Skocz do zawartości
adam_s

Jaki eksperyment byś przeprowadziła/przeprowadził?

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze. Dziękuję za wsparcie eksperymentów, które razem przeprowadzamy. Zabawa może trwać nadal, raz na jakiś czas możemy je przeprowadzać. Miło by było, aby przy następnym zlocie zimowym (niekoniecznie w Milówce) otworzyć na 3 dni polowe laboratorium.

Jest zebrane trochę sprzętu, bardzo dużo osób odzywa się na GSM lub PW z deklaracją pomocy. Jestem bardzo miło zaskoczony, że temat "załapał".

Teraz ruch leży po Waszej stronie. Proszę o opinie, sugestie odnośnie tematów, które możemy sobie przebadać w naszych polowych warunkach. W waszych głowach na pewno jest dużo przemyśleń, które mogą posłużyć nam w organizacji naszych akwarystycznych zabaw. Niech będą to tematy realne do przeprowadzenia. Nie stać nas na laboratorium NASA, ale myślę, że czynnik ekonomiczny nie przeszkodzi nam w świetnej zabawie i rozwijaniu naszego hobby.

Pozostawiam temat otwarty. Na dzień dzisiejszy kompletuje test długodystansowy absorberów fosforanów, ale to jest opisane w osobnym wątku.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam.

Jest tyle niewiadomych i wciskania kitu przez producentów specyfików do morszczyzny że życia Ci braknie.

Ale jeśli to koncert życzeń to później zrobię listę.

Trzeba tylko ustalić sposób finansowania eksperymentów.

Może jakaś fundacja?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy: ich dokładność powtarzalność lepsze gorsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Bakterie - każdy producent ma swoje - czy są lepsze/gorsze szczepy ?? Węgiel aktywny - są lepsze/gorsze ?? Skuteczność absorberów np. fosforanów których wielu z nas używa. Myślę że pomysłów mamy do dyspozycji tak jak wspomniał BAU na całe życie i jeszcze sporo zagadek zostanie nie rozwiązanych.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy: ich dokładność powtarzalność lepsze gorsze

hmm... z testami ro śmiesznie bywa, nawet salifert kiedyś miałem dwa na Mg i na jednym było 1150 a na drugim 1500 ! oba ważne choć jeden nówka o drugi tuż przed upływem ważności i komu tu ufać ?... myśle że powinny być do kupienia płyny-wzorce na Ca ,Kh,Mg, PO4,No3 - chociaż te podstawowe,wtedy kupuje test ,robie pomiar na wzorcu i wiem co jest grane a nie ślepo ufam testowi .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert. To koncert życzeń dla wytwórców. Adam tego nie wyprodukuje, ale masz całkowitą rację na płyny wzorcowe


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert. To koncert życzeń dla wytwórców. Adam tego nie wyprodukuje, ale masz całkowitą rację na płyny wzorcowe

Płyn wzorcowy to "pikuś". Prochy do Balinga są, tylko waga super dokładna i kalkulator. Pamiętaj Roman, że płyn Lugola sam Ci robiłem ;-)

A tyle mi zostało jodu i jodku potasu, że mogę jeszcze z 10 litrów zrobić - ktoś w potrzebie to pisać, zrobię za browarka. Ciemne butelki tylko potrzebne, bo on światła nie lubi.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesorze. :czapki z głów:)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Płyn wzorcowy to "pikuś". " - pan pikuś ! ale na serio , mam na myśli wzorzec do Po4 np. albo do No3 ! jak taki płyn "zdziałać" ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Płyn wzorcowy to "pikuś". " - pan pikuś ! ale na serio , mam na myśli wzorzec do Po4 np. albo do No3 ! jak taki płyn "zdziałać" ???

Mam jeszcze po zabawie z Milówki diwodorofosforan sodu CZDA. Obliczyć należy jego ilość do rozpuszczenia w np. litrze wody aby uzyskać stężenie np. 1g/L. Potem rozcieńczając odpowiednio masz roztwór o stężeniu PO4 1mg/L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam - rób płyny wzorcowe a od chętnych dokładnego - prawdziwego pomiaru nie odpędzisz się !!!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam , ja bym byl zainteresowany lugolą własnej roboty


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam , ja bym byl zainteresowany lugolą własnej roboty

Nie ma problemu odbiór tylko osobisty ;-) po umówieniu telefonicznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas odpalić fabrykę żeby zarobić na badania.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by zbadał wkłady na Azotany itp. Mam zamiar uzyć teraz matrixa prawdopodobnie w przegrodzie w sumpie. Jest kilka. siporax , nitrogensponge, Też jestem ciekaw na ile działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by zbadał wkłady na Azotany itp. Mam zamiar uzyć teraz matrixa prawdopodobnie w przegrodzie w sumpie. Jest kilka. siporax , nitrogensponge, Też jestem ciekaw na ile działają.

A są jakieś fotometry hanny do azotanów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do koncertu życzeń

Mnie osobiście bardzo interesują bakterie które kupujemy.

Małe to draństwo że gołym okiem nie widać.Czy w opakowaniu są, czy nie. Żywe?. Jakie? itd.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A są jakieś fotometry hanny do azotanów?

pewnie że są - HI 93728


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie" parametry" siporaxu masz na myśli ? - co oddaje do wody? i po jakim czasie ? bo np. po 3 miesiącach to pewnie fabryka NO3 ??


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zbadać solankę na różnych solach komplet testów przy tym samym zasoleniu, testy każdy praktycznie ma soli do wyboru jest moc i myślę że na rzecz badań ludzie by chętnie podesłali próbki soli których używają. Wystarczy zbadać roztwory i wszystko pięknie porównać.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co taki test miałby wykazać?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.