Skocz do zawartości
Amphiprion

Okrzemki czy cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Piachu w sklepie nie widziałem. Zamówiłem przez neta.

Prefiltry i membranę RO mam nowe (3 miesiące) Wkład DI może ma rok, ale działa dopiero od niecałego miesiąca.

Niedługo może dostanę test na krzemiany i będe wiedziłą, czy to okrezmki, czy nieokrzemki. Zawsze jedna możliwość mniej:) A jesli nie okrzemki, to raczej cyjano, no chyba, że jeszcze coś innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion

Testem na krzemiany nie dojdziesz czy to sa okrzemki poniewaz w akwarium Si przewaznie jest zero. Ale zbadasz czy nie dostarczasz Si wraz z dolewkami lub przy wymianie wody. Jezeli test (robie to Salifertem) chociaz troche sie zabarwi to znak, ze trzeba zmieniac zywice. Sol tez moze miec troche Si!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - o sól raczej jestem spokojny - TropicMarine ProReef:) raczej powinna być ok - nikt do tej pory nigdy na nią nie narzekał:( testować oczywiście zamierzam wodę do dolewek:)

@piona - czemu twoje cyjano były zielone? - to kwestia bilansu bieli w aparacie, czy one na serio były zielone?

Niedawno zrobiłem większa niż zazwyczaj podmiankę 10% zamiast 5%...i chyba jest niewielka poprawa:) - chyba, bo to zbyt wczesnie aby móc coś powiedziec na pawno:) Teraz przez jakiś czas planuję robic co tydzięn takie podmiany. Ograniczyłem na razie karmienie rybek - dwa percula dostaja żarełko jedynie co dwa dni (do tej pory kamiłem co dzień) i nie wyglądaja na zagłodzone:) zaczęły za to interesować się różnymi robaczkami ze skał - dobrze im zrobi jak się trochę nastaraja żeby cos przegryść:(

Zamierzaj jeszcze wyssać wierzchnią wartwę piachu grubym wężęm i porządnie przepłukać w solance - odmulanie:) Zobaczymy czy jest to konieczne jak się zoriętuję ile syfu się nazbierało.

Chcę także dodać węgiel do filtracji, zwiększyć cyrkulację (obecnie na 120 litrów mam cyrkulacji około 1800l/h, chcę zwiększyć to do około 2300l/h). Dodać rzgwiazde piaskową i trzy krewetki (mam trochę aiptasi, więc chyba będa to wundermani, choć mi bardziej podobaja się debeliusy:))

Refugium zrobione w panelu rozrasta się ładnie więc spełnia swoją funkcię:( Mam nadzieję, ze problemy rozwiążą się jakoś:)

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam forum, bo sam walczę z identycznym problemem (a właściwie to już nie walczę bo mi się nie chce, zero efektu - wymiana prefiltrów, cyrkulacja, nowy wkład do DI, podmiany co tydzień 10%, itd) i doszedłem do ciekawych wniosków, że większość osób które ma właśnie taki glut w aqwa stosuje sól TropicMarin ReefPro - może zbieg okoliczności, bo ja też ją stosuję i coś czuję że chyba czas na zmianę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mi ćwieka zabiłeś...

Nie jest to wykluczone, hmmmm... a na jaka sól zamierzasz się przerzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nowej soli to jeszcze nie wiem, muszę poczytać forum, ale chyba zrobię eksperyment i teraz potestuję coś tańszego, a nie takie tam wyszukane ... Tropic..

Mam zamówione testy, więc jeszcze potestuję wodę, głównie na SiO2, ale i prefiltry i DI nowe więc co pozostaje? Drugie RO szeregowo? No bez jaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo chce mi się wierzyć, że taka sól może sprawiać problemy, ale nigdy nic nie wieadomo. Może to w cae nie okrzemki i nie kwestia krzemianów, ale jakiś zupełnie inny związek powodujący wysyp brunatnego śluzu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba by na to przez mikroskop "luknąć". Może dało by się np. wykluczyć okrzemki (są charakterystyczne).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy mialem cyjano to ogladalem je sobie pod mikroskopem i pamietam jak wygladaja. wez probke tego i przyjdz do mnie w łikend to popatrzymy sobie na to pod mikroskopem. wtedy bedziesz mial pewnosc. :(

Przy okazji dostaniesz szczepke cladielli :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam podobny problem - pojawił się z 2 tygodnie temu i niestety nasila się.

@Tata - ja mam sól Aqua Medic - więc tą ewentualność można wykluczyć;

@Paweła - piszesz że miałaś. Ale nie piszesz jak się pozbyłaś! po jakim czasie i czy wspomagałaś ten proces?

@Amphiprion jak tam podmiana wody? pomagaja Ci coś? bo u mnie nie za bardzo.

@PanMandaryn - też miałeś :) ile to trwało i jak się pozbyłeś?

niestety ustrojstwo trochę szpeci zbiornik- więc każde rozwiązanie jest warte aby wziąść je pod uwagę .


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobra?em troche tego brunatnego czego? i pod mikrospopem wygl?da?o raczej jako CYJANO. Podej?ewam, ?e s? to okrzemki po??czone z cyjano...

Ca?e akwarium zalatuje s?odkawym zapachem - niezbyt przyjemnym. Tak samo, tylko bardziej intensywniej ?mierdzia?a pr?bka zamkni?ta na pare godzin w s?oiku.

Podmianki wody (po w??czeniu do filtracji DI) co tydzie? 10% (oraz drastyczne zmniejszenie karmienia Amphiprion?w) zaczynaj? dawa? niewielk? popraw?. Niestety bardzo niewielk?...

Co drugi dzie? odssysam odkurzaczem DIY. Odmulam piasek. Niestety po paru godzinach br?zowy nalot pojawia si? znowu. Po dwuch dniach nalot przybiera znowu form? farfoclli. G??wnie na piachu, ale tak?e na wszystkich mo??iwych glonach, muszelkach krabik?w, kablach i obudowach od pomp. Mniej jest tego na ska?ach. Nie ma tego czego? na koralowcach.

gdy pojawia si? na szybach od razu pojawiaj? si? na tym wirki.

Szczerze m?wi?c jestem w kropce.

Planuj? zwi?kszenie cyrkulacji, w?giel. Ale czy to co? pomo?e...

Zaczynam si? zastanawia? nad AntyRed'em. Ale nie jestem zwolennikiem chemicznych rozwi?za?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie dalej zastanawiaj-gówno ci da jakaś cyrkulacja zwiekszona ..hihi to masz rady .. ja sluchalem tomasza i reką odjol nem problemo Weśta sie do roboty i czytania a te głupie rady .... jak dla mnie to .. nie piscie bo zlewam to ciepłym moczem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amphiroion powiedz mi co masz za osmozę??? Jak stara? Kiedy była wymieniana membrana? Przecież okrzemki tworzą się głównie z wody. Chodzi o KRZEMIANY. Może jest to wina zużytej membrany...........

kup ten test: http://www.amekon.pl/x_C_I__P_29521584;29510001.html


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmozę mam nową (3 miesiące). Prefiltry mają tyle samo. Żywica działa dopiero niecały miesiąc w filtrze DIY (około 250 ml - może to za mało...?)

A test chiałem kupić taki:

http://www.um-um.pl/product_info.php?products_id=4385

To jest chyba jednorazowy test...ale jaka cena:D

Tylko, że chyba aktualnie w um-um nikt nie pracuje, bo od dwuch tygodni ślę im maile o dostępnośc, ale jakoś nikogo nie ma tam żeby na nie odpisać...

PS. Jak na okrzemki, to nie pasują mi bombelki powietrza, które co jakiś czas się pojawiają...co prawda nie ma ich wiele, ale jednak okrzemki nie powinny ich puszczać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A włsśnie guzik prawda!!!!!!!!!! WYTWARZAJĄ TLEN!!!!!

Wiceszef badaczy okrzemków

Szczecin

Prof. Andrzej Witkowski, kierownik Zakładu Paleooceanologicznego w Instytucie Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego, został wiceprezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Okrzemkami. Towarzystwo powstało w 1970 r. Skupia 520 badaczy z ponad 100 krajów. Prof. Witkowski jest geologiem i oceanologiem. Bada okrzemki - mikroskopijne jednokomórkowe glony - które wytwarzają 25 proc. dostępnego tlenu, więcej niż wszystkie drzewa na Ziemi. W dniach 2-7 września w Międzyzdrojach odbyło się XVIII Sympozjum Diatomalogiczne, zorganizowane przez placówkę kierowaną przez prof. Witkowskiego.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak. Jak wiadomo okrzemki powstają z krzemu. Odwócona osmoza zatrzymuje 92% krzmu. Jak JUŻ wiadomo na zabicie okrzemek nie wystarczy silniejsze oświetlenie. Choćbyś dał go 100% więcej to i tak to nic nie da.

Za każdą podmianą dodajesz im krzemu z którego znowu powstają i z którego się na nowo produkują.

Te 8% którego nie zatrzyma osmoza to za mało dla okrzemek aby się ponownie MOCNO rozrosły

wniosek jest jeden: MIERNEJ JAKOŚCI MEMBRANA


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ piona - rozumiem że jesteś zwolennikiem chemii :) ile taka przyjemność kosztuje? oczywiście pytam o sprawdzoną i pewną...

@ mario-sz - to może to jednak tylko cyjano :) i membrana jest oki - toż to dopiero 3 miesiące używalności.


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion

Mysle, ze powinienes przetestowac wode po DI. Wtedy bedzie wiadomo czy dostarczasz nowe Si czy te 250 ml zywicy jest wystarczajace. Mam nadzieje, ze poza podmiankami do akwa nic nie dodajesz? Czy nie masz jakichs "lewych" skalek ktore moglyby oddawac Si?.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lewy-a - prosze opisz jak posz?o z antired'em

Stani - na dniach przebadam wod? za DI pod kontem krzemian?w. Nie dam g?owy, ?e jakas ska?ak truje, ale ska?y akurat nie za bardzo si? pokrywaj? tym badziewiem. G??wnie piach. Zacz??em go odmula?, troche brud?w si? wypra?o, ale biel piachu w przeci?gu dwuch godzin pokry?a si? br?zowym nalotem:(

Mo?e powinienem wypierdzieli? ten piach (z aquariusa - z dzia?aj?cych system?w) i zastapi? go porz?dnym Aragalive Live Sand. Sam ju? nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie zmieniaj piachu bo ten nowy moglby tez zciemniec. Gdybys mial Si w akwa to pomysl o filtracji Silikarbonem a gdyby Twoj test chocby troche sie zabarwil po DI to chyba trzeba bedzie zwiekszyc ilosc zywicy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion - "już mam" oznaczło że mam nazwę :) na razie dowiaduje się jaki to ma wpływ na otoczenie w aqwa - ale to chyba jest jedyne rozwiązanie na pozbycie się cyjano :)

A porządek trzeba z tym zrobic. Akwarium nie zakładałem po to aby hodować cyjano :)


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak wytłuczesz cyjano, to tak jakbyś pozbył się objawów, gorzej z przyczyna. Może za mało skały, może złej jakości. A może cholera wie co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.