Skocz do zawartości
adam_s

Adsorbery fosforanów - wyniki testu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak szybkie tempo zbijania Po4 - to chyba nie jest najlepsza droga. Ciekaw jestem jak długo utrzyma się ten poziom?

cały czas się utrzymuje na poziomie 0,05-0,07

nizej nie zamierzam schodzić bo jeszcze muszę trochę zrzucić NO3

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już wersja poprawiona (bez wadliwej końcówki filmu) i prawidłowo załadowana na YouTube. Za niedogodnośc przepraszam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2:02 - Co kolega zrobi, bo coś niedosłyszałem :lol:

A co do nowych testów, to można by pomierzyć jak leci kH, bo pamiętam jak u siebie wsadziłem SylicatEx JBL-a (oprócz krzemianów, wyciąga fosforany, jest na bazie tlenków żelaza) to siedział tam tylko 24h bo kH spadło baaardzo nisko - nie pamiętam dokładnie do 4-5?

Drugie sprawy to kalkwasser, który rzekomo też zbija fosforany i test testu zooleka na PO4 - może by się tak szarpnąć na taki wydatek - nieporównywalny z Hankami i zobaczyć tak z przymrużeniem oka co pokazuje :) Ot taka ciekawostka.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zrobić podobny test na absorbery silikatów. Oferuję pomoc, w jakiej postaci..?? Może niech zaproponuje ktoś kto mi przy tym pomoże.

czekam na PV


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przy następnym teście użyć ilości adsorberów (bądź ich wielokrotności ) wg zaleceń producentów proporcjonalnie do ilości wody użytej do testów.

Czyli np. producent zaleca 500 ml / 8000 l a do testów używamy 10 l wody to powinniśmy dać 0,625 ml. adsorbera lub jego wielokrotność.

Wtedy też chyba będzie łatwiej określić zależność cena/skuteczność.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ważnym elementem jest też jak używamy adsorberów,moje zdanie co do skarpety to jej efektywność w porównaniu do filtrów przepływowych jest chyba 1:100 nawet.

Tylko, że w filtrze przepływowym jeśli adsorbent się porusza to się ściera. Szczególnie jeśli ma dużą gęstość.

Myślę, że najlepiej zrobić roztwory miarowe [np roztwór fosforanu potasu w wodzie osmotycznej] i porównywać "ilość" zaadsorbowanego PO4 przez daną masę adsorbentu. Wyznaczymy wtedy "pojemność" sorbentu i będzie można tą wielkość odnieść do ceny. Ważne może być też minimalne stężenie fosforanów w wodzie filtrowanej przez dany sorbent. Szybkość działania to sprawa drugorzędna. Szczerze mówiąc wolał bym żeby adsorbent wolniej obniżał stężenie fosforanów.

Trzeba pamiętać o tym, że adsorbenty fosforanów nie adsorbują tylko fosforanów ale również różne pierwiastki "śladowe". Duży wpływ na ich zdolność adsorpcyjną mogą mieć też bakterie i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne. Dlatego trzeba wyeliminować wszystkie te czynniki.

Tu jest ciekawy artykuł na ten temat: http://www.advanceda...012/2/chemistry

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie.

Ponieważ czas nowych testów jest coraz bliższy warto przedstawić swoje propozycje

Jeszcze jest czas na omówienie tego tematu.

Później będzie mniej krytyki odnośnie metodologii i interpretacji wyników.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Takie testy to nie tak hop siup. Jeśli robić to porządnie to conajmniej miesiąc się zejdzie. Nie mozna zrobić tylko po jednej próbie - trzeba ich wykonać conajmniej 3 żeby była jakakolwiek weryfikacja ewentualnych błędów pomiarowych. Chyba że znowu zamiast wyznaczyć ich pojemność wyznaczycie szybkość działania - wtedy będzie szybciej.

Zresztą... Dlaczego na wykresie przedstawionym na początku tego tematu punkty reprezentujące wyniki pomiarów zostały połączone prostymi? Przecież nie ma danych, które mogą świadczyć o tym co jest pomiędzy tymi punktami.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie przygotowań. Bez osób z forum testy się by nie odbyły! Szczególnie dziękuję za wsparcie Dyzmie - bez niego ten eksperyment nie wyszedłby wcale. Dodatkowo mocno mnie wsparł @Tester i @BAU. Włącza się jeszcze @kapuhy. Jak kogoś pominąłem to przepraszam.

Na dzień dzisiejszy mam:

- adsorbery (JanuszD, luft, marcinus (marcin1982), reszta własne) w sumie z 15, a będę miał więcej

- 8 pompek od Grzegorza Dyzmy

- 15 litrowe jednakowe wiadra z Castoramy (8 szt.) z dekielkami, aby się komuś niejednorodnośc nie podobała ;-)

- tester pH i temperatury

- preparat fosforu (dihydrofosforan sodu)

- waga do 200g +/- 0,1g

- masa różnych gadzetów

W drodze:

- Hanka 713 (PO4 niskie), 706 (PO4 wysokie) + szaszetki (dojdzie około 26.03)

Czekam na propozycje. Eksperyment wystartuje w kwietniu. Będą niespodzianki!

Takie testy to nie tak hop siup. Jeśli robić to porządnie to conajmniej miesiąc się zejdzie. Nie mozna zrobić tylko po jednej próbie - trzeba ich wykonać conajmniej 3 żeby była jakakolwiek weryfikacja ewentualnych błędów pomiarowych. Chyba że znowu zamiast wyznaczyć ich pojemność wyznaczycie szybkość działania - wtedy będzie szybciej.

Test będzie trwał 30 dni, pomiar 0 + kolejne co 3 dni.

Zresztą... Dlaczego na wykresie przedstawionym na początku tego tematu punkty reprezentujące wyniki pomiarów zostały połączone prostymi? Przecież nie ma danych, które mogą świadczyć o tym co jest pomiędzy tymi punktami.

Konrad, żeby łatwiej było czytać forumowiczom (wersja Home), ale jeśli sobie życzysz to będzie wersja z kropkami (wersja Professional).

Jak będę miał wszystko zebrane do kupy, to opiszę schematy badań w różnych wersjach pod dyskusję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie przygotowań. Bez osób z forum testy się by nie odbyły! Szczególnie dziękuję za wsparcie Dyzmie - bez niego ten eksperyment nie wyszedłby wcale. Dodatkowo mocno mnie wsparł @Tester i @BAU. Włącza się jeszcze @kapuhy. Jak kogoś pominąłem to przepraszam.

Na dzień dzisiejszy mam:

- adsorbery (JanuszD, luft, marcinus (marcin1982), reszta własne) w sumie z 15, a będę miał więcej

- 8 pompek od Grzegorza Dyzmy

- 15 litrowe jednakowe wiadra z Castoramy (8 szt.) z dekielkami, aby się komuś niejednorodnośc nie podobała ;-)

- tester pH i temperatury

- preparat fosforu (dihydrofosforan sodu)

- waga do 200g +/- 0,1g

- masa różnych gadzetów

W drodze:

- Hanka 713 (PO4 niskie), 706 (PO4 wysokie) + szaszetki (dojdzie około 26.03)

Czekam na propozycje. Eksperyment wystartuje w kwietniu. Będą niespodzianki!

Test będzie trwał 30 dni, pomiar 0 + kolejne co 3 dni.

Konrad, żeby łatwiej było czytać forumowiczom (wersja Home), ale jeśli sobie życzysz to będzie wersja z kropkami (wersja Professional).

Jak będę miał wszystko zebrane do kupy, to opiszę schematy badań w różnych wersjach pod dyskusję.

Witam.

Nie wiem na ile odważki jakie będziesz używał do testu, a konkretnie ich dokladność będą istotne dla Twojego testu.

Przed wykonaniem ważeń sprawdź poprawność wskazań twojej wagi, nie wiem z jakiej korzystasz, ale już jedna osoba sprzedająca mi adsorber z odważki, przekonała się, że korzystając z wagi ala market, odchylenia dochodziły do 30 %.

Nie odbierz tego jako czepianie się, ale korzystam w pracy z wag standaryzowanych

100g +/- 0,001 g

2100 g +/- 0.01 g

jeżeli potrzebowałbyś dokładniejszych naważek służę pomocą

Trzymam kciuki oraz gratuluję pomysłu i zaangażowania.

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
Konrad, żeby łatwiej było czytać forumowiczom (wersja Home), ale jeśli sobie życzysz to będzie wersja z kropkami (wersja Professional).

Tutaj nie chodzi o moje "życzenie sobie" ...

Chętnie zrobię wykresy, tabele. Tylko prześlij mi wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem na ile odważki jakie będziesz używał do testu, a konkretnie ich dokladność będą istotne dla Twojego testu.

Przed wykonaniem ważeń sprawdź poprawność wskazań twojej wagi, nie wiem z jakiej korzystasz, ale już jedna osoba sprzedająca mi adsorber z odważki, przekonała się, że korzystając z wagi ala market, odchylenia dochodziły do 30 %.

Nie odbierz tego jako czepianie się, ale korzystam w pracy z wag standaryzowanych

100g +/- 0,001 g

2100 g +/- 0.01 g

jeżeli potrzebowałbyś dokładniejszych naważek służę pomocą

Trzymam kciuki oraz gratuluję pomysłu i zaangażowania.

pozdr

Adsorberu będzie ważone po 10g. Nie mam nikogo w okolicy z wagą legalizowaną i precyzyjną. Moja waga kupiona była w sklepie ze sprzętem laboratoryjnym i postaram się wrzucić jej model i opis.

Tutaj nie chodzi o moje "życzenie sobie" ...

Chętnie zrobię wykresy, tabele. Tylko prześlij mi wyniki.

Będziemy dumać nad tym, po ustaleniu parametrów testu. Dzięki za deklaracje pomocy, trzeba będzie to potem jakoś przecież przedstawić na forum. Konrad spykniemy się poprzez PW jak ruszy test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak sie moge do czegos przydac (oprocz ciasta) to daj znać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Dlaczego na wykresie przedstawionym na początku tego tematu punkty reprezentujące wyniki pomiarów zostały połączone prostymi? ...

Też jestem za precyzją i prawidłowym opisem - to nie są proste, ale odcinki :)

Przepraszam, to niewinny żarcik. Wiem co masz na myśli i masz rację, ale jak Adam napisał: takie lajkoniki jak ja, chyba by się nie połapały w tym tak łatwo. Teraz punktów pomiarowych będzie więcej więc i wykres będzie "przyjemniejszy".

Adam, jedziecie na miesiąc do Milówki? Fajnie.

:)

Dociera do mnie przez mgłę niepamięci obraz podpisywania jakiegoś dokumentu w Laboratorium. Pamięta ktoś co podpisałem? Jeszcze nie dotarła do mnie żadna informacja o zaciągnięciu kredytu :)

Gdyby była potrzebna jakaś pomoc to też jestem do dyspozycji, chociaż ciasta nie mogę zaproponować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a sprawdzałeś czy masz obie nerki? :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz... Niezbyt dobrze się czułem po tych testach...

Nie mam żadnych blizn, ale przecież chłopaki mogli mieć jakiś kolonoskop czy cuś...

Jadę na USG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@rs masz rację żeby były to proste to trzeba by je było przedłużyć do nieskończoności... :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za precyzją i prawidłowym opisem - to nie są proste, ale odcinki :)

Przepraszam, to niewinny żarcik. Wiem co masz na myśli i masz rację, ale jak Adam napisał: takie lajkoniki jak ja, chyba by się nie połapały w tym tak łatwo. Teraz punktów pomiarowych będzie więcej więc i wykres będzie "przyjemniejszy".

Adam, jedziecie na miesiąc do Milówki? Fajnie.

:)

Dociera do mnie przez mgłę niepamięci obraz podpisywania jakiegoś dokumentu w Laboratorium. Pamięta ktoś co podpisałem? Jeszcze nie dotarła do mnie żadna informacja o zaciągnięciu kredytu :)

Gdyby była potrzebna jakaś pomoc to też jestem do dyspozycji, chociaż ciasta nie mogę zaproponować.

Testy będą robione w Łodzi. Podpisywano protokół z wynikami. Ma go Grześ Dyzma, a bynajmniej miał, bo gdzieś zostawił. Punktów pomiarowych będzie w sumie 11, będzie pH, temp, PO4 i jeszcze coś, ale to bonus dla wszystkich :unworthy: którzy kibicują tej "zabawie". Za niedługi czas pokażę, cały sprzęt na forum i przedstawię metodologię. W kwietniu zacznę test, aby zakończyć go na majówkę, aby było o czym dyskutować. Potem ewentualny miesiąc na test drugi i będzie materiał do dyskusji na Wdzydze. Ku chwale akwarystyki!

Jak sie moge do czegos przydac (oprocz ciasta) to daj znać :)

Prosze pilnuj jako mod porządku w wątku, bo po dłuższym teście może się zrobić "ciepło" w wątku. A ciacha z Milówki .... mmmmm :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki!


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś aktualizacja?


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

- nie wszyskie odczynniki do Hanki doszły do polski - masakra ostatnia paczka po półtora miesiącu nie wyszła ze stanów od chwili zamówienia.

- hanka zamówiona w polsce już idzie do mnie prawie dwa miesiące - porażka

- mam wszystkie wiadra, pompki i ponad 10 adsorberów czyli czekam zwarty i gotowy

Nic nie umarło w sprawie testu. Pewnie wystartuję w drugiej połowie maja, aby na Wdzydze były wyniki.

Uff, ciężko wszystko zebrać w całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na ten test jak na premie w pracy...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na ten test jak na premie w pracy...

Niestety amerykański sklep eseasongear.com realizuje zamówienia już ponad miesiąc, nie wszystkie reagenty jeszcze dojechały. Dominik z iReef już wysyła hankę, która na pewno ze stanów nie doleci.

Test będzie. Na razie musi nam wystarczyć test na fosforany w węglu, który właśnie ładuje na youtube (31 minut filmu). Test jest tutaj : http://nano-reef.pl/topic/56325-14-rodzajow-wegla-kontra-fosforany-%3B/page__st__20#entry564148 . Proszę o cierpliwość wszystko będzie zrobione akwarium to nie piekarnia, tu potrzeba czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.