Skocz do zawartości
imperator

Cyjanobakterie rozszyfrowane

Rekomendowane odpowiedzi

a właśnie, co do kuracji Mycosidolem, podmiana dopiero po dwóch tygodniach według tego co wyczytałem w ulotce a co z bakteriami? wiadomo, że cyjano trochę je wysiedla z akwarium więc lać je czy nie lać po tym specyfiku?

btw u mnie mycosidol poradził sobie z cyjano w 4 dni, bez ofiar :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego imperarorze narobił smaku tym postem.i co i nic. Problem w tym ze karmy też korale. I zaglodzic ich nie możemy. Już dawno zauważyliśmy ze im więcej dolewamy tym lepiej rośnie. Dino i .cjano . Od pewnego czasu lejĘ oc3t a.nie wódkę bo jest gorzej przswajalny. Nie mogę zaglodzic systemu . Żeby zabić cjano . Żadnej rewelacji. Można by ująć. Nic nie.masz- to i nie MAsz cjano. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem 2 lata temu, za cyjano odpowiedzialna jest zbyt duża ilość materii organicznej nagromadzona w zbiorniku. Zbyt obfite karmienie ryb (zwłaszcza suchym pokarmem np. płatki spiruliny), brud w sumpie (zalegający syf na dnie) a także zbyt rzadkie podmiany czy ilość wody podmienianej, przerybiony zbiornik. Pozbyłem się cyjano stosując razem wszystkie działania: koniec z karmieniem suchym pokarmem, daję tylko mrożonkę, zmieniłem system przegród w sumpie tak, aby prąd szedł dołem i wypłukiwał zalegający tam syf, który następnie był rozdrabniany pompami i wyrzucany odpieniaczem. W końcu ustaliłem systematyczne podmianki 10% co 2 tygodnie. Refugium na bieżąco pracuje, oczyszczając wodę z azotanów i fosforanów. Nie leję żadnych bakterii. Cyjano znikło, nawet nie wiem kiedy. Fakt, nie stanie się to od razu ale po kilku tygodniach. Doraźnie można stosować przyciemnienie zbiornika na 3-4 dni - czerwony płyn w odpieniaczu to będzie cyjano. W tym czasie oczywiście można na chwilę włączać oświetlenie żeby nakarmić ryby. Przy okazji pozbędziemy się też glonu ale trzeba pamiętać, że jak nie zlikwidujemy przyczyny, to może wrócić.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z.toba w 100 procentach. Żal mi tylko suchego pokarmu który ograniczył ze względu na wysokie fosforanów. A raczej staram się go nie dawać wogóole. Szkoda mi spiruliny. Czy po trochę mogę dawać? Może algi kupować? Stosuje nawet sam ocet a.nie wódkę ponoć ten węgiel jest gorzej przyswajalny. Fakt jest taki ze.nawet jak regularnie lalek aminokwasy to widziałem wyraźny wzrost cjano . Ale trzeba czymś karmić. To są. Bakterie wiec trzeba je zabić. Nie wiem czy chemiclean zabija' bo NIK nie wie jak to działa ale.cjano znika.napewno

Czysty zbiornik i czysta woda to podstawa . A o to trudno bo karmić trzeba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pozbądź się plagi a potem do czystego zbiornika możesz sobie już lać co chcesz. Na razie masz "zainfekowany" system. Tak, to jest zaraźliwe czyli przyniesiesz z czymś zarodniki (szczepki) i jak są sprzyjające warunki to będzie się namnażać u Ciebie, mimo, że wcześniej nie miałeś. To jest po prostu infekcja bakteryjna. A na marginesie, spirulina mogła być właśnie pożywką dla cyjano, bo ten bogaty w żelazo glon po rozpadzie biologicznym uwalnia sporo tego pierwiastka. To tłumaczy także fakt, że po podmiance ( a więc świeżej porcji tego pierwiastka) cyjano wywala ze zwiększoną mocą. Na ten trop doprowadził mnie czerwony kolor wody w opieniaczu, gdy wyłączamy światło przy sporej infekcji. A Chemiclean wiąże to żelazo z wody morskiej i wywala w odpieniaczu prawdopodobnie. Oczywiście to tylko moja teoria :)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego w akwarium z wysokim poziomem NO3 i Po4, ogólnie z dużą ilością organiki, zalegającym detrytusem w sumpie (bo no3 było 2 i ciągle spadało, przestalem czyscić sumpa żeby wzrosło, i robię zadymę od czasu do czasu, karmię w ten sposób korale)

a w akwarium brak jakiejkolwiek plagi??

w akwarium 5 dużych pokolcy i chelmon, 2 mandaryny 2 błazenki i doktorek

karmie tylko mrożonkami i algi nori

20kg skały i 20l siporaxu, pół roku pellety się kręcą

korale same miekasy, duże kolonie

podmiany 5% na tydzien, czasem 2 tygodnie ale wtedy 10%

Edytowane przez edi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że diagnoza imperatora jest w 95% błędna. Widziałem akwaria z wysokim NO3 i PO4 czyste jak łza od glonów i plag, ale to akwaria plus 4 lata stabilne z dużą obsadą zarówno korali jak i ryb... Detrytus, NO3 i PO4 to nie jest magiczna odpowiedź na wszystkie plagi i problemy. Uważam, że wiedza w tej materii jest bardzo ograniczona i nikt nie zna prawdziwej przyczyny tych plag, a wszelkie próby wyjaśniania tych plag na podstawie obserwacji swojego zbiornika to tylko wróżenie z fusów bo to co rzekomo pomogło w jednym zbiorniku w żadnym stopniu nie sprawdza się u innych. Jednym pomagają częste i duże podmiany, a innym brak podmian przez 2 miesiące... Fajnie, że komuś coś pomogło, ale nie uznawajcie tego za prawdę objawioną;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...amsam ja również po podaniu aminokwasów - u mnie z KZ widać ewidentnie że na piachu wywala brąz i lekkie cyjano.

Mam kilka gatunków Goniopor i dla nich specjalnie podlewałem żelazo , mangan i stront - powodowało to wybuch brązowych nalotów na piachu.

Dozuję obecnie samą wódkę - stwierdzam ze dzięki niej cyjano dostaje wyraźnego oddechu i zaczyna szaleć.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że dodawanie wodeczki wspiera rozrost bakterii cyjano?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu cyjano znika jak przez długi czas nie robi się podmianek? Ano dlatego, że kończy się żelazo w systemie. Oczywiście nie można go dostarczać w postaci mikroelementów czy właśnie spiruliny. Kiedyś pamiętam, jak wszyscy nadawali, że cyjano wychodzi po soli Aquaforest probiotycznej. Tak było, bo to bogata w mikroelementy sól dla sps-ów i właśnie powodowała w niestabilnych systemach takie niespodzianki. To jest sól do krystalicznie czystych systemów sps-owych, bo w innych może faktycznie stymulować również plagi. Tak samo będzie z innymi "bogatymi" solami. Zanim zaczniecie mnie krytykować spróbujcie te 4 kroki, które przytoczyłem kilka postów wyżej, a problem sam zniknie. Dodam tylko, że mając wydajne refugium nie leję wódki, bakterii ani żadnych ulepszaczy. Jedyne uzupełniam niedobory wapnia/magnezu reaktorem i czasem kilka kropel jodu.

edit: Tak, dodawanie wódki stymuluje wzrost cyjano, podobnie jak mikroelementów zwłaszcza tych zawierających żelazo.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.