Skocz do zawartości
urz

Akwarium bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od niedawna postanowiłem zamienić zamiary na czyny i odpalić swoją solniczkę. Tak więc korzystając z chwili udałem się do sklepu zoologicznego w celu zrobienia kosztorysu mojego przedsięwzięcia. Nadmienię, że wybrałem się do sklepu który oferował niegdyś akwaria morskie. Pierwsze co zrobiłem to zagadnąłem do sprzedawcy (jako że jest najstarszy stażem) o kilka rad. Wypytywałem o odpowiedni odpieniacz do 200l, pompy, falowniki, oświetlenie. Odpowiedzi były jak gdyby 2. 1 to, że w akwarium powinno znajdować się i tu lista i do tego ceny. A 2 to Pan wyjął telefon i pokazał mi zdjęcie na którym widać zadbane morskie akwarium. Powiedział, że to akwarium nie posiada odpieniacza, sump'a, oświetlane jest przez 2 świetlówki i filtrowane przez 2 kubełki z ceramiką i wew działają 2 pompy. Na moje pytanie jak sobie radzi z zanieczyszczeniami powiedział, że raz na miesiąc góra 2 miesiące wkłada węgiel do filtrów na tydzień. I tu moje pytanie Po co w takim razie odpieniacz, sump i masa świetlówek jak za pamocą 2 kubełków można mieć ładne 200l akwarium ze skrzydlicami, ukwiałami, koralami i innymi żyjątkami? Tak jak mówiłem jestem początkujący a "kolega" jest uważany w okolicy za autorytet.

Z góry dzięki za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu moje pytanie Po co w takim razie odpieniacz, sump i masa świetlówek jak za pamocą 2 kubełków można mieć ładne 200l akwarium ze skrzydlicami, ukwiałami, koralami i innymi żyjątkami?

odpieniacz to tylko 1 z kilku rodzajów filtracji . . . pozostałe to np. dsb, AlgaeScrubber, refugium itd . . . a prawda jest taka że jest to najprostszy rodzaj filtracji, i najbardziej popularny.

sump to wygoda, oczywiście nie musisz mieć, ale sam dojdziesz do wniosku że komfort jaki daje sump jest nieoceniony - np nie musisz trzymać absorberów, grzałki, ceramiki, odpieniacza w głównym tylko wszytko ładnie dajesz do sumpa

co do światła, to dla samych ryb wystarczy zwykła żarówka, lub oświetlenie z pokoju . . . dla korali już nie. . .

ps. nie jest możliwe mieć "ładne 200l akwarium ze skrzydlicami, ukwiałami, koralami i innymi żyjątkami" z 2 kubełkami . . .

oczywiście słowo "ładne" dla każdego znaczy co innego . . .

pozdrawiam, i zapraszam do lektury, widać że nic nie przeczytałaś :)

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś jest autorytetem w akwarystyce morskiej to z pewnością posiada ogromną wiedzę i potrafi sobie radzić z problemami które mogą go spotkać przy prowadzeniu akwarium jak podajesz wyżej. Może być też że ma rękę do prowadzenia akwarium w taki niestandardowy sposób lub ma dużo szczęścia jeśli problemy go nie dotykają. Jeśli czujesz się na siłach rozpocząć akwarystykę morską w sposób jaki ci poradzono, nic nie stoi na przeszkodzie, niestety jeśli coś się zacznie dziać złego trudniej będzie odszukać przyczyny i jeszcze trudniej problemowi zaradzić.

Po co w takim razie odpieniacz, sump i masa świetlówek, odpowiedzi znajdziesz w dziale dla początkujących.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu moje pytanie Po co w takim razie odpieniacz, sump i masa świetlówek jak za pamocą 2 kubełków można mieć ładne 200l akwarium ze skrzydlicami, ukwiałami, koralami i innymi żyjątkami? Tak jak mówiłem jestem początkujący a "kolega" jest uważany w okolicy za autorytet.

Z góry dzięki za odp.

Skoro tak prowadzi to pewnie nie jest to jego pierwsze akwa.....rozumiem że bez odpieniacza ale 2 kubełki? ciekawe jak długo....nie twierdze że się nie da ale poczytaj trochę to się dowiesz jak ciężko są i tacy co na wodzie z kranu jadą. I myślisz że dasz radę?

Powodzenia

Sorki coś mi się nie zacytowało... :sweat:

Edytowane przez Lacmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Pan wyjął telefon i pokazał mi zdjęcie na którym widać zadbane morskie akwarium. Powiedział, że...

Ale oprócz tego pana nikt nie wie jaka jest prawda.

Nawet nie wiemy co to za akwarium i co jest w środku.

Wszystko jest możliwe, także akwarium bez odpieniacza i ze słabym światłem ale to musi być przemyślane i zrobione z sensem. Nikt rozsądny nie będzie oceniał jakiegokolwiek zbiornika tylko na podstawie takiego opisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ten guru pokazałby Ci to jego akwarium na żywo a nie tylko zdjęcie w telefonie? Mam takie zdjęcia w telefonie że majtki spadają. Bądź ostrożny i nie daj się wkręcić, taka moja malutka rada :baby:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium bez odpieniacza jest możliwe, wiem co mówie!! sam prowadze takie od ponad 2 LAT bez dozowania mikroelementów itd!!


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malo jeszcze wiem...mialem kiedys kubel...i mialem problemy....widzialem kiedys zbiornik o ile dobrze pamietam 500l...z miekasami...gdzies jest ten temat...teoria legla w gruzach czy jakos tak...gosc podaje raz w tygodniu ca to wszytko...swietlowki nie wymieniane dlugi dlugi czas...ale zaczyna wychodzic zielone...inny gosc juz 2 lata ciagnie na 1 filtrze zewnetrzym...przez ponad rok mial t8 24W...nawet blazny sie tarly jak oszalale..wsadzil jakies szczepki..przetrzymaly kilka tygodni...zmienil swiatlo na 4x24W...kupil jakis tam odpieniacz...padly krewety slimaki kraby...w zniorniku ma busz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu tak demonizujecie kubełki? Ostatnio swój czyściłem po dwóch miesiącach i nic, żadnego smrodku. Jeśli nie czyścisz go raz na rok i patrzysz co się w akwarium dzieje, to nie widzę przeszkód. W USA sporo ludzi jeździ na kubłach i jakoś żyją.

PS: odpieniacza tez nie mam. :). Może dam, ale najpierw musi mi się chcieć go skończyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czyscilem co tydzien...wsadzilem nawet purigen i wegiel...to nie tak...widzialem niestety tylko na zdjeciach zbiornik dojrzaly..ale na 2 kublach....i nie mowie ze sie nie da....

Edytowane przez Andrar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną odp. Co do pytania "na co to wszystko" to raczej retoryka niż niewiedza totalna. Ogólnie to przeczytałem książkę napisaną przez amerykańskiego pisarza (zapomniałem nazwiska) i tam pisze że do morskiego leje kranówkę. Ja osobiście bym się nie odważył bo do słodkiego leję kranówkę ale wcześniej odstałą i uzdatnioną. Tak więc moja wiedza to praktyka ze słodkowodnym i teoria zaczerpnięta z internetu i książki. Czytałem artykuły Pana Zbigniewa Olszowego na temat akwarium morskiego i to głównie za sprawą nagranego referatu który miał okazję głosić zdecydowałem się na odpalenie morszczyzny. Przeglądam forum i również czytam szczególnie działy "od czego zacząć" by po prostu nie powielać tego co ktoś napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i tam pisze że do morskiego leje kranówkę. Ja osobiście bym się nie odważył ...

Dlaczego nie?

Są na świecie miasta, w których kranówka jest po osmozie i ponownej mineralizacji. Jeśli parametry są ok to pochodzenie wody nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek uczy się na własnych błędach,jak nie spróbujesz nie będziesz miał pewności...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sprobojesz "na wlasnych bledach" to koszty tez beda "wlasne" :secret:

Dzialanie filtra kubelkowego polega na czyms innym, niz odpieniacza. Odpieniacz "wyrzuca" bialka za zewnatrz, do kubka, ktorego zawartosc sobie wylewamy i tak wkolko. W kubku mozna co najwyzej filtrowac wode, zeby byla klarowna i oczekiwac redukcji NO2 do NO3, ktore nawet w niektorych zbiornikach jest pozadane. W kazdym systemie powinien byc jednak jakis "filtr", ktory szybko zareaguje w sytuacjach "podbramkowych". Kubek niczego na zewnatrz nie wyprowadza. Mozna zamiast odpieniacza stosowac przerozne media filtracyjne i adsorbery, ktorych koszt bedzie po roku lub dwoch wyzszy od kosztow odpieniacza a woda napewno nie bedzie "zdrowsza". Dobra filtracja to taka, ktora utrzyma fajne parametry przez 5-10 lat lub dluzej. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mam akwarium bw a z kranu leci tak twarda woda, że spokojnie do "malawii" mógł bym ją lać. Tak nawiasem pytając, przeczytałem na forum w jakimś temacie, że są osoby które produkują sami odpieniacze i je sprzedają. Może ma ktoś kontakt do takiej osoby bym był wdzięczny za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz...

@urz, pytasz o akwarium bez odpieniacza tylko po to żeby zaoszczędzić pieniądze? To się nie uda, Stani to ładnie napisał wyżej.

Odpieniacz do akwarium 200l (nie wiem jakie planujesz) nie jest stosunkowo dużym wydatkiem i robienie go na zamówienie chyba nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Można kupić używane w dobrej cenie ale jeśli chciałbyś coś nietypowego, to oczywiście można to zrobić. W dziale DIY znajdziesz parę osób robiących czasami coś dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ja się wypowiem,bo przez jakiś czas nie miałam odpieniacza.....

tak jak autor,mam 200l akwarium.. faktycznie bez odpieniacza system ciągnie.. ale by akwarium dobrze działało.. to bezwzględnie podmiany wody systematyczne...co ja piszę !!! akwarium bez odpieniacza to głupota i syf w baniaku ! tłusty osad na powierzchni wody.. i ciągłe babranie się by ściągnąc korzuch bakteryjny i strach,ze coś padnie ... Nie bez powodu każde chobby ma swoje zasady których lepiej nie łamać ! bo prędzej czy puźniej dopadną nas problemy... Filtr kubełkowy coś tam wyciągnie ale woda przepływa przez gąbke i zawsze zarodniki plag przedostają się z powrotem do wody - odpieniacz działą tak,ze co wyciągnie to już nie wraca do wody... Zakupiłam odpieniacz i widzę mega różnice między odpieniaczem a filtrami... Nie wyobrażam sobie akwarium morskiego bez odpieńka...

Morskie akwarium bez tego całego mechanizmu (przelewanie wody i odpieniacz) nie jest prawdziwym systemem chobby morskiego...Prędzej możesz sobie odpuścić te wszystkie zawansowane metody które stosują prawdziwe Wygi tu na forum,ale bez odpieniacza nie startuj - to porażka - uważam,że to podstawa startu akwarium morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wypowiedzi rs. Jestem za biedny by płacić za coś 2 razy. Czyli nie mam zamiaru kupować tanio jakiś cudów które i tak się nie sprawdzą. Czytałem o odpieniaczach i każdy poleca swój. A czytając to co podaje producent też można się naciąć. Chcę odpalić 200 l i do takiego zbiornika potrzebny jest mi odpieniacz. A, że będąc w sklepie sprzedawca powiedział mi, że na co mi odpieniacz jak on daje radę na 2 kubełkach i ma 200l to postanowiłem skonfrontować tą tezę z poglądami osób które mają morskie akwarium. Ja takiego nie mam jeszcze i moja wiedza to teoria dlatego pytam. Ktoś kto sprzedawał morskie akwaria liczę, że się zna (albo i nie dlatego też pytam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wypowiedzi rs. Jestem za biedny by płacić za coś 2 razy. Czyli nie mam zamiaru kupować tanio jakiś cudów które i tak się nie sprawdzą. Czytałem o odpieniaczach i każdy poleca swój. A czytając to co podaje producent też można się naciąć. Chcę odpalić 200 l i do takiego zbiornika potrzebny jest mi odpieniacz. A, że będąc w sklepie sprzedawca powiedział mi, że na co mi odpieniacz jak on daje radę na 2 kubełkach i ma 200l to postanowiłem skonfrontować tą tezę z poglądami osób które mają morskie akwarium. Ja takiego nie mam jeszcze i moja wiedza to teoria dlatego pytam. Ktoś kto sprzedawał morskie akwaria liczę, że się zna (albo i nie dlatego też pytam).

Nie odpieniacz nie jest ci potrzebny do 200L tylko do 400L taki co jest dedykowany do 200L to możesz wsadzić do akwarium 100 litrowego


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Bober napisal. Jeszcze bym zwrocil uwage, jaka to firma podaje, ze jej odpieniacz jest do 400 l.

Moje 240 l akwarium prowadzilem dosc dlugo odpieniaczem H&S do 850 l i bylo ok... Na 380 l zbiornik wole te od 1000 l w gore. Pisze o akwariach z sps-ami, niekoniecznie miekkimi, choc skrzydlica lubi zjesc i to potem wydalic. To mialoby sie osadzic w filtrze kubelkowym i rozkladac do nastepnego sr.... ? Brrr.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tym oto sposobem temat Akwarium bez odpieniacza stał się tematem Jaki odpieniacz kupić :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tym oto sposobem temat Akwarium bez odpieniacza stał się tematem Jaki odpieniacz kupić :)

A co w tym złego ??? W takich w takich wątkach wychodzą ciekawe rzeczy :) .

Ja polecam AQ turboflotor blue 100 tylko z pompą or 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wypowiedzi rs. Jestem za biedny by płacić za coś 2 razy. Czyli nie mam zamiaru kupować tanio jakiś cudów które i tak się nie sprawdzą. Czytałem o odpieniaczach i każdy poleca swój. A czytając to co podaje producent też można się naciąć. Chcę odpalić 200 l i do takiego zbiornika potrzebny jest mi odpieniacz. A, że będąc w sklepie sprzedawca powiedział mi, że na co mi odpieniacz jak on daje radę na 2 kubełkach i ma 200l to postanowiłem skonfrontować tą tezę z poglądami osób które mają morskie akwarium. Ja takiego nie mam jeszcze i moja wiedza to teoria dlatego pytam. Ktoś kto sprzedawał morskie akwaria liczę, że się zna (albo i nie dlatego też pytam).

Ale ja nigdzie nie namawiałem do rozrzutności. Wręcz przeciwnie, chodziło mi to, że brak odpieniacza będzie bardziej kosztowny niż jego zakup, bo problemy wynikające z tego mogą być potężne. Tym bardziej, jak ktoś ma mniejsze doświadczenie a akwarium jest świeże.

Dobrze, że sprawa się wyjaśniła. Odpieniacz to najtańszy i najprostszy sposób na utrzymanie akwarium w niezłej kondycji. Oczywiście nie wystarczy tylko odpieniacz ale da ci on jakiś margines bezpieczeństwa.

Na forum znajdziesz dużo informacji o odpieniaczach, a jak powiesz ile forsy masz na ten cel to pewnie i dostaniesz rozsądne podpowiedzi, właśnie żeby nie wyrzucać forsy w błoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz post, że stawiasz 30L, kazdy Ci napisze, że daruj sobie odpieniacz, napisz, że stawiasz 200L to sie dowiesz, że odpieniacz niezbędny.

I oba stwerdzenia są bzdurne bez znajomości dodatkowych warunków, odpieniacz usuwa białka zanim rozłożą się do związków amonów a potem azotynów. W ten sposób wspomaga filtrację pozostałą (żywa skała, sump/panel ze skalą/suporeksem, absorbery, refugia, podmianki itp).

Czy potrzebujesz odpieniacza? zależy czy Twój system filtracji wymaga wsparcia.

Krótko mówiąc jest to wynikiem relacji: wielkość akwa / ilość skały / ilość życia.

Osobiście uważam odpieniacz za najlepszą filtrację (usuwa zanieczyszczeia w zarodku) ale nie zawsze niezbędną.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.