Skocz do zawartości
ciacho

Zasilanie awaryjne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie do kogos obeznanego w elektryce. Poniewaz zastanawiam sie czy jest mozliwosc wykorzystania akumulatora od ciezarowki do zasilania awaryjnego w akwarystyce? Taki akumulator 225Ah podlaczona do niego przetwornica na 220v i do tego caly sprzet z akwa? Calosc miala by czujnik ze w chwili wylaczenia pradu startuje akumulator. Jezeli jest taka mozliwosc to czy warto cos takiego zrobic, poniewaz jak wiadomo zasilacze ups sa bardzo drogie a taki akumulator z przetwornica mozna w miare tanio dostac. I jeszcze pytanie czy dlugo by wytrzymal przy poborze 300w(sprzet z akwa)? A naladowanie go powtornie po rozladowaniu nie stworzy chyba wiecej problemow jak brak zasilania w akwarium :)


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest tylko utrzymanie takiego akumulatora w takim stanie aby był zawsze naładowany i gotowy do pracy( UPS robi to sam ) , poza tym bez problemu można zastosowac taki układ tylko przetwornica też musi być odpowiednio dobrana do obciążenia . Ta pojemność powinna wystarczyć na ok 9 godzin przy obciażeniu 300W.

Edytowane przez michalko37 (wyświetl historię edycji)

3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tych akumulatorach żelowych z allegro?


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niema jakiegos miernika zeby od czasu do czasu sprawdzic poziom naladowania akumulatora? I ewentualnie jak juz jest na wykonczeniu to wtedy prostownik i po klopocie?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak można tylko trzeba o tym pamiętać i stale kontrolować.

Może być np. taki wskaźnik :

http://www.aphelektra.com/p/pl/1051/e51+diodowy+wskaznik+ladowania+akumulatora+12v+na+3+diodach+led.html

Edytowane przez michalko37 (wyświetl historię edycji)

3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest może taki zasilacz ups do którego podlaczymy swoj akumulator np. taki 225h? chodzi o to żeby go odrazu lądował jak prąd powróci.

Edytowane przez Irmina
ort (wyświetl historię edycji)

Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałem o upsie z zewnętrznym akumulatorem ale może i jest coś takiego.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie są. takie coś jest chyba najlepsze bo akumulator można dopasować jaki się chce. No i już wiem co wybiorę i problem z głowy! Dzięki za odp!;)


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja ze starego UPS-a wywaliłem akumulator i podłączyłem do niego akumulator zewnętrzny. W UPS zabezpiecza akumulator przed rozładowaniem, przełącza w kilka ms na zasilanie awaryjne a kiedy jest zasilanie ładuje akumulatror. Nic lepszego sami nie zrobimy w domu. A stary UPS z niesprawnym akumulatorem mozna kupić za grosze w internecie. Mój mam od nowości i działa od ok 10 lat bez awarii. Najwięcej kosztuje akumulator...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jakich ups-ow uzywacie,jezeli wogole ich uzywacie.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor - a co masz podpięte pod ten UPS - cale akwa czy tylko pompki cyrkulacyjne czy 1 pompka cyrkulacyjna?

Napisz jaka ilość W tego co masz podlaczone i ile godzin to wytrzymuje bez prądu.

Pozdrawiam,


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja mam podpiętą tylko pompę powietrza 20W. Dzięki niej larwy mają odpowiednią cyrkulację. Pozostałe baniaki też napowietrzam delikatnie. Pompa działa jakieś 12 godzin na awaryjnym zasilaniu. Obiegowej nie podłaczyłem jeszcze bo nie mam kasy na większy akumulator. Ale mam to w planach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił zasilacz awaryjny do kotła C.O. Naładuje akumulator, przełączy żródło zasilania bez przerwy. I jeśli macie zamiar trzymać akumulator w mieszkaniu to tylko i wyłącznie żelowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak jakoś nie jestem przekonany do żelowych - czy to takie zdrowe...

A tak se myślę - taka bateria z laptopa zasila mojego lapka z głosem, pieprznym ekranem - na 2-3 godziny...

czemu czegoś takiego nie ma do pomp cyrkulacyjnych ktore pobierja mase pradu mniej?


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja kupiłem na początku takie "cudo" do zasilania "kotłów". Działało to paskudztwo 2 tygodnie i przestało... No i napewno nie przełączy bez przerwy. Przerwa jest tylko że tak krótka że nie ma to wplywu na pracę urządzenia.

Nie przesadzajmy z tym niebezpieczeństwem. Jeżeli akumulatory są eksploatowane we właściwy sposób i nie są to jakieś starocie po regeneracji to nic się nie stanie. Równie niebezpieczne są baterie AAA uzywane w niewłasciwy sposób. Zresztą przecież nie jest potrzebny akumulator o pojemności 200000 Ah. Jezeli chcemy mieć awaryjne zasilanie całego zbiornika [np 200 W] to nie warto kupować wielkiego akumulatora. Lepiej z akumulatora zrobić awaryjne zasilanie które działa tylko do czasu uruchomienia generatora awaryjnego.

Edytowane przez nanokaczor
ort (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory żelowe lub AGM(też nazywane żelowymi) sa akumulatorami rekombinacyjnymi i zaliczane są do akumulatorów szczelnych, więc nie powinny nic oddawać. Osobiście używam przetwornicy z akumulatorem 42Ah od roku i sobie chwale.

I tak jakoś nie jestem przekonany do żelowych - czy to takie zdrowe...

A tak se myślę - taka bateria z laptopa zasila mojego lapka z głosem, pieprznym ekranem - na 2-3 godziny...

czemu czegoś takiego nie ma do pomp cyrkulacyjnych ktore pobierja mase pradu mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miał ktoś do czynienia z tymi zasil. ups firmy intex? Jak się sprawują? I dlaczego w warunkach domowych tylko zelowe?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo są uznawane za najbezpieczniejsze. Ale ja i tak do końca w to nie wierzę.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od soboty używam tego UPS od intex, do którego mam podłączony akumulator żelowy o pojemności 75Ah. Podłączone są do niego trzy pompy o łącznej mocy 60W czyli ok 10% maksymalnego obciążenia UPS'a. Przy każdym skoku lub spadku napięcia z sieci przechodzi mi na zasilanie z akumulatora. Automatycznie także doładowuje akumulator. Wada: dość głośny wentylator który chłodzi urządzenie w trakcie ładowania. Mam pytanie: Jak długo mi to pociągnie przy całkowitym zaniku zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. tego co pisze w tabelce na stronach z tymi zasilaczami to ok. 12h. A nie lepiej podłączyć cały sprzęt z akwa do tego? Lampę odpieniacz itd?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to około 12 godzin.

Ja od soboty używam tego UPS od intex, do którego mam podłączony akumulator żelowy o pojemności 75Ah. Podłączone są do niego trzy pompy o łącznej mocy 60W czyli ok 10% maksymalnego obciążenia UPS'a. Przy każdym skoku lub spadku napięcia z sieci przechodzi mi na zasilanie z akumulatora. Automatycznie także doładowuje akumulator. Wada: dość głośny wentylator który chłodzi urządzenie w trakcie ładowania. Mam pytanie: Jak długo mi to pociągnie przy całkowitym zaniku zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej podłączyć cały sprzęt z akwa do tego? Lampę odpieniacz itd?

tylko po co? mamy utrzymac jak najdluzszy czas zycie a nie ogladac akwarium


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli obowiązkowo co musi być podłączone? Rozumiem że lampa która bierze najwięcej prądu nie musi?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60W/12V=5A

75Ah/5A=15h minus wszelkiej maści straty (można przyjąć z 10-15%) - tak pi*oko można szacować czas pracy.

75Ah to kawał aku, a można policzyć, że przy obciążeniu kilkuset watów starczy na żałośnie krótko. Dlatego pod zasilanie awaryjne podpina się tylko najważniejszy osprzęt.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.