Skocz do zawartości
mabor

Początkujacy prosi o radę: jaki sprzęt do akwa 225l?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Klubowiczów! Moja mała córeczka namawia mnie na założenie akwarium. W przeszłości przez wiele lat miałem duże akwarium ale słodkowodne... Teraz zamierzam założyć akwarium morskie-niestaty nie ukrywam,że z tą ideą noszę sie już od dawna ale z przyczyn finansowych ciągle to odwlekam... Wiem, że pytania o dobór sprzętu na różnych forach były juz wielokrotnie przerabiane ale niestety rady i zalecenia sa bardzo rozbieżne!? Zwracam sie więc do Szanownych Kolegów-Klubowiczy o pomoc w doborze wszystkiego tzn. zbudowaniu zbiornika od podstaw. Proszę u odpowiedzi uwzględniające moj niewielki budżet tzn potrzebuje zestaw taki aby z jednej strony nie dać się naciągnąć sprzedawcom na zbędne "bajery" (a pamietam z czasów mojego 500l akwa slodkiego,że często tak jest) ale z drugiej strony niechciałbym zmarnować skały, ryb itd. Akwarium ok 225l będzie robione na wymiar (jedyny mi pasujący): 90x50x50cm. Będzie stało na murowanym z cegieł postumencie-szafce w której jest źródło prądu, wielkości 90x30cm i wysokośc 90cm więc miejsca raczej sporo-tu planuje umieścić sump. Proszę o uwagi a wręcz zalecenia: jakiego oswietlenia użyć (wystarczy T5 czy musi być HQi, jakiej firmy, wyrób własny)?, jaki sump? pompa? i inny niezbędny sprzęt?! Dziękuję za cierpliwość i pozdrawiam oczekując zaleceń!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to od razu napiszę Ci - to co pewnie napiszą inni - skieruj się do działau dla nowicjuszy :)

jak nie przerobisz tematu - nie licz na zbyt wylewne odpowiedzi :)

Co do sprzętu na pewno dostaniesz fachowe i precyzyjne odpowiedzi,wielkości baniaka i inych niezbędnych informacji :)

Jako pierwsza Cię powitam,i życzę szerokiej wody :)

pozdrawiam :)

Edytowane przez Kamila 27G (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj drogi kolego ;)

Tak naprawdę to najlepiej będzie jak sam posiedzisz trochę przed kompem poszperasz, poszukasz i sam wykombinujesz sobie setup do swojego baniaka (łącznie z projektem) i jak już będziesz to wszystko miał to załóż wątek w którym koledzy będą mogli ocenić twoje wybory i doradzić ewentualne zmiany.

Przy okazji sam jak trochę poczytasz to na pewno się czegoś dowiesz i nauczysz.

Bo po tym co napisałeś to można by stwierdzić że leń z Ciebie straszny - a akwarystyka morska nie jest dla leniuszków :p

Powodzenie życzę i trzymam kciuku mimo wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaż mi akwarium jakie byś chciał odwzorować to Ci dobiorę sprzęt - bo przeważnie do tego się to niestety sprowadza :)

sam rozpisuje sobie sprzęt do podobnego litrażu - biorę sprawdzone przez siebie sprzęty - ale tanio to nie wychodzi ...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mabor.

Na pewno uzyskasz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Musisz się tylko nauczyć je artykułować. Nikt nie odpowie na pytanie "jak założyć akwarium morskie" - muszą być bardziej konkretne.

Ja z kolei polecam skopiowanie jakiegoś stabilnie działającego systemu. Ryzyko zdecydowanie mniejsze.

Postument będzie miał wymiar 90x30cm. Będzie murowany. To ile miejsca w środku będzie na sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to od razu napiszę Ci - to co pewnie napiszą inni - skieruj się do działau dla nowicjuszy :)

jak nie przerobisz tematu - nie licz na zbyt wylewne odpowiedzi :)

Co do sprzętu na pewno dostaniesz fachowe i precyzyjne odpowiedzi,wielkości baniaka i inych niezbędnych informacji :)

Jako pierwsza Cię powitam,i życzę szerokiej wody :)

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze przepraszam, wydawalo mi sie,że właśnie w dziale dla początkujących ją umieściłem... Upss!

Postaram sie to zmienić jakby sie nikt nie odzywał... Dziękuję za powitanie i pozdrawiam :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mabor.

Na pewno uzyskasz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Musisz się tylko nauczyć je artykułować. Nikt nie odpowie na pytanie "jak założyć akwarium morskie" - muszą być bardziej konkretne.

Ja z kolei polecam skopiowanie jakiegoś stabilnie działającego systemu. Ryzyko zdecydowanie mniejsze.

Postument będzie miał wymiar 90x30cm. Będzie murowany. To ile miejsca w środku będzie na sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeszłości miałem 500l akwa slodkie i było troche zamieszania z szafką pod zbiornik wiec tym razem na etapie budowy kazałem wymurować z cegieł postument, na gorze wylać zbrojona płytę a niej jest drewniany blat-wymiary już wewnatrz to 90x30cm a wysokość szafki to 90cm. Czyli sump może być 90x30x?cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ... a co chcesz w akwarium trzymac?


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo wszystko ale zobacze jak mi sie będzie udawało utrzymać równowagę w zbiorniku... Zacznę od mniej wymagajacych korali i gatunków ryb-pewnie zgodnie z Waszymi podpowiedziami... :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie 120w led lub 150 hqi lub 4-6x39w t5 (400>), obieg nj2300 (200), cyrkulacja 2x 101 jvp (<100), odpieniacz jakiś używany z forum do 300l(>200) (aquamedic, diy itp). Mozesz wlewac wodę i rozglądac się za skałą i piaskiem.

To nezbedne minimum.

Wszystko dostępne na targowisku w niewygórowanej cenie.

Edytowane przez pio7 (wyświetl historię edycji)

96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj drogi kolego ;)

Tak naprawdę to najlepiej będzie jak sam posiedzisz trochę przed kompem poszperasz, poszukasz i sam wykombinujesz sobie setup do swojego baniaka (łącznie z projektem) i jak już będziesz to wszystko miał to załóż wątek w którym koledzy będą mogli ocenić twoje wybory i doradzić ewentualne zmiany.

Przy okazji sam jak trochę poczytasz to na pewno się czegoś dowiesz i nauczysz.

Bo po tym co napisałeś to można by stwierdzić że leń z Ciebie straszny - a akwarystyka morska nie jest dla leniuszków :p

Powodzenie życzę i trzymam kciuku mimo wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę sie przyznać,że faktycznie za dużo jeszcze nie wiem i kurcze nie mam za wiele czasu czytać... W najbliższej wolnej chwili to zrobię tylko,że pracucje prawie 400godz miesięcznie więc z czasem kiepsko... Najmile byłoby poczytać samemu ale musze sie zdać na Wasze rady! Także nie tyle jestem leniuchem co czasu brak... :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie 120w led lub 150 hqi lub 4-6x39w t5 (400>), obieg nj2300 (200), cyrkulacja 2x 101 jvp (<100), odpieniacz jakiś używany z forum do 300l(>200) (aquamedic, diy itp). Mozesz wlewac wodę i rozglądac się za skałą i piaskiem.

To nezbedne minimum.

Wszystko dostępne na targowisku w niewygórowanej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pio7! Własnie na takich konkretnych odpowiedziach/poradach mi zależy!!! Masz może pomysl jak dokładnie powinien wygladać sump do takiego zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii jak i innych ja również odsyłam cie do działu dla poczatkujących.

Jak nie masz czasu na czytanie zrezygnuj z planów założenia takiego akwarium.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Morskie akwarium wymaga czasu i systematycznosci. Jesli tez sam nie poczytasz i nie poukładane sobie wszystkiego w głowie to nie dasz rady tego prowadzić. To tak jak w szkole, sciagniesz na sprawdzianie a w domu nie wiesz co pisales.

Rob z Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mabor wejdź do mojego wątku z moim akwarium (link w stopce mojego postu).

Mam ten sam litraż i wymiar, który Ty planujesz :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mabor - napisze to co juz napisali inni. Jesli nie masz czasu na czytanie to to hobby jest nie dla Ciebie. Akwarystyka morska wymaga sporo czasu i jeszcze wiecej poswiecenia i regularnosci. Te piekne zbiorniki ktore pewnie widziales w internecie wymagaja ciaglej opieki i relatywnie wysokich kosztow. Bez tego bedziesz mial same problemy. Akwarium morskie nie poprowadzi sie samo.

Oszczedz sobie frustracji i kasy.

PS

przy okazji przeczytaj regulamin forum i nie pisz posta pod postem :)

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak postawiłeś ten baniak? :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.