Skocz do zawartości
mularu

Aquael 30 l od zera (Warszawa)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli myślisz że pozbyłeś się różyczek to już niedługo przekonasz się w jak wielkim jesteś błędzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mularu - za nerwowy jestes do tego hobby. Aiptasie zawsze sie będa pojawiac w zbiornikach choćby z nowymi szczepkami.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezultat dzisiejszych pomiarów:

6744_6889.png

Chyba wiem czemu wzrosła mi temperatura w baniaku, zaraz to poprawię i powinno być dobrze

Dziwi mie tylko strasznie wysokie pH, jutro zweryfikuję pomiar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym sprawdzasz pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem miernikiem Hanna Instruments

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dawno go nie kalibrowałem, jutro wsadzę w bufor wzorcowy i sprawdzę jak się mają pomiary pH-metru do rzeczywistości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alarm odwołany. Sprawdziłem pH w wodzie kranowej i w wodzie po RO/DI - pokazuje minimum 9,2 pH.

pH-metr do kalibracji..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnione wyniki:

6744_6889.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH musisz podnieść.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przy okazji dokup test na Mg.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na Mg obowiązkowo. Dodatkowo zamierzam kupić sól. Obecnie używam IO, ale z tego co wyczytałem chyba lepiej będzie przejść od razu na Red Sea

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na Mg obowiązkowo. Dodatkowo zamierzam kupić sól. Obecnie używam IO, ale z tego co wyczytałem chyba lepiej będzie przejść od razu na Red Sea

Chyba nie lepiej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W weekend kupię jakiś preparat i podbiję trochę kH

Poczytaj sobie ten temat http://nano-reef.pl/index.php?/topic/50461-Sera-KH/pH-Plus oraz dwa z linkow podanych w tym temacie.Tez ostatnio musialem podniesc kH i tez chcialem kupic jakis preparat,ale jak sie okazalo wystarczy zwykla sodka ;)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mija dokładnie miesiąc od momentu zalania akwarium.

Zanikają powoli okrzemki, ale pojawiły się glony zielone. W niektórych miejsach jest ich naprawdę sporo.

Poniżej aktualne foty:

post-15531-0-60570900-1362316076_thumb.jpg

post-15531-0-83326100-1362316086_thumb.jpg

post-15531-0-17491600-1362316096_thumb.jpg

Dodatkowo zrobiłem dzisiaj testy parametrów wody:

6744_6889.png

Z tego co udało mi się wyczytać to mam końcową fazę dojrzewania zbiornika.

Teraz muszę poczekać, aż zaczną obumierać glony zielone, a w końcu zaczynam powoli wprowadzać upragnione życie do zbiornika.... Chyba dobrze rozumuję ?

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wałśnie przeglądałem dzinniki innych kostek Aquaela. Z tego co zauważyłem to nikt nie miał takiej trawy jaką ja mam na skałach i na piasku. Jedyna róźnica była taka, że po około 30 dniach wszyscy już mieli wpuszczone życie(przynajmniej ekipę czyszczącą).

Z tego co czytam na forach to proces dojrzewania przebiega u mnie prawidłowo, ale zaczynam się zastanawiać czy jeszcze czekać na wpuszczenie "sprzątaczy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Różnic pewnie było więcej.

Próbą eksterminacji aiptasi zdestabilizowałeś cykl azotowy i dojżewanie zaczęło się od nowa.Pewnie dlatego w akwarium jest amoniak.

To nie jest bryopsis. On wygląda zupełnie inaczej.

Jak nie bedzie już amoniaku i azotynów to kup slimaki jedzace glony[niektóre nitki i inne glony "w postaci nalotu"] [najlepiej rozmnazające się w akwarium ogólnym] i kraba np mitraxa [na nitki]. Jak już nie będziesz potrzebował kraba to ja chętnie się z tobą zamienię albo go odkupię. Spróbuję je rozmnożyć. Ślimaki turbo możesz kupić na volumenie od kolegi targowisku a jak mu się skończą to ja też je mam.

Swoją drogą obsada za 1500??? Chcesz same acropory - "rarytasy" w 30 litrach trzymać? Obsada do 30 litrów to jakieś 500 zł max - ale jak kupisz drogie korale.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą obsada za 1500??? Chcesz same acropory - "rarytasy" w 30 litrach trzymać? Obsada do 30 litrów to jakieś 500 zł max - ale jak kupisz drogie korale.

Drogie i duże. Trochę cierpliwości i w małe szczepki można się zaopatrzyć za browarka lub symboliczne ceny (zwłaszcza jak jesteś z W-wy).

Mój zestaw:

Montipora zielona,

Montipora różowa,

Capnella,

Cladiela,

Xsenia

Clavularia

Briarerum

Diskosoma zielona

Discosoma fioletowa

Sacropython

Kosztował mnie w sumie 65 PLN. Większość od forumowiczów, zwykle małe lub b. małe szczepki (rzadko ze sklepu).

Fakt są to w miarę proste i szybkorosnące korale, których ludzie często są zmuszeni się pozbywać.

Jak mają rosnąć to będa rosły szybko, za jakiś czas sam będziesz rozdawał.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że nie liczyłem szczepek tylko korale np z erybki, tam sama zoa to koszt około 70 PLN.

Lepiej założyć plan maksimum.

Na pewno będę korzystał z opcji "za browarka", co w znaczny sposób obniży moje koszty.

A wracając do tematu to co z tymi glonami które mam na skale i piasku ?

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Sam w ten weekend zacząłem przygodę z akwarystyką morską. Podobnie jak Ty Łukaszu, wyposarzyłem się w zestaw AquaEl. Baniak powstał na skale, piasku oraz na wodzie, pochodzących z dojżałego zbiornika. Testów żadnych nie robiłem, bo zbiornik i tak ma dopiero 3 dni. Jako wkłady filtracyjne do kaskady zastosowałem standardową gąbkę i porowate ceramiczne ringi. Dziś dopiero kupiłem bakterie - na początek BactoActive Tropicala, choć nie do końca jestem przekonany co do jego jakości, dlatego chciałbym zapytać jakie bakterie Wy polecacie? Jaką temperaturę optymalnie ustawić przy procesie dojrzewania? Doradzono mi, by utrzymywać ją na poziomie 22 stopni, choc widzę że w niektórych tematach sugeruje się 23-24 stopnie.

Mi trafiło się z transportem nieco więcej żyjątek. Jest kupę rórówek, wyczaiłem też chyba jedną Discosome (fotki nie zrobię, bo jest w trudno dostępnym miejscu). Oczywiście są pojedyna Aiptasie, ale i całe mnóstwo chyba Metapenaeopsis.Trafiło się też kilka ślimaków, pojedyncze rozgwiazdy i wężowidła, których gatunków jeszcze nei jestem w stanie określić. Tak czy inaczej Przykład Twojej kostki będzie dla mnie pewnym punktem odniesienia, i z przyjemnością będę śledził ten wątek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ h4rrYns

Najlepiej załóż swój temat, opisz krótko swój baniaczek, jakieś fotki wstaw i będziemy Ci indywidualnie doradzać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6. Ostatnio policzyłem koszt życia jakie chciałbym mieć w akwie - 1500,00 PLN - docelowo przez pół roku nie wszystko na raz.

Pozdro.

w 30 l obsada za 1500 zł ???? nie wiem co chcesz tam trzymać ale jest to ambitny plan :)

może to literówka i chodziło ci o 150 zł :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@h4rrYns Jak będziesz potrzebował jakieś rady to wal śmialo, choć nie jestem ekspertem w tej materii pod żadnym względem. Może coś wspólnie wykminimy i do czegoś wspólnie dojdziemy. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rekin 1 (pozostali też)...

Tak jak pisałem wcześniej, policzyłem koszt życia na podstawie sklepu erybka NIE LICZĄC żadnych darmowych szczepek itp. Założyłem plan maksimum, który strasznie mnie ucieszy jak zmniejszy się do 500 zł, bo 1000 PLN zostanie w kieszeni.

Sam koszt ekipy sprzątającej w erybce.pl to około 150 PLN.

Po prostu zakładam wysokie koszty, żeby w połowie roboty nie okazało się, że mnie nie stać na utrzymanie zbiornika, czego bym strasznie nie chciał.

Mam nadzieję, że już nie będziemy kontynuuwać tej bezssensownej dyskusji na temat kosztów życia, w wracając do tematu, to co z tymi glonami ?? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.