Skocz do zawartości
maxico

Ile osób leci na kranówce?

Rekomendowane odpowiedzi

A ja tam jestem otwarty na nowe doświadczenia i uważam ,że Polaka nie da się oduczyć kombinowania.Chociaż powiem uczciwie że faktycznie po co jak się ma filtr w domu.

Przy hodowli krwetek red crystal wyższych gradacji bawiłem się parametrami i przyznam szczerze ,że nie stosowałem w całości wodę z filtra ro i+uzdatniacz, , a jako alternatywę przyjąłem miesznkę ro +kranówka w proporcji 1/1.Zauważyłem ,ze zwięrzęta częściej przystępowały do kopulacji , a co za tym idzie szybciej się mnożyły .

Zapodam Wam za to koledzy inny temat ,,a mianowicie zastosowanie do solniczki domieszki deszczówki.

Akurat przy hodowli krewetek ozdobnych temat naprawdę sprawdził sie, okazuje sie ,ze deszczówka pozytywnie wpływała na ekosystem w krewetkarium. Do tej pory wielu znanych hodowców stosuje ją z relatywnie dobrymi wynikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka razy tylko użyłem Filtra RO/DI stoi sobie w Piwnicy gdyż czekać 4 Godziny aż się zrobi 20 Litrów a 80 Pójdzie w szambo to trochę bez sensu i marnotrawstwo wody, ja znalazłem inne rozwiązanie i po prostu wodę Kupuję bo w przeliczeniu 30 groszy za litr wychodzi taniej i nic się nie marnuje, Zgierz ma wodę ze studni głębinowych i jest rzekomo lepsza niż w Łodzi która ma z Pilicy choć nigdy się nie odważyłem dolać wody z kranu, to Filtry i Odpieniacz czyszczę w Kranówce :)

Nie wiem jak Tyś to policzył.

Metr sześcienny wody kosztuje z wszelkimi dodatkami przesyłu itp itd około 11 zł czyli

250 L wody GOTOWEJ do akwarium za 11 zł.

30 groszy za litr wody kupnej x 250 L = 75 zł

Gdzie tu wychodzi taniej ??

A z marnowaniem też sobie można poradzić nawet w bloku - oczywiście w zależności od możliwości.

Ja rozwiązałem marnotrawienie bardzo prosto ...akurat kuchnia sąsiaduje z ubikacją. Wystarczyło przeciągnąć wężyk od ścieku do ubikacji - skrzętnie go ukryć i puścić do zbiornika kompaktu. Obniżyłem pływak przy nalewaniu wody do zbiornika i woda się dopełnia ze ścieku RO :). W stu procentach nie odzyskuje ale zawsze coś.

Mój kolega poszedł nieco dalej - także w bloku. Ściek podłączył do zbiornika retencyjnego zbiornik jest podłączony do spłuczki ubikacji na zasadzie automatycznej dolewki grawitacyjnej :) Odzysk w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester Z całym szacunkiem. A na jakiej podstawie twierdzisz, że okrzemek będzie nieporównywalnie mniej. Robiłeś badania, prowadziłeś zbiornik na kranówce i masz porównanie? Gdzie to wyczytałeś?

Próbując dojść źródła problemów z dino robiłem testy zawartości krzemianów w kranówce, po filtrze RO i po żywicy. Różnica wyników była od przekroczenia skali testu (kranówa) do poziomu niewykrywalnego (po DI). Jak dla mnie to spora różnica.

Natomiast idąc tokiem Twojej argumentacji - jaczal z całym szacunkiem, na jakiej podstawie twierdzisz, że np. stałość składu wody w okresie roku to fakt, a nie wymysł? Robiłeś badania, prowadziłeś przez dłuższy czas zbiornik na kranówkach z różnych ujęć w Polsce i masz porównanie? Gdzie to wyczytałeś?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Pragnę zwrócić uwagę na to, że we wszystkich solach stosowanych do otrzymywania "wody morskiej" stężenia róznych mikroelementów [ołów miedź aluminium arsen rtęć itp] są przekroczone o setki, tysiące albo i setki tysięcy razy. W soli może być o wiele więcej ołowiu i miedzi niż w wodzie "z kranu". Pragnę zwrócić również uwagę na to że wiele osób [ w tym ja] mieszkających poza miastem używa wody pochodzącej ze studni. Woda ta nie jest wodą "wodociagową".

Trzeba też zauważyć że w wodzie morskiej jest o wiele więcej krzemu niż w każdym akwarium morskim. Wszyscy w obawie przed okrzemkami walczą z krzemianami. A tym czasem w naturalnej wodzie morskiej jest dość spore stęzenie krzemu - 2,8 mg/l . Może nie warto "walczyć z krzemianami" ani zelazam które moga powodować rozwój glonów? Może lepiej postarać się o to żeby czynnikiem ograniczającym wzrost glonów były azotany i fosforany?

No i wiadnomo tutaj nie chodzi o ekonomię...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedlugo przechodze na wode ze studni glebinowej,bo bede mial duuuuzy remont w łazience i filtr musze odłączyć.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklad chemiczny wody glebinowej rzeczywiscie jest przyzwoity jesli chodzi o zastosowanie w gospodarstwie domowym. Takie wady najczesciej sa oddzielone warstwami nieprzepuszczalnymi wiec rzadko mieszaja sie z wodami gruntowymi (oczywiscie o ile studnia jest szczelna). Jednak niektore zurbanizowane tereny, ktore w latach intensywnej gospodarki planow iles-tam-letnich byly tak eksploatowane, ze zloza wody glebinowej zostaly mocno uszczuplone. W latach pozniejszych (lata 90), kiedy nastapilo zamkniecie wielu zakladow produkcyjnych (np masowe zamykanie zakladow wlokienniczych w Lodzi) na czesci tych terenow, wpompowywano nadmiar wody z ujec powierzchniowych z powrotem do warstw glebinowych w celu przywrocenia bilansu hydrogeologicznego na danym terenie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja dodam swoje dwa grosze bo takie przemyślenie miałem jak nie mogłem zasnąć

woda do morza dopływa przez rzeki czyż nie ?? woda ta krąży i krąży a woda w rzekach jest jaka jest ?? jedyna różnica to taka że woda w kranie jest chlorowana i to może być problem (jeśli chodzi o wodociągi) poza tym ta sama woda co w kranach trafia również do morza a w konsekwencji również do oceanów ?? czy moje rozumowanie jest błędne ??


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie zdroworozsądkowo rozumując i biorąc pod uwagę doświadczenia kolegów z forum, to wnioski nasuwają się same.

Kranówka nie jest problemem w zastosowaniu jej w zbiorniku morski tylko jej niestabilne parametry ...

Faktycznie też przyznać trzeba ,ze największym problemem z nowo przeniesionym koralem np. ze zbiornika " sterylnego"-z woda z ro, do zbiornika jadącego na kranówce jest może być szok związany z nagła zmianą parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

O zmianę konkretnie których "parametrów" chodzi?

Nie chodzi o niestabilne parametry tylko o miejsce pozyskania surowca. W moim kranie woda ma stabilne parametry.

Bardzo dużo zalezy od miejsca w którym pozyskujemy wodę. W Sulejówku w kranie jest woda którą mozna pić nawet bez gotowania. W Warszawie w Wawrze też tak było w latach 90 ale teraz woda z pod ziemi nie nadaje się do picia. Po jednym łyku zapalenie gardła murowane a smak też nie jest za ciekawy.

Wodę coraz częsciej odkaża się za pomocą ozonu.

Chlor jest jednym z głównych pierwiastków wchodzących w skład wody morskiej. Nie chodzi o chlor ale o chlor w postaci "związków" które są toksyczne.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, Twoje rozumowanie jest prawidlowe, stad tez w miejscach, gdzie duze rzeki wpadaja do oceanow, prawie nie ma korali.

Zobacz Indie itp. Klimat bylby dobry, ale te duze rzeki...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że woda bezpośrednio z kranu, to złe rozwiązanie, ale przepuszczona przez filtr wyłapujący zanieczyszczenia stałe (1um) i filtr węglowy zostanie uzdatniona w takim stopniu, że nie powinna zaszkodzić systemowi. Należy też uzyskać wyniki badań wody w miejscowej stacji wodociągów - są ogólnie dostępne - i na ich podstawie oszacować jakość dostarczanej wody. U mnie wodociągi zamawiają badania raz na kwartał. Oczywistym jest, że zwierzęta należałoby zaaklimatyzować do zmieniającej się wody.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już zaczynam wątpić w te osmozy i podmiany wody to juz wogóle... miałem mega duzo cyjano w baniaku , a od czasu gdy wody nie zmieniam czyli od kwietnia/maja cyjano ustąpiło w 80% ... im wiecej czystej wody tym gozej-przynajmniej w moim przypadku

Byc może ma to coś wspólnego z wylewaniem ze zbiornika stworzeń odpowiedzialnych za równowagę biologiczna.

Duża podmiana-destabilizacja flory bakteryjnej danego ekosystemu.

Po prostu mniejsze podmiany ,a częściej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Rzeki niosą dużo mułu a od około 100 lat także scieki wytwarzane przez ludzi i to dlatego w okolicy ich ujscia nie rosną koralowce. Ludzie zanieczyszczają wodę ogromnymi ilościami azotanów, fosforanów, chlorku sodu itp Nie ma to nic wspólnego z wlewaniem kranówki do akwarium. Miało by gdyby do tej kranówki dodać glinę, trochę ściceku z szamba i nawóz do trawników.

Ta woda którą mam w kranie nie ma nic wspólnego z wodą w Wiśle. Wisła jest daleko stąd...

Faktem jest to że woda w akwarium bardzo różni się od wody morskiej. Ogólnie mówiąc mamy w akwarium wielki syf i nie wynika to ze złej jakosci wody używanej do otrzymania wody morskiej ale ze "złej" jakosci soli. To co piszą w raklamach soli o ich "nadzwyczajnej czystości" to ogólnie rzecz biorąc marketingowe bzdury. Jednocześnie w każdym akwarium są zawsze niedobory krzemu i żelaza które są potrzebne glonom a więc także koralowcom fotosyntetyzującym.

Może nie warto odrazu robić z ludzi którzy leją kranówkę wariatów tylko zastanowić się czemu ich akwaria wygladają lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszystko ok. ale nasze wodociągi co jakiś czas przeprowadzają konserwacje rur za pomocą związku na bazie krzemu a ten osadza się na powierzchniach starych rur i powoli uwalnia.

Łódz ul.Graniczna test na SI w domu ze starym przyłączem wodnym wykazywał krzem a w domu wybudowanym nie tak dawno z nowymi rurami nie metalowymi już nie.

Coś w tym chyba jest??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak w warszawie zaczną jechac na kranówie wszyscy to ja też,u mnie woda dobra wymieniam membrane co 2 latka.pozdrawiam z radomska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium morskie jedno drugiemu nierówne. I to pod każdym względem - czynników tak wiele. Liczą się na prawdę wyniki i tylko wyniki. Oczywiście satysfakcjonujące. Najlepsze teorie obalić może praktyka, wynik. W obie strony. Powtórzenie sukcesu w innym miejscu, czasie, wodzie... może być z goła obarczone innymi problemami. Temat wody jako płynu przyrównać mogę do powiedzenia z mojej branży - fotografie robi nie aparat, lecz człowiek. Tak samo jest z wodą. Od człowieka zależy co z nią uczyni w oparciu o dostępne narzędzia. Podziwiam Wasz zapał. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Do wody wodociągowej dodawane są krzemiany nie tylko po to żeby czyscić rury [mają one zdolność do rozpulchniania osadów] ale także dlatego, że tworzą na powierzchni rury warstewkę krzemianową o grubości ok. 0,002 mm, która chroni metal przed korozją. Warstewka ta formuje się powoli przez kilka tygodni lub miesięcy. Zazwyczaj dodaje się 30 - 50 mg SiO2 na litr wody.

[źródło - J.Baszkiewicz M.Kamiński, "Korozja Materiałów", Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2006]

U mnie w wodzie "z kranu" są krzemiany. Ile to dokładnie nie pamiętam ale wiem, że całkiem sporo.

Jasne najłatwiej jest kserować - trudniej coś samemu wymyślić.

Wynik wynikiem. Tylko jeśli nie ogarniasz dlaczego jest tak a nie inaczej czyli jeżeli nie znasz przyczyny to sam wynik jest nic nie warty bo może się okazać, że nie będziesz w przyszłości mógł powtórzyć tego co kiedyś otrzymałeś. Czyli można stwiedzić ze wyniki się nie liczą. Liczy się wiedza o tym co trzeba zrobic zeby zawsze otrzymać ten sam wynik.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrodłem mikroelementów i sladowych pierwiastków jest woda kranowa. bez tego odpieniacz wczesniej czy pozniej wyjaławia wode z tych koniecznych pierwiastków. Sole syntetyczne ich nie zawierają.

Poniewaz mam bardzo złą wode w studni (płytka) uzywam do podmian solanki robionej na wodzie oligoceńskiej.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tylko dokładnie których? W solach "dobrej marki" jest dużo mikroelementów takich jak naprzykład stront, potas, jod itd. I napewno nie chodzi tutaj o te mikroelementy. Mi się wydaje że sukcesy niektórych akwarystów uzywających kranówki mogą być zwiazane z tym czego nie ma w soli. A w soli nie ma krzemianów i jest mało żelaza.

Akwarium morskie jest jednym wielkim biochemicznym "tyglem". Nie tylko odpieniacz usuwa mikroelementy z wody. Robią to w zasadzie wszystkie żywe organizmy żyjace w akwarium. Bakterie, glony, nicienie, rurówki slimaki korale ryby absorbują mikroelementy z wody. Jedne z tych mikroelementów pozostają w ich organizmach a inne są wydalane i wracają do obiegu lub są usuwane w postaci osadów albo piany. Ten cykl przemian jest bardzo skomplikowany i zapewne można by było poswięcić całe zycie na jego studiowanie.

W wakacje miałem zbiornik do którego lałem bardzo duzo fito i kranówki tak żeby wywołać wzrost glonów i wszystko pięknie działało [korale rosły jak szalone] na samym kuble w którym była wata filtracyjna i węgiel. Tamten baniak skasowałem bo za dobrze szło i stało się to nudne. Postanowiłem że postawię podobny system składajacy się z 3 baniaków i sumpa i postaram się prowadzić go tak samo tak żeby potwierdzić eksperyment. Jeśli uda się potwierdzić tamto doświadczenie to mozna będzie przejść do analizy.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrodłem mikroelementów i sladowych pierwiastków jest woda kranowa. bez tego odpieniacz wczesniej czy pozniej wyjaławia wode z tych koniecznych pierwiastków. Sole syntetyczne ich nie zawierają.

Poniewaz mam bardzo złą wode w studni (płytka) uzywam do podmian solanki robionej na wodzie oligoceńskiej.

Chciałem kolego zapytać jakim finansowym obciążeniem są takie oligoceńskie podmianki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kolego zapytać jakim finansowym obciążeniem są takie oligoceńskie podmianki??

tyle co koszt soli i paliwa, które zużywam żeby podjechać z banka do ujęcia, jakieś 2 km mam do ujęcia.

no i oczywiście trochę trzeba sie nadzwigac :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dokładnie których? W solach "dobrej marki" jest dużo mikroelementów takich jak naprzykład stront, potas, jod itd. I napewno nie chodzi tutaj o te mikroelementy. Mi się wydaje że sukcesy niektórych akwarystów uzywających kranówki mogą być zwiazane z tym czego nie ma w soli. A w soli nie ma krzemianów i jest mało żelaza.

Akwarium morskie jest jednym wielkim biochemicznym "tyglem". Nie tylko odpieniacz usuwa mikroelementy z wody. Robią to w zasadzie wszystkie żywe organizmy żyjace w akwarium. Bakterie, glony, nicienie, rurówki slimaki korale ryby absorbują mikroelementy z wody. Jedne z tych mikroelementów pozostają w ich organizmach

mysle nie o tych znanych jako potrzebne pierwiastki.

mysle o tych ktorych jest b. mało i malo ich trzeba ale jednak trzeba i mogą byc nieuwzglednione przez producenta.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli nie wiemy o co konkretnie chodzi to nie wiemy nic i szkoda tracić wtedy czas na dyskusje o tym dlaczego kranówka ma taki a nie inny wpływ na zbiornik.

Krzemiany są uważane za kompletnie niepotrzebne albo nawet za szkodliwe. Krążą różne teorie o krzemianach i ich zwiazku z rozwojem różnych plag które moim zdaniem są kompletnym "matrixem" tak jak to że niby cyrkulacja ma wpływ na rozwój cyjanobakterii...

Jeśli chodzi o mój baniak to ja nie namawiam do takiego prowadzenia zbiornika. Ten projekt jest projektem eksperymentalnym.

DSC00983.JPG

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.