Skocz do zawartości
Amphiprion

Okrzemki czy cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ma już ponad dwa miesiące...

Mam problem z brzydkim korzuchem brązowych glonów. POjawiają się wszędzie, na piachu, na kablach od pompek, na szybach. Jest ich więcej w miejscach o silnej cyrkulacji, ale jak się ich zbierze więcej, to zaczynają puszczać bombelki powietrza. Nie wiem, czy to cyjano, czy okrzemki. Widać je na tym zdjęciu na dole na jasnej skałce:

1123-nowe grzybki 1.jpg

1123-3.jpg

Od niedawna zamontowałem DI, więc krzemianów niby być nie powinno... nie mam na razie dostępu do testów na krzemiany, więc nie wiem.

W jaki sposób mozna odóżnić jedną plagę od drugiej.

Korzuch odsysam, ale on na drugi dzien znowu jest na miejscu:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada mi to na cyjno, a jeśli jak piszesz lecą z tego bąbelki powietrza to raczej jest to cyjano. Sam walcze z ustrojstwem już 2 miesiące. Narazie jedyne co to udało mi się ograniczyć plagę. U mnie jest o tyle dziwne, że parametry miałem OK jak się pojawiło ustrojstwo, a teraz w czasie "walki", to jest po zwiększeniu cyrkulacji i wymianie żywicy DI oraz oczyszczeniu panela ze wszelkiego syfku wzrosło mi PO4 do 0,25 :) ... nie wiem z jakiej przyczyny...

Wiem że niektórym pomógł Antired AM, ale ja narazie nie chcę chemii dawać, powalczę jeszcze troche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez obawiam sie ze to cyjano. U mnie zniknely po przelozeniu do wiekszego akwa i dodaniu makroglonow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też się dołączam. Mam ten sam syf, DI wymienione, prefiltry wymienione, cyrkulację zwiększyłem i szlak mnie trafia bo nic nie pomaga.

Jestem na etapie kupowania testów. Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam!

Ciekawi mnie jakie macie NO3 i PO4?

Poza tym taki brazowy nalot (nie wiadomo co to - trzeba zobaczyc pod mikroskopem) potrafi meczyc kilka miesiecy jezeli juz dostarczylismy np:Si. Pytam o NO3 i PO4 bo moze to byc rowniez forma wystepujaca w najczystszej wodzie, gdzie wartosci sa bliskie zeru.

Antired na jedno dziala a na inne nie, wiec proponuje spokojnie z tym odczekac. Zreszta Antired moze zniszczy symptomy ale nadal nie dojdziemy do powodu wystepowania tego nalotu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to cyjano, to chyba powinny unikac silenj cyrkulacji. A te bestie rosną najchętniej tam, gdzie ta cyrkulacja jest najsilniesza.

Acha, zauważyłem większe wysypy tych paskud dzien-dwa po podmianie wody. Więc to akurat wskazywało by na okrzemki i krzemiany w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Testy z dnia wczorajszego:

NH4 - 0

NO2 - 0,02 (tak mi się trzyma odkąd baniak założyłem)

NO3 - 0

PH - 8,4

KH - 9

PO4 - 0,25 (pojawiło się dopiero w tym tygodniu, wcześniej 0)

Mg - 1000

Ca - 500

Z cyjano jak pisałem walczę już ponad 2 miesiące, udało mi się najpierw ograniczyć i rozrost, teraz powoli zmniejszają swoje ogniska.

Nie wiem tylko skąd wzięło się PO4, chyba jeszcze raz wyczyszczę wszystko gdzie mógłby się syfek zbierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Teq

Jezeli to PO4 Ci sie utrzyma to zacznij dzialac adsorberem bo cie jeszcze zielone zaatakuja.

NO2 mierzysz Tropic Marin - jest zerowe.

Jezeli wierzysz w Twoj test NO3 ktory nic nie pokazuje to brak NO3 moze rzeczywiscie byc powodem. Zreszta mam podobny problem. Podlaczylem juz taki filtr Eheima z wata i tej waty nie myje od 3 tygodni ale NO3 jeszcze sie nie podnioslo (mierze Salifertem). Chcialbym zeby NO3 bylo np:3mg/l. PO4 musi byc <0,1 mg/l. ale tez nie zero. W takich warunkach glony gloduja i juz nie rosna, podobnie bakterie. Brakuje im pozywienia. Nastepne moga byc korale, chyba ze je podkarmimy. Te nisze wykorzystuja te brazowe mogace czerpac pozywienie z innych zwiazkow rozpuszczonych w wodzie.

@Amphiprion

U Ciebie moze byc troche inaczej: dales wode z Si a dopiero od niedawna stosujesz DI. Mysle, ze sytuacja z czasem sama sie poprawi a jak nie to sa tez adsorbery w rezerwie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem to samo. Ale w duuuuzo wiekszym stopniu. Czy zauwazyliscie ze przez noc to czesciowo znika?


wszystko jest trudne nim stanie sie latwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli używam Tropic-Marine Pro Reef, świerzej, nie zbrylonej. Rozpuszcza się bardzo szybko i powoduje zmętnienia wody.

Testy jak robiłe ostatnio, to wyszły bardzo dobrze:

Ph 8,2-8,3

NO2 - 0

NO3 - niemalże zero

Nie mam testów na krzemiany, ale chyba będe musiał sobie zakupić.

Jeżeli to cyjano, to powinien pomóc Antired, i zwiększona cyrkulacja, tylko że to mi wcale na cyjano nie wygląda:(

A może to zmutowane globo-bakterie cyjano-okrzemki z Marsa? Kto wie...

A tak na serio, to wydaje mi się, że jednak to sa okrzemki. W sumie, jeżeli dałem 120l wody z krzemianami, a dopiero od niedawna dodaję oczyszczonej, to może na efekty powinieniem po prostu dłużej czekać...

Istnieją absorbenty na krzemiany? Tzn, czy mogę oczyścić z krzemianów wodę w baniaku (a nie tylko świerzo dolewaną?) tak, żeby innych parametrów wody nie zepsuć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieja adsorbenty na Si: "Silicarbon". Powinno sie to dawac do zamknietego filtra miedzy dwie warstwy waty. Najlepiej jakby to sie jeszcze mieszalo w tym filtrze.

Jezeli NO3 masz prawie "0" to woda moze tez byc za czysta. Gdybys wiedzial, ze nie masz tez PO4 to moglbys wylaczyc odpieniacz az te wartosci wzrosna. Tlenu wystarczy jak powierzchnia wody bedzie sie marszczyc.

To moga byc tez te "zmutowane".

@Pawelka: zgadza sie. Rano nie ma ich wcale.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jeszcze cos dodam:

Mozna pobrac troche tego nalotu i zamoczyc w alkoholu. Jezeli po ok:20 min. wystapi czerwonawe zabarwienie to to sa cyjano.

Mozna tez sobie mile skrocic okres oczekiwania....

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałem? Biorę próbke tego czegoś co podejrzewam o mutację;) i wkładam do akoholu (wódka? perfumu mojej (naj)lepszej połówki?) i czekam na pojawienie się koloru czerwonego? Tak?

Warto spróbować:)

Dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w walce z cyjano pomoglo calkowite zaciemnienie zbiornika na okres ok 50godzin.

Jedyne co zrobilem to wlaczalaem jedna niebieska t5 na ok 2h w cyklu 24h.


Aiptasia killer:)bryopsis problem:( i xenia destroyer:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ta metoda z zaciemnieniem sprawdzila sie w innych zbiornikach. Tylko obsada moze troche ucierpiec na tym, ewentualnie mozna przeniesc do malego zbiornika jesli jest nieliczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby i miekkie przezyja bez problemu no chyba ze w zbiorniku sa twarde lub lps koledze euphylia padla po 2 dniach nieoswietlania zbiornika reszta przezyla bezproblemowo nawet galaxea

pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Muszrum

Mam pytanie: czy po ponownym wlaczeniu oswietlenia ten nalot sie nie pokazuje?

W koncu nic z wody nie wyjelismy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale z ta zaraza jest tak ze pomimo nawet dobrej wody to nadal zyja takze trzeba je od wszystkiego odciac zeby sie calkowicie pozbyc. Jakby przelozyc zarosniete skalki z tym syfem do dobrego akwa to watpie zeby zniknely od reki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wszystko razem..


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I taką możliwość biore pod uwagę...czy oba te cholerstwa moga występować na raz?

Zauwazyłem, że najwięcej tego świństwa jest własnie na dnie...może piach jest do kitu? Jest to piach "z działających systemów" w Aquariusie...Może ktoś miał z tym czyms (o piach mi chodzi) doczynienia? Mi od początku sie nie podobał, ale nie mam porównania:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u nich byl czysty to ok skoro cos w piachu moze byc to tez by mieli takie glony jak ty.Powiem szczerze ze mnie to na cyjano nie wyglada ja bym stawial na cos w wodzie.Tez cos takiego mialem tylko ze mniej i jasniejsze te glony byly.Po wymianie wkladow w ro i zywicy po paru dniach ustapilo mimo ze tds pokazywal 0.Dlatego teraz wymieniam co 2 miesiace prefiltry a zywice po zrbobieniu ok 1 tony wody.Moze to przypadek ale trzeba wszystko wziac pod uwage.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.