Skocz do zawartości
Mario94

Ile i jak świecić dziennie w akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kilka pytań odnośnie świecenia\oświetlenia w akwarium.

Dodam ,że posiadam akwarium 35x35x35 i oświetlenie decolight duo marine 2x11W.

Dzisiaj kupiłem programator czasowy i chcę się zapytać:

1.Jak go zaprogramować czasowo?

2.O której się ma włączać a o której wyłączać?

3.Czy ma się na od razu na obydwie żarówki czy może najpierw na jedną a potem druga?

4.Chcę kupić oświetlenie nocne taki jak w aukcji:

http://allegro.pl/os...3140392268.html

Czy warto?Czy w czymś to pomaga w akwarium?

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Edytowane przez Mario94 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyszukiwarka na forum naprawdę nie gryzie i w dodatku działa bezproblemowo. :thumbup:


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło Matko Boska ...

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za "inteligentne" odpowiedzi.


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swiece caly dzień

znaczy od 10:30 do 22:30 - 12 godzin

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 programujesz jak chcesz +- 10 godzin świecenia na dobe.

ad 2 sam se wybierz ! jak śpisz w dzień a w nocy siedzisz przed akwa to polecam zamiane nocy z dniem.

ad 3 jak zrobisz i tak , i tak będzie ok. ale proponuje najpierw jedną potem (po np. godz.) drugą.

ad 4 może być .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za "inteligentne" odpowiedzi.

zaraz wpadnie Rafał i w "inteligentny" sposób wpakuje ci ostrzeżenie za niestosowanie się do regulaminu.forum.patrz pkt.2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jakiś żelaznych zasad, generalnie niebieskim świecimy dłużej niż białym, może to być cykl 12/8 czyli np. Aktynika od 9:00 - 21:00 Białe 11:00 - 19:00. Podczas dojrzewania świecimy o polowe krócej, żeby nie wspomagać rosnących glonów i ewentualnych plag, później stopniowo zwiększamy dawki światła. Oświetlenie nocne to też kwestia wyboru, nocne pomaga nowym zwierzakom bez większego stresu zaaklimatyzować się do nowego miejsca, zdarza się że po ciemku w panice ryby wyskakują z akwarium. Nocne powinno dawać delikatną poświatę. U siebie nie stosuje nocnego bo do akwarium dociera poświata z latarni ulicznej.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz wpadnie Rafał i w "inteligentny" sposób wpakuje ci ostrzeżenie za niestosowanie się do regulaminu.forum.patrz pkt.2

Oj widzę ktoś poczuł się dotknięty moją wypowiedzią.Ale jak mówi stare polskie przysłowie"Uderz w stół a nożyce się odezwą"!

Co do regulaminu forum to Ty kolego złamałeś pkt.1 i 4.Ale czas skończyć tą bezproduktywną dyskusję a Ciebie pozdrawiam i życzę więcej cierpliwości do "świeżych userów".

Wracając do tematu.

To oświetlenie nocne nie będzie za słabe/mocne do mojego akwarium?Nie chce przesadzić ,żeby to zwierzątkom nie przeszkadzało w nocy.


Akwarium 120L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej no opanujcie się niektórzy, już jeden temat dzisiaj upadł o adsorberach. Forumowa szukajka jest do du.y, a nawet jeśli to weźcie spiszcie całe forum w książkę i zamknijcie na amen. Tematy dla początkujących są bardzo nieaktualne - do czego zmierzam - sam z upływem czasu szukając czegoś tutaj dochodzę do wniosku jakie głupoty wypisywałem :)

Mamy bawić się w górników i wyciągać wiedzę od ludzi, którzy się już tu nie udzielają?

Faktycznie może lepiej pisać gdzie indziej, tam gdzie forum jest młode i napisanie "szukaj na forum" nie ma zastosowania

Dziękuję dobranoc.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby te ledy byly za silne (w koncu ryby tez chca spokoju) to skierujesz ja gdzies w rogu na kamien lub schowasz za pompa. Swiecenie rybom czterema ledami po oczach nie ma sensu. Nocne ma jedynie wskazywac ewentualny kierunek ucieczki a nie oswietlac pol akwarium. Mam wrazenie, ze gdyby te lampke skierowac na korala to by mu wystarczyla do zycia.... Jeden z tych czterech tez by wystarczyl.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej kupić pasek led ? podpiąc do niego z 5 v alby tylko się żarzył i będzie ok


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 4 Polecam takie moduły: http://allegro.pl/mo...3150047634.html tylko ja kupiłem 2 z zasilaczem (teraz nie mogę odszukać na allegro) przylepne. Jest to najlepsze rozwiązanie i tańsze. Nie zajmuje miejsca w akwarium i daje delikatne światło-u mnie przez godz od zgaszenia głownej lampy

post-13093-0-94556300-1365540697_thumb.jpg


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się te ledy Dejvix. Już 3 szt zamówiłem będą się paliły godzinę po zgaszeniu T5 ek , będzie mniej stresu po zgaszeniu. Zasilacz należy wybrać normalny do LED ówek - nic szczególengo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świecę na początek od 11:00 - 12:00 Białe a potem od 12:00 - 22:00 Niebieskie.

W których godzinach mam świecić białe z niebieskim ?,

AQUAEL - LAMPA DECOLIGHT DUO 2x11W MARINE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw niebieskie z godzinę i tak samo na koniec w w środku dołóż do niebieskich białe


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw niebieskie z godzinę i tak samo na koniec w środku dołóż do niebieskich białe

Czyli niebielskie później + białe i na końcu samo niebieskie dać ? A od której świecicie i po ile ? aha i samym białym światłem rozumie ze się nie świeci ?

Edytowane przez olinek94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zobacz może tak - 1h niebieskie + 10h niebieskie i białe + 1h niebieskie - to jest oczywiście wersja dla akwarium już z życiem a nie świeżo zakładanego

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.