jaki sposób wykorzystać komorę dolewki jeśli jest na równo z górną krawędzią sumpa?

serdeczne dzięki za krytykę :)

post-24411-0-17304400-1460745137_thumb.jpg

post-24411-0-23346700-1460745144_thumb.jpg

post-24411-0-29379500-1460745148_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie sump wykonany i zaprojektowany bez zastrzeżeń. Komory ok i szykana do odbablowania wody tez.

Komora dolewki tez bez zarzutów a i tak do środka musisz dać pompkę z wezykiem , którego wylot dasz do komory pompy obiegowej.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak dla mnie to wykonany jest bez sensu, wystarczyłoby dać jedną "szykanę", a komora pompy wystarczyłaby na szerokość 10-12 cm. Ale nie ma tego złego, jeśli mieści Ci się odpieniacz, to zawsze jakieś filtry przepływowe zmieścisz w komorze pompy. Dolewka jest ok, chociaż przy takim małym sumpie zrobiłbym bez komory dolewki, a dolewkę bezpośrednio z filtra na elektrozaworze, co jest jeszcze do wykonania jakby wyciąć tą przegrodę.

Pozdrawiam, Marek.

P.S. Czy mi się wydaje, czy ktoś Ci skleił ten sump niezgodnie z projektem i te dwie komory, odpieniacza i pompy powrotu są równe? Ciekawe kto kleił bo mam swój typ.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za późno się chyba pytać czy projekt jest ok skoro sump już stoi i do tego jak Marek dobrze zauważył ktoś coś chyba popsuł .

Ale dam kilka swoich uwag:

1. Szykana jako wzór ok ale dałbym komorę przy odpieniaczy większą tak aby móc tam na kratce wsadzić jakiś media jak węgiel czy inne wynalazki np na zbicie PO4 z podziałem np 7/3 tak aby można było tak coś położyć. Do tego zrobiłbym dwa balkona tak aby na dolnej kratce opierały się media a na górnej można by położyć gąbkę lub watę na zbieranie syfu.

2. Wysokość komory odpieniacza jak rozumiem jest przemyślana i ustawiona pod odpieniacz czy tak głowy wymyślona?

3. komora pompy powinna mieć 240

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za późno się chyba pytać czy projekt jest ok skoro sump już stoi i do tego jak Marek dobrze zauważył ktoś coś chyba popsuł .

Ale dam kilka swoich uwag:

1. Szykana jako wzór ok ale dałbym komorę przy odpieniaczy większą tak aby móc tam na kratce wsadzić jakiś media jak węgiel czy inne wynalazki np na zbicie PO4 z podziałem np 7/3 tak aby można było tak coś położyć. Do tego zrobiłbym dwa balkona tak aby na dolnej kratce opierały się media a na górnej można by położyć gąbkę lub watę na zbieranie syfu.

2. Wysokość komory odpieniacza jak rozumiem jest przemyślana i ustawiona pod odpieniacz czy tak głowy wymyślona?

3. komora pompy powinna mieć 240

Witaj, dziękuje Wam wszystkim za komentarze. Kroczek sugeruje sporo jak dla mnie zmian...nie wiem tylko jak do tego się ustosunkować a raczej jak to zrealizować biorąc pod uwagę mało miejsca w sumpie. Wiem że komora odpieniacza na szerokość jest trochę przykrótka ale mam przecież w sumie po odjęciu grubości szkła 19 cm na jakieś 48 więc deltec sc1351 który ma 250x140x515 powinien się zmieścić jak nie w jedną to w drugą stronę sumpa. Powiedz proszę w jaki sposób mogę jeszcze zaadoptować komorę U przelewu czy inaczej, gdzie i w jaki sposób przy obecnej konfiguracji mogę zrobić dodatkowe miejsce na media czy na watę lub gąbkę? czy powiniennem poszerzyć komory U "szykanę" tak aby upchnąć tam ewentualną watę,węgiel lub inne media? Jeśli dam większe U to bedzie to kosztem komory na pompę. Co w takim razie mogę jeszcze zrobić z obecnym sumpem w celu jego ulepszenia? Wolę zapytać Was niż mam sam kombinować i coś spaprać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że odpieniacz musi mieć kilka centymetrów luzu aby pompa mogła zaciągnąć wodę. Szykanę to mogłeś zmienić tylko przed klejeniem teraz poprostu woreczki jakoś tam wsadzisz z mediami tylko będziesz musiał pomyśleć jak je powiesić jak przyjdzie na nie pora


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Kilka dni temu dostałem od brata w prezencie akwarium 112l 80:35:45cm. Zastanawiałem się chwilę, co zrobić z tym fantem i wybór padł na mini rafę koralową, co po któtkich poszukiwaniach zaskutkowalo moją obecnością na tym forum. Chciałbym nie mieć sprzętu w głównym zbiorniku, dlatego też jak większość z was pomyślałem o sumpie. Mam mały zbiorniczek 35:16:22cm i chciałbym go wykorzystać jako sump. I tu pytanie czy nie jest za mały na tę rolę?

Wiem wiem tylko 12 litrów, dlatego chciałbym zminimalizować to co ma być w środku. Naprzyklad grzałka miała by być na wężu odprowadzającym wodę z sumpa do akwarium. Więc w sumie tak naprawdę znalazłby się odpieniacz i dwie pompy. Jedna doprowadzająca wodę i druga odprowadzająca. Uprzedzając pytanie dlaczego dwie pompy napiszę iż chcę doprowadzać i odprowadzać wodę do głównego zbiornika dwoma wężykami wchodzącymi do głównego zbiornika w dwóch tylnych narożnikach od góry. Dzięki czemu uniknę wiercenia w głównym zbiorniku. No i teraz pytanie do was starych wyjadaczy czy takie coś ma ręce i nogi ;-)

I ma ktoś taki odpieniacz: Haqos PS 300?

Edytowane przez Dongorzal (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie pompy nie przejdą. Nie da się idealnie zsynchronizować wydajności tak żeby zasysanie i tłoczenie było nawet nie 100% ale 1000% takie same. Masz inne rozwiązania.

1. Komin zewnętrzny i wtedy nie wiercisz a wycinasz.

2 Pudełko przelewowe

3. Przelew z rurek


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie szukam czegoś odpowiedniego do mnie i hehehe nie wiem w jakim przedziale szukać. Chyba do 200 litrów obrabiający mi wystarczy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz sobie na kaskady.

Poczytaj działy dla nowicjuszy i o zbiornikach wielkości takiej jak Twój.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można nie stosować ani panelu filtracyjnego ani sumpa tylko np tunze 3162 oraz 9004. Czyli filtr węglowy oraz odsysacz białek schowane w przegrodzie że szkła od przodu a z obu boków wykonanej z siateczki tak aby nie dopuścić tam żyjątek. Oczywiście z przodu była by zamaskowana ze względów estetycznych. Zużyło by to mało miejsca w akwarium i ukryło sprzęty. <-Taka tam luźna dywagacja obmyślona podczas pracy na nocce

Edytowane przez Dongorzal (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby mi tak w domu chlupało, to by mnie żona wyrzuciła za okno razem z akwarium. :-)

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że nie chcesz gratów w akwarium. Możesz jeszcze wkleić panel i wszystko tam ukryć. Ale kosztem wielkości zbiornika.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby mi tak w domu chlupało, to by mnie żona wyrzuciła za okno razem z akwarium. :-)

Pozdrawiam, Marek.

Ale mnie tak chlupie w piwnicy.tam gdzie baniak jest cisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.