Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie.

Po przygodzie z Reef Max'em w temacie "Reefmax po Warszawsku" postanowiłem przesiąść się na nieco większą pojemność.

Po wielu perypetiach z zakupem używanego zbiornika najpierw 310L, potem 250L... jeszcze kilka pojemności po drodze było.

Wybór padł (całkiem przypadkowo) na zestaw (akwarium+sump, szafka, stelaż, elektryka oraz zbiornik na dolewkę) od kolegi Norbertt 25.

Za pomoc w realizacji transportu, wypatrzenia ofert na targowisku składam gorące ;) podziękowania dla szarwi. Która to, tak na marginesie, wystartowała z moim starym Reef Max'em. Ale o tym napisze pewnie w swoim temacie niebawem.

Pisząc temat w dziale dla nowicjuszy z tegoż powodu, że nie posiadam odpowiedniej wiedzy na temat sprzętu potrzebnego do wystartowania akwarium z sumpem. Jeśli to nie odpowiedni dział, proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce, z góry dziękuję.

Obsada jaką planuje to LPS z przewagą SPS.

To co posiadam, zakupiłem z drugiej ręki. A mianowicie:

Akwarium 180L 60x60x50 szkło 10mm front i boki Optiwhite ,komin zewnętrzny od środka tylnej szyby wklejona czarna szyba

Sump 2 komorowy 51x40x40H

Zbiornik na dolewkę 46x12x41H 20l

Stelaż wraz z szafką.

Cała instalacja elektryczna, hydraulika (brakuje kilka elementów) jest już założona.

Odpieniacz od forumowego producenta na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040

body to kopia RE BK 180. odpieniacz odkupiony okazyjnie.

jak już pewnie zdążyliście zauważyć, brakuje mi jeszcze dużo sprzętu.

1. Pompa obiegowa, co do marki to na pewno będzie TUNZE, moje pytanie o jakim przepływie powinna być

2300l/h czy 3000l/h??

2. Cyrkulacja, chciał bym uzyskać zmienność w wydajności pomp jak i ich naprzemiennej pracy.

Brałem pod uwagę falownik Tunze Multicontroller 7095 lub 7096 wraz z dwoma pompami Tunze 6055

Ewentualnie zamiast multicontollera komputer profilux.

To jest wersja raczej chyba najdroższa, jak wiadomo, wolę pieniądze wydawać na życie do zbiornika, i preparaty niż na sprzęt najdroższy kiedy podobne efekty można uzyskać wydając mniej.

Myślałem też o zastosowaniu 2x Hydor KJ 1300 Sterownik Smartwave + 2x Koralia 2800

A komputer sterujący ARM.

A wy co polecacie..?

Oświetlenie, tutaj chcę się skupić na lampie LED CREE której to komponenty lub cała lampa będzie zakupiona na pewno od ***

Moc, czy wystarczy 128W??

Kolory jakie mogą być w tej lampie to:

Cool White, Natural White, Blue, Royal Blue, czerwień, oraz zieleń.

Które kolory muszą być? a które nic nie wniosą bądź nie będą mi potrzebne..?

Moja propozycja to lampa AQL-C128 plus komputer sterujący AQL-CNMP/W wbudowany w lampę, tworząc lampe master.

Modyfikacja kolorów może być dowolna, więc prosze o doradzenie mi jakie kolory zastosować, a z który zrezygnować.

Póki co te zagadnienia i zakup urządzeń będę rozkładał, rzecz naturalna, w czasie. A by mój budżet to wytrzymał. Wysokości budżetu nie ograniczam w granicach rozsądku. Nie chcę po prostu wydawać kasy dwa razy przez nie przemyślane decyzje.

Wszelkie sugestie oraz porady jak krytyka mile widziane.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Obieg:

moim zdaniem mocniejsza Tunze będzie lepsza, możesz jeszcze zwrócić uwagę na nową serię Aquamedica EcoRunnzer, model 2700, bardzo fajna, bardzo cicha pompa i tańsza niż Tunze.

2. Cyrkulacja:

ja mam kontroler 7096 i tunze 6095, jestem bardzo zadowolony z tego zestawu, u Ciebie moim zdaniem kontroler 7096 i dwie pompy 6055 będą robiły świetną robotę.

Nie mam porównania z tym zestawem Hydora, więc ciężko powiedzieć, z opisu jednak wynikałoby ,że jednak hydor jest sporo słabszy jeśli chodzi o możliwości niż Tunze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obieg polecam gorąco NJ 4500-styknie na Twoje akw. Ja w 330l mam NJ 6000 jest tak cicha że wogóle jej nie słychać. Daj mocniejszą i będziesz miał dodatkową cyrkulację gratis. U mnie ma 2 wyloty, dają jak 2 pompy po 3 tyś l/h.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy obiegowej, padł wybór na markę TUNZE z prostego powodu, zużycie energii jest bardzo niskie, oraz jej bezgłośna praca. Kwestia tylko wydajności.

Czemu miał bym wsadzać 3000l/h? Skoro pompa odpieniacza ma wydajność max 1300l/h. Z tego co mi wiadomo, pompa obiegowa powinna być mocniejsza 2x od pompy odpieniacza. Czyli wychodzi na to, że słabszy TUNZE był by na styk. Niech ktoś mnie poprawi, jeśli jestem w błędzie.

NJ na pewno bym brał jak bym potrzebował pompy mniejszej niż 2400l/h

Mam loc-line na wylocie, pojedynczy.Jeśli wybór padnie na mocniejszą TUNZE to na pewno zrobię podwójny loc-line i ustawie jako dodatkową cyrkulację

Jeśli chodzi o cyrkulację, Hydor ma mniejsze możliwości, ale i cena jego jest mniejsza.

Za zestaw TUNZE 7096 2x cyrkulator 6055 to koszt prawie 2000zł.

Hydor, zestaw 2xKJ1300 z 4x cyrkulator koralia 2800 to koszt tylko coś trochę ponad 1100zł lub zestaw mocniejszy KJ1200 i 2x cyrkulator koralia 4000 -koszt około 800zł

Tylko co będzie lepsze dla korali..? jaką cyrkulację (l/h) wybrać...?

Jeszcze mam pytanie odnośnie komputera Profilux, czy wersja II eX ma te same możliwości jeśli chodzi o cyrkulację co kontroler 7096??

Ewentualnie, co mi będzie potrzebne by podłączyć pompy 6055 do tego komputera.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia, ja bym zrobił DIY z cree, jest rozbudowany wątek Tomasza na forum. Poszedłbym w XP-G(ewentualnie XT-E) cool white oraz XP-E(ewentualnie XT-E) Royal Blue i kilka Blue jak chcesz do dopełnienia spektrum w tych granicach. Do tego żeby polepszyć PAR dodałbym kilka chinoli z zakresu 420-430nm no i jak chcesz to kilka czerwonych ale to już indywidualna sprawa, zielone bym sobie darował. Temat elektroniki tj. ściemniania, zachody itp też znajdziesz w tym samym temacie. Zrobiłbym duży radiator (szeroki i długi) i rozmieścił diody na maksymalnie dużej powierzchni żeby wszystko było ładnie doświetlone, dla mnie to jest dość ważne, teraz bym tak zrobił.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia, ja bym zrobił DIY z cree, jest rozbudowany wątek Tomasza na forum. Poszedłbym w XP-G(ewentualnie XT-E) cool white oraz XP-E(ewentualnie XT-E) Royal Blue i kilka Blue jak chcesz do dopełnienia spektrum w tych granicach. Do tego żeby polepszyć PAR dodałbym kilka chinoli z zakresu 420-430nm no i jak chcesz to kilka czerwonych ale to już indywidualna sprawa, zielone bym sobie darował. Temat elektroniki tj. ściemniania, zachody itp też znajdziesz w tym samym temacie. Zrobiłbym duży radiator (szeroki i długi) i rozmieścił diody na maksymalnie dużej powierzchni żeby wszystko było ładnie doświetlone, dla mnie to jest dość ważne, teraz bym tak zrobił.

moge link do tego tematu


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze zawyża wydajności w tych swoich obiegówkach. Mniejsza będzie u Ciebie tak mocno na styk, większa moim zdaniem będzie już w sam raz. Nie rób do większej podwójnego loc-lina bo nie ma sensu i nie wliczaj jej potem w cyrkulację.

Jeśli chodzi o cyrkulację to tutaj już rządzi Twój portfel, zestaw tunze fajny,ale drogi. Poczekaj aż odezwie się ktoś kto ma ten zestaw Hydora, bo jak patrzę na jego możliwości to moim zdaniem szkoda kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydor KJ 1200 Sterownik Smartwave + 2x Koralia 4000 nawet za 670zł można dorwać wiec co do tunze trochę taniej a z własnego skromnego doświadczenia jak miałem tunze 6055 w akwa swoim (80x45x40h) to bardzo mocna mi się wydawała.

Edytowane przez kukabana (wyświetl historię edycji)

63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydor KJ 1200 Sterownik Smartwave + 2x Koralia 4000 nawet za 670zł można dorwać wiec co do tunze trochę taniej a z własnego skromnego doświadczenia jak miałem tunze 6055 w akwa swoim (80x45x40h) to bardzo mocna mi się wydawała.

Czyli uważasz, że 2x6055 będzie za mocne..?? ja nie mówię, wcale że będą chodziły na 100% mocy... na pewno nie...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla korali naj lepsze były by 2 vortech y mp40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla korali naj lepsze były by 2 vortech y mp40

Dlaczego tak uważasz? W czym dla korali gorsze bedzie tunze czy hydor?


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak uważasz? W czym dla korali gorsze bedzie tunze czy hydor?

Może się ich pytał? Tunze 6055 będą w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 Vortechy mp40 wywiały by wszystko z tego akwarium, można sterować ich mocą, ale trzeba by je skręcić bardzo mocno, trochę się to mija z celem. Tunze też będzie musiał skręcić ,ale już nie aż tak mocno.

Druga sprawa jest taka,że kolega Łukasz wyraźnie pisał,że 2000pln to już dla niego kwota bardzo wysoka, a Ty mu proponujesz pompy za około 3500 pln.

Może chodziło Ci o mp10 ?? wtedy miałoby to większy sens.

Edytowane przez Marcin1982 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vortech, nie ma opcji nawet... Jesli za mp10 mam wydać około 2k to wole zestaw TUNZE.

2K to dużo.. ale nie wykluczone, że tyle będę musiał wydać.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka,że jak kupisz dwie JVP 102, to koralom też pewnie będzie odpowiadało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale nie lubię pieniędzy wydawać dwa razy, więc wole zrobić raz a dobre zakupy. Chyba postawie na tunze. tylko co z oświetleniem.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x Mp40 hihihiji mp10 jest do 190litrow a mp40 od 250litrow


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś tydzień odpowiem Ci na dwa pytania :)

1 Mam u siebie Tunze 2300, ale póki co mieli wodę w sumpie. W poniedziałek podłącze obieg i będę wiedział jak się sprawuje - na dzień dzisiejszy wiem tylko, że jest bardzo cicha.

2. Ja mam nano Wavebox (w środku jest tunze 6055) i ten zestaw Koralii ze sterownikiem. To są dwie zupełnie inne rzeczy i najlepiej mieć obie :) Koralia fali nie zrobi, ale za to można zrobić zmienną cyrkulację - u mnie zmiana będzie co godzinę. a wavebox zrobi fale, ale na samodzielną cyrkulację się nie nadaje.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vortech'y maja magnesy do 9,5mm szyby. Ja tylną mam 13mm a boczne 10mm- pompy nie dla mnie.

Ok, będę czekał na wyniki testu.

Docelowo planuje za cyrkulację mieć1x6055 jako wavebox zewnętrzny 2x6055+ controller 7096 Myślę, że będzie idealnie.

Ewentualnie 4xkoralia 2800 na sterownikach. Innych pomp nie biorę pod uwagę jako cyrkulacji.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, są poczynania w kierunku powstania tego zbiorniczka...

Jeśli chodzi o oświetlenie decyzja została podjęta i sprzęt został zakupiony.

Lampa jaka będzie oświetlać mój mały morski świat to jest Pacific Sun Black Phyton XM 140W

Co do pompy cyrkulacyjnej pozostaje przy Tunze 6055.

Na początek jedna taka pompa powinna wystarczyć, z racji na mocowanie magnetyczne do szyb nawet 19mm rozważam zakup modelu 6095. Zakup o tyle był by dobry na przyszłość gdy będę zmieniał zbiornik na większy.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe magnesy do Tunze 6095 mogą, a raczej prawie na pewno nie utrzymają pompy na szybie 19mm. Te stare magnesy trzymały bez problemów. Te nowe są do szyby 15mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja szybę tylną mam grubości ~13mm (10mm+2-3mm szyba czarna jako tło)

Znajomy miał 6045 i nie trzymała ona się na tylnej ściance dość pewnie. A 6045 i 6055 mają chyba takie same magnesy.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest sens inwestować cyrkulację sterowalną przez jakiś kontroler.

Tzn czy oprócz efektów wizualnych (sztormy etc) rzeczywiście ma wpływ to na kondycję i przyrost koralowców...?


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi się zapomniało odpisać :-)

Po 3 miesiącach jestem zadowolony ze wszystkiego. Obiegowka wiru nie robi ale mi to pasuje bo mie przeszkadza prZy karmieniu a jest bardzo cicha. Wavebox robi z cyrkulacja świetną robotę i są również ciche.

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu wydawania kasy na 6095 do Twojego zbiornika. W takiej kostce lepiej kupić dwie słabsze pompy, będziesz miał większe możliwości ustawienia cyrkulacji. Ja mam dokładnie taką samą kostkę jak Ty, i egzamin zdają tylko pompy max do 4000l/h. W innym przypadku jak dmuchniesz mocniej wywieje Ci wszystko z drugiej strony akwa. Chyba, że mp40:) testowałem ją u siebie i ..... i było fajnie. Dmucha tak szerokim strumieniem, że jedna w zupełności wystarczała i można ją było w pełni wykorzystać


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.