Skocz do zawartości
dale

Ściemnialne t5 - ściema, czy faktycznie warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak u innych, ale u mnie, jak założyłem nowe świetlówki, przy ściemnianiu i rozjaśnianiu robił się stroboskop. Trzeba było je włączyć na 100% i potem, po kilku dniach dopiero przestawić lampę. Z tym że, pamiętaj że różne barwy, różnie ściemniają, jak ustawisz sobie kolor w baniaku, przy ściemnianiu i rozjaśnianiu będziesz miał inną barwę. Druga sprawa - przy ściemnianiu 6 miesięcy może Ci wytrzyma jakaś biała zimna. Niebieskie,nie mówiąc o różowych polecą szybciej. Ja miałem ati i am kolorowe, po 3 miesiącach już różnica była widoczna dla mojego oka. Trzecia kwestia - te słynne łagodne wschody i zachody.... Widziałem kilka lamp - w tym samoróbki z super sterownikami z "milionami" kroków i pierdylionami fajerwerków (przepraszam za zwrot, ale dokładnie oddaje on mój stosunek do makaronu nawijanego na uszy przez osoby chcące zarobić na nas), zawsze, ale to zawsze zauważalne dla mnie były chwile włączenia świetlówek i zgaszenia - o ile przy świetlówkach samo rozjaśnianie jak i ściemnianie było niezauważalne, o tyle przy ledach zawsze były zauważalne zmiany natężenia - jeśli dla mnie były, to i dla ryb tym bardziej. A jesli lampa była hybrydowa - dochodziło jeszcze błyśnięcie światłem w chwili zapalenia świetlówek.

Chcesz wybrać lampę docelową :) ? Popatrz na baniaki które Ci się podobają. Dla mnie takimi akwariami wzorcowymi (niedościgłymi dla mnie na razie) są akwaria Kolegi Krzysztofa Tryca, Pawła - Foxa i Twistmana. Twist, ma ledy i t5 - mocno wypasione ledy, ale wraz musiał dopalać t5.

Brał bym na Twoim miejscu zwykłą t5.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świecę tak samo, jak @inmar, różnica na korzyść w stosunku do zwykłego wyłączania jest kolosalna - w czasie zachodu rybki normalnie szykują się do snu, a nie jak wcześniej po nagłym zgaszeniu panika i zamieszanie...

Rury przed stosowaniem wschodów/zachodów "wypalam" przez 80-100h

pzdr

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar czyli wkladasz nowe i pierwszy kanał normalnie wschody/zachody a drugi zapala sie od razu na 100% i gasnie ze 100% do zera dobrze rozumiem?

Na kanał ściemniany wkładam już wypalone świetlówki.Co do sterowania to tak jak napisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u innych, ale u mnie, jak założyłem nowe świetlówki, przy ściemnianiu i rozjaśnianiu robił się stroboskop. Trzeba było je włączyć na 100% i potem, po kilku dniach dopiero przestawić lampę. Z tym że, pamiętaj że różne barwy, różnie ściemniają, jak ustawisz sobie kolor w baniaku, przy ściemnianiu i rozjaśnianiu będziesz miał inną barwę. Druga sprawa - przy ściemnianiu 6 miesięcy może Ci wytrzyma jakaś biała zimna. Niebieskie,nie mówiąc o różowych polecą szybciej. Ja miałem ati i am kolorowe, po 3 miesiącach już różnica była widoczna dla mojego oka. Trzecia kwestia - te słynne łagodne wschody i zachody.... Widziałem kilka lamp - w tym samoróbki z super sterownikami z "milionami" kroków i pierdylionami fajerwerków (przepraszam za zwrot, ale dokładnie oddaje on mój stosunek do makaronu nawijanego na uszy przez osoby chcące zarobić na nas), zawsze, ale to zawsze zauważalne dla mnie były chwile włączenia świetlówek i zgaszenia - o ile przy świetlówkach samo rozjaśnianie jak i ściemnianie było niezauważalne, o tyle przy ledach zawsze były zauważalne zmiany natężenia - jeśli dla mnie były, to i dla ryb tym bardziej. A jesli lampa była hybrydowa - dochodziło jeszcze błyśnięcie światłem w chwili zapalenia świetlówek.

Chcesz wybrać lampę docelową :) ? Popatrz na baniaki które Ci się podobają. Dla mnie takimi akwariami wzorcowymi (niedościgłymi dla mnie na razie) są akwaria Kolegi Krzysztofa Tryca, Pawła - Foxa i Twistmana. Twist, ma ledy i t5 - mocno wypasione ledy, ale wraz musiał dopalać t5.

Brał bym na Twoim miejscu zwykłą t5.

no to odwiodłeś mnie skutecznie od kupna tej lampy a juz miałem w tym tygodniu zamawiać,teraz nadal jestem w d*pie,sam już nie wiem co kupić,kompletuje sprzęt i wszystko już mam ale brak lampy i od miesiąca już stoje w miejscu bo nie wiem co zrobić.Ledy są fajne bo można nimi fajnie sterować ale światło jakie mnie interesuje dają tylko t5 a skoro jest taka lipa z takim szybkim zużyciem świetlówek to już nie wiem co mam robić,a w zwykłej lampie t5 ile poświecą? 6 miesięcy chociaż? co byś dał na moim miejscu do akwarium 110x70x50?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz mieć lampy ściemnialnej(T5) ale chciałbyś mieć lepszą kontrolę nad poszczególnymi parami świetlówek(zamiast typowego 2+6) to może zainteresuje Cię Diuna 8x39W lub 10x39W(choć 8x39W moim zdaniem wystarczy).

Wbudowany moonlight z asymetryczną soczewką oraz aktywne chłodzenie, a także kontrola każdej pary t5 oddzielnie pozwoli Ci chociaż na "schodkową" zmianę jasności(4 stopniową) w trakcie "wschodów" i "zachodów".

Lampy do końca listopada zawierają komplet świetlówek w cenie, wydaje mi się więc ze to atrakcyjna oferta - warta rozważenia. ;-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz mieć lampy ściemnialnej(T5) ale chciałbyś mieć lepszą kontrolę nad poszczególnymi parami świetlówek(zamiast typowego 2+6) to może zainteresuje Cię Diuna 8x39W lub 10x39W(choć 8x39W moim zdaniem wystarczy).

Wbudowany moonlight z asymetryczną soczewką oraz aktywne chłodzenie, a także kontrola każdej pary t5 oddzielnie pozwoli Ci chociaż na "schodkową" zmianę jasności(4 stopniową) w trakcie "wschodów" i "zachodów".

Lampy do końca listopada zawierają komplet świetlówek w cenie, wydaje mi się więc ze to atrakcyjna oferta - warta rozważenia. ;-)

no właśnie myślałem nad tą lampą ale jak to jest żę każdą z ośmiu świetlówek moge ustawić oddzielnie? jesli tak to całkiem ciekawe rozwiązanie :) pytanie tylko ile jeszcze takie świetlówki wytrzymają w tej lampie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aż tak kolorowo nie jest że można każdą ze świetlówek ustawiać :)

Ponieważ balasty elektroniczne do T5 zbudowane są w ten sposób że zasilają świetlówki parami to w Diunach masz możliwość kontroli każdej pary świetlówek oddzielnie.

Ponieważ nie są one ściemniane(sterowanie odbywa się na zasadach włącz/wyłącz kanał o zadanym czasie) to tego typu sterowanie nie ma żadnego wpływu na żywotność świetlówki.

A o właściwym czasie wymiany świetlówek(na podstawie faktycznie przepracowanych godzin dla każdej pracy) lampa poinformuje Cię sama :)

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aż tak kolorowo nie jest że można każdą ze świetlówek ustawiać :)

Ponieważ balasty elektroniczne do T5 zbudowane są w ten sposób że zasilają świetlówki parami to w Diunach masz możliwość kontroli każdej pary świetlówek oddzielnie.

Ponieważ nie są one ściemniane(sterowanie odbywa się na zasadach włącz/wyłącz kanał o zadanym czasie) to tego typu sterowanie nie ma żadnego wpływu na żywotność świetlówki.

A o właściwym czasie wymiany świetlówek(na podstawie faktycznie przepracowanych godzin dla każdej pracy) lampa poinformuje Cię sama :)

pozdrawiam

Super dzieki bardzo za odpowiedz musze to dokładnie przemyśleć bo to bardzo ciekawa lampa,dla mnie oczywiście wersja 8x39 :)

Przemku a mógłbyś mi doradzić jakie świetlówki dobrać do tej lampy? czy w lampie 8x39w jest możliwe uzyskanie takiej barwy światła lub zbliżonej jak na tym filmiku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze troszke temat...

Pytanko mam, czy w tej wersji sciemnianej, lampka ma timer do wlaczenie lampki i wylaczenia, ale bez sciemniania... Zastanawiam sie nad kupnem tej lampki, ale nie po to zeby sciemniac tylko zeby nie pchac do szafki dodatkowych timerow... :) Zawsze to ciut wiecej msca ;)


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.