Skocz do zawartości
imperator

Cyjanobakterie rozszyfrowane

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Tak się składa, że i u mnie ostatno wywaliło bordowy glut - na piasku, skale i koralach.

Przez weekend siedziałem na reef central i poczytałem sobie to i owo o cyjano.

Chyba znalazłem głównego winowajcę. Nie jest to ani azot ani fosfor, czy też stosunek jednego do drugiego. Również postaram się obalić mity o barwie i natężeniu światła, zużytych świetlówkach, słabej cyrkulacji, zużytych prefiltrach, przepuszczającej membranie itd. Napiszę też jak można usunąć to naturalnie, bez użycia chemii a jeśli ktoś się już pozbędzie, to co robić, żeby nigdy nie wróciło i czemu czasem wraca.

Winowajca jest inny i jest już zidentyfikowany ;)

Na chwilę obecną odbywają się testy u mnie w zbiorniku. Póki co po 1 dobie udało mi się powstrzymać wzrost a to co w nocy znika nie odrasta w ciągu dnia, nawet przy pełnym oświetleniu !

Więcej szczegółów wieczorem, jak przyjdę z pracy.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu ten post ma służyć... chcesz podnieść nam ciśnienie ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie ,czekamy z niecierpliwością :ninja:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też :) Generalnie mam już text cały w domu na innym kompie, trochę tego jest i czekam też na wyniki testu pod koniec dnia. Póki co kto chce może obstawiać przyczynę cyjano, zobaczymy kto trafi. Dla ułatwienia, wykluczyłem kilka czynników-hipotez w poprzednim poście.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz żeby "chemiclean" zbankrutował :D ?

A na poważnie to ciekaw jestem tych sensacji

trzymam kciuki :)

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie nobla za stwierdzenie ze na cyjano nie ma wplywu poziom azotanow czy fosforanow to nie dostaniesz bo wiekszosc doszla do tego sama :) chemiclean juz by dawno zbankrutowal gdyby ludzie wiedzieli ze mozna go kupic od weterynarza w tabletkach za doslownie kilka groszy :)

no ale czekamy z niecierpliwoscia na niusy :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...filtracja biologiczna, lać bakterie....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...odpieniacz? (za dużo tlenu?)...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za malo NO3 w stosunku do PO4. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Stani, przy NO3=50 i PO4 =0,03 cyjano rośnie że aż miło...

-mufti, blisko ale nie w tą stronę

-cop909 ciepło, nawet bardzo ale ciekawe czy ktoś wie czemu?


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też obstawiam natlenienie i chyba za tym idzie ph, tylko niewiem czy za duże czy za małe :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" chemiclean juz by dawno zbankrutowal gdyby ludzie wiedzieli ze mozna go kupic od weterynarza w tabletkach za doslownie kilka groszy"

A można? - podaj proszę nazwę środka i czy jest bezpieczny dla rafy.

Chodzi o erytromycynę ?

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się pojawiło po braku zasilania, czyli mało tlenu.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mało tlenu, bakterie gina i w tej niszy pojawia się cyjano. Bakterie lejemy, wypierają cyjano które znika :)

Albo... pełnia Księżyca ma wpływ na pojawianie sie cyjano :D


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..ciepło...ograniczyłem światło, uruchomiłem biopallety (filtracja jak wiadomo biologiczna), dolałem bakterii i w 4 dni po cyjano :) . Przy tym NO3 było 30, po4 0,25

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze cyjano jak najbardziej możliwe (lokalnie, przy określonych warunkach), zależy w sumie od jednego parametru ;)

i nie jest to ani tlen ani pH. Ciekawe czy ktoś wpadnie co to jest. Najbliżej póki co jest cop909. Tester, wiesz co to jest ale nigdy nikt tego nie powiązał z cyjano.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jednak stosunek NO3 do PO4. W Twoim przykladzie, PO4 jest o wiele za niskie przy NO3 = 50. W tym przypadku PO4 jest limitowane.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o której będzie odpowiedź,bo nie wiem jak długo czekać?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po dobranocce :D

powodzenia

bede po 22giej czytac i notować :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pracy jadę coś wszamać i o 22 wkleję z domu opis co i czemu. U cop909 to się też sprawdziło, chociaż ja trochę inną metodą zrobiłem. Cieszę się, bo to tylko potwierdza moją tezę.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jakies nagrody były przewidziane...? :) hehehe


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o brak "organiki" w akwarium , wtedy wywala cyjano.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipna cyrkulacja - u mnie po dołożeniu jednej koralii 900 już zapomniałem co to jakieś tam cyjano. Nic innego nie zmieniałem tylko 1 pompka więcej. Nie bakterie, nie wódka, nie inne odpienianie, nie płukanie piasku, nie rozgwiazda piaskowa, nie ślimaki, nie oświetlenie, tylko jedna pompeczka więcej :) 3 dni i piach sypki. Nie walczyłem chemicleanem.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.