Skocz do zawartości
Gość Pucek

Akwarium trochę bliżej niż na co dzień :)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Pucek

Cześć:)

Postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej mieszkańcom przeciętnego sumpa :D

Do tego celu przydał się mikroskop Biolar (achromaty 5x, 10x, 20x, 40x, 100x imersja) i Canon 60D. Tylko 3 zdjęcia robione były innym. Efekty podglądania poniżej:) Zdjęcia przelecone PS, bo inaczej, było by gorzej oglądać:)

To jest wirek a to brązowe w środku to nasze kochane zooksantelle:) Żyją one nie tylko w koralowcach, ale i w wirkach, małżach i innych morskich stworzeniach.

img7827a.jpg

A to też zooksantelle ale już w Pseudogorgonii, której gałązka ostała się gdzieś w sumpie. Tkanka jest zniszczona, musiałem to zrobić, żeby ładnie było je widać. Można taki preparat zrobić o wiele lepiej, używając bardziej skomplikowanych przyrządów niż igła preparacyjna, pęsetka i dobra wola:)

img0027ac.jpg

Nie chciało mi się wszystkiego dokładnie oznaczać, ale to wygląda na okrzemka albo zielenice :)

img0040af.jpg

A to już jakiś nicień. Dużo ich było zwłaszcza na przelewie.

img0030aml.jpg

Tutaj przedstawiciel wiciowców. Trafił się tylko jeden.

img0045awj.jpg

Krasnorost rosnący na przelewie. W nim buszowało sporo nicieni.

img7824a.jpg

Nitkowata zielenica. Rosła na szybie.

img7833an.jpg

Przedstawiciel isopoda, bardzo popularny w naszych akwariach.

img7834a.jpg

A to jest akurat z mojego akwa a nie z sumpa:) Tzw. "digitate hydroids" może się z tego rozwinąć niezła plaga.

img8289a.jpg

img8299a.jpg

Nie wiem i nie próbowałem oznaczać, jakieś sugestie? :)

img8315ao.jpg

Wygląda na okrzemki ale nie jestem pewien. Trochę za bardzo zielone.

img8316a.jpg

Tutaj takie poglądowe

img8319a.jpg

No a to to bakterie:)Jakie? Nie wiadomo. Rozmiar? Baaaaaaaaaaaaaardzo małe. Naprawdę o wiele mniejsze niż wszystkie inne organizmy na tych fotkach:)

img0020aa.jpg

Jakość fotek zostawia wiele do życzenia, ale pewnych kwestii bez odpowiedniego sprzętu się nie przeskoczy...

Chwalcie się swoimi mikro fotkami:)

Edytowane przez Pucek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czapki z głów:) :czapki z głów:) :czapki z głów:)


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba zacznę wodę z akwarium przy podmianach zasysać pompą...

b. ciekawy wątek. pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pucekunworthy.gifclap.gifbow.gif ale .....

Nie kupujcie mikroskopow bo to sie moze zle skonczyc. Morski mikrokosmos jest to wiele nieprzespanych nocy, wiele butelek wina .........po prostu fascynujacy, wciagajacy, uzaleznijacy swiat. Nie ma nic lepszego niz sleczenie do poranka, drink, muzyka i stol zamieniony w labolatorium. Co kropla to cos innego, ma sie wrazenie patrzenia w kosmos, a batalia jaka toczy sie przed naszymi oczyma to kilka ziaren piasku. Niechciany detrytus, scisniety miedzy szybkami, a miejsca tam na tyle ze wszystko sie rusza. Ja poleglem przy Windows. Mam przystawke do mikroskopu , wyswietla mi sie komunikat ze wszystko poprawnie zaistalowane, ale komp go nie widzi. IT nigdy nie bylo moja mocna strona, wiec nie podziele sie. Jak ktos ma jaksi pomysl juz jestem dluznikiem

Co do zdjec rewela

Czwarta fotka od dolu bobek nie wiem , ale to obok szabelkowate to spicule sponge Mikroskopijne gabki lubujace sie szczegolnie w silkatach. W DSB mimo ze sa mikroskopijene pelnia role "rusztowania" dla drobin. Co do zielonyych okrzemek to strzal w dziesiatke.

Jezeli masz prymitywne gabki zajzyj do srodka z pewnoscia znajdziesz ostracodes.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Kiedyś jako dziecko wlepiałem gały z rozdziawioną szczęką w "Biologię" Villego ,

teraz przypomniałeś mi te czasy :)

Super!

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota :czapki z głów:)

p.s.

Jakby ktoś miał jakieś materiały nt pasożytów, którymi morszczyzna dzieli się z człowiekiem byłbym wdzięczny (z racji ciekawostki w temacie)

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Dzięki za pochwały :D

Postaram się dzisiaj jeszcze zrobić zdjęcia niebieskiej gąbce i jakiemuś SPS z bliska. Brakuje mi odczynników do wybarwiania i dlatego w temacie tkanek nie wiele widać... ale coś wymyślę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota "in plus". Takie tematy wnoszą "twarde konkrty". Może ma ktoś preparaty korali czy ukwiałów i może pokazać zdjątka ze szkiełek.

@tester - masz rację - "łezka w oku" - laborka na studiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić jak wygląda taki: http://pl.reeflex.net/tiere/3901_Zoanthus_sp.%2036.htm zoanthus pod mikroskopem. No i okazało się, że różni się dosyć od Pseudogorgonii. W Pseudogorgonii nie było tych owalnych, zielonych komórek, tylko same brązowe zooksantelle. Jestem ciekawy, czy to one odpowiadają za tą jadowitą zieleń? Jak doczytam to dam znać:)

img8364a.jpg

tutaj taki pojedynczy "ząbek" zooanthusa, jest taki ciemny od upakowanych tam zooksantelli:) a ta żółta obwódka to komórki z pigmentem. Tak podejrzewam, bo nie wyglądało to jak typowe zooksantelle.

img8349a.jpg

A to już z sumpa

img8385av.jpg

i jeszcze

img8389a.jpg

a to jest właśnie ta "spicule sponge", o których wspomniał Grzegorz Dyzma wyżej :)

img8398a.jpg

Fajnie, że temat się podoba:) Nie będę Was już więcej katował fotkami, no chyba, że coś naprawdę widowiskowego się trafi:D Ale jak macie swoje mikrofoty, to śmiało wrzucajcie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wiem co chcę na gwiazdkę :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

img8389a.jpg

Czy to jest dino (bruzdnica)?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobne do tego: http://infobot.pl/r/26fJ :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Nie :) to na pewno nie jest nic z Dinoflagellata. To jest jakiś pierwotniak. Dość szybko się poruszał.

Niestety, nie mogę wypożyczyć "Zoologii bezkręgowców" Błaszaka. W ogóle nic nie mogę wypożyczyć, bo moja biblioteka przenosi się do nowego budynku i do września nie można nic brać... szukam w necie ale to jak poszukiwania igły w stogu siana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na kolejene fotki zapodaje kilka ciekawych filmikow

Rozwielita na pianienie bomba, z reszat inne stwory tez koncertowo

http://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=a4aZE5FQ284


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Nie lubię forumowych archeologów, ale nie ma sensu zakładać nowego tematu, więc odświeżę stary ;)

Tutaj filmik z nicieniem z sumpa. Pełno tego w glonach siedzi. Nie wiem jak zrobić, żeby się filmiki od razu wyświetlały, więc daje linki.

http://www.dailymoti...z1d_niciey_tech

A tutaj jakiś pierwotniaczek, także z glonów ;) Mam jeszcze filmik jak z jednego robi się dwa :D ale trwa 5min i nie będę przynudzał :)

http://www.dailymoti...ierwotniak_tech

A tutaj już oczlik z szyby

nroczlik1.jpg

I dzisiejszy kiełż :) widać czym się żywią, akurat u mnie w akwa ma tego pod dostatkiem ;/

kielz.jpg

i coś z innej bajki, krew jakiegoś kuraka :D pow 1200x

img0009kg.jpg

muszę przeczyścić mikro, ciągle widzę jakieś paprochy itp. wtedy pewnie jakość paczenia się poprawi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajneee......

Rzeczywiście warto być świadomym co przy podmianach ( zasysaniu ustami ) dostaje się do naszych organizmów :alien:

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz podac model mikroskopu jakiego uzywasz?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz podac model mikroskopu jakiego uzywasz?

W grudniowym numerze Foto-Kuriera jest artykuł o mikrofotografi. Jest tam opisana zasada kompletowania sprzętu do focenia za pomocą lustrzanki. Ciekawie napisane, bo podane 9 kombinacji sprzętu do focenia. Jak ktoś zainteresowany to zapraszam do kiosku, lub szperania w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

mozesz podac model mikroskopu jakiego uzywasz?

PZO Biolar z głowicą trinokularową do lustrzanki.. Do tego używam czasami kondensatora ciemnego pola.

Chciałem kupić kiedyś ten: http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-delta-optical-genetic-pro-bino-usb-z-kamera,d1565.html i nawet stał na alledrogo za coś koło 1 tys. ale ludzie z forum biologia zdecydowaie odradzili mi jego zakup i tym podobnych i chwała im za to :) Byłem dosyć napalony na niego, ale jak sprzedający wysłał mi przykładowe zdjęcia, uzyskane przez ten mikro to mi się odechciało :p

Lepiej poszukać czegoś używanego lepszej klasy (PZO, Nikon, Olympus itp.) i ew. później oplować na jeszcze lepsze obiektywy, kontrast fazowy itd.

To jest foto z tej delty optical i to z gotowego preparatu:

87953290.jpg

pozdro ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grudniowym numerze Foto-Kuriera jest artykuł o mikrofotografi. Jest tam opisana zasada kompletowania sprzętu do focenia za pomocą lustrzanki. Ciekawie napisane, bo podane 9 kombinacji sprzętu do focenia. Jak ktoś zainteresowany to zapraszam do kiosku, lub szperania w necie.

Niestety nie mieszkam w pl i nie mam możliwości kupna tej gazety. Chyba, ze ktoś by mi kupił i wysłał a koszta zwrócę?

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

No Pucek cena za ten mikroskop robi swoje :) dla chętnych:

http://allegro.pl/mi...2903220997.html

Ja za swój, razem z ciemnym polem dałem tysiaka i wydaje mi się, że tyle warto zapłacić. Co do wyższych cen- ludzie sprzedający Biolary zwietrzyli okazję i windują mocno ceny.

Kupując taki mikro za 1k i sprzedając go nawet za kilka lat wychodzi się na 0. A czasami (np. teraz) można jeszcze zarobić :)

Z tym, że jest jeden problem- jak chcemy robiś zdjęcia potrzebna jest ta głowica trinokularowa. Ja taką po prostu miałem, a niestety jej cena czasami przekracza wartość samego mikroskopu... Nie dla tego, że jest tam technologia z NASA, tylko dlatego, że jest ich b. mało na rynku i nikt nie chce ich sprzedawać.

Teraz na alledrogo jest świetna oferta- biolar z kontrastem fazowym i zestawem do fluorescencji. Ale niestety cena pójdzie jeszcze duuuużo do góry. http://allegro.pl/me...09555.html ale to już na serio niezły sprzęt.

Edytowane przez Pucek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.