Skocz do zawartości
mani80

Pojawilo sie Bryopsis - jak z tym walczyc? +Ankieta

Walka z bryopsis  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja walka z bryopsis zako?czy?a si?:

    • Moj? wygran?
    • Wygran? bryopsisu
    • inne/nie mialem bryopsis
    • Obecnie walcz?
  2. 2. Jak uda?o Ci si? pokona? bryopsis?

    • Natur? (ryby, ?limaki, je?owce...)
    • Chemi? (podniesienie Mg i Kh)
    • Chemi? i natur?
    • Wpierw chemi?, pó?niej natur? i to pomog?o dopiero
    • Wpierw natur?, pó?niej chemi? i to pomog?o dopiero
    • Nic nie robi?em
    • Wstrzyma?em podmiany wody
    • Reset systemu (nowa ska?a/u?miercenie ska?y)
    • inne
  3. 3. Czy uwa?asz, ?e bryopsis to najci??sza plaga w morszczy?nie?

    • Zdecydowanie tak
    • Najci??sza z jak? mia?em do czynienia
    • S? trudniejsze do pokonania "plagi"
    • Bryopsis - ?aden problem w pokonaniu
    • inne
    • Nie wiem/nie mam zdania


Rekomendowane odpowiedzi

pierwszy raz walczyłem chemicznie

drugi raz naturalnie - nr 1 borsuk, nr 2 jeżowiec

w sumie borsuka nie karmiłem, żywił się zielskiem

pomogło

dla mnie o niebo lepiej nature zwalczac naturalnie

do tego mozesz jakiegos pokolca wsadzić żeby też jadł

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - czytałem kilka razy to co opisal Tomasz ale czytałem też inne opinie w ktorym było napisane ze np magnez na poziomie 2000 moze miec negatywne skutki dla slimaków czy innych zwierzat.

zreszta powoli podnosze magnez juz mam poziom 1650 - nie moge zrobic tego gwałtownie

Pani z erybki powiedziała zebym podniósł magnez do 1500 i moze pomóc - kiedy kupiłem testy okazało sie ze mam nagnez na takim poziomie

luft - tez chce - chciałem walczyc naturalnie - ale niestety natura jest przeciwko mnie

mam jezowca , slimaka Dollabela ,borsuka i zóltka - i żadne z nich nie je tych glonów


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz,

prawie kazdy z nas przerabial walke z bryopsis. Wielu z nas zrobilo jak podpowiedzial Ci Tester i podnioslo Mg do wartosci nie majacych z logika nic wspolnego. Oczywiscie, mozesz czytac bajki i inne strachy, ze slimaczki w Mg 2000 zdechna. Ale wydaje mi sie, ze jesli nie pogonisz bryopsis, to bedziesz mial powazny problem z decyzja o likwidacji akwarium.

Zawsze, na kazdy temat znajdziesz rozne opinie (niekoniecznie sie wykluczajace) i wylapanie tej odpowiedniej dla Ciebie jest najwazniejsze.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem sobie dwa Mitraxy ale nie ruszały tych glonów. Raz na jakiś czas je odsysam i jakoś z nimi tak sobie żyje już dwa lata. Raz jest ich więcej raz mniej. Ostatnio zauważyłem że rosną coś bardziej. Poodsysam je :) . Trochę się boję tak wysoko podnosić magnez bo ponoć Acry potrafią pobrązowieć. Ze wzrostem Kh też bym uważał. To tak jak z człowiekiem jesteś chory weźmiesz mocny antybiotyk choroba pójdzie ale scharaczesz sobie wątrobę i inne skutki też będą. Pozbędę się kuleczek zielonych a inne skutki w akwa się pojawią. Dlatego jak luft wcześniej pisał lepiej naturalnie i spokojnie z tym walczyć. Ja bym tą kępkę przy podmianach oddsysał razem z wodą i do kibla. Systematycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, mozesz czytac bajki i inne strachy, ze slimaczki w Mg 2000 zdechna.

eee, bajka zwana życie :D do tego krewetki i inne ...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też tak robie, ale niestety nie do każdego miejsca moge sie dostać

KH 12* to nie za duzo ?

w tej sytuacji kh 12* jest ok przez jakis czas - jezeli nie wiesz jaka metode zastosowac, bo wypowiedzi sa skrajne to popatrz na to jak wygladaja akwaria osob sie wypowiadajacych i wowczas odp. bedzie bardzo prosta .

*Stani - popieram!

pozdrawiam


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób sprawdzony niemal w 99% - podniesienie magnezu powyżej 1700 i utrzymanie go przez minimum dwa tygodnie.

Kluczem jest tu dodawanie właściwego związku - musi to być siarczan magnezu - a nie chlorek magnezu.

Dlatego też proponuję uzbroić się w w Tech M grotecha(zawiera siarczan mg) - i codziennie mierzyć poziom Mg w akwarium.

Często popełnianym błędem w walce z bryopsis jest podnoszenie magnezu za pomocą MgCl - stąd też sprzeczne informacje o skuteczności tej metody.

Nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych jeśli tylko wszystko robione jest z głową. Po obniżeniu poziomu Mg bryopsis nie wróci(co ma miejsce przy MgCl który tylko wstrzymuje rozwój nowych glonów i częściowy zanik już wyrośniętych kolonii).

Podnoszenie kH - IMHO na tak długo i tak wysoko - nie pozostanie bez wpływu na koralowce(przede wszystkim spsy)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za rady

Przemku mam pytanie czy taki magnez Kent Tech M Magnesium jest dobry ?

na forum pisali ze wlasnie tym magnezem pozbywali sie tego dziadostwa.

co do KH to poziom ok 8* - 9* bedzie ok ?

i magnez ok 1700 - 1800

poczekam i zobaczymy co bedzie


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na psa urok! Myślałem o Kencie(Tech M) a napisałem Grotech... :)

Oczywiście - chodzi o Tech M Magnesium Kenta - jest niedrogi i naprawdę bezpieczny..

Jedyne co możesz zauważyć to nieco "przymulone" ryby :) ale to jest normalne przy wysokich stężeniach Mg.

Kh jak najbardziej prawidłowe.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent musi mieć w swoim składzie coś jeszcze, ponieważ podnosząc magnez solami z dodatkiem siarczanu magnezu nic nie daje. Ja aktualnie przerabiam temat z Wrangelią i w tym przypadku też tylko Kent tech okazał się skuteczny.

Sposób sprawdzony niemal w 99% - podniesienie magnezu powyżej 1700 i utrzymanie go przez minimum dwa tygodnie.

Kluczem jest tu dodawanie właściwego związku - musi to być siarczan magnezu - a nie chlorek magnezu.

Dlatego też proponuję uzbroić się w w Tech M grotecha(zawiera siarczan mg) - i codziennie mierzyć poziom Mg w akwarium.

Często popełnianym błędem w walce z bryopsis jest podnoszenie magnezu za pomocą MgCl - stąd też sprzeczne informacje o skuteczności tej metody.

Nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych jeśli tylko wszystko robione jest z głową. Po obniżeniu poziomu Mg bryopsis nie wróci(co ma miejsce przy MgCl który tylko wstrzymuje rozwój nowych glonów i częściowy zanik już wyrośniętych kolonii).

Podnoszenie kH - IMHO na tak długo i tak wysoko - nie pozostanie bez wpływu na koralowce(przede wszystkim spsy)

pozdrawiam

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem 2 litry mam nadzieje ze starczy

pozdrawiam

lukasz


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent musi mieć w swoim składzie coś jeszcze, ponieważ podnosząc magnez solami z dodatkiem siarczanu magnezu nic nie daje. Ja aktualnie przerabiam temat z Wrangelią i w tym przypadku też tylko Kent tech okazał się skuteczny.

Być może masz rację, także stosowałam tylko Kenta(nie pamiętam czy oprócz siarczanu magnezu do balinga coś jeszcze jest na rynku z tym składem). Kent okazał się być w wielu sytuacjach skuteczny.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Miałem niesamowita plagę bripopisa i ślimak Dolabella załatwił sprawę w dwa tygodnie do dziś ani śladu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciekelkk - a u mnie slimak tego nie rusza

zadne zwierze tego nie chce tknać

Mam takie technicznie pytanie

Czy kazdemu magnez tak szybko schodzi ?

doprowadziłem do poziomu 1800 pomyslałem ze przez 1 dzień nie bede go dolewał ,bo poziom jest wysoki

na kolejny dzien zrobiłem testy i okazało sie ze spadło do 1650

teraz dodaje codziennie dosc spore stawki i ciagle jest na poziomie ok 1800

podwyższam też KH do poziomu ok 10 i po dwoch dniach spada do ok 8 wiec znowu podnosze do 10

zauwazyłem ze spadł mi poziom Ca a 460 - do 420

czy to tak ma byc

i inne pytanie jakie sa objawy niszczenia bripopisa

80 % robi sie takie ciemniejsze , ale 20 % jest " sliczne zielone "

dziwne nie ?


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie spadki kH moga miec zly wplyw na korale. Postaraj sie go utrzymac na stalym poziomie codziennie. Pompy dozujace podaja nawet 24 x/dobe... Co 2 dni jest w Twoim przypadku zbyt "skokowo".

"Prawdziwa" walka zaczyna sie od Mg 2000...

Padajacy Bryopsis zacznie jasniec i zrobi sie "szklisty". W tym stadium schodzi nawet pod szczteczka do zebow. Ciemnozielony to niezbyt dobry objaw...raczej okaz zdrowia.

Brak NO3 i PO4 i zaniechanie podmian wody jest w tym przypadku wskazane.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy oprócz tego ze są zielone kuleczki w akwarium ten glon jest jakoś szkodliwy dla zwierzakow ?

Rozumiem ze moze zająć przestrzeń życiową innym organizmom i czy oprócz względów estetycznych są jakieś wskazania zeby z kuleczkami walczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielone kuleczki to nie bryopsis, mylisz z valonią. A czy jest szkodliwy? Nie, jest wręcz idealnym filtrem i no3 oraz po4 zaraz będzie nie wykrywalne. O ile lubisz chaszcze spod których nic nie widać to możesz zostawić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kuleczki potrafia z czasem zarosnac korale. Bryopsis zreszta tez.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja... Pomylilem sie :)

A Valonie tez tym samym sposobem mozna ze tak powiem... ograniczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Borsuk, mitrax, Naso lub ręcznie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :) mitraxy miałem dwa i nic nie zdzialaly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,i mnie plaga valoni i bryopsis tez nie ominela,z ta pierwsza wygralem calkowicie-cieniutki wezyk -delikatnie naruszalem kuleczki rownoczesnie odssysajac,puzniej brak nawrotu w tych miejscach,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dzieki za info

ile mniej wiecej czasu bedzie bryopsis padał ?

pozdrawiam lukasz


5235392126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do tematu gdyż nie potrafię zidentyfikować glona a staje się powoli plaga w moim akwarium i porasta już skale, a zaczyna rosnąć w pobliżu korali

Oto zdjęcie

c3542474ef77fad0m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jogi,

Twoj glonik to zwykle wystepujacy w czasie dojrzewania objaw "bogatej" wody. Duze kepy jak sie uda mozesz wyrywac i przy dobrych parametrach odczekac, nie robiac podmian.

Lukasz,

trudno powiedziec ile czasu potrzeba, ale kilka tygodni zleci. Postepy bedziesz mogl obserwowac wlasnie po kolorze. Jak bedzie jasniejszy, to znaczy ze slabnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.