Skocz do zawartości
luft

Powracająca moda na miękkie korale

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam sarco kupilem za 130zł :-) Inne miekkasy nie ustępowały ( kilka lat temu ) a teraz po tyle kupuje unikalne SPSy :_)

Wiesz, miekkasy mnoży się na potege.z 1 grzybka robiłem do 12 szt. Inne podobnie, tniesz szczepisz i masz 12-24szt, nie wiem skad te ceny.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dalej o cenach. Masz sklep i sarco, którego sobie w nim tniesz lub Twój pracownik. Podstawka, czas na zabliźnienie, woda, prąd... podatki, koszty działalności. A jak siedzisz w domu i sam sobie pociachasz, zagracisz tym swój baniak to masz tą niską cenę. Schodzimy na offtop i proszę o zostawienie tej nuty dla dobra tematu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Miłość do SPS przychodzi z czasem ale mi one sie zbytnio nie podobają, lubię jak wszystko faluje :) a czy to Giewont czy ME to dla mnie żadna różnica. Pozdrawiam!


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również lubię ruch w Akwarium, SPS to taki strach na wróble stojący na polu a wróble i tak na nim siadają, LPS i Miękkie widać że żyją i falują, ja idę w stronę kolorowych Zoasów i innych Miekasów oraz LPS, twarde mnie nie pociągają :-) ale każdy lubi co innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękkie potrafią być naprawdę piękne, a niektóre gatunki są ciężkie do utrzymania i wolno rosną. Wśród choćby zoa, rico i innych grzybowieńców są odmiany, które w porównaniu z bujnym wzrostem pospolitszych w zasadzie stoją w miejscu lub wręcz zanikają. I co gorsza nie bardzo wiadomo jak pobudzić je do wzrostu. Ba, zwykłe briareum, które rośnie jak głupie, potrafi nagle marnieć całymi płatami i nie wiadomo o co mu chodzi... Jeżeli komuś miękkie kojarzą się tylko z sarco, xenią i sinularią, to nie ma się co dziwić, że na miękasy się krzywią.

Z kosmicznych kosztów SPSowego baniaka powoli robi się miejska legenda. W taki zbiornik można wpompować ogromną kasę, ale można również założyć znacznie tańszy baniak i prowadzić go bez lania wszystkiego co na rynku i podpinania mierników każdego możliwego parametru. Dostępność małych szczepek w dobrych cenach jest duża, często połamane przy pracach SPSy trafiają do znajomych jako gratisy, także zbiornik na start można obsadzić koralami po niewielkich pieniądzach. Niech ktoś spróbuje zrobić to samo z baniakiem LPSowym, gdzie jest masa drogich gatunków, bardzo ciężkich do poszczepienia. Chętnie kupię małe szczepki catalaphylli, scolymii czy fungii po kilkadziesiąt złotych, jeszcze wiedząc, że za kilka miesięcy porozrastają mi się jak SPSy :) Także proponuję nie próbować dzielić akwarystów i zbiorników na lepsze i gorsze wg typu hodowanych korali :) A wg zasobności portfela w szczególności.

A co do hobbystów - nigdzie nie jest powiedziane, że to tylko ci ludzie, którzy 100% wolnego czasu, funduszy i energii poświęcają na swoje zainteresowania. Dlaczego pan Miecio, który często wyskakuje sobie na rybki, lubi o nich pogadać i kręci go wędkarstwo, nie miałby zasługiwać na miano hobbysty? Musi co chwila kupować nową wędkę, spinać się na bicie rekordowych ilości złowionych ryb i koniecznie odkładać kasę na połowy w oceanie?

Dla mnie osoba, która ma zbiornik od kilku lat, nie dłubie w nim co chwila, ale cieszy ją oglądanie morskiego świata i obserwacja zachowań zwierząt w baniaku to taki sam hobbysta, jak inni lejący do zbiornika każdy nowy preparat i zmieniający odpieniacz co dwa tygodnie. Dlaczego jeden z nich miałby być gorszym hobbystą od drugiego?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorystycznie dobrane miękkie też fajna sprawa, tylko czasami i też potrafią sprawiać problemy (nie mam chyba skałki w baniaku gdzie nie przyczepił by się fioletowy grzybek) , przy okazji , zna ktoś sposób na to ?

Edytowane przez azja-83 (wyświetl historię edycji)

.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tam sarco kupilem za 130zł :-) Inne miekkasy nie ustępowały ( kilka lat temu ) a teraz po tyle kupuje unikalne SPSy :_) Wiesz, miekkasy mnoży się na potege.z 1 grzybka robiłem do 12 szt. Inne podobnie, tniesz szczepisz i masz 12-24szt, nie wiem skad te ceny.

a z sps-ami jak jest?? bierzesz łamiesz i szczepisz kleisz i masz 12-24szt ... 72 szt itd

smieszy mnie określenie, tylko sps-owcy są prawdziwymi hobbystami ... a reszta to nie?

Czy temat nakręcania przez społeczeństwo jakie to trudne są spsy w hodowli nie odtsrasza tych początkujących od zaczynania włąsnie od łatwych sps-ów? Jesteś początkujący i niedasz sobie rady ..... takie piepszenie za przeproszeniem.

Może koralowce miękkie bardziej wybaczają za niektóre błędy początkującego, ale nie wierze w to jak temat się ogarnie i na tyle zdobędzie wiedze to sps żadna magia, żeby wystartować. Plusem koralowców twardych jest możliwość szybkiej regeneracji, nawet z 1cm tkanki można spokojnie odzyskać korala a przy miekkich jak już zacznie lecic ( rozsypywac sie) to nawet zdrowaski nie pomogą.

Niewiem czy zgodnie z tematem ale podniosło mi ciśnienie, wypowiedzi niektórych - bez obrazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy - tak jak powiedziałeś koszty prowadzenia SPS stają się mityczne. Znam kilka baniaków z ładnymi SPSami do których nie leje się nic oprócz ballinga i żarcia.

Z drugiej strony może inaczej klasyfikujemy hobbyste.

W mojej ocenie, to że ktoś kupił/postawił akwarium ( jakie by nie było ) nie robi jeszcze z niego hobbysty.

Znam sporo osób, które mają akwarium i nie są hobbystami. Mają po prostu akwarium i tyle - cieszy oko i nie zajmuje czasu.

I pewnie z własnego podejścia do definicji Hobbysty posiadamy różne spojżenie na tą kwestie.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba założyć nowy wątek "kto jest a kto nie jest hobbystą" :) bo mam wrażenie że ta dyskusja zrobiła się nie na temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc, ze baniak sps-owy da się zrobić tanio - należałoby nadmienić, że tej samej wielkości miekki jeszcze taniej :) nie oszukujemy się ale tak jest - nie jest to kwestia tylko tanich szczepek - więcej światła, mocniejszy odpieniacz, silniejsza cyrkulacja, troszkę chemii (a wtedy przeważnie dajemy pompy dozujące) itp...

i nie oburzajcie się jak ktoś pisze, że mu spsy się bardziej podobają - bo jak pisałem wszystko ma swój urok - dla mnie to był naturalny krok - i po raz kolejny podkreślam, że w fajnym zbiorniku z sps - jest miejsce dla falujących lps czy niektórych miękkich... i wtedy wilk syty i owca cała

a co do cen - to przykra prawda - sklepy (oczywiście, ze nie wszystkie) widząc popyt na miękkie byle chwasta sprzedają w wygórowanej cenie :) takie prawo rynku :)

dyskusji o hobbbystach nie rozumiem - bo w końcu wszyscy tu jesteśmy właśnie z tego powodu :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie ma po co , to dotyczyło tylko wypowiedzi o prowadzeniu akwa a przerodziło sie w analize osobowosciową :-)

Tak jak Kris napisał - dla mnie to logiczna ewolucja iśc w strone SPS. Jak dla kogos nie jest to zostaje na miekkasach

Mody nie ma - zawsze baniaków miekkich było więcej od twardych. Zawsze ( prawie ) nowi zakładają miekki zbiorniczek.

Ceny rosną wraz z popytem... - w końcu za coś co łatwo dzielić można brać więcej kasy skoro cały czas ludzie chcą kupować. Po co walczyć ceną o klienta skoro towar schodzi :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wniosek z dyskusji jest prosty akwaria z twardymi są dla mięczaków :thumbup: a z miękkimi dla twardzieli :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do cen - to przykra prawda - sklepy (oczywiście, ze nie wszystkie) widząc popyt na miękkie byle chwasta sprzedają w wygórowanej cenie :) takie prawo rynku :)

Ceny cenami a prawda jest taka ze co innego sprzedać szczepkę z własnego baniaka za niewielkie pieniądze a co innego sprowadzić jak w przypadku sklepów kilkanaście boksów "chwastów"gdzie trzeba zapłacić fracht,cło,vat,transport z lotniska itd.

Waga będzie podobna czy w paczce jest sinularia czy wypaśny sps :)

A tak na marginesie nieraz słyszę stwierdzenia w stylu "miękkie no co ty chyba żartujesz kto dziś je trzyma jak wszyscy przechodzą na sps-y ..." ....żenada.

A ktoś kto je posiada to cienias i kropka.

P.S.jak by ktoś miał na zbyciu jakieś chwasty to pisać śmiało,poszukuję np,Claudieli bordowej :)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając na temat korali miękkich i powracającej na nie mody to jakie polecacie-poza zoanthusami i grzybkami-bo tych jak wiadomo jest od groma w roznych kolorach. Proponuje umieścić tutaj zbiór miękkich w ładnej kolorystyce.

Kilka zostało juz wymienionych

Nephthyigorgia sp.

Nephthea sp.

Nidalia simpsoni

Paraminabea aldersladei

Alcyonium glomeratum

Dendronephthya

Scleronephthya

a wg was które będą najmodniejsze "w tym sezonie" :thumbsup:B)

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris_77 moim zdaniem zdecydowanie za bardzo ujednolicasz, nie jest tak, że ludzie przechodzą z SPSów(co Twoim i sledzik-wawa zdaniem jest cofaniem się) na miękkie tylko po porażce z SPSami lub braku funduszy, piszesz to tak jakbyś to wiedział, a tak naprawdę każdy może mieć bardzo różne powody odbiegające od tych co Ty podałeś. Sam przeszedłem właśnie taką drogę, miałem zbiornik 360l z SPSami a teraz mam 250l z miękkimi(chociaż sprzęt w aktualnym zbiorniku wystarczyłby w zupełności do wsadzenia SPSów więc w niczym ten zbiornik tańszy nie jest) i nie uważam, że jest to krok w tył, jednym z powodów jest np chęć posiadania dużego ukwiału, co jak wiemy w zbiorniku SPSowym jest mocno ryzykowne a tu mimo przemieszczania się ukwiału nie ma żadnych obaw, więc moim zdaniem nie ma co uogólniać każdy może mieć inne powody do trzymania twardych lub miękkich i z modą moim zdaniem też nie ma to nic wspólnego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenon:

" pociąg do twardych korali może oznaczać skłonności do pedofilii oraz chodzenia w sandałach. "

Tez tak cos czuje, ze po tych wypowiedziach Sledzika, mimo ze jest z Warszawy, zaczynam go lubic... :whistle:

Sandalow nie nosze, wiec co ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kakadu - jasne że uogólniam :) a to, że znajdą się luzie którzy przechodzą z innych powodów to pewnie tak jest :) ale jak mam to opisać? nie znam ich :)

moim zdaniem tak w większości jest - nie chce skupiać się na przypadku, że ktoś np szczerze zakochał się w xeni i zlikwidował baniak z acroporami z tego powodu :)

a co do mebli - pisałem już w wątku o firmie ze stanów zakładającej akwaria - tam ludzie nie wnikają co i jak - chcą mieć piękne akwarium z dużymi rybami - bezobsługowe - mogą być pięknie wyglądające korale sztuczne - i oni to traktują jak mebel - jak kolejna ozdobę domu :)

ja nigdy nie obrażałem ludzi ze względu na ich obsadę - czy to miękkie czy sztuczne - nie moja sprawa - ale wypowiedzieć się OGÓLNIE chyba można :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z opinią śledzika-wawa. Mnie z kolei twarde średnio się podobają, bo "nieruchawe" są i mam miękkie z wyboru a nie koieczności cięcia kosztów. Poza tym lubię mieć dużo kolorowych ryb, a jak wiadomo miękkie łatwiej z rybami pogodzić. No i jeszcze jedna kwestia: wyjazdy, delegacje itp., bo nie zawsze jest ktoś do opieki w tym czasie. Co do Malawi miałem kiedyś i też mi się podbało.

A co do kosztowności hobby... cóż, masz rację. Nurkuję, łowię ryby na muchę i mam solniczkę... Jak wszędzie im lepszy sprzęt tym droższy.

Chore jest to kiedy ktoś chełpi się drogim, dużym akwarium z twardzielami którym opiekuje sie firma za grubą kasę :) albo jak ze sprzętem narciarskim. Niektórzy kupują wszystko z górnej półki i jadą pod stok na piwo, żeby się polansowac bo jest cool.. :) Ze niby ma to symbolizować tzw "wyższy" status społeczny. Śmiechu warte... :)

Pozdr.

Edytowane przez Eqilibrum (wyświetl historię edycji)

160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawcie najbardziej wypasionego SPS obok sporej xeni i jak myślicie co się spodoba osobie nie w temacie? Pewnie nie jeden z Was maił taką sytuacje gdy przyszli goście oglądać zbiornik.

Zastanawia się czy mówiąc o SPS myślicie o acroporach czy ogólnie. Bo według mnie acry ze wszystkich korali są najbrzydsze.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koraal11.jpg

mqdefault.jpg

kto co lubi - pierwsze lepsze zdjęcia z sieci :) dla mnie nic nie zastąpi pięknie wybarwionych acropor :) do ruchu wezmę jakiegoś lpsa - a i opinia ludzi ma mniejsze znaczenie - szczególnie tych nie w temacie :)

chingchai-nps-tank-521x650.jpg

ale to tez mi się podoba - tylko, że uogólniając zbiorniki z miękkimi tak nie wyglądają - a sps-owe tak jak w przykładzie dość często - przynajmniej do tego dążymy :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat nie chodziło mi o statyczne zdjęcie :) Piękno miękkich polega na tym, że widać w nich życie (w xeni szczególnie).


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj acroporki też mają piękne polipy które w cyrkulacji ala wavebox fajnie bujają :)

miałem xenie w każdym z baniaków - dopóki nie poszła samopas bardzo mi się podobała :) często są nazywane chwastami z tego właśnie powodu - nie da się nad nimi zapanować i cierpią przez to SPSy - stąd ta niechęć - bo nikt im tego jakiegoś tam uroku nie ujmuje :)

ale pisanie, że np acropora echinata, loripes czy tricolor to najbrzydsze korale to też dość dziwny gust :) (może po prostu się ich nie widziało :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając na temat korali miękkich i powracającej na nie mody to jakie polecacie-poza zoanthusami i grzybkami-bo tych jak wiadomo jest od groma w roznych kolorach. Proponuje umieścić tutaj zbiór miękkich w ładnej kolorystyce.

Kilka zostało juz wymienionych

Nephthyigorgia sp.

Nephthea sp.

Nidalia simpsoni

Paraminabea aldersladei

Alcyonium glomeratum

Dendronephthya

Scleronephthya

a wg was które będą najmodniejsze "w tym sezonie" :thumbsup:B)

Zdecydowanie Dendronephthya :D może w marcu kwietniu trafią pierwsze okazy :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi się podobają LPS i miękkie a z twardych montipory, seriatopory i policropory daltego że mają dużo zawsze wystwionych polipków, które fajnie falują, kolory też ładne a przy tym nie wymagające. Akr już się na oglądałem w sklepach i u ludzi. Jedynym unikalnym plusem acr według mnie są fajne kształty.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.