Skocz do zawartości
kgb

Choroba morska - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dostałem choroby morskiej i więc zakładam solniczkę. Na początku małą w celach eksperymentalnych.

Mam kilka pytań i będę wdzięczny za rady starszych kolegów, ale najpierw przedstawię plan działania:

Akwarium 60x40x35(wysokość), 84 l

Sprzęt: AM Miniflotor + pompa napowietrzająca Ikola 250, Grzałka 75W Tetra, Głowica Power Head 30 x 2,

LR-> 10 kg (na start)

LS-> 9 kg AragAlive

Sól - SERA

Pokrywa DIY

2 x OCEAN White 24W AM

1 x OCEAN Blue 24W AM

Na jednym stateczniku(3x24/4x24)

Ze względu na brak miejsca nie planuję panela ani refugium

Wszystko powyższe (oprócz LR i LS) już w posiadaniu.

Planowana obsada początkowa (w kolejności wkładania do baniaczka):

pełzatka, 2 x ślimaki turbo, 1 x krab pustelnik, rozgwiazda piaskowa, 1 x błazenek, dwie krewetki czyszczące, krewetka pistoletowa + babka (pewnie będzie siatka nad akwa), ukwiał (jeszcze wybieram) i inne (później)

Pytania na początek:

1. Ze względu na brak RO i DI (tymczasowy) źródłem mojej wody będzie woda destylowana z pobliskiej elektrociepłowni. Czy ktoś prowadzi w ten sposób swoje akwarium? I czy tą wodę wystarczy wymieszać z solą ,czy też niezbędne będą jakieś dodatki ?

2. LS należy włożyć razem ze skałami czy też poczekać aż skały się oczyszczą a następnie dodać LS ?

3. Wg literatury podmiany wody na początku powinne być częste (10 % co tydzień). Czy to się sprawdza, czy czasem nie spowoduje to dłuższego dojrzewania zbiornika? Może się ograniczyć do podmian 10% co 2 tygodnie?

4. Czy podczas dojrzewania zbiornika nie skrócić czasu oświetlania zbiornika do np. 3-4 godzin na dobę, w celu zmniejszenia inwazji glonów? Oczywiście posadzę pełzatkę i dostarczę dwa ślimaczki turbo.

5. Moje lampy będą wisiały na wysokości około 13 cm nad lustrem wody. Czy to nie za wysoko?

Wszelkie inne cenne uwagi mile widziane.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 1, woda z elektrowni to niewiem czy sie bedzie nadawac do morskiego sam kiedys bralem taka wode do akwa z paletkami.Dokladnie z prubopobierakow z wtornego przegrzewacza pary ale niestety chlodnica w nich jest z rurek miedzianych,a woda do morskiego nie moze miec doczynienia z miedzia.Bralem tez wode z destylarki ale ta tez byla miedziana.No chyba ze masz dostep do wody ktora nie miala kontaktu z miedzia. 2.LS to lepiej dac po LR jak skala sie wstepnie oczysci.Na pozostale pytania niech odpowiedza ci doswiadczeni akwarysci.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedys brałęm do morskiego wode z sklepu zoo ale to była woda z ro,Tynio jak sie nie myle jechał a może jeszcze jedzie na wodzie z elektrowni... a akwarium zajefajne


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas dojzewania akwa oswietlenie niejest potrzebne tylko dobra cyrkulacja i cierpliwosc>> :(

Pozdro :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do podmiany wody to w jednym swoim akwa przez rok wody nie zmienialem tylko z RO dolewalem ale zato obsada to tylko 4 ryby 2 kraby i 4 krewetki oraz sporo miekich korali no i regolarne dawkowanie mikroelementow :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Waldek to jest taka amerykanska teoria, podobno wtedy glony mniej rosna. Nie wiem, nie probowalem ale podobno to dziala :(

@KGB

Ad.3 Mysle ze podmiany nie maja wielkiego wplywu na dlugosc dojrzewania. Jesli chcesz miec naprawde krotkie to wystartuj na wodzie z dojrzalego zbiornika, 3 zbiorniki do tej pory startowalem w ten sposob i dojrzewanie bylo niemal niewidoczne golym okiem, ze 3 dni moze troszke glonow na piasku i tyle :(

Ad.5 IMO nie bedzie za wysoko.

A teraz cos ode mnie: pomysl o jakies wentylacji tej pokrywy, 3x24W daje sporo ciepla, pomysl o jakims wiatraczku, od karty graficznej powinien wystarczyc i niech wydmuchuje powietrze spod pokrywy na zewnatrz.

I obiecaj ze nie wsadzisz jednego, samotnego blazenka.

Jesli juz blazenki to tylko w parze.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje bez swiatla dojzewalo i zero problemow ale kazdy wie swoje i robi jak uwaza.. :(

Pozdro.. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zako :

kazdy wie swoje i robi jak uwaza.. :(

W pełni popieram, każdy wie swoje.

Zastanówmy się chwilę, zasiedlamy żywą skałę zakładam, że dobrej jakości.

Wnosimy, więc masę życia też takiego, które wbrew pozorom potrzebuje światła.

Dajmy im szanse, aby to życie przeżyło.

Że będą glony w początkowym okresie, to niech sobie będą, im więcej tym lepiej, ponieważ szybciej skończy się dla nich pożywka, wyżrą szybciej wszystko i z głodu wyginą.

Owszem, nie dając światła hamujemy przyrost glonów, ale ten proces trwa zaledwie do dwóch miesięcy, przy podłej skale.

Trzeba wyważyć, za i przeciw.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta miedzia w wodzie to bym nie przesadzal.

Owszem, slona woda wchodzi w reakcje z miedzia, ale woda czysta chemicznie z tego co sie orientuje to nie.

Niech sie wypowie jakis chemik.

A co do swiatla, skoro przy dojrzewaniu nie trzeba swiecic, to jeden dzien po dojrzewaniu tez moze sie nic nie stanie ... a moze dluzej bez swiatla tez wytrzyma ... a moze w ogole nie bedzie trzeba swiecic?

No i prosze, coz za oszczednosc pradu.

:Dozingoff


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna zrobic test na zawartosc miedzi w takiej wodzie aby stwierdzic jej przydatnosc do akwa morskiego.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Więc zrobię tak:

1. Będę molestował @Tynia aby pochwalił się czy brał wodę z elektrociepłowni. @Peniek dzięki za uwagę na temat miedzi. Przeczytałem, iż jest szkodliwa dla zwierzątek morskich . Pan Baumaister podaje, iż ilość miedzi rzędu 0,03 mg/l jest w stanie pokonać bezkręgowce. Najpierw jest gromadzona w glonach, a potem jako bomba ekologiczna czeka na aktywacje. Dlatego postaram się zbadać wodę.

2. LS włożę do baniaczka gdy skała się w miarę oczyści

3. Podmiany nastąpią wg pierwotnego założenia 10 % co tydzień (będę obserwował akwa). Na start postaram się zasilić akwa 20 l wody z dojrzałego baniaczka. Może uda się wytargować ją przy zakupie LR.

4. Pozostawię pełny tryb dzienny oświetlenia i będę obserwował jak glony się wychylają. Niech padną z przejedzenia.

5. Oświetlenie pozostaje. Pokrywa ma otwory wentylacyjne. Jeżeli zauważę iż mam problem z temperaturą to faktycznie dodam wentylatorek.

@AquaManiac obiecuję dwa błazenki. Faktycznie doczytałem iż lubią towarzystwo. Wesołe rybki to tobre rybki.

Postaram się na bieżąco informować o akwa. Założę dziennik.

Pozdrowionka


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.