Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Słodkie zlikwidowane, czas na morskie :D Mam w związku z tym kilka pytań. Czy opłaca się kupować zestaw Nano Reef 30 Aquael'a ? Może lepiej skompletować wszystko osobno ? W związku z tym, opracowałem sobie taki oto projekt:

-Akwarium 30l 40x30x30 Jakie akwarium jest lepsze ? Kostka czy standartowe ?

-Kaskada HBL-301

-Grzałeczka 25W

-Cyrkulacja, pewnie ok.600 l/h

-Lampka Decolight 2x11W Aquael'a. Mam też pytanie dotyczące oświetlenia, czy korale takie jak np. xenia, grzybki, zoa itp. potrzebują 1W/l czy wystarczyłoby im 0,5W/l ?

-Sól Instant Ocean

-2kg LR, wg. mnie wystarczy.

-2kg żwirku koralowego

Jak myślicie bawić się w takie coś czy pójść na łatwiznę i kupić zestaw ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym poszedł w trochę większe... szybko braknie Ci miejsca :) a nie wiele więcej zapłacisz


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz finanse na 300 to stawiaj 250tke i spokojnie dasz rade

30tka jest i fajna i ciezka w utrzymaniu - ciężko ustabilizować parametry


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Słodkie zlikwidowane, czas na morskie :D Mam w związku z tym kilka pytań. Czy opłaca się kupować zestaw Nano Reef 30 Aquael'a ? Może lepiej skompletować wszystko osobno ? W związku z tym, opracowałem sobie taki oto projekt:

-Akwarium 30l 40x30x30 Jakie akwarium jest lepsze ? Kostka czy standartowe ?

-Kaskada HBL-301

-Grzałeczka 25W

-Cyrkulacja, pewnie ok.600 l/h

-Lampka Decolight 2x11W Aquael'a. Mam też pytanie dotyczące oświetlenia, czy korale takie jak np. xenia, grzybki, zoa itp. potrzebują 1W/l czy wystarczyłoby im 0,5W/l ?

-Sól Instant Ocean

-2kg LR, wg. mnie wystarczy.

-2kg żwirku koralowego

Jak myślicie bawić się w takie coś czy pójść na łatwiznę i kupić zestaw ?

Pozdrawiam

Mi moje 43 odbija się trochę czkawką :) Bez wątpienie małe są fajne, ale truuudne w utrzymaniu. Każda zmiana, nowe życie potrafi zdestabilizować warunki. No i do małych zbiorniczków pasuje idealnie powiedzenie "Albo rybki, albo akwarium" :D

Co do odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące sprzętu:

-Kwestia estetyki

-Fajna kaskada, zbiera syf z powierzchni

-Ok

-Ok

-Miękkie nie potrzebują aż tyle światła. Decolight na początek wystarczy

-Ok

-Ok

-Ok

-Oczywiście bawić się. Zabawa jest super i wybierasz to co chcesz. Ale jak możesz to zrób większe akwarium. 45x45x45 może być całkiem fajne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym kszałtem zbiornika chodziło mi o rozwój korali, gdzieś czytałem, że niższe akwarium łatwiej doświetlać co przekłada się na rozwój korali. I jeszcze jedno pytanie, czytałem, że do takiego maleństwa wystrczy test na NO3. Czy to prawda ?

Edytowane przez Trudna_Sprawa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie prawda


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, swoją małą nanorafkę - 30 litrów mam od dwóch lat (wczoraj obchodziła drugie urodzinki :fun: ) i mam trochę doświadczenia z tak małym zbiornikiem. Na pewno nie kupuj gotowego zestawu, złóż wszystko sam, ten sprzęt o którym piszesz jest ok, oświetlenie spokojnie wystarczy. Testy niestety musisz mieć wszystkie, na początek wystarczy NO2, NO3, NH4 ale np. w przypadku mojego akwa szybko potrzebowałam reszty testów bo dojrzewanie przebiegało błyskawicznie i bez żadnych problemów. Jeśli chodzi o kształt zbiornika to mój ma podobne wymiary i nie ma problemu z doświetleniem koralowców.


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam więcej pytań. Dzięki wielkie za odpowiedzi. Zaczynam kompletować sprzęt, zobaczymy co z tego wyniknie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600l/h to sama kaskada, do tego jeszcze koralia nano przynajmniej.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem już akwarium cube 30x30x30, kaskadę, grzałkę, lampkę oraz filtr RO3. I tutaj mam pytanie, czym różni się RO2 od RO3 ? Ostatnie pytanie, co bardziej polecacie, zwykłą turbinę typu powerhead czy JVP-101 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wavemaker 2000 albo 4000. Są tanie i dają radę. RO2 od RO3 różni się pewnie ilością prefiltrów. Do morskiego potrzebujesz jeszcze DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie skromnie ;) Zdecydowałem się jednak na pompe Atmana i po włączeniu zrobiła niewielki sztorm, martwych stref nie zauważyłem.

93148845.jpg

75164355.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że filtr juz kupiłeś......trzeba było dołozyć 20 PLN i kupić 701.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja tez wątpliwa - to nie jest typowa pompa cyrkulacyjna, mały otwór, wąski strumień.

Suma cyrkulacji to 800L/h, nie powala.

Skały chociaż 4 kg, pamiętaj, że póki co nie masz innej filtracji. Ale zaczynac chyba możesz :)

No i daj zdjęcie bo rozumiem, że juz zalałeś.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej nieobecności :) Byłem tydzień temu w Aquario w Katowicach i mam teraz nieźle namieszane w głowie. Po pierwsze, odpieniacz. Sprzedawca powiedział, że odpieniacz jest konieczny i bez niego akwarium w akwarium nic nie zdziałam, a kaskade z absorberami mogę sobie do słodkiego wsadzić. Po drugie, sól. Dowiedziałem się, że IO jest beznadziejna i mam używać tylko bogatej soli aby uniknąć rozjechania się parametrów, mówił coś o Blue Treasure czy jakoś tak. Co do cyrkulacji na razie ta pompka będzie za nią odpowiadać, kiedy akwarium dojrzeje i pojawią się mieszkańcy kupię Koralię nano. Mam także pytanie co do podłoża, czy tzw. żwir koralowy o granulacji 2mm mogę zastąpić żywy piasek. Przewertowałem na ten temat całe forum i doszedłem do wniosku, że to bez różnicy bo podłoże i tak zasiedlą bakterie a tych które są w LS jest dość mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiem Ci tylko tyle, zmień sklep.

przede wszystkim akwaria bez odpieniaczy tzw low tech radza sobie niekiedy bardzo dobrze. Ale prawda jest taka, że odpieniacz ułatwia utrzymanie parametrów.

To tak jak z ABS w samochodzie- bez niego zahamujesz ale z nim będzie Ci łatwiej.

W przypadku zestawu który posiadasz to kaskada jest bardzo dobrym rozwiązaniem lecz ta którą kupiłeś jest stanowczo za słaba.

Nie pojmuje ideologi wyklinania kubełków, kaskad i filtrów wewnętrznych... przecież to też filtruje wodę. Różnica polega tylko na wypełniaczu.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej nieobecności :) Byłem tydzień temu w Aquario w Katowicach i mam teraz nieźle namieszane w głowie. Po pierwsze, odpieniacz. Sprzedawca powiedział, że odpieniacz jest konieczny i bez niego akwarium w akwarium nic nie zdziałam, a kaskade z absorberami mogę sobie do słodkiego wsadzić.

Który sprzedawca? Ten z bródką, czy w okularach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HAHAHA! Jak zakładałem akwarium, to stwierdził, że solanka która się mieszała u mnie w baniaku od soboty, w czwartek nie była jeszcze gotowa, żeby włożyć tam żywą skałę. Ale wtedy jeszcze pracował w AŚ. Myślę zresztą, że chłopaki z AŚ chętnie Ci wytłumaczą co i jak. Następnym razem zawitaj do nich.

EDIT: W sensie, że wytłumaczą co i jak z akwarium morskim, a nie dlaczego Witek tam już nie pracuje :|

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawa wygląda w erybce ? Nie powiem, zniechęciłem się trochę do morszczyzny. A jak w końcu z tym piaskiem ? Mogę sypać ten żwirek koralowy czy koniecznie LS ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dopiero początek wiec jak na tym etapie się zniechęcasz to sprzedaj to co masz poki mało używane. A tak na serio niepotrzebnie idziesz swoimi sciezkami. Trzeba było kupic HBL 701 ma ok 23 cm szerokości wiec do 30 się zmieści i będzie wspomagal cyrkulacje, a do tego będziesz miał miejsce na odpieniacz ze strzykawek i absorbery, a nawet grzalke. Co do cyrkulacji dobrze byłoby mieć koncowke taka jak w hydorze jest, ale wtedy z tej piko pompki robi sie brzydki dlugas. Resuna 2000 mam sam jestem zadowolony szczególnie z jego wielkości, ale nie jestem pewny czy w PL gdzies go dostaniesz, tak wiec najlepszym rozwiązaniem będzie Koralia Nano 900. Oczywiście do RO3 musisz mieć demineralizator (zywice). Sol IO jest sola dobra, sprawdzona i dla poczatkujacych wystarczajaca, nie trzeba Ci bogatej soli gdyż elementy potrzebne zbiornikowi będziesz dostarczal przy tygodniowej podmianie wody. A 2 kg LR to trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie podłączania filtra RO. Jak wsadzić membranę to tej komory ? Ta guma dookoła membrany ma być na górze czy na dole ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.