Skocz do zawartości
MojeSumienie

Magnez i wapń

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchaj, weź postaraj się przeczytać to:

http://reefkeeping.c...6/rhf/index.php

jeżeli nie całość to na końcu jest podsumowanie. Ja wczoraj przeczytałem i jestem nieco mądrzejszy, o co biega w tym temacie. Google translate Ci pomoże :)

Generalnie chodzi o to że te całe Ca kH jest w wodzie, lecz nie ma tego w nieskończoność, tylko są określone ilości. Jak będzie dużo kH to niby można wyżej wywindować Ca. Jeśli jednego i drugiego jest za dużo to się wytrąca się w postaci węglanu wapnia. Woda morska jest przesycona CaCO3 i to powoduje że w jednym miejscu węglan się rozpuszcza, a w innym osiada. Jeżeli pH jest wyższe to jest mniejsza rozpuszczalność węglanu wapnia i się wytrąca. Niskie pH (np.7,6) powoduje rozpuszczanie CaCO3 również ze szkieletów korali. Jeżeli pH jest wyższe ( np. 8,2) to zwiększa się ilość węglanu wapnia w wodzie CaCO3 i kalcyfikacja korali jest lepsza ponieważ nie muszą one wypompować jonu H+. W niższym pH dominuje wodorowęglan HCO3. Magnez w wodzie powoduje wypieranie Ca ze szkieletów korali - przychodzi magnez do szkieletu, bierze Ca za szmaty i sru... zasiadając na jego miejscu :) Tak samo robi stront i inne pierwiastki, tyle że jest ich set razy mniej niż magnezu.

Tak że tego... :)

Ze swoich obserwacji mogę Ci powiedzieć abyś z Ballingiem się nie spieszył windując parametry - weź sobie wlej dawkę jednego i drugiego do szklanki i zobacz co się stanie :) Jeśli wlejesz duże dawki do akwa to się strąci CaCO3 i parametry nie pójdą w górę, a pH zleci w dół. Jest to trochę stresujące do życia w akwa - sam się o tym przekonałem. Podniesienie Mg 100 ppm na dobę przy ballingu jest pewnie wykonalne ale pH zleciiii... chyba że ostro napowietrzymy wodę i wywalimy CO2. Jeśli ktoś jedzie w kosteczce bez odpieńka to będzie ała :smile_dead:

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz mam - działa bardzo sprawnie

nie wiem jak to napisać, żeby nie zabrzmiało dziwnie :) sam problem rozumiem, ale nie jestem chemikiem i nie umiem tego przełożyć z polskiego na nasze.

generalnie całość sprowadza się do jednego (być może głupiego) pytania

Jak za pomocą tego co mam - doprowadzić parametry do równowagi bez zbytniego zachwiania systemu - który już jest zachwiany? - tym bardziej że dwa dni temu robiłem podmianę na soli IO

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie ma pomysłu?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego mam ten artykuł po polsu bardzo duży zbiór informacji odnośnie parametrów wody

Uproszczony przewodnik dot. relacji pomiedzy Ca, KH, Mg i pH

Wsrod najwazniejszych parametrow chemicznych w akwarium rafowym sa wapn (Ca) i twardosc weglowa (KH). Niestety, sposob w jaki odnosza sie do siebie czesto wprawia akwarystow w zaklopotanie. Relacje te sa dobrze znane i zostaly wielokrotnie przeze mnie opisane w poprzednich artykulach za pomoca szczegolowych rownan chemimcznych i matematycznych. Opisy te jednak czesto sa niesatysfakcjonujace dla wielu akwarystow, ktorzy nie mysla w takich kategoriach. Kiedy do dyskusji dolaczamy jeszcze kwestie wplywu magnezu i pH, opisy relacji pomiedzy nimi staja sie jeszcze bardziej skomplikowane i mniej zrozumiale dla wielu.

Rownie frustrujace byly proby opisywania tych relacji w zbyt uproszczony sposob. Niestety, niedbale uproszczenia moga prowadzic do blednych wnioskow. Na przyklad uproszczony poglad, ze calkowita ilosc wapnia i twardosci weglowej, w stanie stabilnym w wodzie morskiej ma jedna gorna granice moze prowadzic do nieporozumien. Kolejnym przykladem sa czesto zadawane pytania takie jak:

"Jak wysoko moge ustalic poziom KH przed rozpoczeciem wytracania sie z roztworu?

lub

"Moje testy pokazuja, ze poziom wapnia wynosi 700 ppm. To niemozliwe, prawda?"

Co gorsza, takie nieporozumienia moga doprowadzic niektorych akwarystow do rezygnacji z prob zrozumienia interakcji chemicznych wystepujacych w ich akwariach gdy takie uproszczone wnioski sa sprzeczne z ich wlasnymi doswiadczeniami.

Ten artykul opisuje relacje miedzy wapniem, twardoscia weglowa, magnezem i pH w prosty i intuicyjny sposob. Posluguje sie prostymi schematami, ktore pomoga akwarystom zrozumiec zlozone procesy zachodzace w naszych akwariach w sposob, ktory, miejmy nadzieje, jest sensowny i latwy do zastosowania. Ponadto, o ile te schematy sa nieco uproszczone, to sa jednak naukowo "poprawne", a wiec nie powinny prowadzic akwarystow na droge do nieporozumiem.

Poszczegolne czesci tego artykulu najlepiej czytac w kolejnosci, gdyz buduja one fundamenty do nastepnych.

Wapn

Wapn jest jednym z glownych jonow w wodzie morskiej. Jego stezenie w naturalnej wodzie morskiej wynosi okolo 420 ppm, a wiec obejmuje wagowo prawie 1,2% cial stalych. W oceanie, odchylenia od tej koncentracji są najczesciej spowodowane przez zmiany zasolenia, ktore powoduja odpowiadajace obnizanie poziomow wapnia. Jony wapnia w wodzie morskiej maja dwa ladunki dodatnie i sa zapisywane jako Ca ++.

Wapn jest bardzo wazny w akwariach rafowych dla wielu organizmow, w tym korali i glonow wapiennych, gdyz umozliwia proces asymilacji weglanu wapnia do budowy szkieletow. Jesli nie jest dostepny w odpowiednich ilosciach, takie organizmy stresuja sie, a nawet moga umrzec. Zaleca sie akwarystom utrzymywania wapnia na poziomie 380-450 ppm.

Twardosc weglowa

Twardosc weglowa jest zlozonym parametrem. Nie jest to "jakies cos" w wodzie. Wlasciwie jest to suma wielu rzeczy, z ktorych wszystkie razem stanowia pewna wlasciwosc chemiczna. Powodem do mierzenia KH przez akwarystow jest to, ze w wodzie morskiej, KH w wiekszosci sklada sie z wodoroweglanow i weglanow. Korale przyjmuja wodoroweglany z wody (HCO3-) i przetwarzaja w weglany (CO3 --) w celu budowania swoich weglanowapiennych szkieletow. W związku z tym, twardosc weglowa jest wskaznikiem, czy jest wystarczajaca ilosc wodoroweglanow w wodzie.

Normalny do wysokiego poziomu KH oznacza wystarczajaca obecnosc wymaganego wodoroweglanu, a niski poziom oznacza, ze &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety rysunki nie przeszły ale są w orginale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuję :) za przetłumaczenie. jak się kiedyś spotkamy stawiam wielką flaszkę :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można znaleźć źródło tego co podałeś w raz z rysunkami w PL ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem i wiem juz jakie są zależności między Ca, Mg, kH.

Wychodzi na to, ze nie moge lać wiecej chemi - bo jeszcze bardziej rozwale ten układ - skoro jest przesycony.

Czy w takim razie żeby powoli stabilizować te parametry dobrą rzeczą będzie podmiana wody? Jeśli tak, to jakiej wielkości? - 10%?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odłączyłem ballinga u siebie teraz i prostuje go przez podmianki, wydaje mi się ze tak jest najlatwiej. bo mi ca roslo a mg spadalo mimo ze ca w ogole juz nie podawalem. za 2 dni testy i bede mial porownanie po tygodniu bez podmianki i testow. jedynie kh kontroluje (bo najszybciej) i spadlo mi z 12-11 na okolo 10-9 ale i tak nic nie zmieniam na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej pory stosowałem sól IO, czy teraz mam przejść na bardziej bogatą sól? Czy dalej zostać na IO?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej pory stosowałem sól IO, czy teraz mam przejść na bardziej bogatą sól? Czy dalej zostać na IO?

Ja robie teraz tak. Mialem io zmienilem na kenta robie podmianki raz w tygodniu okolo 8% (47L) odłaczylem całą suplementacje w postaci mg ca i kh chcę ustabilizowac zbiornik i dowiedziec sie co spada i ile w ciagu tygodnia, kupilem nowe testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie bede musiał dzisiaj podjechac po sól. I przygotować wodę.

Mam nadzieję, ze to pomoże


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy parametrach zaniżonych jak w twoim zbiorniku możesz pomyśleć o zmianie na bogatszą sól. Podejrzewam jednak że nawet po przejściu na lepszą sól będziesz musiał i tak ratować się podbijaniem magnezu, wapnia i KH zwiększonymi dawkami do ich uregulowania.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo będzie musiał ale jak on teraz nie wie ile mu potrzeba dodawać każdego z nich to jak ma powadać? to że na opakowaniu pisze tyle i tyle to znaczy że dobrze bedzie jak bedzie tyle i tyle lal? tak jak by pisało w karcie samochodu średnie spalanie 10L to za każdym razem po 100km przejechanych tankujesz 10L czy może raz 9 a raz 12?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy rozpoczynałem zabawę z ballingiem byłem święcie przekonany że uda mi się wcześniej wyrównać parametry wapnia mleczkiem aragonitowym, oczywiście zalecane dawki to tylko zalecane dawki i musiałbym wlać całą butelkę w ciągu tygodnia żeby uzyskać rezultat.

Dlatego proponowałem Darkowi odstawienie butelki z wapniem Grotecha i zakup czystego prochu. Proponowałem również kalkulator który pomaga ustalić tylko i wyłącznie szacunkowe dawki dla podbicia parametru w określonym czasie. Ale przecież kalkulator to zło :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz nie chodzi o to ile trzeba dodawać - bo to jestem w stanie dość szybko wyliczyć.

Tylko teraz przez to dolewanie wszystkiego po trochu zrobił się bałagan z parametrami straszny - i teraz jakoś to musze ustabilizowac.

W miarę szybko ale z drugiej strony niezbyt drastycznie. Dlatego tak na logikę wydaje mi się ze podmiany mogłyby trochę podratować wodę. Choć oczywiście mogę się mylić.

Najgorsze jest to, ze w kostce miałem mniejsze wahania - niż teraz w 2krotnie większym :(


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy rozpoczynałem zabawę z ballingiem byłem święcie przekonany że uda mi się wcześniej wyrównać parametry wapnia mleczkiem aragonitowym, oczywiście zalecane dawki to tylko zalecane dawki i musiałbym wlać całą butelkę w ciągu tygodnia żeby uzyskać rezultat.

Dlatego proponowałem Darkowi odstawienie butelki z wapniem Grotecha i zakup czystego prochu. Proponowałem również kalkulator który pomaga ustalić tylko i wyłącznie szacunkowe dawki dla podbicia parametru w określonym czasie. Ale przecież kalkulator to zło :)

nie napisałem że zło :)

poprostu wiesz... z jednej strony łatwo napisać "kup" - z drugiej zaś jestem ja i w sumie mogę wydać ta kasę (której jak pewnie każdy nie mam zbyt wiele) - tylko czy to pomoże?

Artykuł pomógł mi zrozumieć zależności (choć pewnie i tak dalej czegos nie rozumiem) - ale nie umiem zrozumieć co poza podmianami mogę "dzisiaj" zrobić - żeby ustabilizować zbiornik


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kmirko zawracasz teraz d... Nikt nie powiedział że "zło" tylko zwróciłem uwagę że kolega chce wykorzystać preparaty które ma i tu twój kalkulator można sobie wsadzić w buty. Przejście na prochy Ballinga to zaproponowałem juz na samym początku, jakbyś czytał to byś wiedział a nie wylewał żale.

Przejście na prochy ballinga będzie najlepszym rozwiazaniem oczywiscie. Przejście na bogatą sól itd... życzę powodzenia, żeby sie tylko wysypem glonów nie skończyło. Przy tak rozchwianych parametrach nie da się określić zapotrzebowania na Ca, Mg itd gdyż pobór ich też jest zaburzony aż w skrajnych przypadkach zupełnie wstrzymany, więc ...sam sobie dopowiedz.

Moim zdaniem przejdź na Ballinga i dozuj na początku jak Bóg przykazał po równo z naciskiem na utrzymanie kh na poziomie np 8 czy 9. Po Ustabilizowaniu kH wprowadzaj korekty dla Ca i Mg - niewielkie, cały czas pilnując kh.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co chcesz usłyszeć , ja to przekopiuje i wkleję wtedy będziesz zadowolony.

Do czego Ci rada jak i tak jej nie słuchasz.

Balling to są groszowe odezwij się do Seb-a może jeszcze ma .

Ps. samą podmianą nic nie zmienisz .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kmirko zawracasz teraz d... Nikt nie powiedział że "zło" tylko zwróciłem uwagę że kolega chce wykorzystać preparaty które ma i tu twój kalkulator można sobie wsadzić w buty. Przejście na prochy Ballinga to zaproponowałem juz na samym początku, jakbyś czytał to byś wiedział a nie wylewał żale.

Przejście na prochy ballinga będzie najlepszym rozwiazaniem oczywiscie. Przejście na bogatą sól itd... życzę powodzenia, żeby sie tylko wysypem glonów nie skończyło. Przy tak rozchwianych parametrach nie da się określić zapotrzebowania na Ca, Mg itd gdyż pobór ich też jest zaburzony aż w skrajnych przypadkach zupełnie wstrzymany, więc ...sam sobie dopowiedz.

Moim zdaniem przejdź na Ballinga i dozuj na początku jak Bóg przykazał po równo z naciskiem na utrzymanie kh na poziomie np 8 czy 9. Po Ustabilizowaniu kH wprowadzaj korekty dla Ca i Mg - niewielkie, cały czas pilnując kh.

Tylko że kolega Darek wciąż nie wie ile ma podawać żeby parametry ustabilizować i ile to jest "jak Bóg przykazał" ? Przepraszam za d..... zawracanie.

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak Bóg przykazał" to jest po równo - chyba to wyraźnie napisałem?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co chcesz usłyszeć , ja to przekopiuje i wkleję wtedy będziesz zadowolony.

Do czego Ci rada jak i tak jej nie słuchasz.

Balling to są groszowe odezwij się do Seb-a może jeszcze ma .

Ps. samą podmianą nic nie zmienisz .

to nie jest tak, że nie słucham... ja poprostu mało wiem i czasem proszę tylko o łopatologiczne wyjaśnienie.

Przy tylu informacjach człowiek ma taki młyn w głowie - ze sam czasem nie wie co jest dobre a co złe. a co jeszcze lepsze.

Poza tym dla mnie pojawia się teraz nowy "wątek" którego też do końca nie znam... coś tam czytałem i wiem, ale więcej nie wiem...

Proszę się na mnie nie złościć. Staram się to ogarnąć, ale nie zawsze wychodzi...

edit:

dla mnie balling kojarzy się z reaktorem - który widziałem u kolegi Tomka. A ja nawet nie mam narazie sumpa - dlatego też się go trochę boję

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety kolego - Balling nie ma nic wspólnego z reaktorem i nie po to Tester się męczył i specjalnie dla takich jak Ty wszystko wyłożył kawa na ławę żebyś Ty teraz takie rzeczy wypisywał. To nie jest trudne, trzeba tylko poswiecić 10 min i przeczytać. Chyba że kogoś wiedza boli...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już chyba powoli widzę światełko w tunelu.... mam nadzieję, że nie wyjedzie z niego pociąg.

Bardzo dziękuję Tomaszowi za obszerne wyjaśnienia przez telefon. :)

Reasumując - wyszło na to, że parametry rozwaliłem specyfikiem z grotecha, bo magnez i kh podnosiłem poprawnie.

Już Tomasz mnie naprostował :) i mam nadzieję, że powoli system będzie nabierał rumieńców.

Muszę dokupić tylko chlorek wapnia. Resztę specyfików mam poprawną.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy starali mi się pomóc. Chciałem również napisać, że ... słucham - tylko czasem nie rozumiem :)

Proszę też "starych wyjadaczy" o wyrozumiałość dla takich osób jak ja :)

dziękuję

Darek


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.