Skocz do zawartości
Naskar

Cyjano ? Dino ? A może okrzemki ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam problem z identyfikacją "czegoś" co pokrywa moje koralowce, przeczytałam cały dział na temat plag i raz wydaje mi się że to dino, potem znów że okrzemki i nie potrafię zidentyfikować tego na podstawie linków i zdjęć zamieszczonych w tym dziale. Akwarium działa u mnie od miesiąca, kupione zostało od kolegi z forum, u niego działało 10 miesięcy. Byłam przygotowana na dojrzewanie akwa, jest to moje drugie akwarium morskie (pierwsze działa rok i 7 miesięcy) ale w pierwszym akwarium dojrzewanie przebiegało bardzo łagodnie, bez żadnych przykrych "niespodzianek", praktycznie bez żadnych plag i bardzo krótko. Przy drugim akwa jest niestety gorzej, najpierw pojawiło się trochę cyjano ale odessałam, ustawiłam inaczej cyrkulację i zniknęło a potem pojawiło się to "coś". Pojawia się głównie na szybach, koralowcach i pompach cyrkulacyjnych, ma trochę bąbelków powietrza ale niewiele, jest trochę tego też na jednej skale w postaci rdzawego nalotu. Sytuacja poprawiła się trochę po zmniejszeniu mocy lampy (lampa LED 80W, akwarium 90l + 35 l sump) i pokombinowaniu z barwą światła ale znów wróciło kiedy zaczęłam dłużej świecić - teraz świeci się 1 godz. niebieskie, 6 godz. normalne światło i znów 1 godz. niebieskie.

Parametry wody mierzone testami Saliferta:

NO3 - 10

NO2 - 0

PO4 - 0

Mg - 1350

Ca - 440

KH - 7,3

PH - 8

zasolenie 1,024

temperatura 25 C

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji

post-10575-0-42322000-1351198956_thumb.jpg

post-10575-0-77862200-1351198967_thumb.jpg

post-10575-0-85527500-1351198980_thumb.jpg


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tych zdjec to widze jedynie glony, cos jak bryopsis (na pierwszym zdjeciu). Reszta wyglada na normalne dojrzewanie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie popadajmy w panikę. Takie ilości dino to żadna tragedia. Na żadnym ze zdjęć nie ma ani kawałka bryopsisu. Bryopsis to glony nitkowate podobne do choinki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjeciu widze choinkowe glony nitkowate a nie dino.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu masz rację, to jakaś nitkowata zielenina. Jednak moim zdaniem nie bryopsis, chociaż trzebaby lepsze foto żeby mieć pewność.

To na pompie wygląda na dino.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to i glony ale zastanawiające jest dla mnie to, że nie ma tego prawie wcale rano, przed zapaleniem się światła w akwarium a przybywa w ciągu dnia, im dłużej pali się światło to jest tego więcej. Czy w przypadku gdyby były to glony taka sytuacja również mogłaby mieć miejsce?


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ania spróbuj zwiększyć powoli KH to może osłabić rozrost,i ogranicz troszkę świecenie,jak to nie pomoże to daj znać znowu.Te glony zaczęły się pojawiać od niedawna?a od jak dawna masz NO3=10?może powoli ci rośnie i stąd te glony.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą przeanalizowałam poziom NO3 z ostatnich kilku pomiarów i rzeczywiście powoli rośnie, myślałam już o podniesieniu KH i tak zrobię - od dziś zacznę powoli podnosić, świecenie też od dziś zmniejszyłam. Glony pojawiły się praktycznie od razu po starcie akwarium u mnie (czyli jakieś 3 tygodnie temu), jak już wspomniałam przez kilka dni było cyjano (było już u poprzedniego właściciela akwarium) ale szybko sobie z nim poradziłam a potem pojawiły się te glony czy co to jest i w mniejszym lub większym stopniu są do tej pory. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest plaga na jakąś wielką skalę ale chciałabym zareagować w miarę szybko aby nie urosła do rangi większego problemu.


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kubek odpieniacza?mocno czarny syf wywala?możliwe że trochę przesadzasz z karmieniem i to co odpieniek nie przerobi a ryby nie zjedzą zostaję w akwarium i podnosi ci NO3 stąd może być ten przyrost szybszy glonu,ale spokojnie tragedi nie ma...kontroluj wzrost NO3 i podnieś KH do 9 powinno ustąpić...pzdr.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie karmię wcale, ponieważ w akwa nie ma ryb ani innych stworzeń wymagających karmienia, tak że ta opcja odpada. Odpieniacz wywala bardzo mało syfu a teraz jest ustawiony na mokro i woda która się w nim zbiera ma zabarwienie różowo-rdzawe czy coś w tym stylu. KH ma tendencję spadkową, miesiąc temu było 8 teraz jest 7,3 ale będę podnosić


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino właśnie tak się zachowuje na początku. Rano czysto, a potem przyrasta wraz ze światłem. O walce z dino za pomocą kh, ph czy niwelowaniu NO3 mozesz zapomnieć. Na razie odsysaj.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz masz rację no ale jak nie ma konkretnego gluta to co ma zrobić?Może to być spowodowane ruszeniem skały i przenosinami zbiornika...ja bym wsadził phosguard,i zaciemnił...na te chwilę.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leję bakterie ZEObac i ZEOstart3 - to chyba taki zamiennik wódki o ile dobrze się orientuję?


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aniu faktycznie mam ten sam problem , dosłownie jak czytam to widze swoje akwarium , jutro zrobie testy i jutro bede mial phosguarda dam znac co sie wydarzyło po zastosowaniu , narzie ograniczam swiecenie do minimum i nic nie dolewam zadnych specyfików w srode wrzucilem do sumpa troche wegla ale narazie skutków brak

Pozdrawiam


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomi79 będę wdzięczna jeśli dasz znać jak akwarium po zastosowaniu phosguarda, ponieważ myślę żeby postąpić tak jak Ty. Pozdrawiam


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Masz niewykrywalne PO4 więc jeżeli zastosujesz adsorbent fosforanów to nic się nie zmieni.

Nie zmieniaj przypadkiem cyklu oświetlenia.

Lepiej czasem nic nie robić i spokojnie obserwować niż z powodu jednego 2 cm kawałka dino zacząć kombinować i dorobić się plagi.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z tego co sie doczytalem to phosguard jest rowniez na okrzemki a mi bardzo szybko zachodzi przednia szyba brazowym nalotem


5597_5815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytalem ze istnieja zwiazki organiczne bedace pozywka dla dino i cyjano ktorych nie wywala odpieniacz ani wylapuje wegiel. Dlatego trafiamy na zbiorniki ktore mimo zerowych nutrientow maja problemy z plagami. Podobno rozwiazaniem jest CoralSnow od KZ. Rzeczywiscie na butelce jest napisane ze redukuje nieporzadane aminokwasy odpowiadajace za dino i cyjano.

Pozdro

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tlenek aluminium adsorbuje także krzemiany. Krzemiany powodują wzrost okrzemków. Okrzemki zjadane są przez ślimaki, widłonogi, równonogi i korale i w ten sposób krzemiany usuwane są z akwarium.

Ja do akwarium dolewam kranówki po to żeby dostarczyć krzemiany i żelazo do systemu i spowodować wzrost okrzemków, które są pokarmem dla ślimaków. Po dolaniu 5 litrów kranówki do 100 litrów akwarium na drugi dzień na szybach pojawia glonowy nalot. Ślimaki zaczynają żerować na szybach i nalot w ciągu 2 dni znika.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

U mnie są turbo i cerithium. Te ślimaki zjadają też resztki dino i cyjano więc pomagają w usuwaniu plagi.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dino...chwile temu doczytalem aby zrobic jeszcze testy na SiO2 "czystej" wody...mialem nadzieje ze cos wyjdzie..a tu d*pa blada 0.....dzis rano zaciemnilem akwa na 3 dni....staram sie podwyzszych kH mam 9....gdzies wyczytalem ze dino niknie przy kH11....w sumpie mam phosguarda chemi pure i purigen....dolalem 2x biodigesta w odstepie 7 dni....zastanawiam sie nad wodka...zobaczymy co sie bedzie dzialo...jezeli nie pomoze to zamowie algeax bo 4 tygodnie z tym dziadostwem to stanowczo za dlugo...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.