Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Przedstawiam moje nowe-stare akwarium, które już od 3 lat czekało aby się nim zająć. Przez ten czas było w nim tylko połowa wody a z obsady to głównie xenia i grzybki. Ponieważ po 3 latach czekania na obiecanego sumpa straciłem wreszcie cierpliwość ;) i zdecydowałem się zamówić go gdzie indziej sprawy ruszyły z miejsca.

Akwarium jest umieszczone w szafce - ściance działowej pomiędzy pomieszczeniami. To umiejscowienie akwarium było planowane już na etapie budowy domu (chociaż początkowo miało to być akwarium słodkowodne) i dzięki temu do szafki mam doprowadzoną wodę i kanalizację. Sump jest wyposażony w przelew na wypadek gdyby zbyt dużo wody wróciło z właściwego zbiornika. Razem w obiegu jest ok 700 l wody.

Pierwszym etapem było wywalenie kilku kg caulerpy która w między czasie rozpanoszyła się w zbiorniku. Część caulerpy znalazła nowe lokum w sumpie. Niestety przy okazji zniknęła "dżungla" która była schronieniem dla wielu małych zwierzątek - potencjalnego żywego pokarmu. Doszło 10 kg suchej skały która spełnia rolę podpórek dla "starej" żywej skały. Duża cześć powierzchni piasku jest odsłonięta ale jest też fragment "gruzowiska".

Dokładanie skały, mieszanie piasku, nowa woda, karmienie - wszystko to spowodowało ponowne dojrzewanie akwarium co widać na niektórych zdjęciach.

Parametry - do niedawna NO3 było zerowe przy ewidentnym zatrzymaniu wzrostu glonów. Lekkie przekarmienie przy wprowadzeniu nowych zwierząt było celowe. Teraz staram się już ograniczać karmienie.

KH, pH i magnez - mam nadzieję że uda mi się podciągnąć KH stopniowo. Liczę na to że pH urośnie razem z KH. Magnez też uzupełniam ale najwyraźniej coś go zjada bo cały czas ubywa pomimo dosypywania w formie chlorku i siarczanu 80+10g dziennie.

Zasolenie: 1,024

KH : 3,5

pH: 7,7

Ca: 460

Mg : 1050

Temperatura : 25

NO3: 20

PO4 : 0,025

Opis sytemu

Zbiornik: 164 x 63 x 57 + komin zewnętrzny

Sump: 97 x 42 x 47

Oświetlenie: 2 x 80W T5

Odpieniacz: JAD1520

Cyrkulacja: Resun Wave Maker 15000A , Marea 4400, w zapasie jeszcze drugi Wave Maker i 2xJVP102 - załączę je jak będzie większa obsada

Obieg: OR 3500

Obsada:

lysmata amboinensis,

lysmata wundermani,

tripneustes gratilla

2x amphiprion sebae (albo raczej polymnus)

4x nassarius

ślimaki Turbo - kilkanaście szt.

krab mithrax

zielony krab pustelnik

euphylia

eoa

Caulastrea

montipora ceglasta

rhodactisy

zielone grzybki

xenia

bliżej niezidentyfikowana fungia widoczna na fotce z wężowidłem

Obecnie akwarium wygląda tak:

PICT5841

PICT5870

PICT5883

PICT5887

PICT5893

PICT5902

PICT5903

PICT5858

PICT5877

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

contipora ceglasta

??? raczej montipora i ponadto jest w oplakanym stanie i zaczyna bielec od dolu


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt ta monti wygląda naprawdę słało jak by z miesiąc przeleżała w pisku :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ po 3 latach czekania na obiecanego sumpa straciłem wreszcie cierpliwość

Słyszałem, że morszczyzna wymaga cierpliwości ale żeby aż tak?:) Baniak się z tego pewnie wygrzebie - trochę czasu;) i będzie git.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

??? raczej montipora i ponadto jest w oplakanym stanie i zaczyna bielec od dolu

Literówka poprawiona.

Rzeczywiście ta montipora została tu wrzucona w roli kanarka. Zbielała praktycznie od razu po przyklejeniu do podstawki, jakieś dwa tygodnie temu. W akwarium z którego pochodzi leżała przy kominie - miała go obrastać.

Co do wygrzebywania się baniaka to wszechobecna caulerpa jest chyba najtrudniejszym problemem. Tripneustes gratilla sprawdza się w roli kosiarki ale wyplewić już nie potrafi a jest tego sporo w szczelinach. Rozglądam się za czymś dużo mniejszym. Na razie jest jeden mały mithrax ale raczej nie poradzi sobie z tą ilością.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema

ja się wproszę do sąsiada na kawkę :)

posolony w okolicy :D

Daniel

Zapraszam jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważaj na wężowidła, fajne zwierzaki, ale jak urosną potrafią być w akwarium jak "słoń w składzie porcelany"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH 3,5 jestes pewny ze dobrze zmierzyłes bo moze chodzi o alkalicznośc w meg/L,to wtedy KH wychodzi koło 10.

I zacznij walczyc z NO3 bo poziom 20mg/l to sporo za duzo,przynajmniej dla korali twardych.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny stan akwarium:

DSC02740

Pojawiły się nowe zwierzęta:

- stichodactyla haddoni - jest już u mnie kilka miesiący i urósł do rozmiarów średniej pizzy, błazenki wprowadziły się po niecałym tygodniu pobytu ukwiała,

- e.quadricolor

- euphylia ancora

- od Mrówki: montipory talerzowe i stylophory i mała euphylia

- 5 chromisów

- salarias

- młode nassariusy - rozmnożyły sie u mnie.

Na dzisiaj parametry są w wiekszości w normie, za wyjątkiem NO3. Przez długi czas było zerowe co wiązało się z prawie całkowitym brakiem przyrostów i problemami z koralowcami miękkimi. Montipora polipowała ładnie ale o wzroście nie było mowy. Przyrosty wszelkich glonów przestały być zauważalne. Ostatnio podałem azotan amonu 0,5 g 2x dziennie przez 5 dni i NO3 skoczyło mocno w górę, do ok 60 mg/l, bardziej niż wynikałoby to z podanej ilości azotu (powinno być koło 20 mg/l). Może być to problem ze starym testem - oby tak było. Koralowce zareagowały pozytywnie albo wcale. Caulastrea zaczęła wreszcie się pompować. Glony dalej rosną słabo - to co widac na zdjęciu utrzymuje się bez większych zmian od kilku miesięcy. Ponieważ dozuję niewielkie ilości jodu i żelaza zakładam że w tym momencie czynnikiem limitującym wzrost są fosforany.

Zobaczymy jak będzie za 2 tygodnie.

KH 3,5 jestes pewny ze dobrze zmierzyłes bo moze chodzi o alkalicznośc w meg/L,to wtedy KH wychodzi koło 10.

I zacznij walczyc z NO3 bo poziom 20mg/l to sporo za duzo,przynajmniej dla korali twardych.

Okazało się że stary test KH źle pokazywał. Po zakupie nowego jest już OK.

uważaj na wężowidła, fajne zwierzaki, ale jak urosną potrafią być w akwarium jak "słoń w składzie porcelany"

Wężowidło jest w porządku, nie rośnie bardziej, tyle że wyrobiło sobie opinię pierwszego padlinożercy a za "słonia w składzie porcelany" robi jeżowiec.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wygląda jakby było na powolnym wymarciu...trochę nie w moim stylu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wygląda jakby było na powolnym wymarciu...trochę nie w moim stylu.

A czego sie spodziewac,jak na 580l wody jest tylko 160w swiatła,tyle to dobre by było w akwarium z pyszczakami, a nie w morskim.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ale nie chciałem tego ująć tak dosadnie.Akwarium prowadzone bez starań i bez odpowiedniego sprzętu... jest bo jest... ale szału nie robi...sorry ale ja tak to widzę.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę czasu i będzie ok


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego sie spodziewac,jak na 580l wody jest tylko 160w swiatła, tyle to dobre by było w akwarium z pyszczakami, a nie w morskim.

No, niezupełnie. Teraz jest jeszcze 160 w LEDach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, niezupełnie. Teraz jest jeszcze 160 w LEDach.

To teraz uważaj bo Pieniak uwielbia kampanie antyledowe. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gadaj,ja tylko do sps'ów nie widzę LED'ów,miekkie sam mam poł na poł t5 z LED'ami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to akwa morskie z hodowla samej skaly.

Ulozenie slabe

Swiatla brak

Cyrkulacja slaba ( tyle cyrkulacji mialem w swoim pierwszym 120litrow )

Ogolnie akwarium wyglada jakby ktos o nim zapomnial.

Ja bym sugerowal przemyslec setup i albo rozbudowac albo zmniejszyc litraz aby wyszlo taniej.

Jak wiemy, akwa powyzej 450-500l juz troche kosztuja w utrzymaniu i sprzecie, jak maja wygladac jak akwarium morskie a nie pojemnik na kamienie.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj akwaria morskie tętnią życiem. To wygląda jak cmentarzysko korali. Jestem na nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem założenie że nie wpuszczam nowego życia do akwarium dopóki nie upewnię się że to co jest ma zapewnione dobre warunki. Był z tym problem bo w pewnym momencie nawet caulerpa w sumpie nie chciała rosnąć, mimo że w 2 miesiące wcześniej pod tym samym oświetleniem rosła błyskawicznie.

Zbiornik bazuje na filtracji glonowej, inaczej niż spora część zbiorników na forum. Sporo czasu zajęło mi odnalezienie informacji o dozowaniu azotanów zwłaszcza że forum jest pełne postów o sposobach ich zmniejszania. Drugim istotnym elementem było dozowanie jodu. Dopiero od ok 2 miesięcy obserwuje sensowne przyrosty koralowców i wzrost jakichkolwiek glonów. więc powoli zaczynam zwiększać obsadę.

Prędkość ruchu wody jest wystarczająca. Włączenie dodatkowych pomp powoduje chowanie polipów, dlatego dodatkowe pompy albo leżą na półce albo są włączane tylko na kilka minut dziennie. Światło też pozostanie takie jakie jest. W tym momencie istotne dla mnie jest dopracowanie chemii wody i dojście do tego co powinienem dozować oprócz typowego ballinga, typowych dodatków do ballinga i azotanów. Podmiany wody pomagają ale nie rozwiązują problemu do końca.

Co do kosztów prowadzenia to filtracja glonowa pozwala zaoszczędzić na absorbentach i na ograniczeniu podmian wody za to koszt obsady jest faktycznie znaczący. W zbiorniku przybywa po kilka drobnych ryb i kilka koralowców na miesiąc, a że akwarium jest spore to ich nie bardzo widać.

Też jestem na nie. Trzeba się za to wziąć lub zrezygnować z morszczyzny.

To jest akurat moja decyzja co robię w akwarium i to jest moje ryzyko a nie kogoś z forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piszesz,że to twoje akwarium i twoja spraw co w nim robisz to po jakiego czorta pokazujesz i oczekujesz opini.Dla mnie i powiem obiektywnie nie chcąc nikogo obrazić ale jak piszesz,że czekałeś trzy!!!!!! lata na sump to chłopie eksperymentuj ale w zaciszu domowym a nie na forum. Dla mnie to akwarium to męczarnia dla zwierząt.Pozdrawiam i przepraszam jeśli uraziłem a le pisałem obiektywnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piszesz,że to twoje akwarium i twoja spraw co w nim robisz to po jakiego czorta pokazujesz i oczekujesz opini.

Nie oczekuję. Wstawiłem fotki bo ktoś mnie kiedyś poprosił na priv. Być może to nie był najlepszy sposób na spełnienie tej prośby. Opinie przyjmuje do wiadomości. Rad o które nie prosiłem nie przyjmuje.

Dla mnie to akwarium to męczarnia dla zwierząt.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz ?

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<pomyłka, post do skasowania>

...słabo przyjmujesz krytykę...praktycznie w ogóle jej nie przyjmujesz. Nie ma co się gniewać, słuchaj ludzi - wiedzą więcej niż Ty.

Fakt, sprzęt, światło itp...prawie wszystko do bani. Nikt nie chce źle dla Ciebie ale dobrze dla korali...staruj od nowa albo odpal słodkie.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pppp napisz do @Mrowki on pomoze Ci na 100% z baniakiem i doradzi co i jak :) jesli potrzebujesz jakis info lub pomocy to pisz smialo na priv :) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...słabo przyjmujesz krytykę...praktycznie w ogóle jej nie przyjmujesz. Nie ma co się gniewać, słuchaj ludzi - wiedzą więcej niż Ty.

Fakt, sprzęt, światło itp...prawie wszystko do bani. Nikt nie chce źle dla Ciebie ale dobrze dla korali...staruj od nowa albo odpal słodkie.

Nie gniewam się tylko oczekuje żeby krytyka była konstruktywna. Jeżeli wykonam pomiar np. Ca to wiem czy mam podnieść czy obniżyć, Skałki można przestawić, ryb można wpuścić więcej. Wiadomo co trzeba poprawić. Sformułowanie że sprzęt do bani nie jest konstruktywne. Co konkretnie jest do bani ? Jaki jest sens restartu, na czym miałoby to polegać i co miałbym tym osiągnąć ?

@pppp napisz do @Mrowki on pomoze Ci na 100% z baniakiem i doradzi co i jak :) jesli potrzebujesz jakis info lub pomocy to pisz smialo na priv :) pozdrawiam

Dzięki :) Z Mrówką dyskutuję na bieżąco.

Nie piszemy posta pod postem - używaj opcji edytuj

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.