Skocz do zawartości
Kośmid

Test z wiedzy o...

Rekomendowane odpowiedzi

Ja myślę że zamiast robić testy to problem rozwiązał by się gdyby "stare wygi" zrobiły FAQ z prawdziwego zdarzenia i po sprawie.

Możesz sprecyzować? Czego miałby FAQ dotyczyć?

Całe forum jest odpowiedziami na pytania. I co, powielić 70% forum i nazwać FAQ? Cała wiedza potrzebna do startu akwarium jest podczepiona na początku odpowiednich działów.

Wystarczy poczytać.

A zadających idiotyczne pytania odsyłać (jeśli nie ma się ochoty odpowiadać) po raz drugi, czy czterdziesty, do lektury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można każdemu nowo zarejestrowanemu użytkownikowi przypisać na 14 dni tylko i wyłącznie dostęp do działu dla nowicjuszy.

z miłym zdaniem - "zapraszamy do lektury i za 2 tyg witamy w naszym gronie"...

co niekoniecznie będzie miłym powitaniem, ale spowoduje drastyczny spadek nowych userów jak również nowych postów "a co to jest" :D

D.

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprecyzować? Czego miałby FAQ dotyczyć?

Całe forum jest odpowiedziami na pytania. I co, powielić 70% forum i nazwać FAQ? Cała wiedza potrzebna do startu akwarium jest podczepiona na początku odpowiednich działów.

Wystarczy poczytać.

A zadających idiotyczne pytania odsyłać (jeśli nie ma się ochoty odpowiadać) po raz drugi, czy czterdziesty, do lektury.

Przepraszam Cię bardzo ale czy Twoim zdaniem każdy nowy użytkownik powinien najpierw przeczytać 70% forum żeby zadać pierwsze pytanie?

FAQ to zbiór najczęściej zadawanych pytań a nie zbiór wszystkich pytań gdyby tak było forum było by martwe bo przecież wszystko zostało już napisane i jest gdzieś w "przepastnych czeluściach forum"

Mi chodzi o FAQ z prawdziwego zdarzenia - może nawet nie koniecznie opisowego ale takiego z linkami

Aiptasia - link to tematu jak się pozbyć

Lampy LED - link do tematu o lampach

Dino - link do tematu o dino

itp.

Może takie coś ułatwi życie nowicjuszom którzy jeszcze nie wiedza jak się poruszać po forum i pomoże leniuchom którym się po prostu nie chce szukać ;)

IMHO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jest wiele takich tematów FAQ w internecie... U nas na forum też. Ale mają one jedną wadę - nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. Najczęściej nie są pisane na podstawie literatury - a więc są jednym wielkim mitem albo są to kopie [tłumaczenia lub zwykłe ksero] innych publikacji. Ze względu na szacunek do autorów oraz ze względu na szacunek do czytelnika warto podać źródło informacji. W dodatku autorzy podchodzą bezkrytyczne do pewnych źródeł informacji i potem okazuje się że przepisali coś co nie jest prawdą i w dodatku biorą to za "pewnik".

Weźmy temat aiptasi. Ile jest tematów w których gatunki krewetek żywiących się aiptasią są źle opisane?

Weźmy temat dino albo cyjano. Ile jest tematów w których kilka lub kilkanaście osób pisze że dino to okrzemki albo cyjano albo coś tam?... Jest nawet temat FAQ w którym ktoś pisze[oczywiście nie wiadomo na jakiej podstawie uzyskał tą wiedzę] że cyrkulacja ma wpływ na wzrost cyjano - a jest to kompletny matrix.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wa1ker, może tak będzie mi łatwiej - pociąłem twój post na odcinki. Spróbuję wyjaśnić mój punkt widzenia.

... czy Twoim zdaniem każdy nowy użytkownik powinien najpierw przeczytać 70% forum żeby zadać pierwsze pytanie?

Oczywiście, że nie. Więcej, w ogóle nawet nie musi go zadawać. Kto powiedział, że na forum trzeba zadawać pytania? Jest to zbiór wiedzy, z którego można korzystać jak z publikacji drukowanych - bez nękania autorów i redakcji głupimi pytaniami. Ja swoje pierwsze akwarium założyłem wyłącznie na podstawie książek i czasopism. Zapewniam cię, że się da.

FAQ to zbiór najczęściej zadawanych pytań a nie zbiór wszystkich pytań ...

Dlatego napisałem 70% a nie 100. Strzeliłem, nie wiem, może właściwa liczba to 40 albo 80.

Proporcje by się przedstawiały zupełnie inaczej gdyby wątki nie były dublowane po wielokroć. Była o tym mowa w innym miejscu forum. Gdyby wątków o cyjano czy barwie świetlówek było po np. 8 a nie 40 to byłoby się łatwiej w tym odnaleźć. A tak, brniemy w coraz to nowsze narzędzia do "ułatwiania" sobie życia. Ja bym wolał postawić na profilatykę.

W żadnym razie nie jest to zarzut wobec moderatorów. Doceniam waszą robotę, naprawdę, ale może tutaj też dałoby się coś ulepszyć. Tak, żebyście nie mieli coraz więcej roboty, a żeby forum funkcjonowało.

Mi chodzi o FAQ z prawdziwego zdarzenia - może nawet nie koniecznie opisowego ale takiego z linkami

Aiptasia - link to tematu jak się pozbyć

itp.

Od wczoraj dyskutuję na innym forum (z innej branży) o podobnym rozwiązaniu. O ile tam, ze względu na ilość i rozległość wiedzy (nie tylko forum, ale i artykuły w innych częściach serwisu) może ma to sens, to tutaj wydaje mi się próbą wyręczenia forowiczów nawet w kliknięciu "szukaj". Ale jeśli komuś będzie się chciało stworzyć takie zestawienie najbardziej wartościowych wątków to tylko przyklasnę.

Może takie coś ułatwi życie nowicjuszom którzy jeszcze nie wiedza jak się poruszać po forum ...

i pomoże leniuchom którym się po prostu nie chce szukać

Nowicjusze doskonale wiedzą jak się poruszać po forum (teraz dzieci się rodzą z tą zdolnością), a leniuchom nie pomożesz, no chyba, że będziesz potem jeszcze jeździł robić im podmiany i testy wody.

Tak w ogóle to wątek jest o propozycji wprowadzenia jakiegoś testu wiedzy. Nie mam pojęcia dlaczego dałem się wciągnąć w dyskusję o procentach :veryangry:

Ani testy wiedzy, ani inne wynalazki pewnie mnie nie będą w stanie zniechęcić więc nie mam zamiaru więcej się czepiać.

No, może tylko do tego (apropos) testów), że na forum ludzie wchodzą żeby wiedzę uzyskać, a nie żeby ją udowadniać. Przynajmniej w większości przypadków.

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam żałować, że zaproponowałem to.

Ćam awruk, miała być pogadanka o opcjonalnym teście dla chętnych a wyszło, że jestem nietolerancyjnym dla świeżaków.

Jakbym znał ( kto coś podlinkuje ) stronke gdzie można takie coś ułożyć zrobiłbym to bez waszego ględzenia, że po co mi wiedzieć co to za trzonek albo inne marudy. Pozdrawiam w czytaniu kolejnego wątku "jak podłączyć RO", "mam aiptasie, co dalej", "co to jest sump".


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze.

Nie można z tego forum jak i każdego innego zrobić forum elitarnego.

Wiesz wchodzisz, nie wiesz spadaj albo ucz się.

Jeżeli kogoś drażnią zadawane pytania to nich nie czytają i nie odpowiadają.

Jak ktoś ma cierpliwość i ochotę to odpowie albo podlinkuje.

Nie dajmy się zwariować.

Każdy kiedyś zaczynał i inny sposób. Jeden szedł na łatwiznę i wiecznie pytał inny czytał i dopiero pytał.

Nie chcesz nie pisz, nie odpowiadaj ale nie ograniczaj możliwości bycia, wolności i swobody wypowiedzi na forum.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam żałować, że zaproponowałem to.

Ćam awruk, miała być pogadanka o opcjonalnym teście dla chętnych a wyszło, że jestem nietolerancyjnym dla świeżaków.

Jesteś tolerancyjny dla świeżaków. Zresztą jesteś zdaje się, na liście mobilnych morszczaków chętnych do pomocy. No i jako świeżak dostałem od Ciebie Xenię i wskazówki :p

Musimy jednak pamiętać, że forum ewoluuje. I to, co pół roku temu uważaliśmy za sprawdzoną metodę, teraz może być prehistorią. A to, co było herezją, jest najlepszym rozwiązaniem. Qbab metnod, kalkwasser, H2O2 itd :)

Właśnie z tym miałem na początku największy problem. Dużo czytałem i wszędzie były sprzeczności. Kiedy sypać żywy piach, ile świecić itd. Niby fajnie, ale każdy wątek podawał inne rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam żałować, że zaproponowałem to.

Ćam awruk, miała być pogadanka o opcjonalnym teście dla chętnych a wyszło, że jestem nietolerancyjnym dla świeżaków.

Jakbym znał ( kto coś podlinkuje ) stronke gdzie można takie coś ułożyć zrobiłbym to bez waszego ględzenia, że po co mi wiedzieć co to za trzonek albo inne marudy. Pozdrawiam w czytaniu kolejnego wątku "jak podłączyć RO", "mam aiptasie, co dalej", "co to jest sump".

Oj tam, oj tam.

Nie chciałem nikogo zniechęcać do pracy na rzecz forum. Wydaje mi się tylko, że lepiej dopracować to co jest niż tworzyć kolejne działy, wątki, narzędzia itp.

W dziale dla nowicjuszy jest i FAQ (można go uzupełniać, uaktualniać) i Mały Słownik Pojęć (też coś można dodać), do którego można odesłać osobę pytającą co to jest sump. Wszyscy, którzy chcą odpowiadać na takie pytania, mogą to przecież robić.

Ja tylko zwyczajnie nie zrozumiałem jakie korzyści miałby przynieść test wiedzy, ale przecież nie mówię, że to coś złego. Jak wyżej napisałem, nie będzie to żadna przeszkoda w korzystaniu z forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no super, przyznajcie sie z reka na sercu, ilu z was ma prawo jazdy i jezdzi niemalze codziennie samochodem a ilu zmienilo kolo, podnioslo lewarkiem samochod albo zmienila zarowke robiac postoj na parkingu bla bla bla. No nie wmowicie mi ze mam sie nauczyc elektryki samochodu zeby to zrobic albo poznac mechanike zawieszenia pojazdu drogowego. 90% kobiet nigdy nawet nie sprawdzilo poziomu oleju w silniku a kreci kierownica codziennie. Widze tutaj taka sama analogie i nie pitolcie o 70% przeczytania forum bo to nic nie zmieni, testy tez nie, a na prawko trzeba je zdac a nie robi to z nas mechanikow i znawcow samochodow. Podstawowe zasady do okielzania a reszta wiedzy przyjdzie z doswiadczeniem. Zbastujcie troche albo zamknijcie forum jak was mecza pytania nowych bo one zawsze beda i tyle, czy chcecie czy nie.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska kochane! Nikt nie mowi o zamykaniu forum czy nawet testach wstepnych dla nowicjuszy. Kolega wyszedł z jakas inicjstywa i chwała mu za to no to dowodzi że są jeszcze na forum osoby zaangażowanie w jego działalność a nie sami "czytacze". Ale slowem nie wspominał o jakimkolwiek ograniczaniu dostępu do forum komukolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc swój post, rozwijając pomysł autora tematu zastanawiałem się tylko nad technicznym problemem wprowadzenia czegos takiego

oto przykład jak to widzę

"Witamy na NR

Krótki tekst przygotowawczy, pozwoli Wam śmiało otworzyć drzwi do świata akwarystyki morskiej.

Dowiecie się w nim wielu ciekawych i przydatnych informacji pomocnych przy posiadaniu własnego zbiornika słonowodnego (m.in. czym jest woda morska, zasolenie, temperatura, podstawy nitryfikacji, najczęściej używane pojęcia potoczne na forum). Po przeczytaniu zapraszamy do rozwiązania prostego testu, który umożliwi zarejestrowanie się na NR. Jeśli za pierwszym razem Ci się nie uda - nie martw się. Przeczytaj jeszcze raz krótki tekst i spróbuj jeszcze raz rozwiązać test."

p.s.

Dobrze, że ten temat jest w offtopie bez nabijania postów. Zachęcam do czytania ze zrozumieniem wcześniejszych postów zanim napisze się cos niezrozumiałego podyktowanego emocjami

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie rozumiem po co. Ale ok.

Tylko może zanim wprowadzicie ograniczenia możliwości rejestracji, zapytajcie Przemka czy na pewno chce żeby połowa ludzi poszła na sąsiednie fora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RS tutaj się zgodzę. Wyrażam swoje prywatne zdanie, tylko i wyłącznie. Uważam, że pomysł pozostanie tylko w sferze teoretycznej. Niemniej uważam również, że podniósł by wartość merytoryczną oraz spełnił oczekiwania wielu klubowiczów. Ja sam widzę w tym pomyśle bonus dla nowego, jako grę inicjacyjną, coś dla nowego, a nie formę kajdanów, czy zniewolenia.

Na tym kończę. Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.