Skocz do zawartości
adrianpotocki

żywica epoksydowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie, potrzebuje pokryć pewien element żywicą lub innym materiałem który nie wejdzie w reakcje z wodą słoną. Najbardziej pasowała by mi żywica epoksydowa - czy ona jest szkodliwa dla wody morskiej ?

Pozdrawiam Adrian

Edytowane przez adrianpotocki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja reperowalem kiedys odpieniacz uzywajac zywicy (uzywalem zestaw do naprawy łodzi) i nigdy nie widzialem negatywnych efektow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica epoksydowa nie jest trująca. Dwuskładnikowe kleje do korali są na jej bazie. Największe niebezpieczeństwo stwarza niedokładne wymieszanie żywicy z utwardzaczem - to może być groźne. Żywice poliestrowe wymagają tylko inicjatora do usieciowania, ale w epoksydowych muszą się precyzyjnie połączyć wszystkie cząsteczki składników. Wymieszaj bardzo dokładnie, bardzo dokładnie odmierzone składniki i nie powinno być żadnych problemów. Nie wiemy jaki (i jak duży ) to element ale dobrze byłoby poczekać ze dwa tygodnie przed włożeniem (producenci zwykle informują o czasie pełnego sieciowania, można sprawdzić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Czyli taka żywica byłaby też dobra do pokrycia np krawędzi otworów wywierconych w drewnianej pokrywie akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak będzie ok.

Na powłoki warto użyć lejnej żywicy epoksydowej, która rozleje się po powierzchni a po usieciowaniu będzie twarda. Świetnie nadaje się np epidian 5 i utwardzacz idea. Po rozmieszaniu warto wsadzić ją na chwilę do próżni [np do pudełka "próżniowego" do przechowywania żywności].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po kiego grzyba?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co pio7 ma na myśli :) ale coś dodam.

Nie mam najlepszych doświadczeń z Epidianem 5 ale może nie "wgryzłem" się w temat dostatecznie. Ale jeśli chodzi o Epidiany, to jest jakiś (Epidian 53, a może 51...), z zawartością styrenu, i tego chyba bym unikał, na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ślicznie dziekuje za rady, wybiore sie na jakiegos liroja albo praktikera na łowy :)

rs: którą żywice bys bardziej polecał żywice poliestrowe czy epoksydową - jako łatwiejszą i bezpieczniejszą ?

a cos takiego ??

http://zywica.eu/sanit//index.php?products=product&prod_id=162

Edytowane przez adrianpotocki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywice poliestrowe są na bazie styrenu


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Styren styren... styropian to jest 100% styren. Jednym z głównych pierwiastków wchodzących w skład wody morskiej jest chlor...

Epidian to jest żywica epoksydowa. Epidian 5 ma krótki łańcuch i dlatego jest bardziej lejny niż 52... Nie będe tutaj się rozpisywał bo znowu będzie że się wymądrzam i wypisuję "rzekome" bzdury z "głupich" ksiązek albo z "głupiego" katalogu producenta...

W liroyach merlinach i praktikerach itp nie kupisz dobrej żywicy epoksydowej, ani utwardzacza.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między styrenem a polistyrenem (styropianem) jest mniej więcej taka różnica jak między piaskiem kwarcowym a szkłem. A może większa bo i piasek i szkło można zjeść bezkarnie w dość dużej ilości. Spieniony polistyren jest "spoko" ale styren jest już trujący.

Z moich (tylko praktycznych, nie jestem chemikiem) doświadczeń wynika, że Epidian 5 jest na tyle gęsty, że może to powodować problemy przy pracy. W tym wypadku jednak, skoro ma służyć do pokrycia jakiegoś elementu to chyba spokojnie można go użyć. Utwardzacz (np. Z-1) trochę go rozcieńcza i nie jest tak źle. Dodatkowo, robi się rzadszy po podgrzaniu, ale gwałtownie skraca się czas życia mieszaniny i trzeba się bardzo śpieszyć. Wielką zaletą wszystkich Epidianów jest rzetelna informacja producenta o wyrobach.

Czy będzie to jakiś Epidian czy coś innego, to i tak nie kupisz tego w markecie budowlanym. Tam znajdziesz najwyżej bezbarwny Poxipol, co przy niewielkim zapotrzebowaniu może być niezłym rozwiązaniem. Ma w składzie jakieś zagęszczacze i inne dodatki ale nie sądzę żeby był trujący. Najłatwiej będzie kupić żywicę w sklepie modelarskim. Powiedz sprzedawcy, że chcesz tą żywicą pomalować styropian - dostaniesz żywicę bez styrenu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Epidian 5 jest dużo bardziej lejny niż epidian 50. Mniej więcej 200% razy bardziej lejny w temperaturze 25 C. A to że jego niby duża lepkość może powodować problemy przy pracy to kompletny matrix bo epdian 5 jest prawie tak lejny jak miód o temperaturze 60 C... A to jak szybko się utwardza zależy od rodzaju utwardzacza.... A ja jestem praktykiem a nie teoretykiem i sam wiele razy używałem tych żywic..

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:ball:

Hehe, Konrad, tak to możemy sobie piłeczkę odbijać do rana, ale chyba nie ma powodu.

Nic nie wiemy o naszych (nawzajem) doświadczeniach i rodzaju prac. To, co dla mnie było utrudnieniem, może tobie nie przeszkadzało. Taka dyskusja nie ma sensu, niczego nie wnosi do tematu, ale muszę zareagować na przynajmniej jedną kwestię, którą poruszyłeś: Temperatura to jeden z najważniejszych parametrów mających wpływ na czas żelowania mieszaniny żywicy z utwardzaczem. Jako dowód przedstawię istnienie tzw. prepregów czyli zbrojenia (węgiel, aramid albo szkło) nasączonego wcześniej żywicą i przechowywanego w niskiej temperaturze. W odpowiednim momencie są wyjmowane z lodówki i wykorzystywane w normalnej procedurze produkcyjnej. Żywica nie sieciuje dopóki nie uzyska odpowiedniej temperatury. Pogrzanie powyżej 25st.C znacznie przyspiesza ten proces.

Poza tym, jeśli się nie mylę, to Epidian 50 w ogóle nie istnieje. Tego nie jestem całkowicie pewien ale spróbuję sprawdzić.

Mam nadzieję, że nie podgrzewam za bardzo atmosfery :)

:cheers:

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry dostawca. Ma też aukcje na Allegro.

ed.

Aż boję się coś napisać :)

Niektóre żywice (tej chyba nie miałem okazji używać) nie bardzo chcą się utwardzać w cienkich warstwach w najniższej dopuszczalnej temperaturze. Ta żywica ma dość długi czas życia i wydaje mi się, że dobrze byłoby jej zapewnić przynajmniej temp. 23-25 st. C, jeśli będziesz nią "malował". To żywica do odlewów więc z założenia "grubowarstwowa" i może mieć jakieś wymagania w tym względzie. Podwyższona temp. pomoże jej się utwardzić w rozsądnym czasie.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego ja używałem żelkot poliestrowy jest bardzo dobry nie przenika światło przez niego nie przechodzi z niego również robiłem kolanka rury jest to materiał bardzo plastyczny i twardy często jest używany do narzędzi form modelarskich ( można go gwintować i gwinty w nim są trwałe )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecność styrenu (i innych substancji niezbyt zdrowych w postaci nieusieciowanej) w żywicach poliestrowych z pewnością ich nie dyskwalifikuje, ale pewnie wymusza dłuższe sezonowanie przed włożeniem do akwarium.

Przy żelkocie (pierwszej warstwie laminatu p-s) pojawia się dodatkowy problem w postaci parafiny. Jest to dodatek, który ma spowodować niewysychanie powierzchni żelkotu, w atmosferze powietrznej, żeby łatwiej kleiły się następne warstwy laminatu poliestrowo-szklanego. Ma być zawsze "mokra", z założenia. Tej wady nie posiada topkot (ostatnia warstwa) czyli także żywica tiksotropowa (niespływająca) ale bez tego dodatku parafinowego i dzięki temu nie tworzy się parafinowy "film" na jej powierzchni, czyli w dotyku będzie sucha.

Nie wiem czy ta parafina ma jakiś wpływ na zdrowie zwierząt, ale skoro producenci zwykle podają termin przynajmniej 15 dni jako czas sieciowania (co nie oznacza pełnej obojętności) to chyba trzeba by poczekać parę miesięcy żeby spokojnie użyć poliestrów w akwarium.

Chyba Przemek (LLS) w temacie o zachodnim rynku wklejał jakiś swój artykuł o zastosowaniu żywicy w akwarium. Spróbuję poszukać i może poprosić go o wypowiedź w tym wątku, bo temat wydaje się bardzo ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.