Skocz do zawartości
Miklas

[294 l] + SUMP - Kostka rafy Miklasa

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście lepiej tak niż na wyjeździe, bo sąsiadka z dołu juz by mi chyba nie wybaczyła kolejnego zalania, a i akwarium na pewno bardziej by ucierpiało.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę zaktualizuję wątek.

Może zacznę od zdjęć ogólnych (trochę kiepskie mi wyszły)

DSC_0121.jpg

DSC_0122.jpg

Ze zmian, to skręciłem trochę białe diody, a podkręciłem niebieskie i koralowce ruszyły z kopyta. Jak wcześniej niemal wszystkie koralowce oblewały podstawki i skałę, tak teraz ruszyły w górę. Piszę niemal, ponieważ stylopora stanęła w miejscu a wcześniej rosła jak szalona. Teraz najlepiej rosną chyba seriatopory, szczególnie jedna zielona mocno się rozrasta, niedługo trzeba będzie robić szczepki. Oprócz prostszych koralowców ruszyła mi acropora od Darka, która tak usilnie stała w miejscu, ale co najśmieszniejsze nie odrasta od góry, tylko od podstawki. Inne akry też mają wyraźne przyrosty. Wszystko to odbija się na zużyciu ballinga.

DSC_0125.jpg

Do akwarium na początku roku trafiły trzy szczepki acropor ze Skrzydlicy w BB, niestety teraz pisząc temat widzę, że zrobiłem zdjęcie tylko dwóm. Niestety jedna praktycznie od razu zaczęła tracić tkankę od podstawy, ale do dziś jakoś się trzyma, a to już 3 miesiące, więc może coś z niej będzie.

DSC_0127.jpg

DSC_0128.jpg

Na akroporach przywędrowały do mnie dwa małe kraby, jeden to na pewno symbiotyczny, taki biały z czarną kreską na oczach. Drugiego nie jestem pewny i na razie siedzi w kotniku w sumpie. Tego drugiego zobaczyłem dopiero po 2 tygodniach od zakupów.

DSC_0116.jpg

DSC_0119.jpg

DSC_0148.jpg

Ze skrzydlicy przywiozłem też Debeliusa i wężowidło, ale to drugie widuję b. rzadko i to fragmentarycznie, w sensie wystającą mackę ;)

DSC_0139.jpg

Od VDR'a dostałem następne szczepki, kiedy ja mu się za to odwdzięczę :clap:

DSC_0124.jpg

DSC_0126.jpg

Oraz przy okazji jakiegoś wypadu do W-wy przywiózł mi z e-Rybki chyba trzy mitraxy, które wykosiły mi valonię niemal do zera.

DSC_0129.jpg

Z kiepskich wiadomości, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znalazłem dwa truchła krewetek kuekenthali, jednego połówkę, drugie jakby nie naruszone, sprawdzałem, były z mięchem, więc to nie wylinka. Zaginęła w akcji również jedna krewetka czyszcząca.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba te kraby nie wyglądają na przyjaźnie symbiotyczne. Bardzo niedawno temu zlekceważyłem identycznie wyglądającego , przywiozłem go w acroporze. O ile w acroporze zdawał się mało szkodzić to przesiadł się na wielką seriatopore. Pustoszy ją w zastraszającym tempie. zżera tkankę po 5cm na dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeden i ten sam :-), tego symbiotycznego nie udało mi się sfotografować :-)

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne akwarium , zainteresował mnie wątek ponieważ startuję z kostką 65x65x70 więc prawie identyczne :)

W pewnych kwestiach będę się wzorował :p dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny projekt ile przestrzeni masz w nim gratulować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek ja wierze ze karma wraca :) Niech rosna i ciesza oko :) Noo baniaczek coraz ladniejszy :)

VDR by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku,

Poczytałem wątek - gratuluję pięknego projektu.

Pozdrawiam,

Norbert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fajne akwarium , zainteresował mnie wątek ponieważ startuję z kostką 65x65x70 więc prawie identyczne :)

W pewnych kwestiach będę się wzorował :p dzieki :)

Dwie rzeczy bym zmienił na dzień dzisiejszy. Dałbym trochę większy profil stelaża oraz zrobiłbym inaczej sumpa. Teraz nie jest zły, ale będę chciał go wymienić na taki, w którym będę mógł przygotować sobie podmianę wody bez noszenia wiaderka, taką półautomatyczną.

świetny projekt ile przestrzeni masz w nim gratulować

Dzięki :-)

Marek ja wierze ze karma wraca :) Niech rosna i ciesza oko :) Noo baniaczek coraz ladniejszy :)

VDR by mobile

Dzięki, zapraszam na kawę albo piwo, na żywo wygląda dużo lepiej, te zdjęcia jakieś marne wyszły :-).

Marku,

Poczytałem wątek - gratuluję pięknego projektu.

Pozdrawiam,

Norbert

Dzięki :-)

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no rakieta, podobaja mi sie kostki coraz bardziej, albo kostko podobne, wysokosc nie musi byc dokladnie taka sama jak dlugosci bokow, moze kiedys wyskocze z jakims 1,2m na 1,2m czy cos podobnego :) Troche problem z cyrkulacja, zeby mi te pompy wszedzie nie wisialy ale mysle ze da sie zalatwic, no i doswietlic to jakos trzeba sprytnie.

ps-Marku dzieki za podpowiedz jak sie dostac do twojego tematu :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez myślę o takim conajmniej metr na metr, ale to może kiedyś w przyszłości jak juz dom zbuduję ale do tego musiałaby się trochę rynek nieruchomości ożywić bo na razie w Polsce kicha :-).

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez sie kolego nie len tylko jakies nowe foteczki zapodaj, strasznie leniwy ten polski narod :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się, ale teraz jestem u rodziców przez dwa tygodnie, wyjechali się urlopować, i pilnuję im inwentarza, akwarium dwa psy i żółwia. W domu jestem tyle żeby ryby nakarmić.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

i jak ta zbiorniczek, moze jakas aktualizacja??

Pozdr


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze, że zrobić zdjęcie przy ledach to tylko część pracy, trzeba jeszce z godzinę przed kompem poświęcić, żeby jakoś te kolory oddać,ai tak takie sobie mi zdjęcia wychodzą, a czasu brak.

Postaram się dzisiaj coś wrzucić :-)

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale dawno nic nie wrzucałem, wstyd.

No więc fotka z dzisiaj, komórką, bo nie ma czasu.

IMG_20150623_184640.jpg

Jak widać na powyższym obrazku, akwarium jest w opłakanym stanie. To skutek źle skalibrowanego refraktometru. Niestety kalibrowałem go tak jak stoi w instrukcji, czyli na wodzie destylowanej w punkcie 0. Przez około 3 lat koralowce rosły mi tak sobie, ale rosły, aż przyszło załamanie systemu. Zaczęły lecieć seriatopory. Gdybym od razu obstawił zasolenie, może nie byłoby tak źle, ale zacząłem szukać przyczyny w nutrientach, bo miałem NO3 na poziomie 20 ppm a PO4 0,15 ppm. Po zbiciu parametrów z wykorzystaniem bakteri Bio Gro i wódki poprawiło się nieznacznie na kilka dni, aż wszystko zaczęło lecieć na potęgę, o dziwo akropory najmniej. Jedyne koralowce które nie ucierpiały w ogóle to miękasy i LPSy. No więc postawiłem na zasolenie. Zawsze miałem za wysoki magnez i wapń. Pożyczyłem od VDRa spławik i jego refraktometr no i spławik 39 ppt a refraktometr 33 (przy czym mój pokazywał 35 ppt). No więc google poszło w ruch i wyszukałem przepis na płyn kalibracyjny 35 ppt z soli kuchennej. odważyłem sól na wadze "jubilerskiej" która została mi po roślinniaku i sporządzaniu nawozów i przygotowałem płyn. Po skalibrowaniu refraktometrów okazało się, że moja solanka ma blisko 40 ppt.

Trzy lata ciągnąłem w ten sposób akwa i nic nie leciało. To chyba potwierdza tezę, że dla koralowców ważniejsze są stałe parametry niż pożądane ale huśtające się .

Zrobiłem podmianę 30% i powoli wyprowadziłem zasolenie na 35 ppt. Wreszcie magnez i wapń zrobiły się normalne. Koralowce powoli oblewają tkanką obumarłe szkielety. Niestety jak widać na zdjęciu powyżej wyleciała jedna olbrzymia seriatopora, truchło poniżej, z tego co się ostało porobiłem szczepki.

IMG_20150623_190749.jpg

I tu pozytywny akcent tej historii. Już dawno planowałem zrobić sobie półeczkę na szczepki i formę na podstawki. Nigdy nie było czasu, ale teraz już trzeba było. Oto efekt weekendowej pracy w warsztacie taty.

IMG_20150623_190757.jpg

IMG_20150623_184722.jpg

Jak znajdę chwilę czasu to opiszę jak zmieniałem panele pod akwarium na jesień ubiegłego roku, niezła praca logistyczna.

Pozdrawiam i przepraszam za brak wpisów.

Marek

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pala za brak wpisow, 3- za zle skalibrowany refraktometer, 5 za dzielenie sie takimi historiami, moze choc jedna osobe nauczy to unikniecia takiego problemu. Przerabialem to, ja na szczescie swoj blad i brak wiedzy odkrylem i naprawilem po 3 miesiacach czy cos w tym stylu. Poki co nie koniec swiata, glowa do gory.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie załamuję się, bo wszystkie koralowce jak jeden mąż dostały takiego kopa, że przyrost widać z dnia na dzień, niestety aiptasia też. W takim tempie wszystko z czasem ładnie sobie poodrasta.

Wydaje mi się, że przez zasolenie poleciało mi większość krewetek i wszystkie kraby. Nie zostały mi żadne Kuekenthali, żeby zjadać różyczki. Muszę się wybrać do sklepu po zakupy. :-)

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A duzy tych rozyczek ci sie uzbieralo?

Ja mam odpukac spokoj od bardzo dlugiego czasu, oby tak zostalo :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak lekko szacując ze 30 w zbiorniku a nie podejmę się szacowania w sumpie :-\

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie bez krewetek sie nie obedzie. Dwie, trzy?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie bez krewetek sie nie obedzie. Dwie, trzy?

Ostatnim razem kupiłem pięć, z czego ostało się trzy. utrzymywały mi aiptasię w ryzach. Myślę, że zrobię tak samo.

Z nowości, to mi się błazenki wytarły :)

IMG_20150625_193556.jpg

IMG_20150625_193529.jpg

IMG_20150625_193527.jpg

Filmik

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam serdecznie na kawkę pogaduchy. Chyba masz do mnie nr, to możemy się zgadać :-)

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.