Skocz do zawartości
Ordinary

A.ocellaris w małym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ograniczone możliwosci co do wielkości akwarium. Chciałbym jednak trzymać A.Ocellaris - parkę.

W związku z tym mam pytania:

- Jak długo od zakupu mógłby przebywać w akwarium 30x30x30?

- To samo co wyżej lecz 35x35x35

- Jaki mniej więcej najmniejszy wymiar/litraż aby te ryby dobrze się rozwinęły i mogły już ostatecznie zostać na zawsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35x35x35 to takie minimum minimum, fajnie by było gdyby były z ukwiałem, wtedy ciągle w nim siedzą wogóle nie pływają po akwarium, ale przy takim litrażu zapomnij o stałych parametrach odpowiednich dla ukwiała.

Myślę, że dla parki taki minimalny litraż to 60-70l.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W necie można znależć że juz w 30 litrowym można. Ale moja 3 letnia samiczka ma ok 8 cm. Błazenki żyją nawet do 20 lat, a ryba rosnie całe życie choć później wolniej.

Więc zalezy jakie duże k upisz, pewnie ok roku. Problemem jest nie tylko miejsce do pływania, ale również utrzymanie stabilnych parametrow. Temperatury, zasolenia itp.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w tych 30L zbiornikach. Dlatego mnie to zastanowiło - jaki minimalny zbiornik.. czyli co do wielkości to takie 35x35x35 już mogłoby być? Parametry swoją drogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błazen w 30l razem z ukwiałem strasznie się męczył, dlatego go sprzedałam wraz z domkiem, poszedł do odpowiedniego baniaka. Nie mógł się tam odnaleźć tym bardziej że wcześniej miał 240l do swojej dyspozycji. Chyba że kupisz maleńkiego i od początku będzie w takiej szklance to pewnie przywyknie.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@natalia83

"przy takim litrażu zapomnij o stałych parametrach odpowiednich dla ukwiała." - mogłabyś proszę rozwinąć tę myśl?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani, przecież nie chodzi o to żeby trzymać ocellarisy w malutkim zbiorniku tylko żeby im zapewnić godziwe warunki w niewoli. Pytanie o najmniejszy możliwy litraż nie ma sensu. Według mnie to minimum 80 L. No ale w więzieniu żyją ludzie na 2m kw. i jest OK, ale jak się czują? Tyle że oni sobie na to zasłużyli, a błazny nie. Miejcie litość.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@natalia83

"przy takim litrażu zapomnij o stałych parametrach odpowiednich dla ukwiała." - mogłabyś proszę rozwinąć tę myśl?

To żadna tajemnica, że większość tak małych zbiorników nie jest wyposażonych w odpieniacz, więc utrzymanie w ryzach NO3 i PO4 jest bardzo trudne, po za tym każda podmiana musi być przeprowadzona z aptekarską dokładnością, bo nie trudno zaburzyć zasolenie ze względu na małą ilość podmienianej wody. Chodziło mi raczej, że tak mały zbiornik jest jest trudny dla kogoś mało doświadczonego, co nie znaczy, że niemożliwy do poprowadzenia.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spore wątpliwości czy ukwiał dla błazenków zmieści się w takim litrażu. W ten weekend kupiłem malutkiego BTA - rozwinięty był wielkości piłeczki tenisowej, zapłaciłem grosze, teraz ma już ponad 30 centymetrów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o warunki, w jakich niektorzy trzymaja rybki, to wydaje mi sie, ze ludzie coraz bardziej schodza na psy.

A jesli Ordinary wpusci blazenki (parke) do zbiornika 35x35x35 i umiesci zdjecie w internecie, to nastepny kolega szukajacy usprawiedliwienia dla siebie i zaakceptowania przez innych napisze, ze w internecie jest duzo takich zdjec, wiec czemu ja nie powinienem, inny madry powie, ze w sklepie w takim zbiorniku widzial z 30 sztuk, itd.

Pisac sie nie chce

Ps: Ordinary, to nie jest wycieczka do ciebie, bo Ty uczciwie pytasz. Raczej do tych piszacych ; "smialo wpuszczaj, ja tez mam i nic sie nie dzieje".

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, idąc rozsądnym tokiem rozmyślania nad tym co powinno albo co nie powinno mieć miejsca to przestańmy w ogóle trzymać zwierzęta morskie w szklanych skrzyniach. Przecież to nie jest ich naturalne środowisko. Człowiek który ma pieniądze to będzie sobie co tydzień kupował rekina do 500 litrów.

Prawda jest taka, że ryby i inne stworzenia morskie mają pecha, iż znajdują się pod naszą kontrolą :/ A tłumaczenie argumentami "zamieszkaj na 2mk i powiedz czy Ci wygodnie" jest dla mnie jak walka z wiatrakami. Ludzie nie potrafią zadbać o swoje dobro i swoje prawa człowieka a my tu próbujemy zwierzę wyrwane z jego świata wsadzić do słoika i wmawiać sobie że jest mu dobrze bo przecież ma 4cm długości i 300 litrów wody.

40% z nas tu obecnych, jeśli nie więcej... miało lub ma zwierzę które nie ma spełnionych wymagań o pojemności akwarium, oświetleniu, karmieniu, składzie chemicznym wody czy chociaż by zaczynając o sposobie ich odłowów.

Propagowanie tego że "NEMO" musi mieć 80l. minimum jest jak najbardziej pozytywne. Tak samo jak to, że człowiek musi pić 1,5 litra wody dziennie, ale nie mówi się już o tym że woda ta musi być czysta. Tak samo tu... 80l... a reszta współczynników??

Moim zdaniem, 40 czy 80.... znaczenie ma to czy ta woda jest czysta. Bo szamba widzieliśmy i 500l i 30l.

Martwicie się o ryby??

A ile z was jadło karpia w święta i nie przypomniało sobie jaką drogę przeszły za nim trafiły na wasz świąteczny stół.

Czy może dbacie o NEMO bardziej niż o karpia dlatego, że 1kg A.ocellaris kosztuje około 2.600zł a nie 20zł jak karp..??

Nie dbajmy o zwierzęta wybiórczo. Wystarczy, że ludzie tak robią względem siebie.

Podsumowując, IMHO A.ocellaris +ukwiał może być trzymany w 40 litrach pod warunkiem, że filtracja razem z odpieniaczem utrzymają czystość wody. Wszak błazenki gdy mają ukwiał to raczej daleko od niego nie odpłyną.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz,

"40% z nas tu obecnych, jeśli nie więcej... miało lub ma zwierzę które nie ma spełnionych wymagań o pojemności akwarium"

zgadzam sie i jeszcze siebie do tej gromady dorzucam.

Mimo to... jest tyle przepieknych rybek do malych litrazy, po co akurat duze ?

Chyba taniutki zbiornik 60x40x40 jest nawet latwiejszy w oswietleniu (przynajmniej T5) i juz daje ukwialowi troche objetosci.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tyle, że "NEMO" to taki flagowy "model" ryby morskiej który wszyscy kojarzą z "niebanalnym" hobby. Dlatego dużo ludzi upiera się właśnie na ten gatunek.

Zauważ, że mało kogo interesują pary symbiotycznych babek i krewetek, czy też innych mniejszych stworzeń.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo takie parki z krewetką to są fajne, ale w małym zbiorniczku, w dużym raczej rzadko je widać, bywa że większość czasu spędzają poza zasięgiem wzroku akwarysty.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@warszawiak nie jem karpia, bo jak pomyślę jak jest torturowany to jest mi niedobrze. Ale uwielbiam kiełbasę z dzika.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za małe...proponuję jednak większe.

Edytowane przez Magdalena7 (wyświetl historię edycji)

akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.