Skocz do zawartości
gwlukasz

Wysokie akwarium morskie 90 cm pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .

Mam pytanie do bardziej zaawansowanych uzytkowników akwariów morskich.

Chce sobie zmienic swojego reefmax-a na cos takiego ( mam nadzieje ze zdjecie bedzie widoczne )

jak nie to akwarium jest półpkrągłe o pojemnosci ok 300 litrów i wysokosci 90 cm.

w najgłębszym miejscu jest ok 50 cm a na bokach ok 20 czyli tyle prawie co w reef maxie

Nie bede ukrywał ze akwarium stoi w salonie w bardzo ekspozycyjnym miejscu i wyglad ma znaczenie

chciałem sobie zrobić na zamówienie akwarium o wymiarach 80x60x60 z zewnetrznym kominem, ale zrezygnowałem.

Nie jestem nowicjuszem w morszczyźnie, z mala przerwa mam akwarium morskie od 2000 roku.

Ale mam pytania :

czy kto moze ma takie akwarium ?

moze podać mi wady i zalety takiego akwarium - inne niż te co ja wymysliłem

według mnie

Zalety :

fajny wyglad

akwarium niestandardowe - mozna w nim ulozyc skały na wzór skarpy rafowej

moge przy dnie - gdzie bedzie slabsza cyrkulacja wstawic miękasy a wyzej twardziele - moze całkiem fajnie to wygladac

Wady - problemy

Oswietlenie - chyba tylko HQI jest w stanie doświetlić dno

cyrkulacja - bede musial troche nakombinować aby dość dobrze woda mieszała sie w dolnej czesci akwarium

ustawnienie skały - napewno trzeba uzyc troche wiecej kleju do skałki i dobrze poprzyklejac korale aby kraby ich nie przestawiały - pozniej problem z jakąkolwiek zmiana

Czy ktoś ma jeszcze jakies sugestie ?

post-15364-0-92645100-1352360783_thumb.jpg

Edytowane przez gwlukasz (wyświetl historię edycji)

5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświetlisz też ledami, jednym z minusów jeszcze jest dostęp do dna, w celu jakichkolwiek prac, pomagam znajomemu, który ma podobny baniak, i łatwo nie jest grzebać przy dnie, pomyśl, też przy układaniu skały aby zostawić po bokach miejsce na czyścik i o cyrkulacji na dole za skałami...a tak to dużo wody rzyczę :)

Edytowane przez enigma17 (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym sklepie w Londynie jest takie akwarium-rura. Srednica - dobry metr. Przez krzywizne akwarium wszstko jest znieksztalcone. Ogladac mozesz tylko to co jest dokladnie na wprost oczu. Wszystko po bokach jest rozmazane.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze dobrze poukladać skałe, moze najlepiej na dno powinienm kupić suchą ustawić wczesniej poza akwarium aby tylko potem przełozyć

pomyslałem ze na wysokosci ok 40 cm postawie po bokach mocne pompki skierowane na siebie, beda one mieszały troche dołu srodek i troche góry

na gorze bede miał wylot z sumpa plus moze jeszcze jakas pompka moze to starczy


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester dzieki - o tym nie pomyślałem

Koles który to sprzedaje wysłał mi kilka przykładowych zdjec i nie zwróciłem na to uwagi

teraz jak na to patrze to faktycznie jest troszke niewyraźne ale nie wiem czy to nie wina aparatu

akwarium jest z akrylu

post-15364-0-66778400-1352365316_thumb.jpg

Edytowane przez gwlukasz (wyświetl historię edycji)

5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalanie kupy szmalu na morskie akwarium po to zeby schowac to za wykrzywiajaca wszystko giętą szybą,bez sensu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielam opinię kolegów. Często te akwaria robią wrażenie po sklepach czy na targach bo są po prostu inne. Jednak po kilku minutach patrzenia mozna nabawic sie migreny. Oglądanie męczy.

Nie mialem, ale widzę w sklepie i nie polecam.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam baniak z 15mm opti, bez wzmocnien bo to byl na poczatku roslinniak otwarty w stylu Amano.

Juz taka grubość płaskiego szkła powoduje że obraz jest znieksztalcony jak sie nie patrzy na wprost.

Zdjecia wychodzą z okropnymi znieksztalceniami chromatycznymi.

Dlatego nie tylko plaska szyba jest ważna ale nie przesadzanie z grubością kiedy nie trzeba :)

Dziś bym kupił z 10mm ze wzmocnieniami.

Ale jak już ją dostatecznie porysuję to wymienie przednią szybe na cieńszą :)

Pozdrawiam


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myslalem ze to takie fajne rozwiazanie

Sprzedawca stwierdził ze widok jest lepszy niz przez opti

a tu takie opinie , to mnie troche martwi , ale jeszcze całkowice sie nie rozmyśliłem

pozdrawiam


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmyslisz sie jak zapłacisz i postawisz. Postoisz przed nim pół godziny i dojdziesz do wniosku ze juz wiecej sprzedawcy nie posluchasz.

Przeziernosc opti, flota czy akrylu nie ma tu akurat nic do rzeczy bo tu chodzi o znieksztalcenia i uciążliwe patrzenie.

Sprzedawca chce sprzedać więc nie słuchaj jego twierdzeń.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w moich fotkach....mam pionowe 90cm dość dobrze sobie radze, jest czyste, dostep czyscikiem z wszystkich 4 stron. KOrale coraz ładniej mi się rozwijają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sławomir21 tylko, że Ty masz proste, ja zajmuję się też prostym, a kolega pisze o giętym a to robi soczewkę i zniekształca strasznie, kiedyś miałem słodkie w profilu, ale nie wrócę już do giętej szyby


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra , rozumiem ze patrzenie na korale i rybki bedzie " utrudnione "

czy widziecie jakies jeszcze inne wady o ktorych nie pomyslałem ?


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawianie korali na blisko dna,i nie wiem jaką tam cyrkulację zamontujesz bo musi robić młyn żeby z dna wywaliła syfek


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede ukrywał ze akwarium stoi w salonie w bardzo ekspozycyjnym miejscu i wyglad ma znaczenie

chciałem sobie zrobić na zamówienie akwarium o wymiarach 80x60x60 z zewnetrznym kominem, ale zrezygnowałem.

Akwarium powinno być proste w obsłudze. Wysokość 90 cm powoduje utrudniony dostęp. To co zaproponowałeś jest fajnym wymiarem. Czasami są sprawy do załatwienia, których szczypcami nie załatwisz i musisz nurkować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mała powierzchnia tafli wody może powodowac problemy z utrzymaniem stabilnego ph. Jeśli oczywiście będzie mocny odpieniacz to nie będzie problemu. Z drugiej strony płytkie akwarium jest duzo łatwiejsze w obsludze. Sam mam teraz korale w baniaku o głębokości ok 20 cm i dzięki temu wszelkie prace przy baniaku sa łatwiejsze. Warto też wspomniec o tym ze woda mocno tłumi swiatło więc im akwarium jest płytsze tym łatwiej jest je doświetlić. Płytkie akwarium o dużej powierzchni tafli wody trochę trudniej jest ogrzać ale za to w lato nie trzeba chłodzić wody bo im woda jest cieplejsza tym szybciej paruje i dzieki temu się ochładza.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawianie korali na blisko dna,i nie wiem jaką tam cyrkulację zamontujesz bo musi robić młyn żeby z dna wywaliła syfek

cyrkulacja nie będzie problemem, można tam powrót wyprowadzić...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_s - wiem ze akwarium powinno byc proste w obsludze, ale :

w salonie miedzy oknami mam sciane o szerokosci ok 85 cm - wiec długie akwarium nie wiejdzie.

ReefMaxx jest za maly - mialem wczesniej kilka lat akwarium o pojemnosci 300 litrow - rozmiary 100 x 50 x 60 bylo wymiarowe ok ale stalo w miejscu do ktorego zadko zagladałem .

Teraz chce miec jak najwieksze ( pojemnosciowo ) a zajmujace jak najmniej podłogi

oczywiste ze to co sobie wymyslislem 80x60x60 jest pikusiem w obsludze, wstawie t5 ktore zreszta juz kupiłem , duza powierzchnia wymiany powietrza , odpieniacz mam turboflotor blue 1000 ktory bez problemu powinien poradzic sobie z tym akwarium

półokragle akwarium ma wady

problemem sa szyby, ich czyszczenie - fakt musze przed zakupem akwarium kupic czyscik , teraz przednia szyba w reefmaxie mnie denerwuje w czyszczeniu a co dopiero cale takie wielkie akwarium

, nurkowanie w razie potrzeby ( bałagan w salonie ) co najwyzej zona czesciej bedzie marudzic, ja nie widze w tym problemu.


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie

w komplecie jest sump o wysokosc 40 cm glebokosc 35 cm i szerokosc 31 cm komory po 15 cm

czy mysliscie ze taki sump sie nada ?

troche za malo komór

w jednej odpieniacz a w drugiej pompa


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl jaki będziesz chciał wstawić odpieniacz, w razie czego wytniesz przegrodę i zrobisz ewentualnie wszystko w jednej komorze...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz juz kupilem dawno turboflotor blue 1000


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały ten sumpik, generalnie takie akwarium to więcej wad niż zalet. Jeżeli chcesz wpasować się w niewielką powierzchnię w mieszkaniu, to lepiej postawić na prostokątny baniak. Przy 90 cm i mocno wygiętej szybie czyszczenie jest bardzo niewygodne, a będziesz musiał radzić sobie zarówno ze zwykłym nalotem, jak i z ciężkimi do zeskrobania glonami wapiennymi. Szybko będziesz miał tego dosyć i baniak straci na estetyce.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie to regularnie wykonywane, nie powinno być problemu, a zresztą @kapuhy ani Ty ani ja nie będziemy się patrzeć na ten baniak :), kolega podjął oryginalną decyzję i od niego zależeć będzie jak to będzie wyglądało...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wezmę giętego szkła!!!

Co do wysokości 90cm + około 70cm szafka = 160cm i sięgnij tu do dna nawet z drabiny.

A o oświetleniu do 90cm wysokości już myślałeś???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.