Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z tego co czytałem w morskim jest filtr biologiczny i mechaniczny. Podacie mi swoich faworytów do 250l. Dodam że będzie w sumpie (54l)

Edytowane przez cybermech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę masz tego wiele na tym forum więc polecam poczytać i wybrać to co będzie tobie najbardziej pasować.

Zwłaszcza że nic nie napisałeś o systemie więc nie ma co ci doradzić - do sumpa, panela, bez sumpa itp.

Poczytaj sobie jeszcze


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja mechaniczna to np. odpieniacz, wata, skarpeta filtracyjna,.

Filtracha biologiczna to DSB, refugium, alga scrubber, żywa skała, ceramika.

W jednym zdaniu nie pomożemy Ci ale i Ty musisz więcej powiedzieć nam o swoim zbiorniku.

Co planujesz ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie postarasz bardziej to Ci zamkne ten watek. Chlopaki chca Ci pomoc mimo ze wystarczyloby poszukac watki o zbiornikach podobnych rozmiarow a Ty im od niechcenia : "raczej korale"

Albo jednak za malo czytales , albo nie chce Ci sie czytac...

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem trochę forum, może za mało, ale cały czas to nadrabiam i nie piszę od niechcenia. Może to źle zabrzmiało, za co przepraszam. Zbiornik planuje 100 na 50 na 50, czyli 250 l + sump 60 na 24 na 33 (54l). W sumpie będzie deltac APF 600 i właśnie nie wiem co z filtracją. Nad akwarium będą czuwały 4 t5 (po 39w). W zbiorniku będzie parka błazenków, ekipa sprzątająca i oczywiście korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że się trochę pospieszyłem cofam wypowiedz...zacząłem Ci jechać no ale dobra

planujesz podobny litraż co ja mam zobacz w stopce,

-co do "raczej korale" to przy takim świetle to raczej :no

-sump też mały musi pomieścić nadmiar wody z gł. w razie braku prądu musisz też wziąć pod uwagę głębokość zanurzenia odpieniacza

pozdr...

Edytowane przez darod (wyświetl historię edycji)

450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo - wiec mozna ciut wiecej :)

APF600 w zasadzie zalatwi Ci filtracje mechaniczna. No chyba ze mialbys jakies farfocle to wtedy pomyslimy

A filtracja biologiczna to bardzo zlozony temat. Na refugium to sump troche za maly. Na pewno zywa skala plus moze siporax. Poczytaj a ASie (Algae Scrubber) o biopeletach, o vsv i wodce. Bedziesz wiedzial cos wiecej to pisz o swoich przemysleniach - na pewno pomozemy o ile Ty odrobisz swoja prace domowa :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeżeli chodzi o filtracje to masz już delteca i on będzie twoja filtracją.

Sumpa masz małego więc dużo ci tam nie wejdzie, a napewno za ciasno na DSb czy refugium. Może zmieści sie siporax.

Ale poczytaj jeszcze - zwłaszcza dział dla poczatkujących.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady, a tak na marginesie mam pytanie. Woda z akwarium do sumpa leci pod wpływem grawitacji, a wraca pompą obiegową. Jeżeli więc braknie prądu mam 200l na ziemi. Jak można temu zapobiec??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nawet skała wypłynie. Cybermech, zastanów się jakim niby sposobem 200litrów ma wylać się ?

Do sumpa zejdzie tylko tyle ile będzie w kominie ( o ile go planujesz ) plus do tego warstwa wody znad przelewu.

Jak chcesz rozwiązać kwestie przelewu ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duuuuzo czytania przed Toba.. przyznaj ze ledwo liznales temat filtracji ;)

Rzecz w tym ze nie ot to chodzi zeby Ci poweidziec, tylko o to zebys rozumial podstawowe zasady. A jesli nie masz ochoty czytac i sam dochodzic do podstaw (nie mowie o niuansach) to szkoda zachodu na to hobby. Podloge zalejesz, zycie stracis.. i kase tez.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra o nic nie pytam, w sobotę przeczytam cały dział dla początkujących i jeżeli będę miał pytania wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wymiarami sumpa to nawet bez dokładnych wyliczeń, czyli na tzw. oko, masz szansę na lekkie przelanie jak ci wylączą prąd. Nie przyjmie całej wody, bo wylotu pompy też nie możesz dać 1 cm pod powierzchnią bo będzie ci chlapać.

Najlepiej poszukaj kogoś w okolicy kto już ma baniak z sumpem, wtedy będzie ci łatwiej.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wymiarami sumpa to nawet bez dokładnych wyliczeń, czyli na tzw. oko, masz szansę na lekkie przelanie jak ci wylączą prąd. Nie przyjmie całej wody, bo wylotu pompy też nie możesz dać 1 cm pod powierzchnią bo będzie ci chlapać.

Najlepiej poszukaj kogoś w okolicy kto już ma baniak z sumpem, wtedy będzie ci łatwiej.

Witam. Wylot z pompy raczej głębiej,ale - można przewiercić otwór w rurze doprowadzającej wodę z sumpa 1cm od lustr wody (złapie powietrze) i dalej nie poleci.

Sam tego nie wymyśliłem, podpatrzyłem i działa. :thumbup:

Przy zaniku prądu, zejdzie woda z komina, jak ten otwór będzie przewiercony ponad poziomem przelewu, to na tym koniec. tyle wody musi dodatkowo przyjąć sump. :geek: nie będzie powodzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maras,

pompa obiegowa spietrzy wode w akwarium na jakies 2 cm-to 10 litrow.

W kominie mozna w splyw wstawic kawalek rurki, powiedzmy do polowy, to nad rurka bedzie z 8 litrow.

Czyli splynie ok 18 l wody. Troche tez z orurowania.

Jesli normalny poziom wody w sumpie bedzie ok 18 cm, to splywajaca woda sie zmiesci.

Jak sie nie myle, APF 600 chcialby 20-25 cm wody...

Wymiary troche "na styk".

@Cybermech:

do tego sumpa, trzebaby troche ubic te obligowane 54 litry, zeby weszly nie wystajac...

Wniosek; gdyby taki sump mial z 40 cm wysokosci, byloby ok.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie myle, APF 600 chcialby 20-25 cm wody...

Staszek, ale do czego by chciał?

APFowi poziom wody lata koło dekla ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myslalem, ale troche boje sie wlaczania odpieniacza, gdy ssanie tej pompki na korpusie nie jest zalane. To takie moje zboczenie, masz oczywiscie racje. One moga tez stac poza sumpem. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani , wszystko się zgadza. Chodziło mi tylko o cofnięcie wody przez rurę doprowadzającą, przy niskim poziomie wylotu. ( przewiercenie rury na poziomie krawędzi komina, otwór wylotowy jest niżej) . Ja mam wody mniej w kominie, chociaż otwór wylotowy mam na samym dnie, ale powierzchnia tylko 10 x 10 .Nie mówię , że to jest o/k , w zasadzie to wszystko jest do poprawki . Dlatego przyszedłem na forum, aby przedyskutować wiele tematów.

Moim błędem jest to, że znam akwarystykę słodkowodną, a morska kieruję się innymi prawami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.