Skocz do zawartości
Gość radiesteta

Jakie wkłady do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Sumpa wg klasycznego schematu.Małe akwarium 12-18l, 2 komory z przelewem od dołu.W pierwszej wpust wody ze zbiornika na zasadzie grawitacyjnej a w drugiej pompa obiegowa która ją wtłoczy do akwarium.

Pytania:

1) Jaki wkład filtracyjny w 1 komorze?

2)W drugiej komorze tylko pompa czy też lepiej dodać też odpieniacz? Ale jak odpieniacz to raczej mały góra 30 cm. Aha może do 2 komory grzałkę wyeksmituje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 1-szej komorze (gdzie woda się zlewa ze zbiornika) - odpieniacz

w 2-giej pompa obiegowa , oczywiście grzałka jak najbardziej również może byc w sumpie

Jeżeli chodzi o wklad filracyjny to możesz użyć wate ale to nawet można umieścić w "kominie" , natomiast do sumpa możesz jeszcze wrzucić jakiś absorbent - ale to już w miare Twoich potrzeb (a właściwie potrzeb i parametrów Twojej wody) . Taki absorbent najlepiej sprawdza się w filtrze przepływowym , ale może rownież wisieć w miejscu o odpowiednim przepływie w "skarpecie"


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpa wg klasycznego schematu.Małe akwarium 12-18l, 2 komory z przelewem od dołu.W pierwszej wpust wody ze zbiornika na zasadzie grawitacyjnej a w drugiej pompa obiegowa która ją wtłoczy do akwarium.

Pytania:

1) Jaki wkład filtracyjny w 1 komorze?

2)W drugiej komorze tylko pompa czy też lepiej dodać też odpieniacz? Ale jak odpieniacz to raczej mały góra 30 cm. Aha może do 2 komory grzałkę wyeksmituje.

A jaki sens przy jednej przegrodzie ma przelew na dole? Lepiej wcale jej nie robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Dzięki za info.Tylko czy taki odpieniacz jak się domyślam razem z pompą aktywną nie spowoduje nierównowagi między 2 komorami? Bo przy grawitacyjnym spływie to pompa obiegowa reguluje ile wody wypchnie z 2 komory tyle do niej wejdzie z 1. Chyba że to jakiś odpieniacz pasywny bez własnej pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

2 przegroda od dołu przelewem by woda oczyszczona np mechanicznie żwirkiem lub chemicznie np węglem aktywnym lub innym środkiem stosownym w morskich akwariach miała mały kontakt z tą prosto ze zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...? , a jaki to jest ten odpieniacz pasywny bez własnej pompy :sweat: (morskie co prawda mam dopiero 5 lat , ale jeszcze nigdy się z takim określeniem nie spotkałem ?)


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak nie będzie przegrody to nie będzie maiła kontaktu???

Przy takim małym zbiorniku nie wygłupiaj się z przegrodami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

...? , a jaki to jest ten odpieniacz pasywny bez własnej pompy :sweat: (morskie co prawda mam dopiero 5 lat , ale jeszcze nigdy się z takim określeniem nie spotkałem ?)

Nie wiem też nie słyszałem dlatego pytam. Ale jestem nowy. Widziałem rysunki różnych sumpów zawsze z komorami dlatego też chce dac. Czy ten odpieniacz jest niezbędny? Czy jego roli nie może przejąć np kostka napowietrzająca podłączona do jakiejś pompki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że może, jest kilka modeli odpieniaczy na kostki lipowe (np.miniflotor czy midiflotor).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu prosze, ktos sie odwazyl do akwarium 400 l na 100 litrowy sump (60x40x40) bez przegrod. Chyba wiedzial, ze odpieniacz zajmie sporo miejsca. Tak sie zastanawiam, po co tu by sie przydala przegroda ?

Z przodu odpieniacz, z tylu pompa, gdzies na dnie lezy grzalka. Pudelko przelewowe laczy szczepkarium z sumpem, z akwarium jest splyw zrobiony po bozemu.

XDq2PNll.jpg

Radiesteta, mowimy o odpieniaczu, ktory jest czeto jedyna forma filtracji, nie o napowietrzaniu.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A ja mam maleńką sadzawkę 112l a nie 300-400l akwarium dlatego jak już się w sumpa bawić to chyba dobrze byłoby tam na maksymalnie poupychać odpienianie i napowietrzanie i filtracje. a jak się uda to wodę tak powrót zrobić by jeszcze za cyrkulacje robiła. Pompa będzie mieć 2000l/h więc powinno dać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dlatego jak już się w sumpa bawić to chyba dobrze byłoby tam na maksymalnie poupychać odpienianie i napowietrzanie i filtracje"

No wlasnie warto sie zastanowic, czy "filtracja" to nie po prostu "odpieniacz" ? Nie staraj sie upychac roznych gratow jak w slodkowodnym. Przejrzystosc filtracji i czystosc jest tu inna.

Gdy wstawisz dobry odpieniacz to juz nie zawieszaj kostki babelkujacej, bo ona malo pomoze a to dodatkowa, wiszaca i niepotrzebna rzecz.

Jesli chcialbys robic cyrkulacje pompa z sumpa, to ta pompa bedzie musiala byc b. mocna i w lecie trudno bedzie schlodzic wode, nie mowiac o kosztach pradu.

Zwykla 5W Tunze, zawieszona na szybie, da 3 x silniejsza cyrkulacje niz ta 2000 l/h pompa ustawiona w sumpie i pompujaca na metr wysoko. Chyba cos zle kombinujesz...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jeden kolega z forum doradza z rurką z loclinem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani pytanie do Ciebie. Wezyk od odpowietrzania pudelka masz zanuzony pod woda czy jest zakonczony jakims zaworkiem? A loc- line to juz dajesz na samym wyjsciu weza, zeby rozprowadzic wode po zbiorniku. Mozesz zakonczyc nawet dwiema koncuwkami skierowanymi w roznych kierunkach.

Edytowane przez Valdi (wyświetl historię edycji)

75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Oczywiście że może, jest kilka modeli odpieniaczy na kostki lipowe (np.miniflotor czy midiflotor).

fajne tylko oba za wysokie jak na moje potrzeby. taki pomniejszony model by się przydał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz piły w domu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Nie za małe akwarium. Piła raczej do oceanarium niż do prywatnego akwarium. No chyba że dla pierwszej 100 najbogatszych ludzi świata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o pile do metalu a nie o rybie ;-). Przycinasz sobie miniflotora na wymiar i jest gitara. Albo po prostu zrob sam body i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:evil::animier::evil:

Pila co plywa jak siekiera.

Valdi,

tak, koncowka jest pod woda, bez zaworka.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ja mówię o pile do metalu a nie o rybie ;-). Przycinasz sobie miniflotora na wymiar i jest gitara. Albo po prostu zrob sam body i tyle

Taa podwijam kiecę i już lecę ciąć sprzęt za 160-400 zł. Znajdę jakieś schematy samodzielnego wykonania jak choćby ten:

http://nano-reef.pl/topic/22262-nano-odpieniacz-ze-strzykawek-by-tomko/page__st__40#entry548727

i wtedy robię co chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba piła, pije i pić będzie.

Poza tym, Miniflotor wydaje się trochę mały do 112l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem ale z kolei midiflotor wydaje sie być za duży do 12-litrowego sumpa ;-)

Czyli zostaje nam ryba piła ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie robienie sumpa w którym nie zmiescisz dobrego odpieniacza jest bez sensu. Albo przerób sumpa albo go odpusc.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa podwijam kiecę i już lecę ciąć sprzęt za 160-400 zł. Znajdę jakieś schematy samodzielnego wykonania jak choćby ten:

http://nano-reef.pl/..._40#entry548727

i wtedy robię co chce.

W ogóle to ty źle kombinujesz nie lepiej zrobić sobie fajne akwarium jak jest np tu

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/129-tank-of-the-month i nie kombinować, wiem z własnego doświadczenia ze i tak albo wydasz kupę kasy albo zrezygnujesz wiec musisz przemyśleć czy cie na pewno stać i czy masz ochotę wydawać gruba kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa podwijam kiecę i już lecę ciąć sprzęt za 160-400 zł.

Ech ci młodzi akwarysci... pyskate to strasznie a nic o życiu nie wie...

Jak sie dobrze w temat wciagniesz to bez zastanowienia bedziesz przerabiał sprzęty za dużo grubszą kasę. A na razie powodzenia życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.