Skocz do zawartości
Kamila 27G

zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześ wszystkim :)

jaki powinnam kupić sprzęt by dobrze podawał wynik zasolenia wody ?

Posiadam z serea,ale jak słyszałam jest do niczego :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega dobry i przyjemny w uzytkowaniu, ba to czysta rozkosz - komputer Aqua Medica z sondą do zasolenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje aby był stabilny , wiec pewnie ten który posiadasz tez będzie ok :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej używam od zawsze spławik AM i to w zupełności wystarczy .

Elektroniczne zabawki nie uważam aby były tez dokładne ale maja tą zaletę że są wygodne.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
hm... no słyszałam,ze jest niedokładny :/

Mozesz to sprecyzowac ?

niedokladny bo pokazuje inaczej niz inny/drugi

Czy niedokladny bo pokazuje za kazdym razem co innego ;)

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki by nie był przyrząd, to najważniejszy warunek, utrzymywać w czystości, a elektroniczne z sądami dodatkowo często kalibrować. Nie ważne że Twój przyrząd pokazuje zasolenie 1,023, a zaprzyjaźnionej osoby przyrząd 1,025, ważne żeby utrzymywać stale te 1,023.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup refraktometr

Taki

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aqua-Medic-Refraktometr/852

albo podobny. Tańszy Blau jest po ~215 zł. w jednym ze sklepow na e....


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega dobry i przyjemny w uzytkowaniu, ba to czysta rozkosz - komputer Aqua Medica z sondą do zasolenia...

napisz koleżance ile jeszcze ta przyjemność kosztuje !!!!! :p

myślę że spławik jest dobrą opcją


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdzieś pisałem o tym, też myślałem że spławik robi mnie w bambuko a tu guzik.

Włóż spławik do wody RO o temperaturze 4 st celcjusza i zobacz co pokaże oraz sprawdź na pudełku co powinien pokazywać. Specific gravity czy Density. Powinno być 1,000 tu i tu :)

Druga rzecz to trudniejsza do zrobienia to rozpuszczenie określonej ilości soli w określonej ilości wody i sprawdzenie co pokaże. Np 40,8 grama soli Instant Ocean w litrze wody da 1,023 Density oczywiście przy 25 stopniach. Można to policzyć AquaCalculatorem


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zawsze iść do znajomego co posiada refraktometr (ewentualnie sklep) i tam zbadasz jaką spławik ma odchyłkę od prawidłowego wyniku.

Edytowane przez domel_gl (wyświetl historię edycji)

03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że splawik jest wystarczającym narzędziem, byle nie firmy Sera. Poza tym wartoby sprawdzić dla porównania z innym sprzętem.

Wysłane z mojego SK17i za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lacmar mozesz powiedziec czemu nie sery ja uwazam wlasnie ze jest najdokladniejszy ze splawikow.Zwlaszcza poreczny w przeciwienstwie np do AM


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla spławików rozmiar=dokładność, reszta to tylko wyskalowanie. Sera jest mała, ma krótką skalę, podziałki blisko siebie-dlatego jest mało precyzyjna i łatwo walnąć się w odczycie..


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL spławik w zestawie z mezurką/cylindrem do pomiaru jest OK, używam od dłuższego czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było juz kilka tematów na forum o mierzenie zasolenia. Wystarczy poszukać. I zawsze wychodziło, ze sprawił jest najmniej dokładny. Ja używam i polecam refraktometr.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze wychodzi, że spławik jest najmniej dokładny. Opinie są różne i nie uzurpuj sobie prawa do jedynie słusznych ocen.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytuje jedynie wnioski w poprzednich tematMasz tu wiꫳzy sta ni ja wiec sam zapewne rownie je czytales. Poza tym gdzie ja daem sobie prawo do jedynie mojego susznego zdania? Napisaem, ze ja uywam i polecam, kto nie chce to nie musi :)

Tapatalk

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioski są takie, że opinie są podzielone.

Refraktometr jest wygodny, niezależny od temp. wody i zwykle dokładny, ale bardziej skomplikowany w budowie i wymagający poprawnej kalibracji. Za to spławik jest prosty jak konstrukcja cepa, to czysta fizyka, kalibracji nie wymaga, trzeba go utrzymywać w czystości, można go stłuc, trzeba mierzyć w spokojnej wodzie (menzurka), zwykle jest zdecydowanie tańszy i niekoniecznie mniej dokładny.

Każde urządzenie do pomiaru zasolenia wypada od czasu do czasu porównać z innymi lub z wzorcem, na każdym można położyć baniak. Najważniejsze to być czujnym i pamiętać o weryfikacji.

A co wybrać? To tylko kwestia finansów, wygody i indywidualnych upodobań użytkownika.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lacmar mozesz powiedziec czemu nie sery ja uwazam wlasnie ze jest najdokladniejszy ze splawikow.Zwlaszcza poreczny w przeciwienstwie np do AM

Miałem kiedyś taki spławik i podziałka strasznie mała zakres od 1,021 do 1,024 zaznaczony na zielono (czyli granica tolerancji w jakiej się trzeba zmieścic robiąc solankę do podmiany) jest taki jak w AM albo w JBL od1,020 do 1,021. Poza tym wskazywał inne wartości niż wyżej wymienione i refraktometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powim tak , mam dwa spławiki(firmowe,znanych marek) miernik elektroniczny AM , i refraktometr vertex i ... i każdy z mieników pokazuje co innego od 30 do 35 ppt. komu ufać?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sobie , trzymać stabilne zasolenie uśrednione i będzie git .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.