Skocz do zawartości
thomas516

jaka grzałka najlepsza?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Chyba nie zrozumiałes. Grzalka trzyma stała temperaturę jaka ustawisz. Problem w nich jest tylko taki ze na skali ustawisz powiedzmy 26 a ona trzyma 24. Skala w nich zazwyczaj jest przesunięta co do temperatury ale nie oszukujmy sie, ustawiamy to tylko raz. Jak juz cos ustawisz to temperaturę trzyma stała ne jednym poziomie i nigdy nie miałem skoku nawet o jeden stopień.

Tapatalk

To faktycznie źle rozumiałem. Aczkolwiek by to stwierdzić musisz mieć termometr. Ja już nie pamiętam jak takie coś, poza lekarskim, wygląda ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

nie oszukujmy się najlepsza grzałka to jest ta tytanowa Aqua Medica- nigdy sie nie potlucze i nie ma termostatu, mozna spac spokojnie-komp sterujący grzałką jest ultra dokładny i niezawodny

Imponujące. Tylko:

http://reefshop.pl/e...ka-tytanowa/881

Grzałki powinny być wykorzystywane w połączeniu ze sterownikiem temperatury.

Zatem poza grzałką jeszcze też termostat.

A ich zalecany będzie raczej drogi.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiesteta, kup sobie Jagera i naprawdę będziesz zadowolony. Grzałki AM może są i dobre,ale ich ceny i potrzeba dodatkowego termostatu to lekkie przegięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie źle rozumiałem. Aczkolwiek by to stwierdzić musisz mieć termometr. Ja już nie pamiętam jak takie coś, poza lekarskim, wygląda ;-).

I to błąd. Z drugiej strony jak wiec odczytujesz temperaturę latem?

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

I to błąd. Z drugiej strony jak wiec odczytujesz temperaturę latem?

Tapatalk

Dopiero jestem na etapie zakładania morskiego. Po nowym roku zalewam, chyba ze w piątek będzie koniec świata ;-). A słodkowodne które mam mam grzałkę z termostatem i nigdy nie miałem problemu. Inna sprawa, że w mieszkaniu zazwyczaj jest te 22-23 stopnie wiec nawet w razie awarii 24-25 to optimum dla większości słodkowodnych ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero jestem na etapie zakadania morskiego. Po nowym roku zalewam, chyba ze w pitek bꤺie koniec wiata ;-). A sodkowodne ktmam mam grzak꠺ termostatem i nigdy nie miaem problemu. Inna sprawa, e w mieszkaniu zazwyczaj jest te 22-23 stopnie wiec nawet w razie awarii 24-25 to optimum dla wiꫳzoci sodkowodnych ryb.

Nawet jesli ta awaria nastapi na zalaczonej grzalce i nagrzeje wode do 40 stopni? :) wybacz ale ja wole wydac pare groszy ma termometr a nie akurat na tym oszczedzac.

Tapatalk

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, przy tych wielkościach, radzę stosowac dwie grzałki, każda o połowie wymaganej mocy, jak jedna padnie to wody nie zagotuje (troche wzrośnie temperatura i ta sprawna sie wyłączy).

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Radiesteta, kup sobie Jagera i naprawdę będziesz zadowolony. Grzałki AM może są i dobre,ale ich ceny i potrzeba dodatkowego termostatu to lekkie przegięcie.

Raczej tak zrobię. Ale też zastosuję termostat zewnętrzny. Nie ufam im. Poza tym temperatura mierzona przez taką grzałkę bedzie tuż koło niej a sondę termostatu umieszcza się zazwyczaj w akwarium ze strony przeciwnej do grzałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Nawet jesli ta awaria nastapi na zalaczonej grzalce i nagrzeje wode do 40 stopni? :) wybacz ale ja wole wydac pare groszy ma termometr a nie akurat na tym oszczedzac.

Tapatalk

Nie miałem jeszcze takiego przypadku. Raczej w drugą stronę. Grzałki przestawały działać. A termostat jak się psuje to bimetal dość głośno o tym informował. Trzaska i następują szybko spotwarzające się serie włączeń-wyłaczeń, co dawało czas na reakcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz dwa słodkie akwaria ugotowane widziałem ale każdy robi jak uważa.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:realmad: i sie stało, wczoraj pisałem o grzałkach i dzisiaj moja odstawiła numer, właśnie coś tak mnie tkneło aby zajrzeć na termometr w akwa bo jakoś długo światło od grzałki świeci i oczywiści 29 stopni i grzałka dalej grzeje , pierwsza reakcja za pokrętło a tu iskry z termostatu :realmad: , nie wyrobię, niech ten jager przychodzi bo normalnie osiwieję prze te akwa, z drugiej strony taka myśl, jak to jest z temperaturą,? mianowicie chodzi o to że w słodkowodnych nie jest wskazane ciągłe trzymanie w jednakowej temperaturze, mam na myśli to że w naturze występują wachania temperatur w skali doby, roku, i jednakowa temperatura może prowadzić do przewrażliwienia ryb na zmiany temperatur, u mnie zawsze w akwarium w nocy temperatura była niższa o 1 stopień, ale to z naturalnych przyczyn niższej temperatury w pomieszczeniu , zastanawia mnie jak jest z morskimi rybami

akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

W morskiej dopiero stawić będę pierwsze kroki ale wiem że morskie organizmy gorzej znoszą różnicowanie temperatury. Akweny słodkie takie jak rzeki, jeziora itp są bardzo małe w porównaniu do mórz i oceanów i dlatego morza bardziej niweluja wpływ pory dnia itp niż rzeki. Zwłaszcza że raczej nikt nie trzyma w akwarium nic z naszej rodzimej bałtyckiej sadzawki która faktycznie na duże wahania temperatury głównie roczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Aquaela Easy Heater. Pękla sama z siebie po miesiacu. Obecnie mam Jager. Ale wczoraj tez ustawiona na 24 stopnie a bylo 26 i nadal grzala... Ale juz sie ustabilizowala

Edytowane przez anx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do sterowania grzałką w Aqua medicu nie słuzy termostat bo one właśnie są do du*** i sie psują. termostaty sa bardzo awaryjne i nie dokladne bo np.tam wokoło grzalki temp jest za wysoka ,a niższa w baniaku u góry. Tego efektu nie ma przy takim sterowniku bo on ma poprostu termometr ( umieszczony np w duzej odleglości od grzalki i w zależności od temperatury włącza grzałkę lub wyłącza , dlatego jest bezpieczny i mega dokładny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do sterowania grzałką w Aqua medicu nie słuzy termostat bo one właśnie są do du*** i sie psują. termostaty sa bardzo awaryjne i nie dokladne bo np.tam wokoło grzalki temp jest za wysoka ,a niższa w baniaku u góry. Tego efektu nie ma przy takim sterowniku bo on ma poprostu termometr ( umieszczony np w duzej odleglości od grzalki i w zależności od temperatury włącza grzałkę lub wyłącza , dlatego jest bezpieczny i mega dokładny

Bo temperaturę ustawia się na termometr, a nie na termostat przy grzałce, u mnie eheim jager 100w ustawiony raz 2 lata temu, utrzymuje temp. 25,5 stopnia do dzisiaj, na pokrętle jest ustawiony na 24 stopnie. Przez 2 lata ani razu nie musiałem go ponownie regulować.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla tego grzałki nie ustawia się gdzie nie ma dobrego przepływu ,w innym przypadku unoszące się ciepło będzie zakłucało pracę termostatu, co do stosowania dwóch to kiepski pomysł, z doświadczenia własnego wiem jak to wygląda, grzałki na przemian się włączały i wychodziło ostatecznie na to że rachunki były wysokie , jeżeli chodzi o moc to już od dawna zapomniano jak powinno się dobierać moc grzałek do akwa aby nie była za mocna i za słaba, za czasów zwykłych było to koniecznością , od kiedy porobili z termostatami ludzie przestali zwracać na to uwagę


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawiązując to zmian temperatur, przeczyta łem ciekawy artykuł, głownie dotyczy korali sps

"Korale żyjące wokół równikowych wysp Kiribati atakowane są nieregularnymi falami gorąca przynoszonymi przez El Niño, podczas gdy koralowcom położonym dalej od równika zjawisko to nie grozi. Tam, gdzie temperatura wzrasta stopniowo, ale regularnie, koralowce giną. Natomiast korale z obszarów, gdzie temperatura się waha, wydają się być lepiej przystosowane do nowych warunków"


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jager często ma jazdę że np. ustawiasz na 24 a grzeje na 26 lub na odwrót, (podobno da się to jakoś wyregulować) ale to jest tylko jednorazowe bo ustawiasz grzałkę pod temp. innego miernika, termostat w grzałce nie jest do odczytywania temp zbiornika.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jagerach można skalibrować wskaźnik temperatury, ale po co jak ustawiasz to do termometru raz, a później już tym nie kręcisz.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.