Skocz do zawartości
tsubasa

[225l] Tsubasa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po półrocznej przygodzie z Reefmaxem postanowiłem przyspieszyć plany przesiadkowe do większego akwarium. Przez ten czas nabyłem trochę wiedzy, trochę cierpliwości i zapału do jeszcze większego ogarnięcia tematu akwarystyki morskiej.. W zasadzie mam już prawie zamówiony zbiornik (kwestia wyceny itp itd) a plany są następujące:

Akwarium OW 125x40x45 czyli 225l

Sump jakieś 70l

obiegówka Aquabee up3000

odpieniacz prawdopodobnie Deltec AP600 lub któryś ze stajni Reef Octopus

cyrkulacja 2x tunze 6045 i 1x 6015 (ta mniejsza będzie wydmuchiwać syf zza skał)

oświetlenie LED *** 180W

komputer sterujący akwarystyczny ARM

dolewka Tunze osmolator

zasilacz awaryjny UPS który będzie ogarniał komputer, odpieniacz, obiegówkę i cyrkulację w razie zaniku prądu.

jako że nie starczy budżetu na cyrkulację ze sterowaniem, to planuję wykorzystać komputer do załączania i wyłączania pomp, by choć trochę zasymulować zmienność prądów morskich ;)

pozostaje kwestia jak tylko najłagodniej przenieść życie z reefmaxa, zakładając że muszę mieć w sumie 280l wody (dam radę załatwić z działającego akwarium, plus będę dokładał z moich podmianek) oraz muszę dołożyć skałę i pewnie worek suchego piasku ATI.. myślałem by dołożyć suchą skałę tylko przez tydzień gdzieś przed włożeniem do akwarium pokręcić ją w wiaderku z wodą z podmianki by się przedmuchała..

jeśli macie jakieś porady w tej kwestii to będę zobowiązany :)

a plany też są takie by wywalić większość miękkich i skupić się głównie na LPS i prostszych SPS na początek

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro ci odpisze bo padam na ryj .... przemysl wymiary ... ja bym zrobil juz wieksze bo te 40 x 45 to szybko dostrzezesz ze malo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z rs4 ale ja bym dał min 50 bo 45 to bardzo mało .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz awaryjny UPS który będzie ogarniał komputer, odpieniacz, obiegówkę i cyrkulację w razie zaniku prądu.

To już lepiej pod UPSa podłącz pojedynczą cyrkulację, bo zestaw z komputerem będzie bardzo prądożerny i wystarczy na krótko (jeżeli nie chcesz wywalać dużej kasy na aku).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no aku muszę obliczyć ale minimum 70-80Ah żeby pociągnął parę godzin cały zestaw.. w planie mam jeszcze awaryjnie podłączać piec CO więc musi być większy.. zna ktoś prosty wzór na obliczenie ile czasu mi pociągnie aku 50Ah urządzenia o łącznej mocy 100W?


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum zna :)klik

(czemu tamten temat siedzi w off-topicu?)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz jedzie, lampa LED zamówiona - niech się maxspecty schowają ;)

jaka przy rozmiarach 125x40x45 będzie optymalna grubość szyby wg Was? i na czym postawić to akwarium? pianka pod panele, styropian? jakieś patenty macie?

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że 8mm by starczyło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tsubasa witaj w klubie zmieniających RM na coś większego :). Tak z ciekawości to co to za LED-y planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem lampę a q u a l e d.. nie lubianą na tym forum ;) generalnie robiona pod wymiar akwarium i z mocą taką jaka mnie pasuje.. maxspect fajna opcja choć mniej ustawna bo niestety tylko w jednym rozmiarze..


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie kończę kompletowanie sprzętu do nowego akwarium.

Odpieniacz będzie taki:

dad9933b15cbb24emed.jpg

w tym tygodniu przyjdzie lampa i komputer Aqua Reef Meter.. akwarium już się klei

UPS po przemyśleniu pewnych kwestii będzie zasilał awaryjnie tylko komputer i cyrkulatory.. jakbym chciał podłączać resztę to bym musiał zrobić dodatkowe miejsce na akumulator ;)

pewnie przez jakieś 2 tygodnie akwaria będą stały obok siebie,ale da mi to spokojną możliwość zrobienie dwustronnej podmianki wody między nimi co mam nadzieję zmniejszy stres zwierzaków przy przeprowadzce..

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu udało się odpalić i przenieść wszystko z Reefmaxa..

Stan na dziś:

42a1026de003f899med.jpg

e679068a6efdeb59med.jpg

aa6e5b816b32414bmed.jpg

ffabe396a91811famed.jpg


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

na razie wyskoczyło trochę okrzemków ale zasypałem świeżym martwym piaskiem ATI, zakładam, że pewnie on coś tam oddaje.. mam phosguarda w przepływowym - może coś załagodzi.. trochę mam niskie KH (7) więc powoli podbijam i magnez taki sobie 1230 (też już w trakcie podbijania).. tak to wszystko na razie ok. no i co najważniejsze na razie bez strat przy przenoszeniu.. nawet hepatusa nie obsypało

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiejszy filmik jak to na ten czas wygląda w całości:


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ati white wersja trochę rudawa.. ale 2 dni temu podkręciłem ledy i się trochę wysypało..


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tutaj filmik jak Wurdemanni rozprawia się z prezentami po ostatnim zlocie u Oliviera ;)


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię mały update bo dawno nic nie pisałem co się dzieje w akwarium. W zasadzie poza ciągle to nowymi mieszkańcami nic się nie zmienia (poza faktem że oczywiście mogłem zrobić 3x większe ;) ). Akwarium przeżyło prawie 2 tygodnie samotności podczas wakacji, na szczęście co 2-3 dni zaglądał brat, resztą zajęła się automatyka. Był wysyp cyjano - po chemicleanie poszło i na razie nie wróciło. Po letnich upałach padło kilka SPSów, m.in. seriatopora (to już chyba była moja ostatnia przygoda z tym koralowcem - zbyt wrażliwy na temperatury). Ostatnio chromisy zatłukły swojego kolegę, także z 4 sztuk zostały 3. Nie wiedzieć czemu prawie dzień po dniu padły mi wurdemanni. Następstwem oczywiście jest teraz kilkanaście aiptazji, na które to przybyły zbrojne oddziały w postaci dwu krewetek kukhentali oraz dzielny wojownik Auriga..

Hepatus wyrósł i rządzi razem z żółtkiem w akwarium.. Niestety ryb więcej mi się nie zmieści (choć planuję jeszcze wcisnąć Loriculę) więc całe działania "upiększające" skierowane są na ciekawe koralowce - głównie teraz LPSy. Królują w akwarium pod tym względem euphylie, które są 3, oraz nieustannie rosnące duncanopsammia oraz catalaphyllia..

Niedawno też przybył wyjątkowy okaz tridacny - bez mała ma jakieś 15cm. Niestety okaz ten uwydatnił braki w oświetleniu oraz skłonił do refleksji - Na samych ledach się nie da - dlatego w najbliższym czasie na pewno zmontuję dodatkową oprawkę na T5 celem poprawy wybarwienia niektórych mieszkańców..

Poniżej kilka fotek poglądowych mojej mikro rafki..

35b7c32ff67b10b5med.jpg

60123d0b1af7d2a1med.jpg

0d87b58d40b55d14med.jpg

3a9c7afbf5ffe175med.jpg

32e45f8b91bfbfa5med.jpg


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.