Skocz do zawartości
Kośmid

Kolonie bakterii wódkowych ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja akurat płatów i nitek nie mam. Mam jedynie białawy nalot na szybach.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze. Mozesz zmniejszyc dawki i bedzie ok. Ten nalot swiadczy o przedawkowaniu wodki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że 1ml wódki na 100l jest szkodliwe dla zbiornika jest grubo przesadzone. Stosując wodka-method w/g instrukcji ludzi którzy ją wymyślili dopuszczali oni znaczną wielokrotność 1ml/100l. Sam w przeszłości wyciągnąłem zbiornik gdzie było 100 NO3 do zera w kilka tygodni ( lałem kilkanaście ml wódki na 100l i nie zauważyłem żadnych strat pomijając tylko znaczne ale tylko kilkudniowe przykurczenie kilku lps'ów i miękkasów ) po czym ustalona dawka codzienna to 2-3ml/100l. Tak jak napisał Stani - tą metodą można ustawiać sobie pożądany poziom NO3 stosując określone i sprawdzone dawki wódki + bakterie.

Zgadzam się jednak z twierdzeniem że dobre bakterie pomagają w stosowaniu tej metody i trzeba przynajmniej dwa razy w tygodniu zapodać po jednej kropli/100l. Ja tak stosowałem i efekty były rewelacyjne.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi białymi nalotami ? Są nieporządane...bo nie chce ich.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci Stani wyżej napisał - możesz zmniejszyć dawkę wódki bo najprawdopodobniej lejesz za dużo do obsady i zapotrzebowania dla twojego zbiornika.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem tego postu. Będę stopniowo zmniejszał dawke. Myśle, że za dwa, trzy tygodne zauważe efekt.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziele sie moim doswiadczeniem...

Wodke stosuje juz dwa lata. Lacznie wlalem chyba z 3,5 litra. Przez ten caly czas mialem wyniki conajmniej poprawne , a przez znaczna czesc tego czasu zerowe. Jednak lalem duzo, nawet bardzo duzo bo niekiedy nawet 10ml/250L w starym akwarium. Lalem tyle choc zapewne nie musialem. Bakterie szalaly - mialo to swoje dobre i zle strony. Dobre bo mialem piekna skale porosnieta wieloma gatunkami roznokolorowych gabek, oslonic, rurowek i wielom innymi organizmami osiadlymi. W sumpie kilkanascie kawalkow skaly bylo polaczonych rozowa i biala gabka. Niestety podejrzewam, ze dino lubi nadmiar wodki bo mialem okres jego intensywnego rozwoju. Co gorsza widzialem na skale miejsca na ktorych falowal przezroczysty glut, ktory jednoczesnie byl pozywka dla krotkich szczeciniastych glonow ktorych nic nie chcialo zrec .Do tego, w okresach najwiekszego dozowania, sondy pomiarowe co tydzien byly do czyszczenia bo zarastaly glutem. W tym czasie za mielenie wody odpowiadaly, najpierw MCE600, potem APF600. Niestety chyba nie dawaly rady wszystkiego odpienic poniewaz mialem slabawa cyrkulacje i stad mialem problemy mimo idealnych wrecz parametrow.

Dzisiaj daje 4ml/750L jednak dodaje 1ml ZS3 i co pare dni pare kropel ZF7. Mam duzo mniejszy film na szybie. Nie musze czyscic szyby codziennie. Cyrkulacja sporo wieksza ale w tej chwili jedna tunze w serwisie wiec w tym temacie jest chwilowo gorzej. Oczywiscie nie ma juz gabkowego szalenstwa, choc skala wyglada ciagle jest ladnie porosnieta:

https://dl.dropbox.com/u/87719113/2012-11-25%2021.46.04.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, przy takiej ilości gąbek spsy szaleją;-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to był błąd;-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, ale skoro vodka potrafi zadziałac na cacy, czemu uzywasz adsorbera na PO4?

PS. Jak to TUNZE jeszcze w serwisie ?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały up tematu.

Zmniejszyłem ilość podawanej wódki do 3ml. Białych fafrocli prawie że nie ma ale nadal mam lekki nalot zielonych glonów.

W sumie nie dziwie się, większość glonów z refugium oddałem, filtracja ciut podupadła.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.