Skocz do zawartości
Marcin14

Zmiana HQI na T5

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zastanawiam się nad zmianą HQI na T5, mam lampę 2x250W HQI (białe) (co mnie przeraża) + 4x54W (niebieskie).

Nie wiem czy warto zmienić HQI na 4x54W T5 (mam ściemnialne stateczniki, musiał bym tylko wiedzieć czy podanie odpowiedniego prądu bezpośrednio do statecznika nie uszkodzi go, bo to jednak droga zabawka :/ ).

Białe światło umiał bym sobie statecznikami regulować, co było by fajne, tylko nie wiem czy gra jest warta świeczki. Żarniki będą do wymiany a ich koszt jest dość wysoki, wymiana 4 świetlówek będzie raczej niższa niż 2 żarników ale nie wiem czy światło będzie na tyle dobre. Chyba, że zmienić na HQI mniejszej mocy, ale to i tak wyszoki koszt, bo nie mam nic pod słabsze żarniki.

Baniak 540L brutto, 150cmx60cmx60cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie korale masz/planujesz w przyszlosci? Twoj pomysl wydaje sie dobry jesli planujesz baniak z obsada miekka,lps ew fishe only :-) Dla sps wymagajacych bedzie to malo.

Ja w swoim bagnie zrezygnowalem z hqi na rzecz t5 plus led i nagle zobaczylem kolory :-)

Edit: mam akwarium z miekkimi i lps

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili ( w 112L ) mam tyle światła/litr wody ile by było przy 8*54W T5 a mam spsy i wszystko pięknie śmiga.

Spsy będą na pewno. Teraz tak jeszcze myślę, o zamontowaniu tylko jednego żarnika HQI 250W bo lampę w sumie można modyfikować jak tylko się chce. Chcę tylko wiedzieć, czy lepszy będzie żarnik czy T5'tka (w sumie tylko to mi potrzebne do podjęcia decyzji).

Pozdrawiam :)

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tego się nie dowiesz. Zwolennicy t5 napiszą że t5 a hqi że hqi. Także to kwestia gustu a to już tylko Twoja sprawa. Więc aby wilk był syty i owca cała wymieszaj hqi i t5 albo pooglądaj ledy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Only t5:-)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie natomiast akwarium na samych t5 wygląda jak obraz olejny a nie żywe akwarium. A jak chciałbym obraz to bym sobie go kupił, a że chciałem akwarium to bez czegoś co daje bliki mnie się nie podoba.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokaldnie jak tomek pisze pod samymi t5 akwa nie ma jakby zycia w sobie ,pod hqi akwa zyje i jest to odzwierciedleniem natury.a bliki rekompensuja wieksze rachunki za prad :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście miałem HQI,obecnie mam T5 i jedno jest pewne pod żarnikami mniejsze nasycenie kolorów ale bliki super (choć obecna dostępność żarników pozwala na kombinację z barwą przerabiałem kilka i najlepszy efekt był pod 16000K+2x T5)


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już całkiem nie wiem ;p

Zdemontuję jedną HQI i zobaczę jak będzie pod jedną, jak będzie za słabo, zamienię na T5tki. Teraz baniak mam pod świetlówkami, jak założę ten mój nowy 540 to przetestuję HQI, bo tego jeszcze nie miałem :)

Dzięki za odpowiedzi :)

Edytowane przez Marcin14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 150cm jeden żarnik HQI to jak by mało - ja na 120cm miałem 2 żarniki, teraz mam same T5 i nie narzekam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem T5 i testowałem nową lampę hqi i nigdy w życiu nie wrócę do t5, kombinacja fajna sprawa ale nie ważne jaki żarnik kolor skoro akwarium wygląda rewelacyjne z blikami, akwarium niesamowicie ożywione.T5 w twoim przypadku to przesiadka z r6 do r4 albo z v8 do r4t...

Poprawka , zmieniam na T5 ale z racji braku sterowania lampa na wieczór brakuje mi światła aktynicznego, z kolei żarnik 250w 14000k może być zbyt konkretny., w tym wypadku 2x250w i 4 rury to super ! Gdyby nie wydatki to pewnie bym kupił lampę 250w+4xT5.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak nie będzie cały w skale, chcę mieć "plażę" więc myślę, że jeden żarnik wystarczy, tym bardziej, że po bokach koralowcó i skały nie będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.