Skocz do zawartości
Gość radiesteta

Jakie wkłady do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak teraz, ale 8-9 lat temu to były bardzo dobre pompy.

Moje pierwsze słone akwarium miało przez sporo ponad rok cyrkulację opartą na Atmanach. Pracowały przez cały ten czas w trybie włącz/wyłącz, w cyklach 15-to minutowych (na mechanicznych wyłącznikach czasowych). Były bardzo ciche, nie zawieszały się nigdy i bezawaryjnie pracowały także później w innym zbiorniku. Miałem też A 306 - była pompą obiegową zbiornika 112l + sump i też się spisywała doskonale. Trwałość i kultura pracy na poziomie AB albo AM. Cyrkulacyjne wymieniłem na Tunze (poznając w międzyczasie badziewne pompy Marea) ale chyba wszystkie te pompy wciąż gdzieś leżą u mnie i pewnie są na chodzie.

Wydaje mi się jednak, że A 306 będzie za mocna do takiego panelu.

Aha, na żadnej metalowej ośce wirnika nie zauważyłem śladów korozji.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie żaden mit - to kwestia podejścia do hobby.

Jasną rzeczą jest że jak większość masz DIY to będziesz miął taniej ale pompy sam nie zrobisz, poza tym twoja kalkulacja nie obejmuje cyrkulacji, grzałki, RODI, soli, suplementacji, odpieniacza, LS,LR, zwierząt i karmy dla nich, testów do wody i jak policzysz to wszystko to odpowiedz sobie jeszcze raz na pytanie że to rzeczywiście takie tanie hobby.

Nie - ale za to daje cholernie dużo satysfakcji.

Więc nie mów mi że można zrobić takie akwarium za 500 czy 1000zł bo to bzdura i nie ma to nic wspólnego z mercedesem czy fiatem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A czy mógłbyś założyć jeden temat o swoim panelu zamiast zakładać 100 oddzielnych tematów o grzałkach pompach i odpieniaczach?

Jak już to zrobisz to Ci wszystko posklejam w jedno

Złośliwiec ;-) Dopiero się uczę i nie wiem co mi jeszcze ciekawego przyjdzie do głowy. Ale byle po tym klejeniu coś z tego się dało odczytać. Byś czegoś nie wyciął jakiegoś numeru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w akwarium woda stoi w jednym miejscu ? Przecież też masz ruch - a jak masz grzałkę w sumpie ?

Co do temperatury, na grzałce nastawiasz wg. wzoru pi x drzwi i korygujesz wg. pomiaru termometrem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Daleki jestem od twierdzenia że to tanie, łatwe i dla każdego hobby. Choćby z racji wiedzy jaką trzeba przyswoić oraz faktycznie kosztow. Wskazuje jedynie na pewne miejsca gdzie można zaoszczędzić bez szkody dla żywych organizmów,jak budowa samej lampy, po to by właśnie te fundusze wydać na dobre świetlówki do nich. Tak samo ma się sprawa z pompą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze aby mowic o oszczednosciach bez szkody dla zywych organizmow, akwarium musi pochodzic kilka lat i sie na tym sprzecie sprawdzic. Jedno "przypadkowe" wylaczenie sie pompy lub grzalki, czesto te organizmy zabija. Gdy sie ma korale warte kilka tys. to juz sie nie oszczedza 50 zl na pompie, tak to juz jest. Rowniez to, czy bedziesz mogl tam trzymac b. wymagajace korale, ich wybarwienie, propagacja, zalezy tez od sprzetu.

Traktujmy to jako hobby. Moze troche snobistyczne, ale tak jest wszedzie.

Z ostatnich tematow mozna fajne wnioski wysnuc: dla jednych kilka grzybkow sprawia satysfakcje, dla innych po kilku latach sa plaga.

To samo jest ze sprzetem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Zgadzam się często cena jest odzwierciedleniem i jakości, a pewnie także ten droższy sprzęt powinien być lepszy, trwalszy, bardziej cichy, enegrooszczędniejszy wiec tańszy w dłuższej eksploatacji. Tylko na początek przy nazwijmy to nauce czasami lepiej nie mieć zbyt kosztownego, zbyt skomplikowanego sprzętu bo zwyczajnie można go niechcący popsuć. A jak się już ma coś w wersji podstawowej i nauczy się jego obsługi działania itp to z czasem stopniowo można dokupować coś lepszego, bardziej dopasowanego do swoich potrzeb.. No chyba, ze ktoś właśnie dla takich celów zakłada akwarium morskie: bo jest - może być, baaaaaaardzo drogie, by innym zaimponować, że ma tyle kasy że za każdą rybkę czy inne żywe stworzenie dać średnio 60-70zł itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja powiem tak.

Rozglądając sie za sprzętem do akwarium chcialam czasem sie pkkusić o tańsze rozwiązanie.

Ale moj mądry mąż powiedział: Nie stać nas na tani sprzęt.

W mysl zasady co jest tanie to jest drogie:)

Dobry produkt ma swoją cene-niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo w tym racji, ale z drugiej strony wysoka cena wcale nie gwarantuje wysokiej jakości. Nie w tych czasach. Sugerowanie się ceną to najlepsza droga do wpuszczenia się w pułapkę mało wyrafinowanego marketingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Dużo w tym racji, ale z drugiej strony wysoka cena wcale nie gwarantuje wysokiej jakości. Nie w tych czasach. Sugerowanie się ceną to najlepsza droga do wpuszczenia się w pułapkę mało wyrafinowanego marketingu.

Dokładnie tak niestety. Jeszcze 8-10 lat temu tak było. Człowiek płacił więcej i wtedy jakość wszystkich produktów od ubrań począwszy na sprzęcie rtv agd skończywszy była doskonała i działały lub służyły długie lata. Dziś:

http://rtvagd.wp.pl/kat,1032065,title,Planowane-postarzanie-produktow-prawda-czy-mit,wid,15172137,wiadomosc.html?ticaid=11040c

nie opłaca się inwestować za wiele najlepiej przewidzieć okres trwałości jako okres końca gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pomp to ja bym brał :

Aquarium Systems New Jet 1200

Sicce - Syncra 1.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ale chyba nie do 112l zbiornika + będzie 20l panel. Jestem nowy ale tyle wiem, że im więcej tym lepiej l/h. A tej max to 1200.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

W akwarium woda co prawda nie stoi w miejscu ale też nie porusza się z prędkością 2000l/h W panelu nie wiem jak jest ale z racji małych rozmiarów i dużej wydajności pompy raczej bywa tam na krótko i zaraz spływa ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak suszysz włosy, to szybciej schną przy szybkim nadmuchu, czy wolnym? To tak jak ze słodzeniem herbaty. Czy jak sypiesz powoli i nie mieszasz, herbata będzie słodsza niż wtedy, kiedy sypiesz tą samą ilość cukru mieszając? Woda to herbata a ciepło to cukier. Więc mieszaj tą herbatę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ok Nie ma wpływu cieszę się bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1200 w 100l z sumpem i jest ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wiem, że im więcej tym lepiej l/h...

Nie zawsze. Chyba, że czegoś nie wiemy o twoim panelu.

Nie jest łatwo się połapać w twoich wątkach. Połączenie ich w jeden, co było już sugerowane, byłoby dobrym posunięciem. Wszystko byłoby w jednym miejscu i można by napisać może coś sensowniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Ale chyba nie do 112l zbiornika + będzie 20l panel. Jestem nowy ale tyle wiem, że im więcej tym lepiej l/h. A tej max to 1200.

Wytłumacz mi po co do 112L akwarium chcesz taką mocną pompę do panela jak 1200L w zupełności wystarczy.

Jaki w panelu będziesz miał odpieniacz? Przecież on tyle wody i tak nie przerobi i będziesz tylko puszczał w obieg, dla mnie bez sensu.

Kiedyś w akwarium 100L z panelem miałem pompe Atman1200 potem Hydor 1200 i jedna i druga dawały radę :D

Edytowane przez erni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

To taki mały zapas na przyszłość, bym po 2-3 latach pompę mógł chociażby tymczasowo, na początek, przenieść i wykorzystać do sumpa lub panelu zbiornika 330l na który po takim czasie planuję wymienić tę 112 która teraz założyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Twój wybór :thumbup: i tak tą pompę 2000L będziesz skręcał w tym 112L akwarium bo jest za mocna

Do panela nie potrzeba bardzo mocnej pompy bo nie podnosi słupa wody tak jak to jest z sumpem, małe straty na wydajności .

Jak chcesz póżniej sprzęt przełożyć z 112L do 330L to nie widzę tego :clap: .

Edytowane przez erni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Moc nie pójdzie w gwizdek. Pompa dostanie trójnik i jeszcze na niej, mam nadzieję cyrkulacja będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moc nie pójdzie w gwizdek. Pompa dostanie trójnik i jeszcze na niej, mam nadzieję cyrkulacja będzie działać.

Spokojnie, spokojnie będzie działać i jako obieg i jako cyrkulacja i jako grzałka :D

Gdzie twoje ekonomiczne podejście? poza tym przecież pisałeś że wymienisz tą pompę za rok a teraz piszesz że kupujesz ją pod nowy zbiornik który będzie z 3 lata. Ciężko nadążyć za Twoimi pomysłami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

@radiesteta zrób ten zbiornik 112L tak jak ci radzą ludzie ( mają sprawdzone u siebie) i nie kombinuj . Jak będziesz kiedyś zmieniał zbiornik na 330L to sprzętu nie przełożysz do większego .I tak będziesz musiał dać większą pompę obiegową , cyrkulacyjne , lampę i większy odpieniacz więc po co tak kombinujesz :question: ?

Ja przesiadając się z 200L na 300L wymieniłem prawie wszystko a ty

chcesz z takiej rafki przełożyć sprzęt do 330L :wallbash: ?

Mniej kombinuj więcej słuchaj i będzie dobrze.Powodzenia.

Edytowane przez erni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ok skoro to jest przekombinowanie to do ilu l/h warto max pompę kupić do takiego panela kupić? Wznoszenie będzie raczej mniej ważne bo chyba na te 40 cm to każda pompa da radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Przy tej wysokości podnoszenia w panelu to spokojnie dadzą radę np. ; Eheim 1000 , New Jet 1200, Atman 1200

Odpieniacz pewnie będzie jakiś mniejszy więc i tak przepływ wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.