Skocz do zawartości
camell76

Średnica powrotu a wydajność pompy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sprawdzalem na roznych srednicach Tunze i odnioslem wraznie ze poki nie wyjde poza pewna srednice, ilsoc wody jaka przeplynie przez goodzine na wysokosc 1,5m pzrz rure 16mm bedzie taka sama jak przez 22 tyle ze cisnienie na wyjsiu bylo znacznie slabsze. Natomiast podpinajac rure 28 pompa ledwo dzwigala wode na 1,5.

Wiec na n chlposki rozum slup wody jaki powstaje w rurze i dziala w przeciwnym kierunku ma znaczenie. I mam gdziesz szukac prawdy jak dziala kolo


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy to nie jest wyrób DIY tylko produkt jakiejś wyspecjalizowanej firmy.

Zaczyna się od obliczeń i projektu , później testów i pomiarów.

Skoro producent podaje parametry pompy, często z wykresem spadku wydajności w zależności od wysokości podnoszenia oraz średnicę przyłączeniową, to po co ta dyskusja.

Trzymać się zaleceń producenta i mieć błogą świadomość że zakupiony sprzęt spełnia albo nie spełnia oczekiwań.

Robiąc jakieś modyfikacje wirnika może ale nie musi spowodować zmianę średnicy rury przyłączeniowej czy wydajności.

Samymi rurami chyba nic się nie zrobi.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczalnie jest udowodnione, że ograniczenie przepływu tłoczenia powoduje spadek poboru prądu. A i silnik przy mnijszych prądach mniej się zużywa. Ostatnio w pracy spaliliśmy silnik 3600V 100A przy starcie pompy. Duże prądy powodują zużycie izolacji uzwojeń, dlatego generalnie pompy wirowe włącza się na zamkniętym Tłoczeniu. Zerowa wydajność, niski prąd rozruchowy. Ale ja jestem praktyk a nie teoretyk i się nie znam nic a nic :harhar:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza opiniami ludzi na szczęście działają jeszcze prawa fizyki... Gdyby większa średnicy rury ograniczała przepływ (większy ciężar wody w rurze), to pomyślcie jaki wpływ na przepływ miało by te kilkaset kg wody w zbiorniku do którego prowadzi ta rura...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to chodzi co napisał Włodek, rozmiar rury pond normę nic nie da... dlatego najlepszym rozwiazaniem jest dobranie odpowiedniej średnicy do pompy... Ale ta fizyka jest dla mnie koszmarem... Nienawidzę jej , a zarazem mnie fascynuje bo fizyka to to samo tutaj i tam na końcu wszechświata

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza opiniami ludzi na szczęście działają jeszcze prawa fizyki... Gdyby większa średnicy rury ograniczała przepływ (większy ciężar wody w rurze), to pomyślcie jaki wpływ na przepływ miało by te kilkaset kg wody w zbiorniku do którego prowadzi ta rura...

nie bardzo rozumie ,przecież woda ze zbiornika nie naciska na pompę tylko w wężu do momentu podnoszenia


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek pisze o czymś zupełnie innym i zapewne ma rację. Rozmiar rury ponad normę 'nic nie da', czyli nie ograniczy przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę osób sie naprawde nie popisalo intelektem, choć ja sam mam siebie za głupola i do nich należe

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majac komin nie ma sie co martwic. Ale wlasnie warto sobie zdawac sprawe kiedy go planujemy i dobieramy srednice rur. Spietrzajac wode w kominie nad rewizja 20mm na kilkanascie centymetrow powyzej zwiekszamy jej mozliwosci. 2-3 krotnie. Wlsnie ten slup wody w kominie robi swoje. W sytuacji kiedy wyciagamy ta rewizje tuz pod grzebien moze sie okazac ze ktorego dnia nie wyrobi.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - a czym się różni woda w rurze od wody w zbiorniku? Przecież oba te naczynia są połączone? Akwarium to jakby dużo szerszy kwałek rury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majac komin nie ma sie co martwic. Ale wlasnie warto sobie zdawac sprawe kiedy go planujemy i dobieramy srednice rur. Zpoetrzajac wode w kominie nad rewizja 20mm na kilkanascie centymetrow zwiekszamy jej mozliwosci. 2-3 krotnie. Wlsnie ten slup wody w kominie robi swoje. W sytuacji kiedy wyciagamy ta rewizje tuz pod gzrebien moze sie kazaz ze ktorego dnia nie wyrobi.

ale chodzi o wysokość tego słupa, a nie o szerokość!

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - a czym się różni woda w rurze od wody w zbiorniku? Przecież oba te naczynia są połączone? Akwarium to jakby dużo szerszy kwałek rury...

połączone ale woda w akwarium nie działa w ogóle na różnice pracy pompy czy to w większej średnicy węża czy jakiej kolwiek tylko woda węzu


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja rozdzieliła się na kilka tematów. Nie bardzo wiem kto na który odpowiada :)

Łapa - masz rację - chodzi tylko o wysokość słupa wody. Czyli zwiększanie średnicy rury nie może zmniejszyć przepływu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapa jaka szerokosc ? szerokosc czego?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja rozdzieliła się na kilka tematów. Nie bardzo wiem kto na który odpowiada :)

Łapa - masz rację - chodzi tylko o wysokość słupa wody. Czyli zwiększanie średnicy rury nie może zmniejszyć przepływu

no zwiekszy przeplyw napewno

Grześiu chodzxi o szerokość (powierzchnie) wody w kominie, to nie ma znaczenia, znaczenie ma tylko wysokość słupa wody i średnica rury

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek pisze o czymś zupełnie innym i zapewne ma rację. Rozmiar rury ponad normę 'nic nie da', czyli nie ograniczy przepływu.

wszystko zależy od długości rury.

jak jest krótka jak u nas to w zasadzie taka średnica jak wylot z pompy wystarcza bo powiększanie ponad to już minimalnie zwiększa przepływ. Ale kiedy rurociąg jest długi zwiększanie średnicy poprawia ekonomie rozwiązania bo opory są mniejsze dzięki mniejszej prędkości liniowej w rurociągu.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa uwierz, Jacek ma rację :) A przynajmniej jest w zgodzie z prawami fizyki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja nie muszę w nic wierzyć , bo ja to rozumiem juz od jakiś 30 min... poprostu jeszcze jakis czas temu nie miałem pojecia o czymś tak nie zwyklym jak paradoks hydrostatyczny- to się wydaje az nie mozliwe...i nic dziwnego ,że nazwali to paradoksem

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku kim Pan jest z zawodu?

odp. dostales na priva :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo ciśnienie cieczy zależy tylko od wysokości jej słupa...

Mnie jeszcze zastanawia ( :)) co szybciej spadnie na na powierzchnię księżyca podrzucone do góry: ołowiana kulka czy taka sama ale styropianowa kulka?

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już off-topujemy... Co jest cięższe - kilo stali czy kilo puchu? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już off-topujemy... Co jest cięższe - kilo stali czy kilo puchu? ;-)

kilo puchu marnego czyli mózg kobiety jest najlżejsze na świecie .

... z własnego doswiadczenia ... a kręci nami niczym tytanowa spreżyna .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum kilo puchu jest lżejsze, bo spróbujmy upuścić sobie na nogę kilo puchu a potem kilo żelaza, LOL...

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma rację, osobiście nie widziałem żadnej pompy aby nie miała zwiększonej średnicy na ssaniu jak i na tłoczeniu (nie piszę tu oczywiście o systemach akwariowych). Jeśli spotykamy się z dławieniem na ssaniu (np.: przy długich rurach), to aby zapobiec kawitacji.

Ciśnienie oczywiście, że zależy od wysokości słupa i tak dla przykładu dla h=10m wynosi 1bar.

Osobiście uważam, że warto zastosować większą srednicę na tłoczeniu.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.