Skocz do zawartości
Dominik.kdp

Akwarum 140 l. - sump, panel, czy nic

Sump, panel, czy nic  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Które rozwiazanie jest najkorzystniejsze?

    • sump 20x30x45 (d?.xszer.xwys)
    • panel kosztem powierzchni dna
      0
    • nic, sprz?t w zbiorniku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamierzam założyć pierwszą solniczkę o poj. 140 l. brutto i wymiarach 90x37x42 cm (dłg. - front x gł. x wys.), szkło mogę wykorzystać po Malawi lub postawić nowy zbiornik. 90x37x42 jest to maksymalna wielkość jaką mogę uzyskać. Zbiornik otwarty.

W tej chwili największy dylemat mam odnośnie montażu sumpa lub panelu i tu prośba o radę.

Nie mam za bardzo możliwości budowy sumpa pod akwarium, mogę dobudować szafkę o wymiarach 26x37x86 cm (dłg. - front x gł. x wys.), tak że jej górna krawędź będzie na wysokości dolnej krawędzi akwarium.

Opcja 1 - sump

W takiej sytuacji mogę jedynie dodać sump o wymiarach 20x30x45 - 27 l. i zbiornik na automatyczną dolewkę 20x30x25 - 15 l. (podałem wymiary wewnętrzne).

Kwestie przelewu przy zaniku napięcia da się opanować (każdy cm wysokości zbiornika głównego to około 3 l., przy poziomie wody w sumpie 20 cm zostaje 15l. na zrzut).

Spływ na razie zostawiam, czy komin, czy overflow – jest kilka ciekawych rozwiązań na forum.

Pytanie jest tylko takie, czy warto się bawić w tak mały sump (jakieś 10-12 l. przy roboczym poziomie wody), w którym z trudem zmieszczę odpieniacz, pompę i grzałkę (a i tak musiałbym tu kombinować).

Opcja 2 to panel filtracyjny, ale musiałbym go postawić na tylnej ścianie, czyli z i tak małej głębokości zbiornika (37 cm) tracę co najmniej kolejne 10 cm.

Opcja 3, to cały sprzęt w środku. I tak zamierzam pozostawić wolną przestrzeń pomiędzy skałą, a tylną ścianą, więc grzałkę gdzieś tam upchnę. Odpieniacz Hydor Slim Skin Nano 135 – jest bardzo mały, podobno cichy i mam nadzieję, że uciągnie. Pod odpieniacz wejdzie jeszcze jakiś pojemnik na adsorbenty, a czujniki dolewki będą musiały dyndać na ścianie.

Zarówno w przypadku panelu i opcji bez niczego automatyczna dolewka (dla mnie priorytet) może wylądować poza akwarium (przy odpowiedniej wielkości i wysokości tafli wody od krawędzi akwarium nie ma ryzyka przelania.

Kwestia estetyki z małym Hydor Slim Skin Nano, grzałką i czujnikami w środku byłaby dla mnie jeszcze do przełknięcia.

Będę wdzięczny za Wasze praktyczne porady i doświadczenia, czy jest sens bawić się w tak mały sump lub panel (w drugim przypadku) kosztem głębokości akwarium.

Na te chwilę do głowy przychodzą mi następujące wady / zalety poszczególnych opcji:

Sump:

++ kwestia czyszczenia, zbierania osadów / detrytusu (to chyba najważniejsze)

+ wyciszenie odpieniacza (ale dojdzie pompa i kłopot z ustawieniem cichego spływu)

+ możliwość zamontowania nieco (tylko nieco) wydajniejszego odpieniacza

+ estetyka

+ zachowanie głębi zbiornika

- koszt

-- skomplikowanie układu

- szafka będzie się nagrzewać (będzie wystawiona na słońce), więc dodatkowe wentylatory itd.

-- ryzyko zalania (przy jednoczesnej awarii systemu sumpa i dolewki)

Uwagi: dodatkowy litraż w systemie przy tej wielkości jest bez znaczenia

Panel:

++ zbieranie osadów / detrytusu (to chyba najważniejsze)

+ estetyka (schowane graty)

+ prostota systemu

+ brak ryzyka zalania

--- bardzo mała głębia (to jest bardzo, bardzo duży minus)

- duże ograniczenie do wyboru odpieniacza (musi być bardzo wąski)

- brak możliwości wyciszenia odpieniacza

Bez panelu i sumpa

+ koszt

+ prostota systemu

+ zachowanie głębi zbiornika

+ brak ryzyka zalania

- estetyka (graty na wierzchu)

- czyszczenie osadów / detrytusu (brak zbiornika sedymentacyjnego)

- duże ograniczenie do wyboru odpieniacza (tak naprawdę zostaje Hydor Slim Skin Nano 135)

- brak możliwości wyciszenia odpieniacza

Dodam jeszcze, że planowana obsada to korale miękkie, lps, z czasem najmniej wymagające sps w górnej partii akwarium, ilość ryb umiarkowana (choć tu ciężko trzymać dyscyplinę ;) ).

I na koniec; myślałem o podłączeniu odpieniacza zewnętrznego, ale

1. Będzie problem z jego zamontowaniem (z tyłu brak miejsca, a na bocznych ścianach będzie opierać się oświetlenie)

2. Większość zewnętrznych nie ma skimmera.

3. Estetyka całości – przy braku możliwości zamontowania go z tyłu chyba lepiej prezentuje się wewnętrzny Hydor nawet kosztem miejsca w akwa.

Będę wdzięczny za Wasze komentarze.

Pozdrawiam,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jak dla mnie to musisz taka decyzje sam podjąć ja w takim akwarium bym dał odpieniacz do środka jakis panelowy typu deltec MCE 600 masz możliwość zamontowania go zarówno w baniaku jak i poza na ścianie akwarium, hmm a do tej szafeczki bym dał jakis filtr zewnętrzny na absorbery i tu bym wybrał chyba aquaela typu unimax bo tam jest możliwość włożenia grzałki do specjalnej komory ;) ale to tylko moje zdanie czekamy na propozycje innych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli możesz to rób sump !

czyszczenie osadów w panelu jest trudniejsze niż w sumpie.

Na plus sumpa dodaj też większą ilość wody w obiegu !

inna opcja - bez sumpa, bez panelu - z tunze reefpack 200 (estetyczny, cichy, skuteczny)


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja bym zrobił troche inaczej. Jeżeli to możliwe zrezygnowałbym ze zbiornika na dolewkę w szawce pod akwariu i umieściłbym go w innym miejscu np. w szafce obok. Wtedy automatycznie powieksza Ci sie sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam masz wszystko przemyślane i teraz decyzja zalezy od Ciebie. wszystkie te rozwiazania będą działać sam miałem akwarium 64l 40x40x40 bez niczego tylko filterekprzelewowy i ten odpieniacz hydora fajnie hulało grzałka niewidoczna. do tego litrażu odpieniacz dawał rade chyba nawet przy pieciu rybach. Panela nie miałem ale jak bym robił to na boku bo z 37 już nie ma co uciąć i to napewno .

teraz mam 50x50x50 z sumpem i jest to obecnie najlepsze rozwiazanie ale jak piszesz wyciszenie i wentylacja szafki ważna.

Z panel zrezygnuj chyba że boczny.

Tańsze rozwiazanie to bez sumpa.

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump albo odpieniacz wieszany na szybie np. mce600 (ma komore na absorbery)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luknij mój zbiornik zobaczysz co się da zrobić bez panela i sumpa i sam ocenisz na zdjęciach jest grzałka lecz teraz jest nie widoczna bo jest za odpieniaczem cyrkulacji nie schowasz i tak będzie w zbiorniku a za tunza i clener też tunza dałem 250zł więc pod względem finansowym jestem do przodu ale wiadomo jak by był sump to estetyka była by git.

http://nano-reef.pl/topic/50665-128l-akwarium-80x40x40-z-augustowa/

Edytowane przez urban15 (wyświetl historię edycji)

Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może panel zrobić z boku akwarium? Nie tracisz głębokości, jedynie masz krótszy baniak... A jeśli nie, to ja bym i tak stawiał sumpa. Dolewka 10L spokojnie w największe upały Ci wystarczy na tydzień, a jeśli gdzieś wyjedziesz, możesz postawić jakąś beczkę. A co tydzień dolać trochę wody to chyba nie problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wow, dziękuję za całą mnogość uwag i pomysłów (że też chciało się Wam czytać ten długi post :) ) od razu się odniosę do kilku z nich.

Panel filtracyjny z boku nie może być - ekspozycja jest od frontu i prawej strony, więc generalnie "opcja 2" z panelem odpada.

Odpieniacze zewnętrzne będą dla mnie kłopotliwe. Oświetlenie najprawdopodobniej będzie na belkach t5 opartych na bocznych szybach - to będzie kolidować. Na powieszenie czegokolwiek z tyłu nie ma miejsca. Cena MCE 600 też nie jest mała. Powiedzmy, że tu jeszcze może pokombinuje (dużo zależy od światła, które zamontuje).

Porady odnośnie reefpacka 200 / 9002 naprowadziły mnie na nowe dziecko Tunze - odpieniacz 9004, zwarty, kompaktowy, na zagranicznych forach zbiera dobre opinie (na rynku od jesieni 2012). Wg producenta przeznaczony do zbiorników 150 l. (sps) - 250 l. (mieszane), więc moje 140 l.powinien obsłużyć. Na naszym forum też jest kilka info o 9004.

Przeniesienie zbiornika na dolewkę nie zmieni mi wielkości (oprócz wysokości) sumpa, zostaje powierzchnia dna 20x30cm - jak się uprę to może wcisnę podstawę 26x30 cm.

Estetykę zostawmy na boku, myślę, że da się ten sprzęt jakoś rozsądnie upchnąć - tak, jak choćby zrobił to Urban15.

Zastanawiam się, czy zabawę w budowę szafki, wentylacji do niej, hydrauliki (pewno overflow) zrekompensuje mi tak mały sump, w którym i tak nie wcisnę nic poza odpieniaczem, grzałką i adsorbentem... no i dodatkowo potrzebna pompą. Przyrost pojemności wody w obiegu też nie będzie duży - koło 10%.

To co mnie najbardziej kusi w sumpie, to brak grzebania w zbiorniku i łatwość usuwania osadów / detrytusu, które jak sądzę będą się tam zbierać (a jak sumpa nie będzie to będą zalegać w zbiorniku). Moje słodkowodne doświadczenia wskazują, że im mniej się grzebie w zbiorniku, tym lepiej. Nie ukrywam, ze trochę się boję o NO3 i PO4 w opcji bez sumpa.

Za sprzętem w akwarium przemawia fakt, że po dołożeniu odpieniacza, dodatkowej lampy, dolewki i wzmocnieniu cyrkulacji mógłbym na dobrą sprawę startować na starym zbiorniku, bez zabawy w hydraulikę itd.

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze doświadczenia, przemyślenia odnośnie sumpów mikrusów, utrzymania czystości w zbiornikach bez sumpa i gromadzenia / zbierania detrytusu (jakoś ciężko mi się przekonać, że mikroorganizmy i odpieniek załatwią sprawę) - w tym zakresie sam mogę tylko zgadywać.

Pozdrawiam,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.