Skocz do zawartości
MR_CUBE

Suchy piasek- jaki najlepszy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

tym razem stoję przed wyborem piasku. Myślę nad ATI Fiji White Sand ? Co o nim myślicie ? Może macie inne typy piasków ? Proszę wypowiedzcie się na temat nich. Chcę też zaczerpnąć info o ATI :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz wszystkie oprócz ATI!

Złe wspomnienia :-) ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem i nie mam żadnych problemów z piaskiem ATI fiji white sand . Trafiliście pewnie na złą partię .


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Może macie inne typy piasków ...

W poprzednim i obecnym zbiorniku mam Aqua Medic Coral Sand o granulacji 0-1mm.

Poprzednio i teraz przesiałem piasek (na mokro) przez zwyczajne kuchenne sito. Z 10kg pozostało mi po odsianiu mąki jakieś 6-7kg. Ziarenka mają 1-1,5mm. Nic nie pyli. Pompy go nie podrywają. Nie wiem tylko, czy taką granulację zaakceptują babki kopiące - jeśli chcesz je trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W erybce na kilogramy jest całkiem fajny, wygląda jak samoa pink, tyle że minimalnie większe ziarenka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybór padł na nature ocean white 9.07 kg ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

W erybce na kilogramy jest całkiem fajny, wygląda jak samoa pink, tyle że minimalnie większe ziarenka.

Podaj linka który to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ATI fiji white sand jest najlepszy takie jest moje zdanie. Stosując się do zaleceń producenta czyli dokładnym płukaniu woda po około godzinie od zasypania akwa była klarowna.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim mega super live sand Nature Ocean, po 90zł za 4,5kg znalazłem jakieś białe literki :| Teraz pewnie bym zakupił drobny gres koralowy w eRybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko ATI fiji white sand jest najlepszy takie jest moje zdanie. Stosując się do zaleceń producenta czyli dokładnym płukaniu woda po około godzinie od zasypania akwa była klarowna.

Po 1 - gdzie producent wydaje takie zalecenie?

Po 2 - Czy płukanie przez miesiąc to zakrótki okres?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem , bo u mnie jest 6 miesiąc problemów z tym piachem.

3 miesiące temu wymieniłem na żywy ale niestety to co wlecialo w skalę cały czas pyli .

Wysłano z ST26i z użyciem Tapatalk


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jako gość który tylko lubi popatrzeć na akwarium a nic z nim nie robić mam takie wspomnienia co do ATI fiji white sand :

Żona płukała go co 2 dni przez miesiąc .

Po wrzuceniu piachu mleko dwa dni i potem cały czas nie wiem jak to opisać kłęby białego dymu w wodzie ...

Po podmianach 2 godziny spokoju i co ? ....i kłęby białego dymu w wodzie .

dawaliśmy mu naprawde sporo czasu z niechęci do podmiany piasku ,babraniu się z tym no i sama kasa oczywiście wyrzucić dwa worki ...

ale po chyba 40 dniach dawania szans temu wytworowi cały poleciał na hasiok . Co lepsze wrzucając go z wiadra po około dwóch dniach do worka wrzucałem jak gipsowe sklejone bryły :)

Generalnie staram się nie narzekać na akwarium i na to co w środku ale to był mój najgorszy zakup moge przyrównać to do jednej rybki którą kiedyś kupiłem i nie wytrzymała nocy :) tylko że rybke wyrzuciłem w 3 sekundy a z tym się babrałem 3 dni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ją zrobiłem lepszy numer wrzucilem ten piach bez plukania 6 miesiąc walczę z pyłem w wodzie.

Wysłano z ST26i z użyciem Tapatalk


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wszyscy walczą z "białym dymem", "pyłem" i obwiniają o to piasek to dorzucę swoje obserwacje.

U mnie biały dym pojawił się po dodaniu bakterii i pożywki w formie 0,4 wudy/300l (z przyczyn technicznych przez 2-3h kisiłe się to bez odpieniania) akwa bez podłoża. Jak odpaliłem odpieniek to po 12h woda się wyklarowała. Moim zdaniem to efekt nadmiernego rozkwitu bakterii które u mnie mają świetną pożywkę (akwa jeszcze na etapie dojrzewania).

Wczoraj przygotowałem piach:

W misce 10kg suchego 1mm (mocno przepłukałem w solance, mleko z syfkami na powierzchni zlałem)

dodałem 9kg żywego wizualnie drobniejszy(nie płukałem) tylko wymieszałem i do akwa.

Mleko totalne a nad ranem już woda przejrzysta (nie kryształ) ale przyzwoicie, lekka białą poświata, obstawiam że za dobę będzie jak przed dodaniem.

Oba piaski kupiłem w korale.pl (dzięki Maciek :thumbup: )

A zapomniałbym dodać że falowniki owinąłem watą filtracyjną i wczoraj wieczorem wymieniałem (stara do kosza i nowa naciągnięta)

Moje pytanie, czy żywy piach (albo pożywki które dodają żeby bakterie przeżyły) nie powodował po po prostu rozkwitu bakterii których odpieniacz nie nadążał wywalać z systemu i stąd długotrwałe mleko?

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wszyscy walczą z "białym dymem", "pyłem" i obwiniają o to piasek to dorzucę swoje obserwacje.

U mnie biały dym pojawił się po dodaniu bakterii i pożywki w formie 0,4 wudy/300l (z przyczyn technicznych przez 2-3h kisiłe się to bez odpieniania) akwa bez podłoża. Jak odpaliłem odpieniek to po 12h woda się wyklarowała. Moim zdaniem to efekt nadmiernego rozkwitu bakterii które u mnie mają świetną pożywkę (akwa jeszcze na etapie dojrzewania).

Wczoraj przygotowałem piach:

W misce 10kg suchego 1mm (mocno przepłukałem w solance, mleko z syfkami na powierzchni zlałem)

dodałem 9kg żywego wizualnie drobniejszy(nie płukałem) tylko wymieszałem i do akwa.

Mleko totalne a nad ranem już woda przejrzysta (nie kryształ) ale przyzwoicie, lekka białą poświata, obstawiam że za dobę będzie jak przed dodaniem.

Oba piaski kupiłem w korale.pl (dzięki Maciek :thumbup: )

A zapomniałbym dodać że falowniki owinąłem watą filtracyjną i wczoraj wieczorem wymieniałem (stara do kosza i nowa naciągnięta)

Moje pytanie, czy żywy piach (albo pożywki które dodają żeby bakterie przeżyły) nie powodował po po prostu rozkwitu bakterii których odpieniacz nie nadążał wywalać z systemu i stąd długotrwałe mleko?

Aleksander bez urazy ale wypowiedzili sie tutaj akwarysci nie z pierwszej lapanki (snake) i naprawde On by odroznil zakwit bakterii od ''zapylenia'' wody.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może więc w przypadku ATI nie jest ważna długość płukania tylko jakość płukania. Skoro przy wyrzucaniu z akwarium był posklejany to widocznie źle go płukaliście. Ja 18kg płukałem jakieś 90 minut i nie mam żadnych problemów. W ogrodzie do dużego wiadra wsypałem ok 3kg włożyłem wąż i odkręciłem wode tak żeby w środku był wir. Wiadro przechyliłem pod kątem ok 45st pozwalając zapylonej wodzie się wylewać aż woda nie będzie krystaliczna. Następnie moczyłem 24h piasek w RO i nie ukrywam, że trochę pyłku jeszcze w nim było, ale po wsypaniu do akwarium następnego dnia nie było już żadnych problemów. Suchy piasek nie posiadając wilgoci i ocierając się o siebie w transporcie wyciera się i tworzy się pył, ale po wrzuceniu do wody wycierać już nie ma prawa więc jeśli UMIEJĘTNIE się go płucze to nie powinno być problemów :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady chyba nie chcesz powiedzieć że Ty w 90 minut wypłukałeś piach lepiej niż Mateusz z Deborą przez miesiąc???

Myślę że po prostu trafili syfiastą partie i tyle. Poza tym plotka głosi że Debora to "Perfekcyjna pani domu" wiec płukanie powinna mieć w jednym palcu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleksander bez urazy ale wypowiedzili sie tutaj akwarysci nie z pierwszej lapanki (snake) i naprawde On by odroznil zakwit bakterii od ''zapylenia'' wody.

Spoko nie gniewam się i rozumiem że frycowe trzeba zapłacić z bycie żółtodziobem na forum :p . Poza tym jeśli mamy do czynienia z mechanicznym zapyleniem to wydajna filtracja mechaniczna powinna sobie z tym poradzić a co do wypowiedzi @Snakecharner to nie mam pojęcia o obecnej skali jego pylenia ale podejrzewam że nie chodzi o mleko w baniaku tylko dopieszczenie zbiornika. Przynajmniej jego zdjęcia nie wskazują na duży problem ;)http://nano-reef.pl/topic/49720-430-powrot-nalog-ech-back-snake/page__st__40


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cYg w pełni zgadzam się z tym co napisałeś . U mnie po dokładnym płukaniu ten piasek nic nie pyli i ma poza tym idealną jak dla mnie granulację. Jest również możliwość trafienia "złej " partii.

Pozdrawiam

Edytowane przez wassilllo (wyświetl historię edycji)

..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie powiedzcie mi jaką ATI ma granulację ?


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1 - gdzie producent wydaje takie zalecenie?

Po 2 - Czy płukanie przez miesiąc to zakrótki okres? :)

Odn1

Przepraszam faktycznie producent nie napisał na opakowaniu o potrzebie płukania.

Ale skoro wiadomo jakie koralowce są miękkie to można wywnioskować, że po przebyciu drogi w workach jako sypki piach będzie dużo ,,mąki".

Odn2

Tego nie rozumiem o jakim płukaniu mówisz.

U mnie wyglądało to w ten sposób

Przygotowałem około 60l RODI (taką miałem bańkę), wsypałem paczkę (9,07kg) piachu o ziarnistości 0,3-1,2 do dużej plastikowej miski, podwinąłem rękawy i mieszam, dokładnie wylewam i powtarzam czynność(około15 razy) aż woda będzie w miarę czysta. Po pierwszym wlaniu wody do płukania było mleko nie wyobrażam sobie jak można po wsypaniu niepłukanego piasku zlikwidować ten pył.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.