Skocz do zawartości
adam_s

Test trzech rodzajów skały do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz dzięki. Jest więcej tych co wnieśli (ja w czołówce sie nie widzę ;-) Najwięcej jest tych co wynoszą, taka polska natura.

Agnieszka, chciałbym te rozmowy zrobić. Bez poparcia i wsparcia daleko nie zajadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba załatwić jakieś unijne fundusze że się gość nie zmarnował.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam Jesteś No.1

wielkie dzięki za poświęcony czas specjalnie oczekiwałem z niecierpliwością na koniec testu aby wystartować z pierwszą w swoim życiu solniczką te wskazówki bardzo mi pomogły

Edytowane przez kwse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do testu.

W tej chwili mam start na suchej skale (będzie żywa w sumpie ale jeszcze nie poskładane do końca).

Po ok 4 tygodniach różnica w startach żywa / sucha polega na tym, że w przypadku żywej skały wprowadzamy do zbiornika zestaw bakterii oraz uruchamiamy procesy związane z nitryfikacją / denitryfikacją. Skała po części się "rozkłada" woda się bardzo "syfi" stąd wysyp glonów ale właściwości filtracyjne są uruchomione.

W przypadku skały suchej, niestety, te procesy są zachwiane. Kiedyś przez forum przewijało się stwierdzenie - uruchomienie cyklu azotowego a w tym przypadku ni jak to startuje. Mam w tej chwili w baniaku 17 ryb, 3 razy dziennie karmione, jak dobrze pójdzie, dziś kupię test na amoniak bo uważam, że procesy są nie uruchomione - test na no3 wykazuje 0. Nie wiem czy nie będę musiał reagować podmianami.

Żywa skała na starcie uczy pokory - człowiek empirycznie widzi, że jeszcze nie czas na zwierzaki. Sucha jest czyściutka, woda kryształ - nic tylko zasiedlać. Sam na tej fali entuzjazmu kupiłem zwierzaki - teraz się boję, że jednak to nie funguje tak jak powinno - chyba. Test na nh4 no2 no3 powinien rozwiać moje wątpliwości.

Dam znać jak sprawa rozkładem amoniaku wygląda.

PS. masz chłopie zapał :clap:

GRATULUJE WYKONANIA I CHĘCI :thumbup:

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,

po prostu mysle, ze w wiadrze, nawet "odgazowana zywa skala" cos odda do wody, zwiekszajac poziom np:PO4.

Sucha skala lub inne kamole, jesli nie pochodza z akwarium gdzie PO4 mogloby sie w nich odlozyc, nie bedzie nic oddawac.

Stad moja mysl, ze zywa na poczatku moze te testy przegrac.

Gdyby tam byla cyrkulacja i swiatlo, a woda zabrudzona np: amoniakiem, to zywa skala bylaby bezkonkurencyjna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie kolejny test i będą wyniki. Jestem już ich ciekaw :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, w pełni się z Tobą zgadzam.

Testy testami, ale nie pokazują wyników do których my dążymy. Trzy wiadra, oświetlenie, cyrkulacja, test przynajmniej ze 2 miesiące i podawanie amoniku - tak jak Stani sugeruje - mogło by wskazać faworyta.

Oczywiście Adam, nie myśl że uważam że Twoja praca była bez sensu czy coś, pokazała jakie zachodzą zmiany w tych 3 przypadkach i wykazała że żywa skała od skały z akwarium w tym przypadku wielkich różnic nie wykazała.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiadrach była cyrkulacja i grzałki. Testy testami, ale całe doświadczenie było robione w ciemno, pod kątem teorii oddawania PO4 ze skały w moim akwa. Jestem gotowy do następnego eksperymentu, ale liczę na wsparcie ludzi z forum co do organizacji tego doświadczenia i poukładania merytoryki, postawienia tez. Taka siła jest w naszej społeczności, że możemy to zrobić w miarę profesjonalnie.

Czekam na wypowiedzi innych osób np. Przemka, Bartka (testera).

Wiele problemów było poruszonych w moim wątku o baniaku. Dla przypomnienia zobaczcie dlaczego przeprowadzono niniejszy eksperyment:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, jakie wyciągasz sam wnioski jako osoba, która robiła te testy i miała problemy w akwarium? Czy po testach uważasz, że problemem była skała?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrobina amerykańskiego kina przeprowadzającego eksperymenty:

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamie,

Ma wstępie napiszę że jest pod wrażeniem zarówno samego podejścia jak i poświęconego nakładu czasu/pracy na przygotowanie tej prezentacji - a także zaangażowania i profesjonalnego podejścia do montażu/masteringu ;-)

Co do samego testu - na pewno trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski - tego typu próby mogą być obarczone dużym marginesem błędu - czy to z powodu czasu trwania, czy też z powodu warunków testu(brak "symulacji" obciążenia biologicznego w akwarium itd).

Jednak żeby nie uciekło nam od czego to się zaczęło - z tego co jeszcze pamiętam :) to doświadczenie nie miało na celu wykazać która skała jest lepsza/gorsza - a jedynie dlaczego w akwarium Adama wraz z czasem następuje niekontrolowany wzrost organiki/po4.

Zastanawiający jest w tym kontekście dla mnie wynik pomiarów z drugiego dnia - i gwałtowny skok po4 - który w przypadku skały pochodzącej z ustabilizowanego akwarium(gdzie poziom nutrientów kontrolowany jest za pomocą wszelkiego rodzaju aborberów/anihilatorów(jak wódeczka) ... Nie wiem czy tego dnia przeprowadzałeś jeden czy więcej testów - ale wygląda na to że w wyniku jakiegoś działania/zjawiska ze skały do wody przeniknęła dosyć duża ilość fosforanów. Powiedz mi - czy zasolenie w wiadrze do któego trafiła skała z Twojego akwarium - i zasolenie w akwarium - były takie same? Jeśli nie - mogło dojść do uwolnienia właśnie w wyniku różnicy gęstości wody.. Rozumiem że w wiaderku pracowały pompki cyrkulacyjne - więc ewidentnie za ten skok po4 musiała odpowiadać skała(sama w sobie - lub coś na skale - np. zablokowany w szczelinie skały dopiero co "padły" ślimak.

Ciekaw jestem jak te same skały (DR, LR, AR) zachowały by się w przypadku codziennego dostarczania do akwarium określonej ilości organiki(symulacja "życia" w akwarium) - jak poradziły by sobie z jej rozkładem. Może tu bowiem dochodzić do efektu tzw. komina - kiedyś w kominach bardzo często "instalowało" się biobale - na których osadzały się resztki pokarmu, glonów i całej organiki. Taki komin stawał się prawdziwą fabryką wszelkiej maści zanieczyszczeń organicznych - a skała w baniaku/dsb pracowały aby to "rozłożyć"..

Taki system był stabilny tylko przy niewielkiej ilości zwierząt(obciążeniu biologicznym) - przy zwiększeniu obsady zaczynały się problemy z szybującymi parametrami - gdzie w innych akwariach, bez kominów/biobali - przy podobnej obsadzie i opiece(podmiany, karmienie itd) nie działo się nic..

Co by jednak nie mówić - bardzo do tego podszedłeś i ciekaw jestem tylko na ile ten eksperyment wpłynął na Twoje własne przemyślenia dotyczące zjawisk w Twoim akwarium - jak choćby z wspomnianą organiką...

Co do pomysłu na wywiady/opisy - super, mam nadzieję że starczy wytrwałości i chęci - to naprawdę świeży i bardzo fajny pomysł.. ;-)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob - odpowiedź masz po części poniżej.

@Przemku:

Test mógł być inaczej poprowadzony - jest to samoróbka, wyszło jak wyszło ;-) Jest obarczony błędem i jestem tego świadomy od momentu jego rozpoczęcia.

Osobiście wynik testu nie rozwiał do końca moich niejasności co do źródła fosforanów i wcześniejszego zakwitu glonów. Podejrzewam, że po przekładce skały po założeniu zbiornika w czerwcu, po przepłukaniu w nowych warunkach z obumarłego życia i całego syfku (skała z "recyklingu") rozpoczął się intensywny proces dojrzewania. Glony konsumowały na bieżąco PO4 i NO3 więc rosły jak wściekłe. To co powstało w poprzednich zbiornikach, w nowych warunkach częściowo obumarło lub nawet w większości - to jest źródło części problemów. W między czasie powstała teoria oddawania PO4 ze skały - dla mnie test ewidentnie ja obalił.

Co do drugiego dnia i skoków, jak się wkłada skałę z baniaka do świeżej solanki to część życia obumiera i się rozkłada, więc fosforany skaczą. Skała sucha w roztworze z cyrkulacją JVP 102 na 12 litrach wymywa różne świństwa i wyniki są jak najbardziej realne. Test był robiony jeden, ale dzień wcześniej przy braku grzałki też robiłem testy i PO4 już było. Gęstość w akwa trzymam na poziomie 1,023-1,025 (duże parowanie w ciągu doby, a brak automatycznej dolewki), a solanka miała właśnie 1,023.

Też jestem ciekaw długoterminowego testu np. około 3-4 miesiące z pomiarami co 3 dni. Chyba się na to skuszę. Pozbieram trochę gratów i jazda. Nadmiar organiki zaburzył by test pod kątem patrzenia na zachowanie samych trzech rodzajów skały. Skała jest parametrem w miarę obliczalnym przy takim badaniu. A nie wyobrażam sobie dodania czegoś poza np. ślimorem, bo to trzeba karmić itp. itd.

Ogólnie podsumowując eksperyment pod kątem mojego baniaka. Mam czyste sumienie, że go zrobiłem ;-) Glony ustępują, nawet mogę powiedzieć, że za jakieś dwa trzy tygodnie już ich zbraknie. Na roczek baniak będzie lepiej wyglądał. Miękasy się dzielą montipora ma przyrosty. Jest nieźle.

Cieszę się mimo iż czasami jestem krytykowany przy eksperymencie, że tworzy się dyskusja i temat ciekawi wiele osób. Na pewno wiele osób samodzielnie wyciągnie odpowiednie wnioski z tej zabawy.

Co do wywiadów, to mam nadzieję, że ktoś się w końcu odezwie i będzie ten pierwszy ;-) Wytrwałości na razie mi nie brakuje. Dzięki Przemek za wpis. Dołączam jeszcze tabele z wynikami pomiarów baniaka z ostatniego okresu.

ostatnie_parametry.jpg

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 2 grosze pobocznie

Na tyle się starasz... chętnie dorzuciłbym Ci się paroma groszami do tych eksperymentów. Można by zrobić zrzutkę na Twój komfort badań, z których skorzysta wielu.

Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 2 grosze pobocznie

Na tyle się starasz... chętnie dorzuciłbym Ci się paroma groszami do tych eksperymentów. Można by zrobić zrzutkę na Twój komfort badań, z których skorzysta wielu.

Pozdro!

Mariusz dzięki za deklaracje. U mnie jest przede wszystkim problem wiecznego niedoczasu i ewentualnego zebrania zbędnych drobiazgów od innych np. pompy, resztki testów itp. Finanse to nie główny problem.

Podyskutujemy w Milówce, jak pociągnąc wspólnymi siłami te zabawy.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 2 grosze pobocznie

Na tyle się starasz... chętnie dorzuciłbym Ci się paroma groszami do tych eksperymentów. Można by zrobić zrzutkę na Twój komfort badań, z których skorzysta wielu.

Pozdro!

popieram inicjatywe

Edytowane przez kwse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam na prezydenta!!! :)

Super pomysł, super wykonanie...

LUK4344 pewnie nie wiesz ale prezydenta już macie od dłuższego czasu :D

Adam,

przede wszystkim gratuluje pomyslu! W obecnych czasach trudno o takich zapalencow (moze Prezes Dyzma?).

Troche szkoda, ze nadal mierzysz takimi badziewiastymi testami PO4, no ale do ogolnej tendencji wystarcza.

Mysle, ze tu zywa skala nie ma szans. Trafila "odgazowana", ok, ale do wiadra gdzie panuja nowe warunki. W zasadzie te rywalizacje przegrywa od razu.

Co innego by bylo, gdyby te skaly sobie sie moczyly w normalnie dzialajacych i oswietlonych akwariach z koralami i rybkami. Tam te suche bylyby przegrane.

Mimo to, dziekujemy za ciekawy eksperyment i prosimy o nastepne.

Stani, co do "badziewiastych" testów... jeśli chodzi o Salifert ok zgodzę się. Ale Red Sea bądź co bądź nie jest taka zła. Pewnie miałeś na myśli fotometr. Jak dla mnie fotometry są dla ludzi, którzy muszą mieć wszystko dobitnie pokazane(bo lubią cyferki i muszą mieć liczby dziesiętne...), dla tych co nie mają na co kasy wydawać lepszego. Wiesz czemu Red Sea jest lepsza? Bo jak byś zrobił testy kilka razy na tej samej wodzie fotometrem to Ci może wyjść co innego np. 0.54, 0.53, 0.57. Tylko dla tego, że sobie za długo potrzepiesz albo za krótko. Ktoś nie zawsze może cały proszek wsypać czy też może sprzeczajmy się o jakieś setne mililitra wody, która jest badana bo albo za mało albo za dużo?

Nie narzucam, trochę neguje aczkolwiek sami się zastanówcie :)

Co do Adama. Materiał super. Fajne, że są ludzi którym się chce.

Ja osobiście startowałem na odgazowanej i miałem problemy.

pozdrawiam

Tomasz

Edytowane przez prezydent (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie zrobiony materiał, można mieć odniesienie do pewnych procesów które zachodzą w określonym czasie, np okres w którym mamy największy wzrost amoniaku. Adam czy do wykonania testów wystarczyły ci ilości z jednego opakowania, czy musiałeś ratować się kolejnymi, wiadomo że testy mogą mieć spore rozbieżności między jednym a drugim opakowaniem tego samego producenta.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirek miałem rożne opakowania, ale na wszelki wypadek robiłem porównanie wyników przed końcówką pierwszego i nie było rozbieżności. Zresztą na początku zabawy miałem po 2-3 opakowania testów, a teraz się trochę przerzedziło (choć jeszcze karton leży)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomek-Prezydent;

nigdy nie mialem fotometrow i innych Hanek. Jak napisales, to dla tych co lubia cyferki. Moimi ulubionymi jest PO4 Macherey & Nagel i zwykla Rowa. To niezle testy na PO4. Jest tez tani Gilbert...

Salifert lub Red Sea itp.sa w malych stezeniach podobne i maja sie nijak do tych "odpowiedniejszych", o ktorych napisalem. Nie chodzi mi o roznice miedzy 0,53 a 0,57 tylko miedzy 0,01 a 0,04 to inna bajka. Hanna ma blad pomiaru 0,04...

Adam,

ogladajac Twoje wyniki testow, nasuwa sie wniosek, ze bez NO3, PO4 nie mialo prawa spasc. Jedynie podniesienie NO3 i wodka lub bez podnoszenia, ale za to zastosowanie adsorbera mialoby szanse powodzenia.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tej tabeli pisze, caly czas NO3=0, to PO4 "samo" nie moglo spasc.

Nie jest zle, wedlug mnie powinny tez wystapic cyano...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wielki "szacun" dla Ciebie Adamie...Podjąłeś się bądź co bądź upierdliwych badań.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano pojawia się przy 0 no3 ?

Wysłano z ST26i z użyciem Tapatalk


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.