Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie czy orientuje się ktoś może dlaczego wszystkie moje zoanthusy po paru dniach od zakupu straciły kolory i zmieniły się na brązowe ( i tak od paru miesiecy)dodam że inne korale miękkie jak i SPS mają się dobrze i ładnie rosną a koral który by mógł się wydawać nie problematyczny okazuje się że stwarza problem. Zauważyłem że przed zapaleniem się lampy są jakby trochę miejscami zielone poczym tracą kory - czy może być to przyczyna zbyt mocnego światła. Ma akwarium 450 L i oświeenie 2x150 W HQI

Pozdrawiam,

post-14646-0-02433400-1347621203_thumb.jpg

Edytowane przez Daniell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te HQI nie sa przyczyna. Moze gdyby byly 2 x 250 W.

Czasami tak sie objawiaja roznice w poziomie Mg, kH i zasolenia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana koloru może być spowodowana zmianą oświetlenia, jeżeli były trzymane pod np. T5, to pod HQI mogą zmorfować na zupełnie inny kolor...jeśli nie masz aktyniki to też może być powodem, że nie ma soczystych kolorów...to co napisał Stani też może być przyczyną, a do tego dodałbym niski poziom jodu...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za odpowiedź

wcześniej rzeczywiście były trzymane pod lampami T5 ale chyba pójdę w kierunku tego niskiego jodu.

Jak bym mógł prosić o informacje jaki poziom jodu w wodzie jest odpowiedni to byłbym wdzięczny.

Co do poziomu różnic Mg Kh postaram się w drugiej kolejności podziałać zaraz po jodzie.A o różnice w zasoleniu to raczej jestem naj mniej zmartwiony/ zakładam że to może być przyczyną bo mam dość duży baniak i poziom soli mi tak nie skacze raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak długo masz je w baniaku?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odpowiedź na zadane pytania:

Pante : jedne w akwarium mam 3 miesiące drugie od miesiąca i w jednym i drugim przypadku ta sama historia przyjęły kolor brązowy tylko żółte są nadal żółte i nie mam z nimi problemów na to miast zielone i czerwone zrobiły się na brązowe

LukaszKielce: nie stosuje żadnych pierwiastków żadnych śladowych skoro wszystko ładnie rośnie no prawie wszystko oprócz wspomnianych Zoanthus

Panowie jeszcze raz ponawiam prośbę o podanie parametrów odpowiednich dla tych korali zwłaszcza zawartości jodu jeden z kolegów na tym forum wymienił to jako możliwy powód więc chciałbym podziałać w tym kierunku.

Pozdrawiam,

Edytowane przez Daniell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tymczasem po-nie-waż twoja ortografia wysiada to myślę, że może być ciężko z odpowiedziami ko le gów


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod podałem jako jedną z możliwości...nie napisałeś czy masz światło aktyniczne...zakładam, że masz w lampie HQI oświetlenie nocne, co wskazywałoby na widzialną barwę zieloną, po czym zapalają się żarniki i kolor znika...

ps. dozowanie jodu zależne jest od producenta preparatu, ja np. daje 2 krople lugola na 130L raz w tygodniu...

Edytowane przez enigma17 (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester poniżej przesyłam wypełnioną ,, metryczkę,,

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto 150x50x60

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala) 400L + 35 kg skała+ 10 kg żywy piasek

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry? Mam nowy filr 4 miesięczny

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc) odbpieniacz Deltec MCE 600

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa) 2x 150 HQI Giesemann 17500K Megachrome crystal świece obecnie 7 godzin

6. Jaka obsade korali posiadasz? Montipory,Seriatopry, trafiła mi się jakaś Acropola, Euphyllia glabrescens, Euphyllia ancora, Sarcophyton glaucum , Gorgonie, Grzybki, Capnella sp i Zoanthusy to w skrócie nie zagłębiając się w odmiany konkretne

7. Jaka obsade ryb posiadasz? Manadaryn wspaniały – 1, mandaryn marmurkowy-1 Chelemon-1 ,decora -1, igliczna 1 Planuje jak tylko będzie dosatwa tdo kupić 6 igliczni i to by tyle obsady z ryb.

8. Kiedy zbiornik wystatowal? 4 miesiące temu

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku? 35 kg skały, piasku 10 kg

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc) NIE

11. Uzywasz ozon, UV? NIE

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy? Dawno nie robiłem więc nie będę zgadywał na potrzeby tej ankiety żeby dobrze wypaść :)

13. Jak duże podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola? 8% Instant Ocean

14. Ile i czym karmisz ryby? Mrożonka artemia

15. Ile i czym karmisz korale? Kupiłem granulat pearl coś tam ale nie dokarmiam skoro wszystko ładnie rośnie

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc) ostania plaga to Dino ale już prawie zwalczyłem badziewie

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)? NIE

18. Jaka masz cyrkulacje? Musiał bym w domu sprawdzić i do pisze

Bartek Łódź: mam prośbę jak nie masz nic mądrego do napisania w temacie akwarystycznym to proszę nie pisz w ogóle, a tym bardziej jak masz jad sączyć- P.S. Dziękuje za poradę Polonistyczną naprawdę to jest tak dla mnie cene zwłaszcza w temacie brązowych korali miękkich :)

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sączyć jadu, zwracam uwagę tylko dlatego, że osoby, które nagminnie popełniają błędy ortograficzne mają potem ostrzeżenia i dziwią się skąd je dostają :)

Absolutnie nie chciałem Cię wkurzyć ani zdenerwować tylko czasem musisz bardziej się pilnować, żeby kichy potem nie było :) Pozdro


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tych zwierzaków jak na tak młode akwarium...

Ogólnie obstawiam wodę i jej jakość. U mnie zoaski zawsze brązowiały i traciły kolory kiedy używałem zbyt bogatej soli i kiedy przesoliłem lub nie dosoliłem wody.

Radzę sprawdzić zasolenie.

Swoją drogą zoaski to wiadomo twardzi zawodnicy, u mnie jednak z 7 odmian zostały tylko 2, reszta znikła i to w czasie kiedy inne miękkie korale rosły jak szalone.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

giant19s: Co do zasolenia sprawdzam co tydzień jak podmieniam wode i jest ok z tego co pamiętam 1,0024 o ile dobrze pamiętam sposób zapisu zawartości soli. Czy bogata sól no to też chyba nie to bo jak pisałem wcześniej mam Instant Ocean więc...

Nemezis: załączyłem zdjęcie mojego baniaczka z pięknymi brązowymi zoanthus w pierwszym poście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tą aktyniką...masz czy nie masz? A oprócz artemii coś jeszcze podajesz z pokarmów...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bliżej fotkę bo mało widać.Jak na 17500K a zwłaszcza Giesemann to słabiutko podbija kolory i nie tylko zoa.

Albo lipny żarnik jakiś albo parametry masz złe NO3 i PO4

Edytowane przez Nemezis (wyświetl historię edycji)

LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemezis, Enigma 17: to może tak żarnik jest nowy a co do aktyniki to jak już pisałem w ,, metryce,, nie mam. Trzeba czytać posty od a do z :)

Zdjęcie jest jakie jest bo pochodzi z aparatu z telefonu, znacznie lepiej wygląda wszystko na żywo.Jak byś był w Warszawie to możesz sam zobaczyć na żywo...

Co do NO3 i PO4 nie chce się wypowiadać tak czy siak jedynie jeszcze raz napisze że wszystko (LPS,SPS i miękkie )oprócz zoanthusy ładnie rośnie.... A swoją drogą poproszę was o właściwe parametry NO3 i PO4 żeby mógł odnieść się do wypowiedzi nie właściwych parametrów.

A wracając do wątku który był przyczyną bezpośrednią tego tematu bo widzę że zaraz nam się temat rozpłynie na inne rzeczy typu oświetlenie to pozwolicie że się przypomnę:

Posiada ktoś wiedzę z szanownych kolegów z forum dlaczego zoanthusy czasami przyjmuje kolor brązowy?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w pierwszym poście możliwą przyczynę...zmiana światła...

http://www.coralpedia.com/articles001.php

popatrz na zdjęcia z linku


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obserwacji, a mam kilka odmian zoa w akwarium to wbrew pozorom są dość wrażliwe. Bywało że np połowa z obrośniętej skałki była zamknięta przez cały tydzień a druga połowa tej samej skałki wyglądała zdrowo i pięknie. Wydaje mi się że może to być również efekt walki tych korali, jak wiadomo zoa potrafią wypuszczać różne ciekawe substancję.

Przyniosłem od kolegi erniego eagle eye i wyglądały zupełnie inaczej niż od lufta. Chociaż luft miał właśnie od erniego.... Teraz powoli zaczynają się upodabniać do lufotowych.. Ale to wymaga wiele dni. Z moich obserwacji aby uzyskać ładne kolory to musisz mieć czystą wodę, dobre światło (zoa lobią mocne światło) i karmić te małe potworki. I najważniejsze zmiana koloru będzie następować POWOLI.

Zaczął bym od wstawienia na parę dni węgla do akwarium żeby wyeliminować ewentualne skutki walk korali i spróbuj je dać bezpośrednio pod żarnik, skałka zoa bezpośrednio pod żarnikiem (250 HQI) na szczycie skałki szybciej mi się wybarwiła niż ta na dnie akwarium.

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pante : i to jest konkretna rada/ sugestia, dziękuje.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi w moim poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci z doświadczenia, że nie dawaj węgla jak chcesz mieć ładne zoa, węgiel wyjałowi Ci wodę a tego zoa nie lubią...co najwyżej na 2 dni, nie dłużej, u mnie po przytrzymaniu węgla prze 3 dni widziałem po zoa,m że im się to nie podoba...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dłuższe stosowanie węgla może doprowadzić nawet do zanikania ZOA? A moze zbyt wysokie PO 4 (rzędu 0,30)?Mam problem dlatego się podłaczyłem do tematu. Z góry przepraszam.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja obstawiam brak aktyniki. jak mam wyłączoną, to wszystkie zoa, jakie mam, są brązowe lub bliskie temu kolorowi, natomiast dopiero po włączeniu niebieskiego światła nabierają odpowiednich kolorów.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.