Skocz do zawartości
Kośmid

Syzyfowa robota- wciąż niskie KH

Rekomendowane odpowiedzi

:welcome:

W ciągu ostatniego ja wiem, może miesiąca zużyłem 50gram sody oczyszczonej a poziom KH nadal pokazuje 6. Jak uda mi się podbic do 8 dKH, na drugi dzień już mniej o stopień.

Czy koralowce w takim tempie mogą wysysać z wody wodorowęglan wapnia ?

Będę musiał zmierzyć jeszcze świeżą solanka na soli Red Sea Coral Pro.

Według opisu ma mieć ponad 12 dKH.

A może ta soda jest mało wydajna ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien ze test masz dobry? Mialem taka sytuacje jakis czas temu u siebie. Test pokazywal siedem i pomimo moich staran nie szlo w gore. Dopiero jak sprawdzilem nowym to okazalo sie ze jest 12


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Zoolka i Saliferta. Wszystko na gwarancji.

Np.: rano dodałem 6gram sody i wieczorem badając miałem 7,7.

24 godziny później 6 dKH. Mam kilka montipor, jedna nawet pokaźna ale żeby aż tak ?

Zanikające polipy mogą być skutkiem niskiego KH ? Ta właśnie duża Monti łysieje. Inne nie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest MG?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu było 1350. Jutro mam nadzieje dostane test na Ca to zrobie całościowe badanie wody.

Takie pytanie jeszcze...

Dlaczego dodajemy wodorowęglanu sodu a nie magnezu/wapnia skoro to one stoją za KH czyli twardością węglanową ?

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek akwarysto z tak długim stażem poprosimy o resztę parametrów łącznie z zasoleniem. Czy stosujesz sól RS Coral Pro czy podmianki też na innej ? Dozujesz Ballinga czy gotowe preparaty ? Jakie ? dawaj mi tu :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest niskie MG to za chiny ludowe nie da sie utrzymac stabilnego KH,ale że MG jest dobre to poprostu musisz lac wiecej plynu na KH.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne nie, staż taki długi a są rzeczy o których pojęcia nie mam xD

Jutro podam testy KH,Ca, Mg, No3 i PO.

Sól RSCP. Drugie wiadro 7kg zacząłem. Ballinga nie leje. Dodawałem Essential Elements ale zaprzestałem. Chyba nie potrzebne bo sól bogata ( ?! ).

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz :) i proponuje ballinga a nie smieszne jednorazowe uzupelniacze.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jakie masz zasolenie? Kh 7-8 jest w oceanie więc ja nie wiem gdzie ty widzisz problem...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,

kupuje prochy na kH w workach po 10 kg. Dodaje codziennie (pompami Ballinga), zeby kH bylo na poziomie 7. Bez tego, po dwoch dniach bedzie 5 !

Twoje dawki nie wydaja sie duze, jesli 50 gram zuzyles w miesiac. Mysle, ze bedziesz musial wiecej zuzywac tygodniowo...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie jeszcze...

Dlaczego dodajemy wodorowęglanu sodu a nie magnezu/wapnia skoro to one stoją za KH czyli twardością węglanową ?

Za twardoscia weglanowa stoi przede wszystkim anion HCO3-. Im wiecej wodoroweglanu tym wyzsza twardosc weglanowa. Natomiast zmniejszenie ilosci HCO3- (czyli spadek KH) mozliwy jest w dwojaki sposob: Ucieczka w postaci CO2 lub stracenie w postaci CaCO3 (kalcyfikacja) lub MgCO3.

Skoro wapn i magnez masz stale to zanczy ze KH ucieka Ci przez komin.

Parametr KH jest zalezny od pH (i vice versa) Im wyzsze pH tym bardziej predkosc reakcji jest przesunieta w kierunku kalcyfikacji. Im nizsze pH (oczywiscie w pewnych granicach) tym predkosc reakcji przesuwa sie w kierunku ucieczki CO2 (wedlug wzoru H+ + HCO3- <=> H2CO3 <=> H2O + CO2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Im wyższe kh tym mocniejszy bufor i tym trudniej zmienić ph. Powinna ustalić się równowaga. Przy gęstości wody 1.025 optymalne jest kh = 8 tak jak jest w oceanie.

Oczywiście wszystko da się wyprowadzić z równowagi. Trzeba się tylko postarać. Tylko po co to robić?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyprowadzić z równowagi nie chce, chce doprowadzić do tego 8 dKH. Zasolenie 1,025 właśnie.

Kurde, chyba zaczne robić wieksze podmiany wody bo według instrukcji sól moja ma 12,2 dKH przy zasoleniu 1,023.

A jak nie to soda oczyszczona co dwa dni :D Tylko czy jony sodu nie wyjdą mi bokiem hihi.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co dwa dni? wydaje mi się ze to będzie huśtawka. co dziennie,? dwa razy dziennie? co co godzinkę?.... czym częściej tym chyba lepiej. z tego właśnie powodu pompy dozujące cieszą się takim powodzeniem :)

u mnie bywało tak ze przez noc leciało o 1.5dkh w dół w dwie noce to chyba by wszystko w baniaku poleciało razem z kh. jak je dźwignąłem powyżej 8 to się jakby stabilniejsze zrobiło, ale to może jakieś moje złudzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, zauważ że masz teraz większe światło, więc nie dziw się że korale więcej konsumują z wody.

Założę się że i Ca i Mg też poleciało ( swoja drogą wywal testy z zooleka ).

Najwyższy czas zacząć lać balinga Marku i nie tylko KH ino wszystko


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt o tym nie napomknął, ale czy aniony HCO3- nie są też zużywane w procesach biologicznych? Mam wrażenie że widzę u siebie korelację między zmianą skarpety, a spadkiem kH, choć efekt maleje wraz ze dodawaniem kolejnych korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kośmid miałem podobną sytuację niedawno, tylko że i Mg niski - zacząłem dolewać ballinga równo ale im więcej lałem tym bardziej byłem zdziwiony że kH ciągle 6,7, aż zaczęło wyłazić dino z charakterystycznymi pęcherzykami powietrza pod oświetleniem. Więc zastosowałem terapię:

1. Najpierw Mg do 1350 (piszesz, że takie masz ale sprawdziłbym innym testem), Mg podniosłem lejąc naprawdę spore dawki 3-4 razy dziennie.

2. kH niestety do 12

3. i na końcu Ca do 430

i najpierw ostrożnie strzykawka później już z ręki lałem na oko i po uzyskaniu odpowiedniej wartości przechodziłem do następnego. Tyle że lanie z ręki spowodowało podbicie kH z 6,7 do 12.00 w 2 dni!!! - zapomniałem że już dwa razy lałem i córce kazałem wlać też miarkę jednego dnia (oprócz pokurczenia caulastrei o dziwo wszystko miało się dobrze). Niemniej na tą chwilę parametry wzorcowe i rozglądam się za pompą dozującą, bez tego ręczne lanie to straszna upierdliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle Saliferta:

Ca: 460

Mg: 1350

KH: 5,7 ( prfff )

Niestety nie stać mnie na dozownik Ballinga a zapominać pewnie będę codziennie dolewać czegoś.

Moje podmiany to tylko 9litrów/ 3% objętości zbiornika ? Chyba za mało :/

Może zwiększe podmiany wody...

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde nalej sody, czy tam kH do dolewanej wody i już nic osobno nie dolewasz. Mi schodzi powiedzmy 1L dziennie i to tego dolewam 40ml roztworu sody w proporcji 100 gram sody i wody do 2L. W uzupełnieniu z ballinga dodaję 3 takie tam miareczki 8ml co daje lekki nadmiar kH do Ca - na procesy niezidentyfikowane:) Ja dolewam z ręki, i tych butelek 1l sobie szykuje na kilka dni za jednym razem. Jak coś się rozjeżdża to sobie wprowadzam korekty i już.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wedle Saliferta:

Ca: 460

Mg: 1350

KH: 5,7 ( prfff )

Niestety nie stać mnie na dozownik Ballinga a zapominać pewnie będę codziennie dolewać czegoś.

Moje podmiany to tylko 9litrów/ 3% objętości zbiornika ? Chyba za mało :/

Może zwiększe podmiany wody...

Wiec wywal SPSy skoro na pompy brak. Bedziesz miał problem z głowy. Bo prędzej czy pózniej i tak je ukatrupisz przy takim kombinowaniu.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem masakryczne skoki kH nawet jak dozowalem pozostale elementy. Musialem lac w nierownych dawkach. Po jakims czasie zaczalem podawac regularnie ballinga ale z sola bez soli i magicznie kH sie ustabilizowalo po kilku dniach. Teraz podaje pelnego ballinga recznie po 10ml na dobe. 5ml rano, 5ml wieczorem. KH na stalym poziomie. Razem wlewam 30ml na dobe, i wszystko na stalym poziomie, wczesniej musialem tylko kH podawac 40ml na dobe bo lecialo strasznie w dol. mam bardzo skromna obsade z korali wiec dawki sa na razie mikroskopijne.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, jaka nazwę ma sol bez soli w uk?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu to samo. Też testuję Salifertem, podmianki robiłem 10%/tydzień i problemy z KH były. Uporałem się jednak i jest ok. Czytałeś?

http://nano-reef.pl/topic/54005-spada-kh-a-ca-i-mg-niedozowane-stoja-w-miejscu/page__hl__niskie__st__20

http://nano-reef.pl/topic/55169-kh-5-i-nie-moge-podniesc/


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.