Skocz do zawartości
imperator

Cyjanobakterie rozszyfrowane

Rekomendowane odpowiedzi

...Chyba znalazłem głównego winowajcę. Nie jest to ani azot ani fosfor, czy też stosunek jednego do drugiego. Również postaram się obalić mity o barwie i natężeniu światła, zużytych świetlówkach, słabej cyrkulacji, zużytych prefiltrach, przepuszczającej membranie itd...

Fajnie, że rozwinęła się ta dyskusja bo to zawsze jakieś źródło wiedzy.

Muszę jednak krytycznie odnieść się do zapowiedzianej rewolucji i obalania mitów. Chyba nie uda się obalić żadnego bo, moim zdaniem, rozwój cyjano nie jest powodowany przez jakiś jeden magiczny czynnik ale przez wystąpienie odpowiednich warunków do rozwoju. Zachwianie systemu może być spowodowane równie dobrze zużyciem świetlówek jak i przez rozkład martwej ryby. W każdym przypadku mogą (ale nie muszą) się rozwinąć cyjano. Myślę, że są to zbyt skomplikowane zależności żebyśmy mogli kategorycznie stwierdzić, że wyłączenie odpieniacza spowoduje śmierć cyjano. W wielu wypadkach będzie to śmierć dla całego akwarium, bo każdy zbiornik jest inny.

Nie zgadzam się też z tezą, że cyjano jest zaraźliwe i wystarczy niewidoczna nitka żeby rozwalić baniak. Może tak być ale nie musi. Były takie okresy, że przynosiłem do swojego akwarium nowe korale wręcz oblepione cyjano. Po lekkim opłukaniu szły do zbiornika i nic złego się nie działo. Innym razem cyjano wyskakiwało, wydawało by się, bez powodu.

Moim zdaniem, w tym wypadku bardzo ważnym czynnikiem w walce z cyjano będzie refugium, a nie wyłączenie odpieniacza na paręnaście godzin. Możliwe, że się mylę, ale na pewno po tym eksperymencie nadal będziemy w punkcie wyjścia - nadal nie będziemy znać rewelacyjnej, naturalnej metody zwalczania cyjano.

Chemipure może spać spokojnie :)

Detrytus, nie derytrus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano protoplasta calego zycia na ziemi

...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano protoplasta calego zycia na ziemi

...

Mamy podstawę do stworzenia nowej religii...

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wyłączyłem odpieniacz na cały dzien wieczoram wlałem jak zawsze wodczke i załączyłem pieniek przez noc nazbierał 300ml syfu ciekawe zjawisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, zgadza się, cyjano dzięki zdolności pobierania azotu atmosferycznego a następnie oddawania tego azotu do wody jest podstawą życia na ziemii. Jedynie rośliny motylkowe to potrafią ale one rosną na ziemi a jak wiadomo, życie zaczęło się w oceanie, dzięki cyjano ;)

Rs, tak, chemiclean zawsze będzie, bo daje wyniki bez likwidowania przyczyny cyjano. Masz też rację pisząc, że jest wiele przyczyn cyjano które jednak prowadzą do zaistnienia jednego czynnika, który bezpośrenio je powoduje czyli wysokiego stężenia DOC plus światło. Jeśli mamy gdzieś cyjano ukryte, np. mały kłębek gdzieś na skale i nagle podniesie nam się węgiel organiczny, bo za dużo zaczniemy karmić, ryba panie itd. to cyjano zaczyna nam się namnażać. Druga sytuacja jest taka, że mamy ciągle wysoki węgiel i przynosimy nagle zakażoną szczepkę, to w sprzyjających warunkach reż nam wyjdzie plaga.

Zauważyłem, że na podobnej zasadzie działają glony nitkowe, tylko te szybciej znikają niż cyjano przy odcięciu ich od doc.

Dzisiaj dodatkowo zwiększyłem poziom fosforanów, żeby bakterie i glony miały pożywkę.

Na chwilę obecną jest więc:

-wyłączony odpieniacz; załączam go na godzinę przed zaświeceniem światła i drugą godzinę pracuje po wyłączeniu białego światła - w sumie 2 godziny dziennie

-dozowanie vódki - u mnie idzie nakrętka dziennie na 1000 litrów, za kilka dni zwiększę 2x

Vódkę lejemy tylko przy zgaszonym świetle! bo to też pożywka dla cyjano gdy jest światło.

-podniosłem azot i fosforany ponad normę, żeby bakterie miały z czego czerpać składniki

-refugium - świeciło 24h teraz świeci tylko w dzień, czyli kiedy jest niskie doc

w sumpie mam też sporą dawkę derytrusu; zrobię dziś podmiankę i całkiem go usunę.

update

Jesion, dzięki za Twój post, właśnie mi uświadomiłeś co robiłem źle. Ty lałeś vódkę w nocy a ja w dzień !!! Po dolaniu sporej ilości wódki przy zaświeconym świetle w ciągu 2 godzin z malutkich ognisk cyjano zrobiły się spore placki !

Oczywiście vódkę lejemy tylko przy zgaszonym świetle walcząc z cyjano !!!

To samo z karmieniem, karmimy pod wieczór a po karmieniu gasimy światło, bo w trakcie karmienia i kilka godzin po doc też wzrasta.

Będę się śmiał, jak za chwile okaże się, że cyjano mają ci, co karmią rano i generalnie w ciągu dnia a nie mają ci, co karmią na wieczór, bo wszystko idzie w tym kierunku.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, walczę z cyjano (bardziej właściwe określenie to posiadam cyjano) od 3 miesięcy.

Zbiornik 180 litrów, w obiegu ok 240l. Odpieniacz MBK 160.

Od dwóch dni odpieniacz wyłączony i leje wódkę. Cyjano? Ciężko powiedzieć, nie ma go więcej, ale czy znika nie umiem okreslić.

Natomiast widzę, że popełniałem błąd bo wódkę lałem w 3 do 4 porcjach. Z czego tylko jedna na noc.

Od dzisiaj będę podawał wódkę tylko po zgaszeniu światła. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Edytowane przez ragoo (wyświetl historię edycji)

3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ragoo, nie karm też rano tylko wieczorem, przed zgaszeniem światła. Wydłuż nockę do 12-14 godzin, może skręć o 50% oświetlenie. Przed zapaleniem światła można na godzinkę włączyć odpieniacz żeby usunął zbyt duże ilości materii, białek itd, żeby cyjano rano nie miało co jeść.

Cynajno zanika w nocy a jak zaświeca się oświetlenie to musi być niski poziom DOC, wtedy nie będzie odrastać.

Jeśli odrasta to za dużo karmimy, za dużo wódki poszło i jeszcze jej nie przetworzyły bakterie albo jeszcze bakterie nie namnożyły się.

Kilka dni takiego cyklu i powinno zniknąć.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Oczywiście ograniczamy też karmienie ale świecimy na max !!! ...

...Wydłuż nockę do 12-14 godzin, może skręć o 50% oświetlenie....

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs, trzeba sprawdzić obie wersje :) ale jak doc jest małe, to nie powinno mieć wpływu. Idealnie jak ktoś ma możliwość powolnego rozjaśniania a maksimum światła na wieczór dać. A wydłużenie nocki tak, bo wtedy cyjano zanika, przynajmniej u mnie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wole chemiclean, milem wysyp cyjano 2x i za każdym razem zwalczyłem tym środkiem. Teraz jest na skrawku 2x2 na jednej skałce, jak przedmucham to pojawia się z powrotem jak włożę skałkę z cyjano w inne miejsce to ginie, w tym jednym miejscu ma pewnie dobre warunki i nie potrafie tego wyjasnić. Po co psuć sobie parametry i ryzykować wyłączając główną filtracje jak sa inne metody.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@imperator. czy to jest teraz Twoja metoda prowadzenia zbiornika czy sposób tylko na naturalne pozbycie się cyjano?

mam w planach powiekszenie akwa i sie zastanawiam teraz nad zmiana odpieniacza, turboblue 1000, czy zrobić duże refugium i zostawić ten odpieniacz żeby chodził cały czas, bo boje sie jakieś katastrofy w której odpieniacz mógłby uratować system...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak pisze bekon.

Nie rozumiem opisu podbilem NO3 i PO4 ponad norme. I o tym wlasnie pisalem. Nie jest to to czwgo ocEkujemy w zbiorniku z SPSami. Podbicie tych parametrow napewno zaskutkuje zmianami w kolorystyce korali. To ja wole chemiclean.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każę nikomu podbijać azotu i fosforu ! Ja u siebie to zrobiłem żeby ruszyło refugium i metoda z vódką. Podbiłem też żeby sprawdzić teorie innych, że to przez stosunek azotu do fosforu. Okazała się nieprawdziwa.

Póki co jedyne co jest sprawdzone to zależność między wzrostem koloni cyjano a poziomem węgla organicznego (rośnie przy wysokim), reszta jest w fazie testów.

Edi, mały odpieniacz możesz sobie zostawić na wszelki wypadek albo jak będzie coś się działo. Lepiej od początku wystartować w nowym systemie bo zupełnie inna flora zasiedla baniak niż potem zmieniać obciążony życiem oparty na odpieniaczu.

Ja mam u siebie odpieniacz, który jest przewidziany do 200-400 litrów i działa godzinę dziennie, a jest 1000 litrów wody w obiegu.

Nie zauważyłem aby przy wyłączonym odpieniaczu wzrastał fosfor ale to pewnie zasługa sporego refugium.

Póki co, wątek jest o cyjano i znalezieniu odpowiedniego sposobu wyjścia z plagi, przez odpowiednie karmienie/świecenie, ew dodawanie vódki i pracę odpieniacza. Jak się wszystko to zgra, to można będzie pożegnać się z cyjano.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Imperator Przeczytaj artykuł o krzemianach w akwarium morskim. Jest on na tej samej stronie na której znalazłeś ten artykuł który cię oświecił. Jak przeczytasz go ze zrozumieniem i połączysz z artykułem opisującym to co jest w pianie z odpieniacza, żelazie, o tym co dokładnie usuwają tlenki i wodorotlenki żelaza lub tlenek aluminium i kilka innych to "przeżyjesz" kolejne oświecenie i stwierdzisz że 50% "żelaznych zasad" można wywalić do kosza.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nanokaczor, możesz mi streścić albo napisać o co Ci chodzi i jaki to ma związek z cyjano?


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Niestety sam musisz przeczytać. Streszczanie nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor, mogę a nie muszę. Wiele nie wniosła Twoja wypowiedź do wątku ale dzięki za chęci.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wróce do domu, to zdam relację z walki z cyjano.

Wczoraj wodka tylko na noc. Światło skręcone o 50%.

Zobaczymy czy będzie jakiś efekt.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@nanokaczor, mogę a nie muszę. Wiele nie wniosła Twoja wypowiedź do wątku ale dzięki za chęci.

Po co mam przepisywać coś o czym zacząłem pisać kilka postów wcześniej? Mogie ale mie sie nie kce. Zresztą każdy to uważa za głupotę bo to obala ich wszystkie święte zasady akwarystyki według których wszystkie plagi w akwarium morskim są spowodowane przez krzemiany. Przejrzyj tematy o cyjano - 50% osób nie potrafi ich odróżnić od okrzemków i od dino i prawie zawsze pojawia się sugestia że ta plaga jest wywołana przez krzemiany. A za pomocą krzemianów możesz obniżyć azotany i wyeliminować cyjano. http://reefbuilders.com/2009/10/30/silica-dosing-reef-blasphemy-or-a-new-form-of-nutrient-export/

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam powiem że coś jest w tej teorii o wyjałowionej wodzi,nigdy ale to przenigdy w moim nieszczęsnym RM nie doszło do wyzerowania parametrów,zawsze miałem NO3,NO2 się wachało ale nigdy nie spadło tak naprawdę do zera,wszyscy wiemy jak działa odpieniacz w RM jak mu się podoba pieni jak nie to nie pieni,i może ten odpieniacz jest sukcesem tego ze nigdy nie miałem cyjano,bakterie lałem i lał będę.Duża cyrkulacja też daję tutaj sporo bo mam aż 3 falowniki i robią spory młyn ale za to syfu nie widać.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie! To jest forum w języku polskim. Nie każdy zna akurat język angielski, są też tacy co wcale nie znają obcych języków. Jak ktoś chce podpierać swoje wypowiedzi teoriami ogłaszanymi na zagranicznych stronach internetowych, to niech chociaż łaskawie opisze o co chodzi, jak zna dany język. Proszę nie odsyłać do translatora google, bo to mija się z celem. Tłumaczenie takiego technicznego słownictwa wychodzi tragicznie.

A może też wyjść tak, że dana osoba czytała przez translator, źle zrozumiała i tym samym cały czas żyje w błędnym przekonaniu :) . Nie wstydźcie się dzielić wiedzą, ale konstruktywną, a nie umiejętnością wklejania linków.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

??? Czasem jak czytam niektóre posty to mi poprostu opadają ręce....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor, z całym szacunkiem dla twojej wiedzy, ale jak to jeden pan powiedział " nie po tym poznaje się prawdziwego mężczyznę jak zaczyna, tylko jak kończy" :smiling: . Na razie to właśnie rzucasz tematy, półsłówka, i odsyłasz wszystkich nieoświeconych na zagraniczne strony. Pokaż klasę, i wytłumacz nam to dokładnie, tak jak ty to rozumiesz. Wtedy tobie przestaną opadać ręce, ja i wielu nieoświeconych dzięki twojej klasie się czegoś nauczy i o to w tym wszystkim chodzi. Na razie to wielu z nas opadają ręce na takie nie dokończone odpowiedzi. No chyba że bierzemy udział w quiz: Jak myślisz co mam na myśli, podpowiadam kredka ołówek, samochód i trąbka?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor, to nie jest wątek o okrzemkach tylko cyjano. Czasem może wystąpić z okrzemkami ale okrzemki to inna bajka, ja ich nie mam a cyjano był piękny bordowy dywan. Chcesz się podzielić wiedzą na temat cyjano to chętnie podyskutuję tutaj ale nie wtrącaj innych wątków ani nie każ innym czytać czegoć, bo może ktoś nie zna angielskiego a tłumaczenie z google to można sobie wsadzić gdzieś.

U mnie zaskoczyła właśnie filtracja biologiczna, po rozpędzeniu wszystkiego na wódce i odłączeniu odpieniacza zrobiłem podmiankę 10% na soli z probiotykami (nie podam nazwy żeby nie robić reklamy ;) Już w trakcie podmianki po odłączeniu sumpa, w którym była ogromna ilość dertyrusu woda zaczęła się klarować w baniaku. Ten dertyrus był u mnie obciążeniem biologicznym, bo w tej komorze ze spagetti woda prawie że stała a nad nią był glon. Po wyczyszczeniu całego syfu zalałem świeżą wodą z podmianki i puściłem obieg. Na moich oczach, przy pełnym oświetleniu cyjano w ciągu kilku godzin prawie praktycznie zninkło! Gdybym świecił w nocy to pewnie całkiem odeszło by w zapomnienie. Na noc zgasiłem światło w baniaku i refugium (błąd!) więc rano cyjano się pojawiło ale w bardzo małej ilości na piasku. Teraz świecę i znowu znika, ale już nie będę wyłączał refugium na noc.

Generalnie jak pisałem wcześniej, wszystko jest w węglu organicznym (zarówno rozpuszczonym w wodzie jak i w postaci dertyrusu, którzy jest później rozkładany. Nie można pozwolić żeby derytrus się gromadził, dlatego u niektórych skutkowało samo zwiększenie cyrkulacji. Do tego niezbyt mocny odpieniacz - przykład z Reefmax-ami lub tylko okresowe jego włączanie, żeby utrzymywać florę bakteryjną. Oczywiście nie przekarmiamy i nie utrzymujemy zbyt dużej ilości ryb. Węgiel organiczny w baniaku musi być na bieżąco konsumowany, bo inaczej zacznie się akumulować w postaci cyjano i glonów nitkowych. Światło nie wpływa na rozwój cyjano gdy poziom DOC jest niski i odpowienia flora bakteryjna konkurująca z cyjano to będzie ono znikać czy światło jest czy nie. Przy wysokim DOC nawet najmniejsze świecenie powoduje rozrost cyjano. Wódkę dawałem na początku jako pożywkę dla baktrerii, teraz jak się namnożyły odstawiłem ją i bakterie żywią się węglem organicznym z baniaka. Dodanie wódki w dzień czy karmienie za dnia zwiększa poziom DOC i namnażanie cyjano. Nadmiar bakterii usuwają korale (xenia!), gąbki, plankton (aktywny w czasie świecenia) i potem cała piramida pokarmowa albo odpowienio duże refugium. Tyle :) Czekam na komentarze.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak efektów na dzień dzisiejszy:(


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.