Skocz do zawartości
dawidmNS

Nieustepujaca plaga- prosba do mieszkancow wysp.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

To juz 7 miesiac jak zbiornik dziala, glony zielone nitkowate nie ustepuja za cholere. Wszystko zaczynalo isc w dobrym kierunku jak dodalem ROWA, zaczalem lac wodke i wpuscilem slimaka na te glony, wszystko znikalo albo to slimak byl tak zarloczny. Zaczalem lac plankton bo myslalem ze kolorki sie wzmocnia i wszystko od nowa... Slimak znikna, ROWA plus Purigen dalej za panelem, wodki nie leje. Nie wiem co robic, testa juz nie wierze wcale. Odpieniacz tez pieni tak ze wyczyscilem go dzisiaj byl do polowy zapelniony a poprzedni raz z 2-3 miesiace temu, wiec tez cos chyba nie tak? Z korali wszystkie zyja, jedynie clavularia z zielonego zmienila sie na brazowy, a druga clavularia zaczyna sie kruszyc w jednym miejscu. Reszta korali w dobrym stanie a nawet sie rozrastaja i ladnie pompuja.

Mam ogromna prosbe do rodakow w Londynie, czy ktorys z Was jakbym podjechal z woda z akwarium, jak i z woda z mojego RO-DI moglbym pomoc mi ja poprawnie zbadac bym wiedzial co jest przyczyna? Ja swoim testa nie wierze, oprocz regularnego zrywania tego zielska i czyszczenia szyb nie wiem juz co robic a nie chce sie poddawac i zamykac zbiornik, mialem wiele typow slodkich ale przy morskim dopiero mnie tak wciagnelo jak cholera.

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Londyn spory zeby nie powiedziec przeogromny. Jakbys odal pierwsza czesc kodu bylo by latwiej.

O pladze glonow napisano juz chyba wszystko. Poszukaj:

http://nano-reef.pl/...7-plaga-glonow/

http://nano-reef.pl/...lutowate-glony/

http://nano-reef.pl/...38095-gloniska/

http://nano-reef.pl/...-tylnej-szybie/

http://nano-reef.pl/...-trudne-sprawa/

i setki innych

zawsze zrodlem glonow jest pozywka w postaci NO3 i PO4 napisz wiecej o akwarium a najlepiej wklej

metryczke z dzialu dla nowicjuszy :)

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawaj metryczke i pogadamy. co prawda z londynu nie jestem i wody ci nie przyjade sprawdzic ale z metryczki mozemy sie troszke dowiedziec , co robisz nie tak. kazdy mial glony i zawsze jest ich jakas przyczyna.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dowalę jeszcze od siebie METRYCZKA :police:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te glony w odwrocie. miałem niski magnez, podwyższam powoli magnesiumarin z 1050 na 1400-i wyżej.Podnosze Ca z 300 na 450 calciumarin. leję wódkę 38% 2-3 razy dziennie łącznie dawka dzienna 2ml na 105 l akwa brutto.koraliki i ryby ok. a glony bieleją i odpadają od skały. odsysam co się da. Szczotkowanie skały jest nie wskazane, bo tylko pogorszy sprawę. Co się da usuwaj ręcznie.Nie pozwól gromadzić się glonom na spływie, czyść. U mnie wszystkie te czynności działają. Spróbuj ,ale obserwuj zwierzaki. Może coś Ci padło, ja nie mogę się doliczyć jednego ślimaka. Acha, dozuję biodigest, ampułka raz na tydzień, potem zwolnię do jednej na 4 tygodnie.U mnie chyba tylko wiara i cierpliwość może czynić cuda. Najważniejsze że glony bieleją, czyli obumierają. Pozdrawiam , może Ci jakoś pomogłem, cierpliwości, Piotr


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przepraszam ze az tyle czasu mi to zajelo by odpowiedziec w temacie, praca, studia i w ostatnim czasie dom bardziej hotel przypomina. Na szczescie udalo mi sie zmniejszyc kontrakt tak by studi nie zawalic i miec jeszcze czasu dla siebie. Wiec tak:

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) : Jest to Red Sea Max 130 61x50x60.5

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala) 130 litrow, skaly 20kg

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry? Tak posiadam, nie wymienialem, bo jest to nowy filtr ale chyba cos nie tak dlatego tutaj woda tez bedzie musiala byc sprawdzona.

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc), odpieniacz z zestawu, ROWA, Purigen i wegiel.

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa) Swietlowki 55W x 2, jedna niebieska calkowicie 12.000k o ile sie nie myle, druga to polowa dziennej 10.000k i polowa niebieskiej 12.000k, swiece 8h

6. Jaka obsade korali posiadasz? Kilka zoasow, 2 x clavularia ale w zlej kondycji, traca tkanke i nie maja nic zielonego barwnika w sobie. Bull eye coral, torch coral, cabbage coral, hamerhead coral, blue clove polyp i toadstool coral. Inne korale wydaje mi sie ze dobrze, zwlaszcza blue clove polyp ktory bardzo ladnie sie rozrasta.

7. Jaka obsade ryb posiadasz? 2 blazny, 1 yellow wrasse, 1 cardinal. Byly jeszcze 3 blue chromis ale sprzedalem bo jednak za duzo ryb bylo. Planuje dokupic 1-2 ale to jeszcze nie teraz.

8. Kiedy zbiornik wystatowal? Luty

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku? 20kg zywej skaly, 10kg piachu.

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc) stosowalem wodke, ale po zaczeciu lania planktonu, taka mnie plaga wysypala ze odstawilem wszystko.

11. Uzywasz ozon, UV? Nie

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy? Testy wlasnie mam chyba trefne albo mierzyc nie umiem, dlatego tutaj prosba do rodakow na wyspach. Mieszkam na South Ruislip, studuje na Roehampton, wiec bez problemu moge podjechac jezeli ktos by mogl przetestowac mi wode z zbiornika jak i z filtra.

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola? Sol Instant Ocean, zrobilem 2 podmiany po 5 % ale to kilka tyg temu i a nawet z 2 miesiace temu i poki co nie robie zadnych bo wode z filtra tez musze przetestowac.

14. Ile i czym karmisz ryby? Suchy pokarm, i co drugi dzien brine shrimp mrozonka. Na przemian tak ze kazdy typ pokarmu jest co drugi dzien. Raz dziennie.

15. Ile i czym karmisz korale? Po wysypie glonow nitkowatych niczym, wczesniej lalem troche planktonu codziennie.

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc) Dino/cyjano, zniklo calkowicie, wychodzilem na prosta z glonami nitkowanymi ale po planktonie wszystko wrocilo z dwojona sila. Wtedy juz przestalem lac wodke i zostawilem. Regularnie czyszcze zbiornik i wyrywam to co narosnie. Ale nie koniecznie planknton moze byc przyczyna bo wtedy sporo zmieniane bylo wiec tylko przypuszczam.

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)? Zadne

18. Jaka masz cyrkulacje? Koralia 2 i jedna pompka w srodku z zestawu wiec razem okolo 3.000l/h

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli hodujesz plankton to może dolałeś z nawozem?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid dzis bylem w aquatic design w Centrum maja Dolabele za 15 funciakow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid dzis bylem w aquatic design w Centrum maja Dolabele za 15 funciakow.

Planktonu nie hoduje, kupilem na ebayu buteleczke i tak karmilem ;)

Mialem dolabelle, ladnie wszystko wcinala ale nagle zniknela i do dzisiaj jej nie ma.

Zastanawiam sie caly czas na algae blenny. Ale to nie zmienia faktu ze z woda cos chyba nie tak i musze ten problem naprawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

David jesli moge ci cos doradzic to powiem ci na podstawie wlasnego doswiadczenia. Musisz przede wszystkim troche wyjalowic wode. Piszesz ze nie suplementujesz wiec to juz cos. Ja podejrzewam ze masz wysokie PO4, ktore nalezy zbic. Zastosuj Rowe albo Phosguarda. Nalepszym rozwiazaniem bylby czasowo reaktorek, pozniej mozesz dac wklady do panela. Najwazniejsze jest to zeby zatrzymac ekspansje, czyli zeby sie nie rozrastaly, to juz bedzie pierwszy krok. Mozesz rowniez sprobowac z algea control. NOPOX u wielu ludzi dziala, Ja nie probowalem wiec jestem daleki od oceny. Ewentualnie mozesz tez walczyc z glonami srodkiem na dino Ultra AlgeaX Fauny Marine. Nie tylko w walce z dino ale z glonami zielonymi jest skuteczna (bryopsis to wyjatek) ale pamietaj ze musisz swiecic tylko aktynicznym przez ten czas. Inaczej ten srodek dziala tak sobie no i wszystkie absorbenty musisz odstawic a odpieniek na maksa.

Kolejna alternatywa, ktora mozesz stosowac ale nie w parze z AlgeaX to zastosowanie probiotycznych bakterii. Dobrze wplywaja na poziom PO4 i NO3. Tutaj mozesz sprobowac bakterii Dr Tim albo Hagen.

Najwazniejsze: Nie usuwaj zadnych glonow recznie zanim nie zauwazysz ze przestaly rosnac!!!Blenny nie da rady tego wszystkiego zjesc a moze sie przezrec i ryba bedzie cierpiec.

pozdrawiam

A, i jeszcze jedno. Dobrze plucz pokarm z mrozonek, jak najmniej suchego, jedynie spirulina na czosnku. Jesli nie masz to kup dodatek cos jak olej czosnkowy i dokrapiaj dwa razy w tygodniu mrozonki. Pamietaj ze radykalne zmiany w akwarium to stres dla ryb, czosnek ich troche wzmocni.

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

A moze dolabella Ci padla ? Jesli zjadla wszystkie glony i jej nie dokarmiales to padnie, ja kiedys mialem , zjadla wszystko i padla... Obecnie tez mam, ale w porownaniu co mialem kiedys w innym akwa to tamta w tydzien wygolila wszystko, a ta sie opitala, mam ja moze dwa miesiace i wolno jej to idzie, co prawda cos tam zjadla, ale glony raczej same ustepuja, robia sie biale i znikaja, czesc sam usunalem, odchodzila lekko wiec rwalem... mam blenego, cos tam skubnie, ale tak jak Darek napisal, nie zje wszystkiego... Stosowalem AlgeaX na dino, czy glony od tego znikaly? Raczej malo, dino zniknelo, zakonczylem kuracje i nie leje wiecej... Poczekam az samo zejdzie... Co do NOPOX to kupilem przez pomylke i chyba zaczne lac, jak Darek pisal, ludzie chwala, moze i mnie pomoze, bo no3 wysokie...

Co do planktonu, to wydaje mi sie ze za duzo troszke, chyba raz, dwa razy na tydzien by styklo... A swietlowki jakiej firmy ? Moze oswietlenie warto zmienic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.