Skocz do zawartości
Bartek - Wroclaw

Wiercenie otworu w akwarium z wodą.

Rekomendowane odpowiedzi

Zrezygnowałem z systemu panelowego i zamierzam pod akwarium zrobić sumpa. Niestety, akwarium jest wmurowane w ścianę i funkcjonuje 2 lata. Myślałem tez o pudełku przelewowym, nie bardzo mi to pasuje (pompa obiegowa ma wydajność 3 500l/h, poza tym, jak mi się pudełko zapowietrzy, woda z sumpa przepełni akwarium i zaleje podłogę.

Chiałem wywiercić w bocznej ściance dziurę na przelew. Nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Czy ktoś wie, jak wywiercić taką dziurę. Czy wiertła diamentowe z castoramy dadzą radę.

Myślałem, zeby wiercić dziurę na wolnych obrotach wiertłem z posypką diamentową, nie dociskając zbyt mocno, zeby szyby nie uszkodzić. Potrzebuję 1 otwór o wymiarze ok 45 mm.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tego. Powody są dwa:

1. Chcesz wiercić w bocznej ścianie, co oznacza, że płyn chłodzący, którego z reguły się używa, nie ma szans utrzymać się na pionowej powierzchni.

http://pl.pl.allconstructions.com/f/image/filename/0/1/11846/2.jpg

2. Nie będziesz miał żadnego podparcia po drugiej stronie otworu, a tak naprawdę trzeba przycisnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej majzel młotek i po sprawie:D

A tak na poważnie czy ja dobrze zrozumiałem że chcesz wiercić w bocznej szybie w zalanym zbiorniku?


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbyt duże ryzyko. Do szlifowania wiercenia itd. powinno się rozkleić szybę, zrobić to tak jak trzeba na płaskim, gdzieś gdzie będziesz miał podparcie z drugiej strony. A o wierceniu w zalanym baniaku to nie ma opcji. Chyba że chcesz mieć basen w domu :)


4715_4728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie próbuj bo napór wody rozwali ci baniak w czasie wiercenia w ciągu sekundy.

Pewnym pomysłem mogło by być spuszczenie wody do połowy i zamocowanie jakichś uchwytów ale myślę że to też może być ryzykowne.

Lub inny pomysł to jeżeli jeszcze masz panel to wywiercić otwory za panelem ale najpierw go osuszyć czyli odciąć dopływ wody do panelu. Wtedy nie ma naporu wody na tą szybę a opiera się o szybę która oddziela panel od zbiornika głównego.

Ale tak czy inaczej zawsze jest jakieś ryzyko.

Edytowane przez TOMEK79 (wyświetl historię edycji)

5279_5323.png

Start solniczki 07/07/2012

mój RED SEA MAX 130D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek bez spuszczenia wody to ja tego nie widzę koledzy dobrze piszą ale jeśli ci to nie wystarczy to zadzwoń do jakiejś profesjonalnej firmy która robi takie akwaria i może okaże się że nie mamy racji ale szczerze wątpię


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, nie słuchaj tylko wierć. A nie zpomnij nagrać tego i filmiku na YT wstawić to będzie beka..... :thumbup:

A tak serio to nie ma rzeczy niemożliwych ale nie próbuj tego !!!!!!!!!!!!!


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chiałem wywiercić w bocznej ściance dziurę na przelew. Nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać"

I tym samym odpowiem Tobie- nie zabieraj się za to.. narobisz sobie więcej szkód niż pożytku

Twój Anioł Stróż :D


200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, nie słuchaj tylko wierć. A nie zpomnij nagrać tego i filmiku na YT wstawić to będzie beka..... :thumbup:

A tak serio to nie ma rzeczy niemożliwych ale nie próbuj tego !!!!!!!!!!!!!

Ja też jestem ZA, chciałbym zobaczyć jak to wygląda....

ps.

Ponoć nie ma głupich odpowiedzi, tylko są głupie pytania.


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiercenie z ręki bez chłodzenia w baniaku z wodą doprowadzi Cię jedynie do zmiany akwarium na większe :animier: ale chyba nie tędy droga do nowego baniaka :no


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie prosciej juz boxa ? Ale kolega nie chce.


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś o takim sposobie, który polega na doklejeniu jakby korony że szkła pozostawiając miejsce na przelew, wtedy akwarium robi się automatycznie trochę wyższe, ale praktycznie można zrobić na zalanym zbiorniku. Pytanie czy masz miejsce na dodatkowe 5 - 6 cm

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Zrezygnuję z tego wiercenia, nawet po spuszczeniu wody do połowy. Akwarium jest zamontowane na stałę w ścianie - z jednej strony fajnie wygląda, ale z innej, zeby je z tamtą wyciągnąć, trzeba je po prostu rozbić. Zostaje mi overflow tylko. Zrobię coś na wzór załączonego filmu.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miklas napisał ci co zrobić najłatwiej zamaskujesz koroną i po sprawie doklejasz paski 5 cm na około poza 1 ścianką i robisz zewnętrzny komin najprościej i pewnie


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da sie wiercic w bocznej szybie, zobacz filmiki na youtube jak kolesie robia koryto z woda do chlodzenia.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiercilen moja 350 l i nic sie nie stalo i to robilem 3 otwory

jolo siebie. sprawa hlodzenia jest prosta recznuk pod miejsce

wiercenua i jeden wierci a drugi leje wode pipeta lub strzykawka

.niestety nie pojaze vi zdjec po wierceniu bo juz mam nowy

baniak. starycwydalem i do teraz dziala.

wodspuscic do polowy i juz miejsce wiercenia nie ma cisnienia.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.