Skocz do zawartości
MojeSumienie

Magnez i wapń

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

chciałbym prosić o poradę w sprawie szybkiego znikania magnezu i wapnia.

Mierze salifertem. Dawkuje codziennie wg zaleceń - Magnezu 20ml, Wapnia 1ml

i od 4 dni magnez utrzymuje się na poziomie 1200, wapn 320...

Za cholere nie chce iść wyżej ani jedno ani drugie. kH mam 7,2 w porywach 7,3

Euphyllia się juz praktycznie zwinęła - z pięciu główek została tylko jedna słaba.

PO4 - 0, NO3 - 5, SI-0

Cały czas mam problem z tymi dwoma...

Kupiłem przed świętami Calcium pro z Grotecha i dozuje co dziennie.

Proszę o poradę - bo mnie już powoli trafia :(


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zalecenia są do d... Podnieś dwa razy dawkę i sprawdź. Poza tym następnym razem kup odczynniki balingowskie i nie będziesz musiał wtedy wyczytywać bzdur z etykietek jakiś wynalazków.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje mi się że za mało Lejesz tego preparatu na podniesienie poziomu wapnia Piszesz 1 ml.

Pierwsza lepsza instrukcja ze strony sklepu:

<Dawkowanie:

1 ml preparatu zawiera 250 g łatwo przyswajalnego przez koralowce wapnia.

10ml preparatu podnosi poziom wapnia o 25 mg w 100l.

Podczas podnoszenia poziomu wapnia należy uważnie kontrolować KH które w tym czasie może szybko spadać.

Rozmawiamy oczywiście o Grotechu

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem w sklepie i tak mi przekazali, że mam tyle dozować.

ale jak rano wlałem 1ml - to teraz mogę wlać jeszcze raz?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odczynników ballinga nie kupowałem bo mam całe puszki chemii na magnez i kH - wiec szkoda mi było wydać kase i zostawić to co mam


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik zbliżonej pojemności średnio obsadzony. Dziennie leję przeciętnie 4ml Ca i 3ml Mg. Dla Ca 1ml daje 2ppm na 100 litrów, a dla Mg 1ppm. Może Ci to pomoże w kalkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki.

ale jak rano wlałem ten 1ml - to teraz moge dolać jeszcze te 9ml? czy wstrzymać się do jutra?

Nie wiem czy przy takim dozowaniu Ca nie będzie to jakiś bardzo duży skok? 25mg?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie był stresu, nie powinieneś podnosić Ca o więcej niż 20ppm, a Mg o więcej niż 10ppm dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej spokojnie. jak pogrzeba to Mg podnoszone o 100dziennie nie robi żadnego wrażenia na zbiorniku, więc pora chyba skończyć to bezmyślne przepisywanie rad z minionego wieku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz dobrze prawi mg - 100/dzień ca 50/dzień byle nie jednorazowo (dotyczy ca)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnie tak jak Robi i Tomasz prawią nie ma co się pitolić acz kol wiek umiar oczywiście wskazany, tylko z KH trzeba spokojnie ale to Ciebie w tym momencie zdaje się nie dotyczy.

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za pomoc.

W takim razie dolewam jeszcze dzisiaj te 10ml i jutro taką samą dawkę. A w czwartek zrobię jeszcze raz testy i zobaczymy czy podskoczyło.

Mam nadzieje, że będzie wszystko OK.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Testy proponował bym zrobić po podaniu pierwszej dawki, nie od razu ale po jakiś dwóch godzinach, Będziesz widział efekty i co dalej i ile lać.


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ciągu 2h wymiesza się wszystko?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powinno


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze, żeby dawki, gdzie po jednej już zmierzysz różnicę było odpowiednie. Parametry powinny rosnąć stopniowo.

Próbowałeś AqaCalculator?

Wpisujesz parametry akwarium i stężenia roztworów, wychodzi dozowanie.

No i czemu piszesz w off-topic zamiast w chemii?

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie próbowałem AquaCalculatora - bo nie znam :(

a piszę w offtopic bo wydawało mi się ze tu jest dział odpowiedni... ale jeśli nie to przepraszam.

Mam nadzieje, że jakiś admin to przeniesie

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, raczej postem powyżej nie zawracaj sobie głowy. Wszelkie kalkulatory zdają egzamin gdy wiemy konkretnie co lejemy i jakie ma stężenie. W Twoim przypadku zastosowania gotowego produktu taki kalkulator tworzy producent który zresztą masz na opakowaniu: czyli ile r-ru podnosi stężenie w jakiej objętości. Lub pozostają nam nasze pomiary.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomagaj się KALKULATOREM, bo dawki które podajesz są niczym do zapotrzebowania jakie masz w akwarium.

Kontroluj w tym czasie dla korekty poziom wapnia i magnezu a później zjedź do niskich własnych wcześniej ustalonych dawek i koryguj.

Kalk_zps258fded3.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aleście mi teraz zamieszali tymi kalkulatorami :)

są fajne ale jak Tomasz pisze nijak nie mają się do gotowych produktów. W tym przypadku Calcium Pro Grotecha.

faktem jest, że jak miałem malutkie akwarium - zmiany były widoczne dużo szybciej aniżeli w większym.

Wydaje mi się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem (jak pisał mi kolega Reefbos) będzie jak przez kilka dni będę podnosił Mg i Ca do "książkowego" poziomu, a potem sprawdzę ile ubywa dziennie i potem mogę sobie dozować dawki - tak, żeby utrzymywać poziom.

Ale cieszę się, że już wiem jak jednorazowo wysokie mogą być dawki poszczególnych suplementów.

Dziękuję


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech to szlaq.... chyba się już gubię...

dodałem 10ml Calcium Pro... zmierzyłem teraz ile jest - wyszło 320

ale Magnez wyszedł 960

kH 6,7

czyli teraz co mam zrobić? Jak zaczne podnosić kH - spadnie Ca... Ale czemu znowu spadł Mg? skoro dzisiaj rano bylo dużo więcej?

ręce mi opadają i najgorsze jest to, że nie wiem co dalej zrobić? Żeby wszystko wróciło do normy?

mam takie specyfiki?

do podniesienia Mg - http://www.emimors.pl/eco-magnesiumchloride-hexahydrat-1000-g-p-1418.html - mam napisane, że mam dawać 20ml/dzień przez 3-4 dni (daje juz 7 dni i Mg ciągle spada)

do podniesienia Ca - http://erybka.pl/product-pol-1365-GroTech-Calcium-Pro-Liquid-500-ml.html - tu dzisiaj się dowiedziałem, że mam dawać po 10-12ml dziennie.

do podniesienia kH - wodorowęglan sodu przygotowany przez kolege Mateusza z Pszczyny - stosuje 10ml dziennie przez 3 dni i działa.

Teraz powiem szczerze już pogłupiałem... bo niby pytałem w sklepie co mam kupic na podniesienie Ca - doradzili mi to, ale qrde za cholere nie wiedzialem, że lepsze będzie to http://erybka.pl/product-pol-1369-GroTech-kH-Ca-1-1000-ml.html

i teraz mam 3 specyfiki - i gówniane parametry....

i co dalej robić?

D.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Darek słuchaj praktyków Tomasz Robi, bo przekombinujesz, ja jestem na podobnym etapie jak Ty i za nim zacząłem lać co kol wiek, to czytałem, im więcej tym większy mętlik w głowie.

Ja mam to szczęście że mam w okolicy kilku fajnych morszczaków i po wielu dyskusjach doszedłem do wniosku że muszę obserwować swój baniaczek , a nie stosować zapodane recepty w/g jakiś tam kalkulatorów czy przepisów bo ktoś tak stosuje.

Kalkulatory gotowe przepisy są super dla kogoś kto wie co w jego baniaku piszczy, w innym przypadku jeżeli nie jesteśmy świadomi w stu procentach co lejemy i ile powinniśmy lać możemy sobie zrobić kuku.

Pozdrawiam

Robert

W pierwszym linku wyświetla mi się error, a tak z innej beczki nie lepiej jest stosować preparatów jednego producenta, bo może być kolejne kuku

Darek może nie zrozumiałem ale z ostatniego postu wynika że lejesz bo tak jest napisane , dawki Dostosuj do swojego systemu, i litrów wody

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z gotowymi preparatami, mleczkami aragonitowymi itd. itp

Kup w rozsądnej cenie czyste prochy do ballinga rozrób wedle prawideł i działaj.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słucham... kalkulatorów nie używam narazie.

Tylko teraz się już całkowicie zamotałem....

miękasy napompowane do granic, LPSy pozamykane... euphyllia prawie padła... a parametry zamiast lekko się poprawiać to jak widać po powyższych postach..

a mnie zaraz rozerwie ze złości :(


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.