Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie zadanie ma "wypełnienie" rurki reakcyjnej co2 i co będzie najlepsze ? może gąbka ?yakie pytania mnie nachodzą ... a może lepiej jak będzie pusta ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypełnienie jest aby rozbić wodę na wiele strug aby gaz się lepiej rozpuszczał i uciszyć chlupotanie. Ja w swoim stosowałem gąbkę i bjobale plastikowe i jest cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji oryginału nie polecają używania wkładu magnezowego, jak wyczytałem - może ktoś z użytkowników to skomentować?

pozdrawiam,

Mariusz


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc z mottem "kto pyta nie błądzi" zapytam posiadaczy dastaco , co ile minut i ile czasu włącza się wam podawanie Co2 ? u mnie co ok 2 min podaje przez 4-5 sekund ,to w normie ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie dziwnie chodzi,raz mam pusto w komorze reakcyjnej a raz wodospad.Elektrozawór czasem się załącza co 2 sek a czasem są dłuższe chwile.Sporo gazu ucieka mi do pierwszej a potem do drugiej kolumny.Dziś założę kryzę na pompę bo chyba za mocna i pcha gaz do kolumny.Generalnie parametry odcieku pomimo tego wszystkiego są stałe,nie mam potrzeby regulacji,odciek mam około 0,7L/h a Kh ustawiło mi się na 8,3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar -Gdzieś czytałem że praepływ wody powinien być bardzo powolny 200-300L/godz . W moim siedzi pompa MaxiJet 250 i do tego kryza fi 3mm (tak na oko) woda pięknie rozlewa się po wypełnienu komory (pocięte rurki fi 1cm) a do głównej komory nic gazu nie przechodzi. Myśle że masz za mocną pompe i goni Co2 do głównej komory.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka już chodzi z ograniczeniem i chyba jest poprawa,ale martwi mnie inna rzecz,mianowicie wkład ARM-a który mam produkuje mi sporo fosforanów i od poprzedniego pomiaru jeszcze mi wzrosło,dziś PO4-0,29.W akwarium mam 0,09 i od tygodnia 350ml Rowy,która nic nie zbiła tylko utrzymuje ten poziom.Ciekaw jestem,czy taki wkład nadaje się do reklamacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zasypałem ARM ale skoku Po4 nie było,a jakiej granulacji zasypałeś ? i ten "nirmalny czy "HI magnezium"?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, prędzej to efekt stojącej wody w reaktorze.

co masz na myśli ? przecież inmar miał za silną pompe i pchała co2 do komory głownej !

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że już wiesz wiecej niż producent - mówie tu o dastaco a nie o chłopakach.

Zobacz na to jakie pompy są w oryginalach,

Wracając do PO4, Mialem kiedyś przypadek ze z powodu starego wkładu na dole była glina blokująca przepływ i oprócz problemów z parametrami reaktor oddawal duzo PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jjablonski -oświeć nas troche z tymi pompami!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niby co? Jak woda szybko opływa zasyp to fosporany się chowają do wnętrza zasypu ze strachu?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak za bardzo zdławisz przepływ to bedziesz miał martwe strefy w kolumnie reakcyjnej.

Nawet jeśli nie tworzą sie teraz, przy nowym grubym wkładzie, to zauważ ze za kilka miesiecy granulacja wkładu się zmniejszy i wymuszenie cyrkulacji wody przez CAŁY wkład bedzie wymagało większego przepływu.

Tylko przestrzegam przed znaczącym ograniczaniem przepływu, między innymi dzięki martwym strefom wyleciało trochę zbiorników.

Dość łatwo można rozpoznać te strefy, zbiera się tam biały piasek i pojawia się mętna woda w reaktorze. Dopóki widać że w całym reaktorze jest czysto to jest ok.

Przy upałach uważajcie jeszcze by nie zagotować reaktora, cieplo a do tego grzeje go pompa i mleko ( kwas ) gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj Inmar abyś nie zrobił sobie z tego reaktora denitryfikatora.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj Inmar abyś nie zrobił sobie z tego reaktora denitryfikatora.

PK

Marek tego wystarczy zamiast co2 podawać wódkę, zamknąć przepływ na 2 dni i gotowe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski

Z godnie z twoim twierdzeniem, tym bardziej powinny powstawać martwe strefy w drugiej kolumnie. Przepływ 0,8L/h w odcieku to prawie stojąca woda przy średnicy kolumny - o ile sobie przypominam coś fi 120mm. A może ten piasek to efekt, właśnie zbyt dużej prędkości przepływu powodującej ruch złoża.

Czy badałeś parametry wody w takim reaktorze w chwili powstania stref martwych? Nie były związane z zastojem wody w drugiej kolumnie?

Ciekawi mnie zjawisko powstawania jak to określiłeś "kwasu". Skoro się przyjmuje, że w Dastaco II wykorzystano efekt nasycenia wody słonej CO2 powodujący spadek pH do wartości 6 - 6,2 to jak ma się ta ekstrema do wzrostu temperatury wody. Do ilu spadnie pH przy temperaturze 35*C



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odciek a cyrkulacja wewnątrz reaktora to 2 odrębne zagadnienia.

Martwe strefy sa rezultatem braku cyrkulacji a nie za małym odciekiem.

Odnośnie zbyt dużej cyrkulacji to zobacz jak działają reaktory przeznaczone do drobnego zasypu np reaktory Delteca z serii PF. Tam wszędzie zwracają uwagę że wkład piaszczysty nie moze być nieruchomy.

Kontrukcja dastaco nie pozwala na obnizenie PH ponizej mniej wiecej 6.1 bo czyste Co2 z załozenia nie ma kontaktu z wkładem tylko z wodą. Zasada dzialania tego reaktora polega na właściwości logarytmicznego nasycania sie wody słonej w normalnej temeraturze i przy cisnieniu atmosferycznym. Jak podniesiesz cisnienie w reaktorze to woda przyjmie wiecej Co2 i w rezultacie jej ph spadnie jeszcze bardziej. Nie mam pojęcia jak ta kontrukcja zachowa sie jak woda w środku bedzie miala temp np 50 stopni.

W klasycznych reaktorach co2 jest wtłaczane razem z wodą do wkładu i czesto widać bąbelki przelatujace przez wklad, w tych konstrukcjach bez problemu zejdziesz z ph poniżej 6.

Wody z martwych stref nie badalem ale jak w jednym przypadku właczyłem pompę cyrkulacyjną i woda się ruszyła to sonda PH szybko pokazala ze PH mleka to nie 6.5 , tylko 5.4

A dlaczego w 2 kolumnie nie pojawia sie to zjawisko nie mam pojecia.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pH to tłumaczysz sensownie i to rozumiem. Lecz jeśli chodzi o strefy martwe to cyrkulacja występuje w pierwszej jak i drugiej kolumnie z tą różnicą, że w drugiej jest bardzo mała, więc powinna być bardziej podatna na strefy martwe.

Zakładając, że CO2 wchodzi w reakcję ze złożem, to brak przepływu (Dastaco II) nie powinien powodować wzrostu pH.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że CO2 wchodzi w reakcję ze złożem, to brak przepływu (Dastaco II) nie powinien powodować wzrostu pH.

Kompletnie nie rozumiem co mialeś na myśli w powyższym zdaniu.

Zauważ że jak dodasz cyrkulację do drugiej kolumny analogicznie jak w pierwszej to podniesiesz wydajnosć reaktora.

Bez podawania co2 do drugiej kolumny tylko przez samo wymuszenie cyrkulacji uzyskasz podniesienie PH odcieku, wyzsze KH i Ca.

Raczej nie bedzie to duża zmiana, jak podłączyłem u siebie 2 reaktory w szeregu z podawaniem Co2 tylko do pierwszego to 2 gi podbijal PH o około 0,4 a KH z 46 poszlo na mniej wiecej 57.

Taki uklad mialem tylko przez 2 dni, mozliwe ze jeszcze sie nie ustabilizowal ale najwyzsza domowa instancja kazala mi postrzątać.

Jak dla mnie nie ma sensu ladowanie 2 pompy, chyba że reaktor nie wyrabia.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co Wy tak z tymi martwymi strefami ????a niech powstają i co z rego toż woda kwaśna i nic innego tam nie zajdzie jak rozpuszczanie zasypu.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, zobaczymy czy po kilku latach uzytkowania reaktora nie zmienisz zdania :)

Ja jak widzę mleczne strefy lub białą glinkę to wymieniam wkład lub go płuczę w ro z syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.