Skocz do zawartości
mularu

Woda do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

O ile dobrze pamietam, to oczywiscie, ze istnieje roznica miedzy MB20 i MB400.

Roznia sie stosunkiem anionow do kationow.

W MB400 ten stosunek nie jest 50/50 tylko 40/60%. W zwiazku z tym, do usuwania krzemianow, MB20 jest jednak lepsza.

MB400 za to ma inne strony: usunie wiecej kationow, czyli np Ca/Mg, czyli bardziej zmiekczy wode. Tylko ze do "zmiekczenia" wystarcza RO. Stad wniosek: do walki z krzemianami lepsza jest MB20.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to ja poleciałem łopatologicznie...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz pytanie co jest wieksze czasteczka wody czy wielkosc przecioetnej bakterii w wodze wodociagowa np E coli

Czasteczka wody.

image38.gif

Wielkosc bakteri E coli 2 μm i średnicy ok. 0,8 μm

PS. moj woda RO ma pH ponad 9 czy to wynika z zywicy?

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cząstka wody

200 pikrometry= 0,2 nanometry= 0.0002 mikrometry = 0.0000002 milimetry

a co do coli to zależy od szczepu


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, nie będziesz wiedzał czy bakterie przedostają Ci się do permeatu (produkt RO), chyba że oddasz próbkę na posiew do laoblatorium. Polecał bym stosować się do zaleceń producenta i wymieniac membranę raz na rok (jeśli woda jest chlorowana w Twoim miescie).

pH mierzysz bezpośrednio po RO czy żywicy ?

RO generalnie obniża pH. Sam pomiar pH w wielu przypadkach jest mocno niedokładny i obarczony błędem. Jeśłi mierzysz to paskami, to równie dobrze pH moze być 8.

Po samym RO powinines miec cos koło 6,5-7,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mular czemu po roku ma wymieniać swoją żywicę...to wszystko przecież zależy od przepływu wody...im częściej dolewamy używamy (zużywamy) filtra tym szybsze zużycie żywicy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasteczka wody jest okolo 1000 razy mniejsza od przecietnej bakterii obecenej w wodzie wodociagowej. Teoretycznie membrana nie ma mozliwosci ich przepuszczania.

Pomiar pH za pomoca miernika Hanna, po zywicy.

Membrany nie wymieniam piaty rok, akwarium hula

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem o żywicy tylko o membranie.

Zgadzam się z Tobą że wymiana żywicy zależy od przepływu. Koniec kropka.

Najprawdopodobniej masz wodę chlorowaną przez miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe, stąd nie masz problemu z bakteriami ani z membraną RO.

A jak dawno temu kalibrowałeś pH meter ? Trzebe to robić maksymalnie raz na pół roku inaczej strasznie rozjezdzają się pomiary.

Odnośnie rozmiaru bakterii, nie woda przepuszcza bakterie tylko membrana RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph-metr dla swietego spokoju kalibrujje srednio raz w miesiacu. A i bez tego mierzy poprawnie. Woda jest ozonowana, a nawet jakby byla chlorowana to nie ma to roznicy bo membrana nie przepuszczcza bakterii ( nigdzie nie napislaem ze woda puszcza bakterie)

Na chlposki rozum filtr sendymentacyjny jeden mikron jest wstanie zatrzymac wiekszosc bakterii patogennych obecnych w wodzie wodociagowej. Wystarczy wygoglowac ich rozmiar.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Grzes, nie wymienialem membrany od lat. Po to mam TDS-a. Czasami, jak mi sie przypomni, otworze zawor i ja przez kilka minut przeplucze. Caly czas nie rozumiem po co wymieniac mebrane gdy po latach zatrzymuje tyle samo co jak byla nowa?

Mam dobra wiadomosc: RO przepuszcza gorzale :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani czyTy wiesz ile ludzi poumieralo ostatnio przez takie eksperymenty :wine:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, jak czesto wymieniasz absorber silikatow? Czy nie bylo by lepiej dac go przed drugim sedymentem, przed membrana?


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, jak czesto wymieniasz absorber silikatow? Czy nie bylo by lepiej dac go przed drugim sedymentem, przed membrana?

Co około 1000 litrów, uzyskanej finalnie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzemionka z wody nie jest niestety zatrzymywana przez RO, natomiast jest usuwana w procesie wymieny jonowej poprzez anionity silnie zasadowe.

Nie rozumiem jednego... Jak membrana moze przepuszczac krzemionke SiO2 skoro wydaje sie ze jako nierozpuszczalny i tworzacy rozbudowane sieci krystaliczne, jest gigantem w porownaniu do czasteczki wody. Do tego jako jako czastka niezdysocjowana nie reagowalaby ani z kationitem ani z anionitem (chociaz, tylko teoretycznie, jesli potraktowac go jako bezwodnik kwasowy to w pewnych warunkach moze stac sie anionem SiO3- - tyle ze nie wiem czy taki proces moze nastapic w reakcji z zywica) Wydaje mi sie rowniez choc pewnosci tu nie mam, ze krzemionka SiO2 nie moze byc powodem pojawiania sie okrzemek poniewaz wtedy zwykly piasek powodowalby ich wysyp. O ile wiem ( ale moze nie wiem ) to czynnikiem odpowiedzialnym za wysyp okrzemek jest krzem w postaci SiO4 (4-) i wtedy rzeczywiscie anionit by go wylapal. Z tym ze czasteczka Si)4(4-) jest jeszcze wieksza niz SiO2. Jakim cudem przechodzi przez membrane? Toz to kolos przy czasteczce wody.

Tu wiecej o kationicie : http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/kationit


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe:-) czasem lepiej nie wywazac otwartych drzwi, bo i po co? Don Mularesco, a ja z innej beczki, czy ta woda co to jej będziesz używał jest uzyskiwania w instalacjach 100% z materiałów obojętnych? Nie ma nigdzie styczność z żadnymi metalami?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz czy jest ktoś w stanie przytoczyć parametrów wody prosto z morza...

Jak to sie ma do rzeczywistości...?

tzn to co mamy w akwa a to co jest w naturze może ktoś zrobić tabele...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby można wejść na wikipedię (Woda morska) i... co ja pacze:

Najbardziej charakterystyczną cechą wody morskiej, jest wysokie stężenie kationów sodu (Na+), potasu (K+), magnezu (Mg2+) iglinu (Al3+) oraz anionów chlorkowych, siarczanowych oraz węglanowych, które łącznie nadają wodzie morskiej intensywnie gorzki lub gorzko-słony smak i powodują, że nie nadaje się ona do picia.

Poniżej jest tabelka, może ona nie kłamie, choć może powyższy cytat jest prawdziwy...kto wie? Chodzi o glin oczywiście.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciętne parametry rafy koralowej wg.Dr Foster and Smith

-zasolenie:1.025

-temp.82F

-pH 8.0-8.5

-ALKALINITY 6-8dKH

-NH3 bliskie zero

-NO2 bliskie zero

-NO3 0.25ppm

-PO4 0.13 ppm

-CALCIUM 380-420 ppm

-MAGNESIUM 1.300 ppm

-IODINE 0.06 ppm

-STRONTIUM 8-10 ppm

Sugerowane parametry dla zbiorników FOWLR (fish only z żywą skałą)

-zasolenie 1.020-1.025

-temp 72-78F

-pH 8.1-8.4

-alk.8-12 dKH

-NH3 niewykrywalne

-NO2 niewykrywalne

-NO3 nie więcej jak 30 ppm

-PO4 poniżej 1.0 ppm

-Ca 350-450 ppm

-Mg 1.150-1.350 ppm

-Iodine 0.04- 0.10 ppm

-Strontium 4-10 ppm

Sugerowane parametry dla zbiorników z rafą.

-zasolenie 1.023-1.025

-temp.72-78F

-pH 8.1-8.4

--alk.8-12 dKH

-NH3 niewykrywalne

-NO2 niewykrywalne

-NO3 1.0 ppm i mniej

-PO4 poniżej 0.2 ppm

-Ca 350-450 ppm

-Mg 1.250-1.350 ppm

Iodine 0.06-0.10 ppm

Strontium 8-14 ppm

Edytowane przez Mr.świr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SEB, instalacja, z której będę używał wody w swoim zbiorniku już po urządzeniu odwróconej osmozy zbudowana jest ze stali 316L (1,4435). Nie zachodzi tu zjawisko przechodzenia jakichkolwiek pierwiastków od strony materiału do wody. Aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów w takim systemie, na zbiorniku zainstalowany jest filtr mikrobiologiczny.

Dodatkowo woda przechodzi przez lampę UV i aby nie powstawało zjawisko rozwoju biofilmu, woda cyrkulowana jest w systemie z odopwiednią prędkością liniową. W systemie tym nie ma t.zw "martwych stref" co również zabezpiecza nas przed rozwojem bakteri.

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO jak najbardziej usuwa krzemiany, co każdy może sobie sprawdzić grzebiąc chwilę sieci (choćby tutaj), lub bardziej namacalnie-robiąc testy na krzemiany w kranówie, po RO i po DI. A że RO nie usuwa krzemianów całkowicie (tak jak w przypadku wielu innych substancji, stopień oczyszczania nie jest stuprocentowy), to zupełnie inna para kaloszy,

Czy ktoś może potwierdzić, że

"filtry DI to mineralizatory w 90% przypadków a nie polishery"

Bo ja zapewne należę do grona osób, gdzie

"nikt nawet nie wie co oznacza RO lub DI"
w związku z czym DI z mineralizacją zupełnie mi się nie kojarzy.

Ciekawy artykuł w temacie można znaleźć tutaj (łącznie z porównaniem wielkości bakterii i substancji przepuszczanych przez RO).

Generalnie 95% informacji z tego wątku była wielokrotnie podawana na forum, dlatego zdecydowanie nie zgadzam się, że "pozostaje jedna rzecz, na którą nie potrafię znaleźć fachowej odpowiedzi w jakimkolwiek poscie. Otóż chodzi mi o to jaką wodę można stosować do akwarium." Wyjaśnienia są w wielu miejscach, poczynając od działu dla nowicjuszy.

Przeciętnemu akwaryście w zupełności wystarczy znajomość kolejność prefiltrów, miejsca wpięcia TDSa, wiedza o jakości wody w jego ujęciu (czy niezbędny jest dodatkowy filtr krzemianów) i to w zasadzie wszystko. Wyważanie otwartych drzwi i dzielenie włosa na czworo w kwestii wody naprawdę nie ma sensu, wystarczająco wiele w morszczyźnie jest jest innych, dużo bardziej skomplikowanych zagadnień.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SEB, instalacja, z kt bꤪ uywa wody w swoim zbiorniku ju po urzdzeniu odwrej osmozy zbudowana jest ze stali 316L (1,4435). Nie zachodzi tu zjawisko przechodzenia jakichkolwiek pierwiastkd strony materiau do wody. Aby zapobiec rozwojowi mikroorganizm takim systemie, na zbiorniku zainstalowany jest filtr mikrobiologiczny.

Dodatkowo woda przechodzi przez lampꠕV i aby nie powstawao zjawisko rozwoju biofilmu, woda cyrkulowana jest w systemie z odopwiedni pr꤫oci liniow. W systemie tym nie ma t.zw "martwych stref" co re zabezpiecza nas przed rozwojem bakteri.

Ile koszytuje taki system oczyszczania wody?

Przepraszam za slowo, daje sobie fujare uciac ze w niczym mi to nie pomoze choc wiedze Twoja i doswiadczenie szanuje.

To jest moj filtr od marca 2008 roku. Membrana od nowosci nie wymeniana, prefilty 5 mikronow, wegiel wymieniam co 6 miesiecy, zywice jak TDS pokaze 001. Przy 30l produkowanych tygodniowo 1Litr zywicy starcza mi na rok. Zakwitu filmu bakterujngo w wodzie RO nigdy nie mialem, odpieniacz z powietrza jest w stanie bardziej dokopac niz rzekome bakterie w wodzie RO.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2

post-8731-1351987680,02_thumb.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile koszytuje taki system oczyszczania wody?

Przepraszam za slowo, daje sobie fujare uciac ze w niczym mi to nie pomoze choc wiedze Twoja i doswiadczenie szanuje.

Grzegorz musisz bardzo kochać swoje hobby, jak "interes" na ryzyko wystawiasz :thumbup:

To jest moj filtr od marca 2008 roku. Membrana od nowosci nie wymeniana, prefilty 5 mikronow, wegiel wymieniam co 6 miesiecy, zywice jak TDS pokaze 001. Przy 30l produkowanych tygodniowo 1Litr zywicy starcza mi na rok. Zakwitu filmu bakterujngo w wodzie RO nigdy nie mialem, odpieniacz z powietrza jest w stanie bardziej dokopac niz rzekome bakterie w wodzie RO.

System uzdatniania mamy na forum w większości podobny. Czasami zdarzają się modyfikacje, w zależności od lokalnych właściwości wody (przeważnie chodzi o krzemiany). Innym elementem, który nas różnicuje to wydajność membrany. Eliminacja mikrobiologiczna, to dla nas eksperyment, który na dzień dzisiejszy nie wnosi wiele do naszych akwariów. Tam gdzie to ważne krodukt końcowy przechowywany jest przez np. lata. U nas cykl obiegu wody jest zupełnie inaczej zorganizowany i zbiornik nie jest jałowy.

Nigdy nie wiadomo, bo komu będzie potrzebne, co jeszcze się w akwarystyce zmieni, więc doceniłem @muralu plusem, bo udało mu się dorzucić coś nowego do tematu wielokrotnie wałkowanego na forum dotyczącego RODI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.